Jump to content



Σύνδεση κάρτας γραφικών με monitor-tv


Recommended Posts

Καλησπέρα απανταχού λαμπίτες! :D

Έχω desktop με monitor-tv συνδεδεμένα μεταξύ τους με καλώδιο hdmi.

Το τελευταίο καιρό ομως μου κάνει κόλπα το καλώδιο και χάνετε η εικόνα και ο ήχος. :angry:

Η καρτα γραφικών υποστηρίζει, εκτός απο hdmi, DVI-I & DVI-D & displayPort.

Το monitor-tv υποστηρίζει D-sub.

Υπάρχει άλλος τρόπος να τα συνδέσω μεταξύ τους, εκτος απο hdmi, με καλώδιο που να μεταφέρει και εικόνα και ήχο;

Ή έστω ένα καλύτερο καλώδιο hdmi?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις καταλήγει ότι φταίει το καλώδιο, άλλαξε καλώδιο. Το displayport υποστηρίζει επίσης ήχο, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ακριβοπληρώσεις καλώδιο DP->HDMI. Τα DVI και VGA δεν υποστηρίζουν μεταφορά ήχου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Εάν έχεις καταλήγει ότι φταίει το καλώδιο, άλλαξε καλώδιο. Το displayport υποστηρίζει επίσης ήχο, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ακριβοπληρώσεις καλώδιο DP->HDMI. Τα DVI και VGA δεν υποστηρίζουν μεταφορά ήχου.

 

εάν <θυσιάσω>  το hdmi και πάρω καλώδιο dvi->vga θα εχω καλύτερη ανάλυση;

Το αναφέρω γτ η οθόνη δε δουλεύει σε mode: pc. Η ανάλυση βέβαια είναι 1920x1080 60xz

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα tv monitor της samsung και κάπου έχει ρύθμιση για να βλέπει την hdmi ως pc input. Πάντως εφόσον η ανάλυση και ο ρυθμός ανανέωσης είναι σωστά, νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα

 

Η μετατροπή του HDMI σε VGA σαφώς και έχει απώλεια στην ποιότητα, μιας και το ψηφιακό σήμα μετατρέπεται σε αναλογικό. Επίσης μειωμένη ποιότητα έχει γενικώς το VGA εφόσον μιλάμε για FullHD ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Έχω και εγώ ένα tv monitor της samsung και κάπου έχει ρύθμιση για να βλέπει την hdmi ως pc input. Πάντως εφόσον η ανάλυση και ο ρυθμός ανανέωσης είναι σωστά, νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα

 

 

Ακριβώς ετσι βλέπει και το δικό μου. Μάλλον θα ψάξω για αλλο καλωδιο hdmi.  ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από intercoolerr730
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι τηλεοράσεις "διορθώνουν" την ποιότητα εικόνας που δέχονται στο HDMI τους. Οι περισσότερες TV παρέχουν σε τουλάχιστον μια HDMI την δυνατότητα να τις ορίσεις ως PC και να απενεργοποιήσουν αυτή την διόρθωση της εικόνας. Διότι με κάποιο παλιό DVD player μπορεί η εικόνα να είναι καλύτερη, αλλά όταν παίρνεις εικόνα από τον υπολογιστή, δεν θέλεις αυτή να φαίνεται βελτιωμένηαλλοιωμένη. Αν η TV δεν παρέχει αυτή τη δυνατότητα, τελευταία ελπίδα κάποια υποδοχή DVI ή VGA που μπορεί να έχει η οθόνη.

 

Link to comment
Share on other sites

Αα οκ, απενεργοποίηση των εφέ και των έξτρα φίλτρων επεξεργασίας. Νόμιζα πως αυτό είναι κυρίως για να αποφευχθεί το lag που δημιουργείται απ τη χρήση των έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.