Jump to content



Θέμα με το καινούριο gaming pc :'(


Recommended Posts

ΛΟΙΠΟΝ,

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΧΤΙΣΑ ΕΝΑ GAMING PC ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1,600ε ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.ΑΡΧΙΚΑ,ΤΟ ΕΧΤΙΣΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΔΙΧΝΕ DISPLAY ΣΤΟ ΜΟΝΙΤΟΡ,ΤΟ ΠΗΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ, ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΤΑ BIOS ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ.ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ WINDOWS 10 ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΝΟΙΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (LOL,STEAM,CS:GO,COD BO3, ARMA 3, GTAV,NFS SHIFT 2 UNLEASHED etc.) ΚΟΛΛΟΥΣΕ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ.ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ ΑΡΓΟΥΣΕ,ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΩΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΔΙΧΝΕ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ,ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΔΩ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΣΤΟ YOUTUBE ΠΑΤΑΓΑ PAUSE ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ LOL ΚΑΙ ΤΟ CS GO (ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΕΦΟΣΟΝ ΚΟΛΛΑΕΙ) ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 20FPS ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ LOL ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ 500 ΚΑΙ ΤΟ CS ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ GAMING ΚΑΙ ΤΑ SPECS ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.

SPECS:
msi gaming m7 z170A

intel core i7 7700 3.6ghz

2x ram sticks 8gb corsair vengeance stix 2400mhz

1x msi gtx 1050 ti 4gb

1x ssd Samsung evo 850v 250gn (windows files και παιχνίδια)

1x HDD western digital (baracudda) 1 tb (για κάποια αρχεία)

coolermaster v8 cpu cooler

cx750 psu corsair full cabled

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο TheLab :) 

Αρχικά να σου πω πως όταν γράφεις με κεφαλαία , είναι σαν να φωνάζεις! Θα παρακαλούσα να γράφεις με μικρά :) Θα γίνει περισσότερο ευανάγνωστο το κείμενό σου.

 

Στη συνέχεια, δε χρειάζεται να ανοίγεις το ίδιο θέμα δύο φορές , γι'αυτό το λόγο άφησα μόνο το ένα, στην καταλληλότερη υποενότητα! 

 

 

Ξεκινώ με τα λεφτά που έδωσες. Αν 1600€ έδωσες για αυτά που περιγράφεις, συγγνώμη που θα στο πω, αλλά σε εκμεταλλεύτηκαν όσο δε πάει... 

Με πρόχειρους υπολογισμούς , ΧΩΡΙΣ κουτί , τα παραπάνω είναι στα 850€ και βάζω και κάνα 50ρικο μεταφορικά , άρα γύρω στα 900€ είσαι. Επίσης δεν είναι western digital baracuda αλλά Seagate Baracuda.

Αν βάλουμε ότι κάνει 150€ το κουτί (δε ξέρω ποιο πήρες), πάμε στα 1000€, και για να φτάσεις τα 1600€, πρέπει να πήρες 600€ οθόνη.  

 

Να σημειώσω εδώ πως:

-Τα specs είναι καλά, αλλά...

...η ψύκτρα ας πούμε, είναι αρκετά fail για τα λεφτά της, καθώς και το τροφοδοτικό το ίδιο. Με 100€ που κοστίζει έπαιρνες πολύ καλύτερο και με 90€ που κάνει η ψύκτρα, έπαιρνες κορυφαία.

-Την μητρική αυτή γιατί την έβαλες; Έχεις CPU i7 7700 NON- K , που δεν γίνεται overclocking, τα features της μητρικής αυτής είναι αχρείαστα. Επίσης βάζεις Ζ170, σε 7700, για ποιο λόγο όχι κατευθείαν Ζ270; 

-Μιας και είπα για τον non-k επεξεργαστή, διάλεξες πιθανολογώ βάσει χρωμάτων (κόκκινα led η ψύκτρα, κόκκινη μητρική κλπ). Δεκτό αυτό. Απλά νιώθω πως σε υπερχρέωσαν και μάλιστα πολύ (αν θες πες μου τι οθόνη πήρες γιατί το'χω απορία)

 

 

Πάμε και στο πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε διάφορα πράγματα. 

Μνήμες προβληματικές.

Τροφοδοτικό προβληματικό.

Δίσκος προβληματικός.

Μητρική προβληματική.

Μέχρι και πρόβλημα με τον επεξεργαστή...

Και φυσικά κάρτα γραφικών προβληματική. 

 

Τώρα για να λες ότι σερνόταν, μου θυμίζει περιπτώσεις μηχανημάτων που δεν έχουν καν drivers ή είναι λανθασμένοι. 

Βέβαια επειδή μιλάς για Windows 10 ,ακόμη και αν δεν είχε βάλει αυτός που το σέταρε, τους περνάνε μόνα τους...

 

Για να αποκλείσουμε (ή να βρούμε) Hardware πρόβλημα , πρέπει να αρχίσεις να δοκιμάζεις πράγματα. Όπως:

 

-Βγάλε μία-μία τις μνήμες (άφησε μία κάθε φορά) και δες συμπεριφορά. Αν με τη μία από τις 2 παίζει σωστά , κάποιο στικ έχει πρόβλημα. Θα στο αλλάξουν. 

-Αφαίρεσε την κάρτα γραφικών και παίξε με τα ενσωματωμένα γραφικά για λίγο για να δεις αν έχει ίδια συμπεριφορά

-Βγάλε τον σκληρό δίσκο (αποσύνδεσέ τον) και παίξε με τον SSD μόνο του

 

Σε περίπτωση που υπάρχει άλλο πρόβλημα (τροφοδοτικό, επεξεργαστής ή μητρική), τα πράγματα περιπλέκονται.  Θα πρέπει να βρεις κάποια να δοκιμάσεις, και δεν είναι ότι πιο εύκολο. Συνήθως οι τεχνικοί χρεώνουν ένα κάρο, αλλά δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Πρέπει να βρεις κάποιον εμπιστοσύνης (το τονίζω) ώστε να είσαι σίγουρος ότι δοκίμασε αυτά που πρέπει. 

 

ΥΓ: Το bios που σου φλάσαρε μπορεί να είναι buggy επίσης και να υπάρχει θέμα με τον επεξεργαστή και γι'αυτό να έχεις τέτοιες συμπεριφορές, συνεπώς ίσως, αν δεν υπάρχει θέμα με τα παραπάνω, να πρέπει να βρεις μια άλλη μητρική (Ζ270 κατά προτίμηση), να δουλέψεις το σύστημα. 

Αυτά είχα στο νου μου προς το παρόν.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που στο λέω αλλά προτού δώσεις τα 1600€ έπρεπε να ρωτήσεις κάποιον σχετικό, εκτός και αν ρώτησες και σου πούλησε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Στη θέση σου εάν είχα τη δυνατότητα θα τα γυρνούσα όλα πίσω και θα ζητούσα πίστωση, στη συνέχεια θα έβρισκα κάποιον φίλο μου που ξέρει από υπολογιστές και θα ζητούσα τη βοήθεια του από την αγορά των υποσυστημάτων μέχρι το στήσιμο του υπολογιστή και θα ήμουνα δίπλα του για να μάθω και δύο τρία πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, tommybertsen said:

Με 1600€ έβαζε GTX 1080, 7700K at least, 32GB Ram, και έπαιρνε και σουβλάκια για κάνα 6μηνο :p 

 

Στο skroutz.gr: 

1080: 530

7700κ: 330

corsair 750: 90

 

Χωρίς τίποτα άλλο αυτά είναι 1000 ευρώ.

Οπότε τα 1600 για κουτιά μνήμες μητρική στην περίπτωση που έχει και οθόνη μέσα είναι οκ.

Ας μην υπερβάλλουμε λοιπόν με το όλα τα παραπάνω 850€, εκτός αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα στο μυαλό σου. Πες το και σε μας να ξέρουμε!

 

Συνήθως δεν ασχολούμαι με χτισίματα αλλά με έβαλαν πρόσφατα να φτιάξω ένα σύστημα στα 700 ευρώ και η καλύτερη επιλογή που βρήκα ήταν στο MediaMarkt έτοιμο lenovo με 699 και i7-6700. Το να χτίσεις σύστημα δεν είναι τόσο φτηνό, με αντίστοιχα χρήματα σε Πλαίσιο έπαιρνες i3-7100 (πολύ πιο ισορροπημένο μεν, αλλά το άλλο έχει το potential με μια gpu κι έναν ssd να πηγαίνει σφαίρα).

 

Επίσης επειδή έχω δουλέψει λίγο την V8 GTS (την είχα αγοράσει για μένα αλλά τελικά την έδωσα στον αδερφό μου) μου φαίνεται πολύ καλή σε απόδοση. Δεν την είχα πάρει 90, αλλά γύρω στα 50-60 σε crazy, και στα χρήματα αυτά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο. Εξαιρετικά αθόρυβη και πολύ καλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, sotiris said:

 

Στο skroutz.gr: 

1080: 530

7700κ: 330

corsair 750: 90

 

Χωρίς τίποτα άλλο αυτά είναι 1000 ευρώ.

Οπότε τα 1600 για κουτιά μνήμες μητρική στην περίπτωση που έχει και οθόνη μέσα είναι οκ.

Ας μην υπερβάλλουμε λοιπόν με το όλα τα παραπάνω 850€, εκτός αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα στο μυαλό σου. Πες το και σε μας να ξέρουμε!

 

Συνήθως δεν ασχολούμαι με χτισίματα αλλά με έβαλαν πρόσφατα να φτιάξω ένα σύστημα στα 700 ευρώ και η καλύτερη επιλογή που βρήκα ήταν στο MediaMarkt έτοιμο lenovo με 699 και i7-6700. Το να χτίσεις σύστημα δεν είναι τόσο φτηνό, με αντίστοιχα χρήματα σε Πλαίσιο έπαιρνες i3-7100 (πολύ πιο ισορροπημένο μεν, αλλά το άλλο έχει το potential με μια gpu κι έναν ssd να πηγαίνει σφαίρα).

 

Επίσης επειδή έχω δουλέψει λίγο την V8 GTS (την είχα αγοράσει για μένα αλλά τελικά την έδωσα στον αδερφό μου) μου φαίνεται πολύ καλή σε απόδοση. Δεν την είχα πάρει 90, αλλά γύρω στα 50-60 σε crazy, και στα χρήματα αυτά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο. Εξαιρετικά αθόρυβη και πολύ καλές θερμοκρασίες.

 

Με 700 ευρω,  φτιαχνεις πολυ δυνατο συστημα κομματι-κομματι, και πολυ καλυτερο απο αυτα τα ''ετοιμα''.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sotiris said:

 

Στο skroutz.gr: 

1080: 530

7700κ: 330

corsair 750: 90

 

 

On 9/22/2017 at 6:18 PM, billsan said:

SPECS:
msi gaming m7 z170A

intel core i7 7700 3.6ghz

2x ram sticks 8gb corsair vengeance stix 2400mhz

1x msi gtx 1050 ti 4gb

1x ssd Samsung evo 850v 250gn (windows files και παιχνίδια)

1x HDD western digital (baracudda) 1 tb (για κάποια αρχεία)

coolermaster v8 cpu cooler

cx750 psu corsair full cabled

 

Το παληκάρι μιλάει για 1050ti που ξεκινάει από τα 160 € στο skroutz, πού την είδες την 1080;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Στο skroutz.gr: 

1080: 530

7700κ: 330

corsair 750: 90

 

Χωρίς τίποτα άλλο αυτά είναι 1000 ευρώ.

Οπότε τα 1600 για κουτιά μνήμες μητρική στην περίπτωση που έχει και οθόνη μέσα είναι οκ.

Ας μην υπερβάλλουμε λοιπόν με το όλα τα παραπάνω 850€, εκτός αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα στο μυαλό σου. Πες το και σε μας να ξέρουμε!

 

Συνήθως δεν ασχολούμαι με χτισίματα αλλά με έβαλαν πρόσφατα να φτιάξω ένα σύστημα στα 700 ευρώ και η καλύτερη επιλογή που βρήκα ήταν στο MediaMarkt έτοιμο lenovo με 699 και i7-6700. Το να χτίσεις σύστημα δεν είναι τόσο φτηνό, με αντίστοιχα χρήματα σε Πλαίσιο έπαιρνες i3-7100 (πολύ πιο ισορροπημένο μεν, αλλά το άλλο έχει το potential με μια gpu κι έναν ssd να πηγαίνει σφαίρα).

 

Επίσης επειδή έχω δουλέψει λίγο την V8 GTS (την είχα αγοράσει για μένα αλλά τελικά την έδωσα στον αδερφό μου) μου φαίνεται πολύ καλή σε απόδοση. Δεν την είχα πάρει 90, αλλά γύρω στα 50-60 σε crazy, και στα χρήματα αυτά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο. Εξαιρετικά αθόρυβη και πολύ καλές θερμοκρασίες.

Διάβασες ρε συ το πρώτο μου ποστ ή έτσι απλά είπες να κάνεις μια παράθεση; Κάνε τον κόπο να διαβάσεις το πρώτο ποστ για να δεις για ΠΟΥ έγραψα 850€ και μετά απάντησε ξανά. Είναι ξεκάθαρο ότι 850€ θα κόστιζε (χωρίς μεταφορικά ) από διάφορα σκρουτζομάγαζα. Αλλά ακόμα και 1000 να κόστιζε, απέχει παρασάγγας από τα 1600..

Με 1600, γράφω, έφτιαχνε PC σα το παραπάνω, και του μένουν και ρέστα. 

 

Επίσης κατά μεγάλη πιθανότητα εννοεί την Coolermaster V8 V2 που κυκλοφορεί εδώ και καιρό. Στα 45€ πήρα της υπογραφής μου, για NON overclockable cpu είναι άριστη όπως και πολλές στην κατηγορία - το πολύ - έως 50€

 

πριν 13 ώρες, το μέλος edward έγραψε:

 

Έκανε παράθεση στον tommybertsen 

 

 

Ναι, έκανε παράθεση χωρίς να διαβάσει τι γράφω στο πρώτο ποστ όμως :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι, έκανε παράθεση χωρίς να διαβάσει τι γράφω στο πρώτο ποστ, επιλεκτικά.

 

Πάντως στο πρώτο post να σου απαντήσω εγώ,το pc του βγαίνει στα 1050 απο skroutz χωρίς μεταφορικά και χωρίς κουτί οθόνη.Αν έχει πάρει όλα αυτά και keyboard mouse,ηχεία και λίγα έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα σωστά παρτς και θα δεις ότι είναι στα 850 :)
Πάντα από τα φτηνότερα και στρογγυλοποιημενα έτσι; Και Χωρίς μεταφορικά
 

850€ και οθόνη 144Hz σου λέω στα 350€ να πήρε, και κουτί στα 150€, keyboard, mouse, speakers με τα υπόλοιπα; Τι να πω, ας διευκρινίσει το παλικάρι , αν ενδιαφέρεται να μας πει και ποια είναι αυτά τα υπόλοιπα parts (εκφράζω την απορία μου στο πρώτο post )

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία και το τρομάξαμε το παιδί, πήρε τον υπολογιστή του και έφυγε:hehe: Πέρα από την πλάκα από την φωτογραφία του μέλους φαίνεται μαθητής γυμνασίου άντε λυκείου οπότε πολύ πιθανόν να τον έγδαραν. Το θέμα είναι ότι όσα και να έδωσε με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν έπρεπε να λειτουργεί με αυτές τις επιδόσεις. Οπότε περιμένουμε να εμφανιστεί να μας πει νέα μήπως βρεθεί λύση...:amen:

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.