Jump to content



Studio Monitors για multimedia speakers


Recommended Posts

Όπως πάντα προτείνω σε όσους ψάχνουν ηχεία για pc στα 100 ευρω και πάνω να κοιτάξουν για hifi ηχεία με ενισχυτή. Γενικά είμαι αυτής της σχολής και μαρεσει να ακουω τη μουσική με αυτον τον τρόπο. Ωστοσο επειδή το hifi θελει το χώρο του αυτή τη στιγμή δεν έχω ηχεία στο pc και εχω μόνιμα συνδεδεμένα ακουστικά. Σκέφτομαι να παρω ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία και πιο συγκεκριμένα αυτά: https://www.skroutz.gr/s/4123741/KRK-Rokit-5-G3.html

 

Θα ήθελα να μου πειτε τι αποψη έχετε για χρήση τέτοιων ηχείων ως multimedia speakers. Θα τα έχω για σωστή στερεοφωνική εικόνα όταν είμαι στην οθονη του pc. Για ταινίες παιχνίδια και σποραδικά μουσική καθώς θα κρατήσω και το hifi μου. Να σημειώσω ότι παρόλο που γρατζουναω ένα μπάσο, δεν με ενδιαφέρει η ηχογράφηση, χρήση για την οποία είναι εξαρχης κατασκευασμένα. Το γεγονός ότι είναι τονικά (υπαρχει τέτοια λεξη;) τα καθιστά ακατάλληλα για multimedia;

 

Περιμένω το feedback σας και κυρίως όσων τα έχουν ακούσει ή τα έχουν οι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια χαρά κάνουν τα studio monitors για γενική χρήση και μάλιστα (ανάλογα το μοντέλο) έχουν πιο ισορροπημένο και ακριβή ήχο σε σχέση με τα multimedia (pc) speakers. Από κει και πέρα αντί για τα Rokit, καλύτερα JBL LSR305. Τα Rokit χρωματίζουν πολύ τον ήχο (ειδικά στα χαμηλά). Μεγάλη προσοχή στο πως θα τα συνδέσεις για να αποφύγεις ground loops λόγω unbalanced σύνδεσης (τα περισσότερα έτοιμα καλώδια RCA σε XLR έχουν λάθος συνδεσμολογία και μάλιστα χρησιμοποιούν ομοαξονικά αντί για twisted pair καλώδια με τη θωράκιση αποσυνδεμένη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

να πω δύο άσχετα πράγματα μεταξύ τους άλλα σχετιζόμενα με το θέμα . 1) έχω τa krk rootik 5 kai 6 και 2) έχω αγοράσει πολλά καλά ακουστικά μόνιτορ . Σε μια επίσκεψη σε χώρο εκθεσιακό γνωστής εταιρίας ο υπεύθυνος μου είπε ότι δεν χρησιμοποιούμε τα ακουστικά που κάνουμε μόνιτορ για να ακούμε τη μουσική που θέλουμε . Παίρνουμε άλλη κατηγορία ακουστικών . Πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για ηχεία . 

Link to comment
Share on other sites

Πήρε φίλος μου, που ασχολείται πολύ με ηχογραφήσεις και παραγωγή μουσικής και έχει τα KRK Rokit 6 για main, αυτά εδώ https://www.skroutz.gr/s/5443078/Edifier-R1700BT.html 
σαν δεύτερο απλό σετ κυρίως για το bluetooth και επειδή είναι πιο φορητά.
Χωρίς να  ξέρω και πολλά εγώ, και έχοντας χρόνια ένα 5.1 της logitech ,τα άκουσα και εντυπωσιάστηκα από τον ήχο τους. Πολύ ένταση και ωραίο δυνατό μπάσο.
Να προσθέσω ότι όταν τα άκουσα πηγή ήταν μία επαγγελματική εξωτερική κάρτα ήχου και βινύλιο και όχι bluetooth .

ΕDIT: Λάθος ηχεία έβαλα. https://www.skroutz.gr/s/11205538/Edifier-R1280DB.html  Αυτά εννοούσα αλλά φαντάζομαι και πιο πάνω παρεμφερή θα είναι σε ποιότητα.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@iseeklife

 

Πάντα είχα μια άποψη σχετικά με ήχο από την πλευρά του καταναλωτή και συγκεκριμένα πίστευα ότι η δουλεία των ηχείων είναι αυστηρά να μεταφέρουν όσο πιο πιστά μπορούν έναν ήχο χωρίς να παραμορφώνουν τονίζοντας η εξασθενώντας κάποιες συχνότητες του, δλδ αν χτυπήσω ένα κουτάλι στο γυάλινο τραπέζι ιδανικά από τα ηχεία (& το μικρόφωνο) θα πρέπει να ακούσω ακριβώς τον ίδιο ήχο

 

Σχετικά πρόσφατα άρχισα να μαθαίνω ηλεκτρική κιθάρα, ο ήχος που επιλεγεί κάποιος καλλιτέχνης/ συγκρότημα είναι μετά από πάρα, πάρα πολύ κόπο και δοκιμές, από την επιλογή της κιθάρας, των μαγνητών της, των χορδών της, των πεταλίων, της κεφαλής του ενισχυτή, των αριθμό των ηχείων και του μεγέθους τους, το πάχος των ξύλων της καμπίνας, το μέγεθος της καμπίνας, του τύπου της καμπίνας…. Φυσικά τις ρυθμίσεις του ενισχυτή & πεταλίων και τέλος το σημαντικότερο από τον ίδιο από τον τρόπο που παίζει Οπότε… είναι «λίγο κάπως» να τον αλλάζεις επιτηδευμένα «επειδή ξέρεις καλύτερα».

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

δλδ αν χτυπήσω ένα κουτάλι στο γυάλινο τραπέζι ιδανικά από τα ηχεία (& το μικρόφωνο) θα πρέπει να ακούσω ακριβώς τον ίδιο ήχο

 

 

Όχι. Εντελώς λάθος. Αυτό όσο πιο γρήγορα το βγάλει κανείς από το μυαλό του, τόσο καλύτερα. Με τον όρο "πιστοτητα" αναπαραγωγής, εννοούμε ότι το εκάστοτε ηχοσύστημα είναι υποχρεωμένο να αναπαράγει  πιστά, αχρωματιστα,  απαραμορφωτα, τον ήχο ακριβώς όπως είναι ηχογραφημένος, μαστεραρισμενος και εγγεγραμμένος πάνω στο μεσον. Όχι όπως ακούστηκε μέσα σε ένα στούντιο όταν παράχθηκε. Είσαι δηλαδή καλλιτέχνης και πουλάς ήχους κλαπατσιμπανων όπως αυτό που περιγράφεις. Αν όμως γινει η ηχογραφηση και το μαστερ και τα κλαπατσιμπανα ακούγονται σαν φορτηγό, τότε το ηχοσύστημα πρέπει να παίξει τον ήχο σαν φορτηγό!!!!! Αν εσένα δε σ αρέσει αυτό, βρες τα με τον ηχολήπτη και τον μαστερα σου και άσε το ηχοσύστημα μου ήσυχο! Δε σου φταίει αυτό.

 

Κατά τα άλλα, τα studio monitors που είναι κατά βάση αυτοενισχυομενα ηχεία με ενεργό crossover  είναι τα μόνα τα οποια αξιζει να πληρωσει κανεις σημερα. Έχουν ενσωματωμένους διακριτους ενισχυτές κολλημένους πίσω από κάθε μοναδα, ισχύ κανονική και όχι μερικές δεκάδες "ποιοτικων" βατ που δε φτάνουν ούτε για οδήγηση ακουστικων, και το βασικότερο είναι ότι έχουν ρυθμιστικά τονικοτητας. Για όσους δηλαδή παίρνουν ηχεία και τα βάζουν σε αφροντιστους τυπικούς οικιακους χωρους όπου γίνεται της τρελής από αντηχησεις,  ακυρώσεις και λοιπές επεμβάσεις παραμόρφωσης, προσφέρουν τη δυνατότητα για ένα συμμάζεμα κάποιων συχνοτήτων ώστε να επιτευχθεί ένα μικρό ποσοστό "πιστοτητας". 

Και κάπου εδώ να πούμε ότι μέσα στην εξίσωση της πίστης αναπαραγωγής υπάρχει και ο χώρος. Αν δεν φτιαχτεί ο χώρος, μην περιμένετε πίστη αναπαραγωγή. Δε γίνεται, τέλος!!! Φυσική λέγεται αυτό και όχι άποψη. Και αυτη δε χαμπαριαζει ουτε απο κοστος ηχειων και λοιπόν μηχανημάτων, ούτε από ματσαρισματα ούτε από καλώδια ούτε τίποτα. Μόνο από αποτελεσματική φροντίδα χώρου καταλαβαίνει.

 

Το ότι δεν χρησιμοποιούμε τα ίδια εργαλεία για παραγωγή και για αναπαραγωγή διατυπωμένη από επαγγελματία άνθρωπο.... Απλά με ξεπερνάει... 

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2019 at 12:02 ΜΜ, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

ΕDIT: Λάθος ηχεία έβαλα. https://www.skroutz.gr/s/11205538/Edifier-R1280DB.html  Αυτά εννοούσα αλλά φαντάζομαι και πιο πάνω παρεμφερή θα είναι σε ποιότητα.

 

Τα αγόρασα πριν μία εβδομάδα. Προς το παρόν τα έχω χρησιμοποιήσει μόνο με bluetooth από το κινητό και με optical από την τηλεόραση. Προσωπικά χωρίς να είμαι audiophile έχω πάθει πλάκα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos2187 said:

Όχι. Εντελώς λάθος. Αυτό όσο πιο γρήγορα το βγάλει κανείς από το μυαλό του, τόσο καλύτερα. Με τον όρο "πιστοτητα" αναπαραγωγής, εννοούμε ότι το εκάστοτε ηχοσύστημα είναι υποχρεωμένο να αναπαράγει  πιστά, αχρωματιστα,  απαραμορφωτα, τον ήχο ακριβώς όπως είναι ηχογραφημένος, μαστεραρισμενος και εγγεγραμμένος πάνω στο μεσον. Όχι όπως ακούστηκε μέσα σε ένα στούντιο όταν παράχθηκε. Είσαι δηλαδή καλλιτέχνης και πουλάς ήχους κλαπατσιμπανων όπως αυτό που περιγράφεις. Αν όμως γινει η ηχογραφηση και το μαστερ και τα κλαπατσιμπανα ακούγονται σαν φορτηγό, τότε το ηχοσύστημα πρέπει να παίξει τον ήχο σαν φορτηγό!!!!! Αν εσένα δε σ αρέσει αυτό, βρες τα με τον ηχολήπτη και τον μαστερα σου και άσε το ηχοσύστημα μου ήσυχο! Δε σου φταίει αυτό.

 

Αυτό εννοούσα γι’αυτο έβαλα σε παρένθεση το μικρόφωνο, πρέπει πρώτα  να καταγράψει τον ήχο με ακρίβεια κάποιο μικρόφωνο, κονσόλα κτλ ώστε τα ηχεία να τον αποδώσουν όσο πιο πιστά μπορούν με την σειρά τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.