Jump to content



ssd σε παλιο φορητο


Recommended Posts

Aloha !

Το κατωθε φορητο (hp 8510p) αρχιζει ο δισκος του (μηχανικος) και παραπαιει.

Να το βαλω ενα ssd η να κοιταξω για κανα μηχανικο παλι?

Παιχνιδια δεν , λιγο κανα office , σερφαρισμα και μουσικη.

Ειναι "σταθερος" μιας και επι μονιμου βασεως ειναι στο docking station του.

Αν το βαλω ssd να προσεξω κατι?

(εχω μεινει εποχες mtron vertex)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα του έβαζα SSD για να πάρει λίγο τα πάνω του και όταν μετά από χρόνια ψόφαγε το λάπτοπ θα τον έκανα εξωτερικό.

Για οικονομία κοίτα και σε μεταχειρισμένα για SSD και μην βάλεις windows xp λόγω trim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειδα λιγο αλλα οι τιμες τους ειναι οσο των καινουργιων (lol)

ok εχουν ανεβει οι μνημες μονο μπορω να το δικαιολογησω.

Καμια μαρκα?

8αρια θα μπουν η κανα λινουξ xp με τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

Πάρε κάποιον οικονομικό από κάποιο  αξιόπιστο κατάστημα. 

Το λαπτοπ έχει sata2 ενώ όλοι οι SSD είναι sata3, που σημαίνει ότι τις ταχύτητες που αναφέρει ο εκάστοτε κατασκευαστής δεν θα τις δεις ούτε με το τηλεσκόπιο HUBBLE αλλά η διαφορά από μηχανικό θα είναι μέρα με την νύχτα.

Μιλάμε για ένα μηχάνημα δεκαετίας και δεν χρειάζονται υπερβολές.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει αρχίσει να παραπαίει, τράβα ένα backup και περίμενε 1-2 εβδομάδες να βγει κάποια προσφορά. Επίσης μιας και μιλάμε για τόσο παλιό μηχάνημα, βάλε και μια αγγελία ζήτησης με το τι ψάχνεις (κυρίως από άποψη χωρητικότητας). Μπορεί κάποιος να ψάχνεται να αναβαθμιστεί... Ούτε με σφαίρες μη ξαναπάς σε μηχανικό, όπως είπαν και παραπάνω, η διαφορά θα είναι χαοτική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναβαθμίσεις και τον επεξεργαστή με έναν Τ9500 με ένα 30αρι. Πέρνα win 10 σε ssd και θα δεις άλλο μηχάνημα. Μνήμη θα χρειαστείς επίσης. Στα 3gb με win 10 32bit Home θα είσαι καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, 2cpu said:

Aloha !

Το κατωθε φορητο (hp 8510p) αρχιζει ο δισκος του (μηχανικος) και παραπαιει.

Να το βαλω ενα ssd η να κοιταξω για κανα μηχανικο παλι?

Παιχνιδια δεν , λιγο κανα office , σερφαρισμα και μουσικη.

Ειναι "σταθερος" μιας και επι μονιμου βασεως ειναι στο docking station του.

Αν το βαλω ssd να προσεξω κατι?

(εχω μεινει εποχες mtron vertex)

 

SSD χωρίς να το πολυσκεφτείς. Μηχανικό ούτε για πλάκα.

Σιγουρέψου ότι έχει SATA αν και νομίζω ότι σίγουρα έχει γιατί είναι ~2 χρόνια νεότερο από το δικό μου.

 

Τώρα αν θες GPU "σοβαρή" (δηλαδή έχεις καμιά που κάθεται από κάποιο Desktop και κάποιο τροφοδοτικό παλιό) υπάρχει το παπατζιλίκι που έχω βάλει εγώ από Κίνα, minipcie σε pcie x16 slot (που παίζει σε x1 προφανώς) όπου βάζεις εξωτερικά μια κάρτα στο στυλ του alienware graphics accelerator. 

 

Το δικό μου το έχω έτσι από πέρυσι, έχει κλείσει χρόνο σχεδόν, και είναι daily drive, δηλαδή έχω γράψει περίπου 4000 ώρες (σύμφωνα με τα στατιστικά του SSD).

Το έχω εγκιβωτίσει και σε ένα κουτάκι FireNas και είναι και πολύ πιο μπάνικο απ'ότι στις φωτογραφίες. Μόνο η αντλία φαίνεται άσχημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Μην κολλάς στα πρωτόκολλα, θα χαζέψεις όταν πρωτοβάλεις ssd, ακόμη και τον πιο μάπα.

Ξερω τι παιζεται ;)

Απλα σκεφτηκα αν αξιζει η οχι λογω παλαιοτητας.Οσο το σκεφτομαι

παντως αξιζει και με το παραπανω.

πριν 6 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Εάν έχει αρχίσει να παραπαίει, τράβα ένα backup και περίμενε 1-2 εβδομάδες να βγει κάποια προσφορά. Επίσης μιας και μιλάμε για τόσο παλιό μηχάνημα, βάλε και μια αγγελία ζήτησης με το τι ψάχνεις (κυρίως από άποψη χωρητικότητας). Μπορεί κάποιος να ψάχνεται να αναβαθμιστεί... Ούτε με σφαίρες μη ξαναπάς σε μηχανικό, όπως είπαν και παραπάνω, η διαφορά θα είναι χαοτική.

Το back up εχει παρθει απλα οτι κανω το σωζω στο cloud και οπως ειπες περιμενω το μπαμ :p

Xωρητικοτητα 120 ειναι νορμαλ αλλα θελω να εχω λιγο χωρο γιατι ξεχναω μερικα αρχεια μερικες

φορες μεσα(μουσικη φωτος doc"s)

 

πριν 5 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Μπορείς να αναβαθμίσεις και τον επεξεργαστή με έναν Τ9500 με ένα 30αρι. Πέρνα win 10 σε ssd και θα δεις άλλο μηχάνημα. Μνήμη θα χρειαστείς επίσης. Στα 3gb με win 10 32bit Home θα είσαι καλά.

Αυτη την αναβαθμιση θα ηταν η επομενη.Ψαχτηκα πριν καιρο αλλα δεν εβγαλα ακρη με το site της ιντελ

στο θεμα αναβαθμισης cpu.Ξερω οτι υποστηριζει μεχρι 800mhz fsb αλλα κατι παραπνω οχι.

Και αυτος που εχω τωρα μεχρι στιγμης με παει καλα (τον ειχα αναβαθμισει οταν το πηρα Τ7700)

Μνημη ηδη το ειχα βαλει με την αγορα του 4gb ;)

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

SSD χωρίς να το πολυσκεφτείς. Μηχανικό ούτε για πλάκα.

Σιγουρέψου ότι έχει SATA αν και νομίζω ότι σίγουρα έχει γιατί είναι ~2 χρόνια νεότερο από το δικό μου.

 

Τώρα αν θες GPU "σοβαρή" (δηλαδή έχεις καμιά που κάθεται από κάποιο Desktop και κάποιο τροφοδοτικό παλιό) υπάρχει το παπατζιλίκι που έχω βάλει εγώ από Κίνα, minipcie σε pcie x16 slot (που παίζει σε x1 προφανώς) όπου βάζεις εξωτερικά μια κάρτα στο στυλ του alienware graphics accelerator. 

 

Το δικό μου το έχω έτσι από πέρυσι, έχει κλείσει χρόνο σχεδόν, και είναι daily drive, δηλαδή έχω γράψει περίπου 4000 ώρες (σύμφωνα με τα στατιστικά του SSD).

Το έχω εγκιβωτίσει και σε ένα κουτάκι FireNas και είναι και πολύ πιο μπάνικο απ'ότι στις φωτογραφίες. Μόνο η αντλία φαίνεται άσχημα.

Ok ssd λοιπον :p

Καρτα Σωτηρη ηδη ειχε μια HD2600.Με καλυπτε και λεω με καλυπτε

γιατι πλεον βλεπω σε κανα βιντεο που το παει λαω -λαω (δεν ειδα απο cpu αν χτυπαει ταβανι)

Παιχνιδια πλεον οχι ισως μερικα ελαφριας μορφης.Με αρεσε η ιδεα σου παντως γιατι εχω μερικα υλικα

τροφοδοτικο πχ και μια GT620.Τωρα κατα ποσο ειναι καλυτερη απο την HD θα δουμε.

Με αρεσε η ιδεα σου αν μπορεις ενα λινκ   με το παπαντζακι.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Τι μέγεθος ψαχνεις;

Ειχα μεινει εποχες mtron  & vertex οπως προανεφερα δηλ 32 & 60gb.

Οπως προανεφερα 120 σκεφτομαι μηπως οριακα με λειτουργικο και αν "ξεχναω" τιποτα

αρχεια μουσικης doc .Λεω για 256 ειδα? αλλιως κρινωντας τα οικονομικα παω για 120.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 2cpu said:

Ok ssd λοιπον :p

Καρτα Σωτηρη ηδη ειχε μια HD2600.Με καλυπτε και λεω με καλυπτε

γιατι πλεον βλεπω σε κανα βιντεο που το παει λαω -λαω (δεν ειδα απο cpu αν χτυπαει ταβανι)

Παιχνιδια πλεον οχι ισως μερικα ελαφριας μορφης.Με αρεσε η ιδεα σου παντως γιατι εχω μερικα υλικα

τροφοδοτικο πχ και μια GT620.Τωρα κατα ποσο ειναι καλυτερη απο την HD θα δουμε.

Με αρεσε η ιδεα σου αν μπορεις ενα λινκ   με το παπαντζακι.

 

https://www.banggood.com/Mini-PCI-E-Version-V8_0-EXP-GDC-Beast-Laptop-External-Independent-Video-Card-Dock-p-1011222.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

48 δολλάρια έχει τώρα, εγώ τό 'χα πάρει 45.71 ευρώ οπότε είναι στα ίδια.

 

Σου επισυνάπτω και το review που είχα κάνει στο bangood όταν το πήρα.

Το είχα με μονωτική πιάσει επειδή δεν κούμπωνε ο half - height minipci-e adapter αλλά τελικά αγόρασα ένα μεταλλάκι που το κάνει "full" size γιατί όλο έφευγε και από τότε δεν μου έχει κάνει ούτε μία διακοπή.

Κάτι τέτοιο:

https://www.ebay.co.uk/itm/Half-Size-To-Full-Mini-PCI-E-PCI-Express-Adapter-For-WiFi-Wireless-Card-i9/300464114103?hash=item45f50e89b7:g:E1kAAOSwSWJXRMve

αν και το συγκεκριμένο μου φαίνεται λίγο ακριβό.

 

image.thumb.png.bdef9dcad14fcf573b8124aed98519cc.png

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

https://www.banggood.com/Mini-PCI-E-Version-V8_0-EXP-GDC-Beast-Laptop-External-Independent-Video-Card-Dock-p-1011222.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

48 δολλάρια έχει τώρα, εγώ τό 'χα πάρει 45.71 ευρώ οπότε είναι στα ίδια.

 

Σου επισυνάπτω και το review που είχα κάνει στο bangood όταν το πήρα.

Το είχα με μονωτική πιάσει επειδή δεν κούμπωνε ο half - height minipci-e adapter αλλά τελικά αγόρασα ένα μεταλλάκι που το κάνει "full" size γιατί όλο έφευγε και από τότε δεν μου έχει κάνει ούτε μία διακοπή.

Κάτι τέτοιο:

https://www.ebay.co.uk/itm/Half-Size-To-Full-Mini-PCI-E-PCI-Express-Adapter-For-WiFi-Wireless-Card-i9/300464114103?hash=item45f50e89b7:g:E1kAAOSwSWJXRMve

αν και το συγκεκριμένο μου φαίνεται λίγο ακριβό.

 

image.thumb.png.bdef9dcad14fcf573b8124aed98519cc.png

 

Ωραιος ! ειδα στο λινκ οτι η 620 δεν ειναι μια σοβαρη αναβαθμιση.

Θα δοκιμασω αλλα προς το παρον θα παω για ενα τσιπιγιου που ειπε και ο @pasjohn.

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

Έχω να σου στείλω κάτι για να μη μπαίνεις σε έξοδα.

Oτι και να πω ειναι λιγο. :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

περίμενε 1-2 εβδομάδες να βγει κάποια προσφορά.

 

πριν 20 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Τι μέγεθος ψαχνεις;

 

πριν 11 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Έχω να σου στείλω κάτι για να μη μπαίνεις σε έξοδα.

 

θεώρησα απρεπές να γράψω περίμενε μήπως βγάλει καμιά παρτίδα SSD ο ζάχος για χάρισμα, αλλά λογάριαζα χωρίς τον SSDδόχο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι έγραψα και πιο πάνω για τον Τ9500 που είναι ο καλύτερος που μπορείς να βάλεις μαζί με τον P9500 που είναι σχεδόν ίδιος με μικρότερο TDP (25W) μάλιστα έναντι 35 του Τ9500.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.