Jump to content



Αγορά πρώτου ρούτερ


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα. λοιπόν θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας ωστε να κάνω την σωστή επιλογή, εχω βάλει στο μάτι ενα τριμ και ένα ρούτερ

https://www.skroutz.gr/s/11738938/Makita-RT0700C.html 

https://www.skroutz.gr/s/3027096/Bosch-POF-1400-ACE.html#reviews

τι διαφορά εχουν τα τριμ με τα ρουτερ? κάνει το ένα κάτι που δεν μπορεί το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τα trimmerakia ειναι πιο μικρά σε μέγεθος για να τα παίρνεις στο χέρι και να κάνεις δουλιές όπως τα σόκορα. Να τους δίνεις μια καμπύλη να φέρνεις δύο κομμάτια ενωμένα (πχ καπλαμας, σοκοροτσινιες) το ένα να είναι ίσο με το άλλο (με φρέζα αντιγραφής) κλπ. Συνήθως έχουν ένα μέγεθος στο τσοκ είτε 6mm είτε 1/4"

Τα κλασικά ρούτερ είναι πιο ογκώδη. παίρνουν από 6 έως 12.7mm φωλιές και είναι με περισσότερα Watt Κατά κανόνα

 

Υπάρχουν και ρούτερ που είναι και το ένα και το άλλο μιας και έρχονται με δύο βάσεις.

πχ

https://www.skroutz.gr/s/3041108/Dewalt-D26204K.html

 

 

Ενα κλασικό ρούτερ μπαίνει εύκολα κάτω από τραπέζι και κάνει και πιο βαθιά περάσματα λόγω και της παραπάνω ισχύος αλλά και ότι παίρνουν πιο χοντρές φρέζες.

Προσωπικά το έχω ξαναπεί, αν ειναι κάποιος να πάρει ένα ρουτερ επιλέγει ένα κλασικό με αρκετά Watt.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2017 at 7:01 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τα trimmerakia ειναι πιο μικρά σε μέγεθος για να τα παίρνεις στο χέρι και να κάνεις δουλιές όπως τα σόκορα. Να τους δίνεις μια καμπύλη να φέρνεις δύο κομμάτια ενωμένα (πχ καπλαμας, σοκοροτσινιες) το ένα να είναι ίσο με το άλλο (με φρέζα αντιγραφής) κλπ. Συνήθως έχουν ένα μέγεθος στο τσοκ είτε 6mm είτε 1/4"

Τα κλασικά ρούτερ είναι πιο ογκώδη. παίρνουν από 6 έως 12.7mm φωλιές και είναι με περισσότερα Watt Κατά κανόνα

 

Υπάρχουν και ρούτερ που είναι και το ένα και το άλλο μιας και έρχονται με δύο βάσεις.

πχ

https://www.skroutz.gr/s/3041108/Dewalt-D26204K.html

 

 

Ενα κλασικό ρούτερ μπαίνει εύκολα κάτω από τραπέζι και κάνει και πιο βαθιά περάσματα λόγω και της παραπάνω ισχύος αλλά και ότι παίρνουν πιο χοντρές φρέζες.

Προσωπικά το έχω ξαναπεί, αν ειναι κάποιος να πάρει ένα ρουτερ επιλέγει ένα κλασικό με αρκετά Watt.

Ευχαριστώ πολύ Karmen1983

Έχεις άποψη για αυτό αξίζει?  https://www.skroutz.gr/s/3027096/Bosch-POF-1400-ACE.html#reviews 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Προσωπικά έχω το ίδιο αλλά το 1200. Το πιο κάτω μοντέλο και το έχω πολλά χρόνια.

Εχω κάνει πολλά πράγματα με αυτό και το έχω προσαρμόσει και σε τραπέζι

 

Στη θέση σου σε αυτά τα χρήματα θα κοιτούσα εδώ

 

https://www.skroutz.gr/s/2922405/Black-Decker-KW1600EKA.html

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

καλησπέρα

Προσωπικά έχω το ίδιο αλλά το 1200. Το πιο κάτω μοντέλο και το έχω πολλά χρόνια.

Εχω κάνει πολλά πράγματα με αυτό και το έχω προσαρμόσει και σε τραπέζι

 

Στη θέση σου σε αυτά τα χρήματα θα κοιτούσα εδώ

 

https://www.skroutz.gr/s/2922405/Black-Decker-KW1600EKA.html

 

Αχαχαχα καλά που εισαι εσύ κ μας δίνεις τα φώτα σου, μολις τελειώσω με το laser θα ειναι η επόμενη μου αγορά το black and decker. Ευχαριστώ για ακόμη μία φορά αν και βλέπω ότι θα είναι πολλές ακόμα οι φορές που θα το κάνω... ???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις το B&D το 1600 που παίρνει και κοπτικά 1/2 ίντσα τα οποία είναι καλύτερα και μεγάλη ποικιλία.

Εγώ το πήρα από το ToolsHouse και ζήτησα πολύ καλύτερη τιμή την οποία και μου έκανε. Το έχω μόνιμα ανεστραμμένο στον πάγκο και είναι πολύ καλό μηχάνημα.

Είναι δυσεύρετο πλέον.

Έγινε επεξεργασία από osa
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος osa έγραψε:

Να πάρεις το B&D το 1600 που παίρνει και κοπτικά 1/2 ίντσα τα οποία είναι καλύτερα και μεγάλη ποικιλία.

Εγώ το πήρα από το ToolsHouse και ζήτησα πολύ καλύτερη τιμή την οποία και μου έκανε. Το έχω μόνιμα ανεστραμμένο στον πάγκο και είναι πολύ καλό μηχάνημα.

Είναι δυσεύρετο πλέον.

Και εγώ εκεί το βρήκα...σου έκανε κ καλύτερη τιμή? Ωραία ιδέα μου έδωσες osa ελπίζω να πιάσουν τα παζάρια ? .Ελπίζω να το προλάβω κ να μην έχει εξαντληθεί μέχρι τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επανέρχομαι στο θέμα να κάνω άλλη μια ερώτηση για αυτό εδώ το ρουτεράκι, αν έχει γνώμη κανένας...

 

Μιλάμε πάντα για το πρώτο μου και μάλλον για κάμποσο καιρό μοναδικό ρουτερ που θα έχω . Ξερω η ισχυς του είναι αρκετα μικρή αλλά η δεύτερη βάση μου καλαρεσε...

 

επίσης από άμαζον γιου-κεη που μάλλον θα γινει η αγορά έχει κανείς να προτείνει κανένα καλο σετ απο ρούτρτ μπιτς?

 

να πήγαινα σε κανένα τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχισει να φρικαρω με τα ρουτερ! Η Black & Decker εχει σταματησει να φερνει το 1600αρι και θελει να δινει το 1200αρι που εμενα προσωπικα μου φαινεται αρκετα χειροτερη η κατασκευη του (σε σχεση με το μεγαλο αδερφακι του παντα) και φυσικα δεν προσφερει τα ιδια, οπως μεγαλα κοπτικα (μαλλον, ουτε αυτοι φαινεται να ξερουν)
router.thumb.JPG.71d27a2a96ce91d7de246e7c922203a1.JPG

Στην αντιπροσωπεια δεν υπαρχει δειγμααπο το 1600αρι. Σε οσα μαγαζια εχω προσπαθησει που εχουν μια λογικη τιμη με εχουν στο περιμενε καναδυο μερες και μετα απαντανε αρνητικα. Εχετε υποψιν σας καποιο καταστημα που να εχει ακομα αποθεμα?

Γενικα ομως δε βρισκω κατι που να μου αρεσει σε αυτην την κατηγορια. Εξαιρεση αποτελει ενα Ryobi που βρηκα με ιδια χαρακτηριστικα και παρομοια τιμη ψαχνοντας σε φορουμ για ρουτερ. Γενικα με τη μαρκα ειστε ευχαριστημενοι? Δεν την εχω δει καθολου απο κοντα ουτε εχω καποια εμπειρια με εγγυση-σερβις κλπ. Συγκεκριμενα το ρουτερ πως σας φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Το B&D 1600 με τη 1/2" τσοκ θα αντικατασταθεί από νέο μοντέλο λένε οι πληροφορίες μου. Υπομονή...

 

Υπάρχουν και άλλα πάντως με 1/2" τσοκ οικονομικά.

 

πχ

http://www.papadopoulostools.com/index.php?route=product/product&path=62_83&product_id=573&sort=p.price&order=ASC

 

Ψάξε το και απο αλλού γιατί είναι τσιμπημένη η τιμή του

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2017 at 8:47 ΜΜ, το μέλος ZoSo έγραψε:

Κοιταξα, αλλα ειδα και τα 10 ευρω μεταφορικα και λεω ασε καλυτερα. Δεν μπορω να κανω και παζαρια γενικα, αν δεν κατσει κατι αλλο και ειναι τελευταια επιλογη βλεπουμε τι θα κανω

Επειδη δεν τα δουλευουμε καθε μερα,αλλα μια στο τοσο,καλυτερα να επενδυσεις σε καλα κοπτικα κ ρουτερ παρε καποιο που θα σε βολευει στο χερι κ το βαρος του....

Τα ΜAKTEC ειναι μια καλη ενδιαμεση λυση κ θα βρισκεις παντα οτι ανταλλακτικο χρειαστεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το B&D 1600 με τη 1/2" τσοκ θα αντικατασταθεί από νέο μοντέλο λένε οι πληροφορίες μου. Υπομονή...

 

Υπάρχουν και άλλα πάντως με 1/2" τσοκ οικονομικά.

 

πχ

ΡΟΥΤΕΡ SILVERSTORM SILVERLINE SERIES:S124799 router 2050W

 

Ψάξε το και απο αλλού γιατί είναι τσιμπημένη η τιμή του

 

Οι πληροφοριες σου ξερουν και αν θα βγει το καινουριο ρουτερ για το 18 ή για αργοτερα? Οι δικες μου στην αντιπροσωπια δε γνωριζουν κατι. Νομιζω θα περιμενω σε αυτην την περιπτωση, μου εχουν βγει καλα οσα B&D εχω χρησιμοποιησει, δε θελω να εχω και εργαλεια ολων των χρωματων:D

@Stelios13
Κοπτικα νομιζω οτι θα παιρνω ενα-ενα ο,τι χρειαζομαι καθε φορα, δε με απασχολει προς το παρον αυτο. Επισης εχω σχεδιο να το βαλω σε τραπεζι, ειτε ιδιοκατασκευη ειτε ετοιμο, οποτε δε με πολυενδιαφερει πως θα καθεται στο χερι μου, αν και γενικα ειμαι ευκολος ασε αυτα.

Έγινε επεξεργασία από ZoSo
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Οι πληροφοριες σου ξερουν και αν θα βγει το καινουριο ρουτερ για το 18 ή για αργοτερα?

θα ξέρω σε καμια εβδομάδα λογικά :) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 years later...
On 13/9/2017 at 11:37 ΠΜ, το μέλος Bob the mastor έγραψε:

Την καλημέρα μου στην παρέα. Παιδιά νομίζω πως ήρθε η ώρα να πάρω το πρώτο μου ρουτεράκι, γιατί νομίζω πως σαν παιδί κι εγώ δικαιούμαι ένα καινούριο παιχνίδι.....:p

Το θέμα είναι όμως ότι δεν ξέρω και πολλά-πολλά καθώς όπως έχω αναφέρει και σε άλλα ποστ είμαι νέος στο αντικείμενο. (που θα πάει όμως? θα μάθω δεν θα μάθω?:D).

Οπότε θα ήθελα για ακόμη μια φορά τα φώτα σας. Για πρώτο ρούτερ γενικής χρήσης, τι χρειάζομαι? Μεγάλο ή μικρό? Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι τα μικρά (κουρευτικά περιθωρίων) δεν κάνουν για βαριά χρήση, αλλά από την άλλη τι θεωρείται βαριά χρήση?

Για να μην σας κουράζω άλλο, εγώ έχω βάλει στο μάτι αυτό.....Makita RT0700C  λόγω του ότι στο μέλλον μπορώ να πάρω και τις έξτρα βάσεις που έχει.....και να το επεκτείνω.

Δεν ξέρω όμως αν είναι και η πιο σωστή επιλογή οπότε και εδώ θα ήθελα την βοήθειά σας. 

Δεν έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένη χρήση που θέλω να κάνω (ξέρω ότι θα με ρωτήσετε.....:p), απλά όποτε ασχολούμαι με κάποιο προτζεκτάκι, θέλω να μπορώ να κάνω την δουλειά μου χωρίς πρόβλημα.

Τα κριτήρια που θέτω εγώ είναι αρχικά να έχει δυνατότητα επιλογής στροφών και η τιμή να είναι κοντά στα 150 ευρώ. Οπότε ακούω τις προτάσεις σας. Διαφωτίστε με.....:) 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. το αν είναι 6mm .. 8mm ..η 12mm τι ρόλο παίζει? Βλέπω τα πιο πολλά είναι 6mm και κάποια δέχονται 6mm και 8mm..

Το 12 mm είναι πιο καλό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με κάτι απλό και φτηνό π.χ το ρούτερ από το Lidl που έχει αυτές τις μέρες και πάρε και το σετ με τα κοπτικά που έχει.

Όταν το δουλέψεις και δεις τις ανάγκες σου μπορείς να πας σε κάτι ακριβότερο.

Τα 12mm κοπτικά έχουν πιο χονδρό άξονα είναι πιο επαγγελματικά και υπάρχουν σε μεγαλύτερη ποικιλία και ποιότητα.

Έγινε επεξεργασία από osa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.