Jump to content



Intel 8700K - Ρευματα- Συχνοτητες


icy20

Recommended Posts

Δεν βρηκα κατι και εφτιαξα νεο θεμα.

 

Λοιπον αν ενεργοποιησω το Enhanced turbo ολοι οι πυρηνες χτυπανε 4.7 αλλα οι θερμοκρασιες πανε στο θεο (λογικο αφου στο auto το vcore παει μεχρι 1.5!!!)

Σε τι vcore το εχετε οι υπολοιποι? Το loadline η msi δεν το εχει με low/high κτλ , απλα το εχει με καποια γραφηματα. Εκει δεν ξερω τι ειναι optimal. Δοκιμασα να βαλω ενα που ειναι ψιλοσταθερο το vcore και οταν παει πανω απο 80 δινει ενα τακ παραπανω.

 

Για πειτε και εσεις τιποτα οσοι εχετε.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: https://www.gamersnexus.net/guides/3077-explaining-coffee-lake-turbo-8700k-8600k

 

Αναλόγως το mobo η τιμή του LLC παίζει. Στις Asrock το 1 είναι το μπουρί, όσο μπορεί flat line και πιθανώς overvoltage και όσο ανεβαίνεις νούμερα τόσο αφήνεις το voltage να πέσει όσο κάνεις load το cpu. Από το γράφημα μπορείς να καταλάβεις ποια τιμή κάνει τι. Το "σωστό" είναι να το αφήνεις να πέφτει λίγο, οπότε LLC 2-3 είναι μια καλή επιλογή.

 

Πάντως βάλε σε fixed το vcore πριν οτιδήποτε άλλο, και μόλις βρεις το stable OC σου, δοκιμάζεις adaptive/offset για μικρότερη κατανάλωση(όχι πολύ όμως 10-15W σε idle).

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Larry said:

Δες εδώ: https://www.gamersnexus.net/guides/3077-explaining-coffee-lake-turbo-8700k-8600k

 

Αναλόγως το mobo η τιμή του LLC παίζει. Στις Asrock το 1 είναι το μπουρί, όσο μπορεί flat line και πιθανώς overvoltage και όσο ανεβαίνεις νούμερα τόσο αφήνεις το voltage να πέσει όσο κάνεις load το cpu. Από το γράφημα μπορείς να καταλάβεις ποια τιμή κάνει τι. Το "σωστό" είναι να το αφήνεις να πέφτει λίγο, οπότε LLC 2-3 είναι μια καλή επιλογή.

 

Πάντως βάλε σε fixed το vcore πριν οτιδήποτε άλλο, και μόλις βρεις το stable OC σου, δοκιμάζεις adaptive/offset για μικρότερη κατανάλωση(όχι πολύ όμως 10-15W σε idle).

Σκεφτομουν να το αφησω στο on το enhanced turbo και να εδινα ενα vcore του τυπου 1.3-1.32. Τι λες?

ΥΓ δεν με ενδιαφερει να τον πουσαρω to the max τον επεξεργαστη (δεν πιστευω οτι χρειαζεται) εκει στα 4.7 νομιζω ειναι υπερεπαρκες για 1080/144

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο αλλά τελικά απ' ότι φαίνεται enhanced turbo  έχει και ο 8700 ο απλός ...δε το ήξερα ! Not bad at all :rolleyes:

P.S. Οι απλοί έχουν  περιορισμό στο XMP???

Έγινε επεξεργασία από chrkon
Link to comment
Share on other sites

Ναι οι απλοί non k κλοκαροντε κανονικα με το mce. Καλή φάση!

 

Οι πιο πολλοί απενεργοποιούν το mce και μπλοκάρουν κανονικα με fixed vcore για να δουν που παίζουν περίπου. Εξάλλου είναι κρίμα να τρέχεις 4.7 όταν μπορείς να τρέξεις 4.9+ με λιγότερο από 1.3ν

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, icy20 said:

Σκεφτομουν να το αφησω στο on το enhanced turbo και να εδινα ενα vcore του τυπου 1.3-1.32. Τι λες?

ΥΓ δεν με ενδιαφερει να τον πουσαρω to the max τον επεξεργαστη (δεν πιστευω οτι χρειαζεται) εκει στα 4.7 νομιζω ειναι υπερεπαρκες για 1080/144

Δεν ξέρω ακριβώς για Coffee Lake, αλλά για 6700κ που το έχω παιδέψει λίγο, έχω κάνει τα εξής:

 

All core Turbo ON / C-States ON / EIST ON / Vcore: Offset

 

Επειδή η mobo μου με το που ανάβεις το XMP profile στις μνήμες, πάει και κάνει overvolt το σύμπαν, δηλαδή πειράζει και το DRAM voltage αλλά και VCCSA και όλα τα άλλα.

Οπότε βλέπεις σε full stock και χωρίς XMP (δηλ οι μνήμες στα 2133 συνήθως) τι voltages βάζει κανονικά, μετά ανάβεις το XMP και πας και τα βάζεις με το χέρι τα voltages που είχε σε stock.

 

Αν έχεις υπερβολικά γρήγορες μνήμες τότε ανεβάζεις αυτά τα voltages κατά 0.05 - 0.1 αλλά συνήθως δεν χρειάζεται.

 

Για το cpu βάζεις αρχικά σαν fixed το voltage που σου δίνει η Mobo στο bios όταν το έχεις stock και αρχίζεις από εκεί. Συνήθως μπορείς να πας και πιο χαμηλά γιατί όλες στο auto δίνουν πολύ ρεύμα για πιο εύκολο OC.  

 

Για τον δικό μου εντελώς μπανάνα 6700k (stock 4.0/4.2Turbo) που τον έχω στα 4.3 με το All Core Turbo του δίνω 1.235v σαν fixed, αλλά τον τρέχω 24/7 με Offset με -30mV και LLC3, έτσι χτυπάει 1.232 σε load και 1.264 σε prime 29 avx.

Στο auto vcore σαν στοκ η mobo έδινε 1.250v για τα 4ghz και 1.315v για τα 4.2 Turbo και έφτανε 1.350v σε AVX benchmark. Οπότε Auto δεν βάζεις για κανέναν λόγο.

 

Πάντα να υπολογίζεις ότι θα δώσει ένα-δύο step παραπάνω στο vcore  (αναλόγως το LLC) αν τεστάρεις με AVX(realbench/prime > 26.6) ακόμα και όταν βάζεις fixed vcore.

Για αυτό διαλέγεις πάντα τις μεσαίες τιμές LLC, μην βρεθείς να δίνει στο cpu πολύ παραπάνω ρεύμα από όσο νόμιζες.

 

Αν βάλεις offset πρέπει να δεις τι βάζει αυτό μόνο του αρχικά και να αρχίζεις να παίζεις ώστε να να το πας εκεί που θες (για αυτό δοκιμάζεις πρώτα που είσαι σταθερός με fixed) . Μην το κατεβάσεις υπερβολικά όμως γιατί μια φορά δοκίμαζα -100 -150mV και κατάφερα να ρίξω το undercurrent protection του PSU.

 

Στην δικιά μου mobo δεν υπάρχει η επιλογή Additional Turbo Vcore που έχουν πολλές ASUS οπότε με δεσμεύει στο τι μπορώ να κάνω όταν έχω offset, αν το έχεις μπορείς να πας πολύ χαμηλά σε idle και χαλαρά load και όταν χρειαστείς το full power να αρχίζει να δίνει παραπάνω juice. Χρήσιμο και όταν θέλεις να σταθεροποιήσεις το OC σου στα ψηλά.

 

Επίσης εκτός του offset υπάρχει και το adaptive σε άλλες mobo το οποίο κάνει παραπλήσια αλλά δεν έχω εμπειρία, επειδή στην Asrock έχουν μόνο Auto/Fixed/Offset.

 

Για τα 4.7 All Turbo που ψάχνεις θα έβαζα  ένα χαλαρό 1.20-1.25-1.30 με τη σειρά και θα δοκίμαζα.

Έγινε επεξεργασία από Larry
Link to comment
Share on other sites

(και ναι :p) Βρήκα χρόνο μετά από τόσες μέρες να στήσω/βάλω σε λειτουργία το μηχάνημα.

 

@icy20 μιας και μητρική cpu έχουμε τα ίδια, όταν μπορέσεις πες μου θερμοκρασίες που βλέπεις σε load στο cinebench r15 και vray benchmark ?

Με στοκ ρυθμίσεις χωρίς να πειράξω τίποτα, είχα 68C στον πιο θερμό πυρήνα με τάση 1,32-3 και τη μέγιστη που είδα 1,37,

με ψήκτρα η  την https://www.alpenfoehn.de/en/products/discontinued/cpu-cooler/himalaya-2

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

@idonthaveΜερα, θα το δοκιμασω καποια απο αυτες τις μερες. Κατι περιεργο παντως ειδα σημερα. Τον ανοιξα το πρωι και μου εβγαλε μηνυμα οτι και καλα overclocking failed. Εδωσα 1.3 manual στον cpu (ειχα 1.28 πριν). Χτες μου πεταξε μια μπλε οθονη κατα το gaming αλλα ειχε να κανει με directX, και θεωρησα οτι εχει σχεση με την καρτα. Το μονο που δεν εχω auto ειναι το vcore και οι μνημες που ειναι σε XMP.

 

Οπως ημουν πριν με 1.28 (εδινε 1.27 σε load) στο forza horizon 3 επιανα 50-50κατι βαθμους απο οτι ειδα.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/11/2017 at 12:26 ΠΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Με στοκ ρυθμίσεις χωρίς να πειράξω τίποτα, είχα 68C στον πιο θερμό πυρήνα με τάση 1,32-3 και τη μέγιστη που είδα 1,37,

Έκανα μια δοκιμή χθες, έβαλα manual το vcore, κάτι cpu SA και IO τα άφησα στον αυτόματο δεν πείραξα κάτι άλλο και πρέπει να έπαθε "κρυοπαγήματα".

Απ'τους 68C σε load έπεσε στους 54 C στον πιο θερμό πυρήνα

Link to comment
Share on other sites

Όσο ήταν στο auto το core voltage (1,128) είχε αυξομειώσεις μέχρι τα 1,37-8V ανάλογα πόσοι πυρήνες έτρεχαν με βάση το TBoost.

Άλλαξα από auto το CoreV σε 1,125V.

20171208_113914.thumb.jpg.d691d912330f34145f991f1e78ba4d2a.jpg  20171208_113631.thumb.jpg.72f0424e936c0ffe7643afa039c824c3.jpg 

 

στο vray max 54C (πριν 68C) και στο cinebench 55C

 

20171208_113457.thumb.jpg.0ee9da6458b2dcf5cffd935d17336426.jpg  20171208_114912.thumb.jpg.127949e62d027807d5df8ec92f5318f2.jpg

 

Όσον αφορά τις στροφές του ανεμιστήρα από 40% (640rpm) το έβαλα στο 54% (840rpm) στους 22C (ανέβασα το κάτω όριο).

Το fan με βάση  τις τιμές που έχω ορίσει και τος 55C δουλεύει μεταξύ 54%-75% (850rpm -1200rpm)

20171208_113848.thumb.jpg.a35c8b925097a73de45f8f0ff3c5f104.jpg   20171208_114929.thumb.jpg.f5211838799646b509b45dc5db63456c.jpg

Εδώ είναι https://www.thelab.gr/forums/topic/177376-αγορα-αθορυβου-ανεμιστηρα/?do=findComment&comment=2617633 κάποιες μετρήσεις

που είχα πάρει με τον Be Quite SW3 Hight Speed 140mm

Spoiler

59e45afdd455c_2017-10-1610-02-59.jpg.e9e

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες έστησα το μηχάνημα τελικά. Μου λείπει μονο η gfx Κ ειμαι με την on-board προς το παρών. Οπότε αφού δεν μπορώ να παίξω τι αλλο θα έκανα Εκτός από να δω πόσο ανεβαίνει το cpu. Δοκίμασα realbench 2.54 για 1 ώρα, σταθεροτατο στα 5Ghz με 1.24ν και στα 5.1 με 1.3ν Υπολόγιζα να θέλει πιο λιγο για τα 5.1 Αλλά με πούλησε Τελικά. Max temp 69c με 21c στο δωματιο στα 5.1

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα: έχοντας (σχεδόν) τελειώσει τα πειράματα με τη 1080ti, λέω ν' αρχίσω να σκαλίζω τον 8700k.

Δεδομένα: εντελώς ανίδεος overclocker:tomato:.

Στη μητρική της υπογραφής, έχω ενεργοποιήσει μόνο το xmp profile των μνημών (έπαιξαν απροβλημάτιστα στα 3000mhz) και έχω ρυθμίσει τους ανεμιστήρες του κουτιού (default, η μητρική έχει 4 ζώνες ελέγχου των στροφών και έχω βάλει, με βάση αυτές, τις στροφές των fans που θέλω). Έχω ορίσει ως critical temp τους 90 βαθμούς.

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για το llc και έχω καταλάβει -σε γενικές γραμμές- τι κάνει.

Απ' ότι κατάλαβα, καλό θα είναι να ξεκινήσω με default τις μνήμες (άρα, απενεργοποιώ το xmp) και να δω (μέσω hwinfo;) τις stock τάσεις. Το cinebench είναι μια καλή αρχή για να δω τις θερμοκρασίες με τις stock ρυθμίσεις;

Ο @Larry ανέφερε ότι οι asrock έχουν μόνο auto/fixed/offset. Το auto το ξεχνάμε. Μεταξύ fixed και offset, ποιο είναι το βέλτιστο; Το offset συνδυάζεται με avx instructions;

Αφού δω σε stock τι γίνεται, αλλάζω μόνο το multiplier (π.χ. 48 για 4.8ghz) και βάζω καρφωτά το vcore που θέλω; Πειράζω και το llc μαζί (μ' αυτά που διαβάζω, μάλλον πάω για llc 2 ή 3);

Πειράζω άλλες ρυθμίσεις ή αυτές αρκούν;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω το llc το εχω στο mode 1 που στο γραφημα δειχνει να ριχνει ελαχιστα το vcore σε load. Οσον αφορα τον cpu δεν βρηκα λογο να βαλω κατι πανω απο all cores 4.7. Ειναι ηδη πολυ μεγαλη συχνοτητα για να πω οτι θα εβλεπα διαφορα. Να ηταν 4.4-4.5 ισως τον τσιτωνα λιγο αλλα δεν υπαρχει λογος. Τι θερμοκρασιες βλεπεις george σε load?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω το llc το εχω στο mode 1 που στο γραφημα δειχνει να ριχνει ελαχιστα το vcore σε load. Οσον αφορα τον cpu δεν βρηκα λογο να βαλω κατι πανω απο all cores 4.7. Ειναι ηδη πολυ μεγαλη συχνοτητα για να πω οτι θα εβλεπα διαφορα. Να ηταν 4.4-4.5 ισως τον τσιτωνα λιγο αλλα δεν υπαρχει λογος. Τι θερμοκρασιες βλεπεις george σε load?

Άρα, στην msi το llc πάει κανονικά (1min-2standard-κ.ο.κ.); Γιατί στην asrock πάει ανάποδα. Το 1 είναι το max.

Δοκίμασες για τα 4.8-4.9-5.0; Έτσι, για να δεις (αν υπάρχουν) τις διαφορές.

Θερμοκρασίες δεν έχω δει, γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Όλο λέω να κάτσω ένα βράδυ και όλο το αφήνω λόγω κούρασης/τρεξίματος μέσα στην ημέρα.

Μόλις χαλαρώσει λίγο το πράγμα, θ' ασχοληθώ επισταμένως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Θερμοκρασίες δεν έχω δει, γιατί δεν έχω ασχοληθεί.

On 23/4/2018 at 3:12 ΜΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Περισσότερο το κάνω για να βρω sweet spot θερμοκρασιών (με τις οποίες έχω κόλλημα, το παραδέχομαι).

 

tumblr_mnk8x8xqVm1rmva47o1_500.gif

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

tumblr_mnk8x8xqVm1rmva47o1_500.gif

Είσαι μέγιστος moderator:p.

Εννοούσα ότι δεν έχω προλάβει ν' ασχοληθώ, όχι ότι δεν ότι δεν μ' ενδιαφέρουν οι θερμοκρασίες. Οπότε, having said that, image.thumb.png.4e1eac69b892333634bef6f85b86dec8.png

:hehe::hehe:.

 

Link to comment
Share on other sites

image.png.dad27b9eab6f817ddf47fde78eba877b.png

Και μετά τον πολιτισμένο διάλογο, let's get back to business.

Σε πρώτη φάση, βγάζω το xmp profile και βλέπω από hwinfo τα στοκ ρεύματα. Ρίχνω και ένα cinebench r15, για να δω πώς πάμε από θερμοκρασίες.

Κατόπιν αυτών, απενεργοποιώ το MCE.

Ανεβάζω το cpu ratio στην επιθυμητή συχνότητα (ας πούμε 4.8). Ρυθμίζω ταυτόχρονα και το cpu cache ratio; Αναφέρει στο manual ότι το maximum του cpu cache ratio πρέπει να είναι το ίδιο με το cpu ratio.

Ρυθμίζω από το cpu core/cache voltage το επιθυμητό ρεύμα (ας πούμε 1.27@4.8). Ρυθμίζω από το cpu llc το επιθυμητό επίπεδο του llc (με βλέπω για 2 ή 3). Πιστέυω ότι έτσι θα δίνω το ρεύμα που έχω επιλέξει, χωρίς να γίνεται overvoltage σε αντιστάθμιση του vdroop (μα, πώς τα λέω έτσι:p;).

Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που πρέπει να κάνω; Τα avx πάνε μόνο με offset voltage;

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή εχω χρόνια να ασχοληθώ...το LLC ρίχνει το voltage και σε load αλλά και σε idle καταστάσεις...αν για μια συχνότητα πχ 4,5GHz χρειάζεσαι 1,35 ρεύμα και το  συστημα δίνει 1,40 (και συνεπώς έχεις αυξημένες θερμοκρασίες) θέλεις το LLC να ρίξει το ρεύμα τόσο (0,05V) όσο θέλεις για να είσαι σταθερός. Αν όμως σε idle εδινε ρεύμα 0,90  και με ενεργό το LLC δίνει 0,85V, ενδέχεται να μην είσαι σταθερός και θα πρέπει να ρυθμίσεις το LLC.  Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός ή αν πλέον ισχύουν αυτά που λέω...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.