Jump to content



G.G. Cadwell Park Full Circuit - Ginetta SuperCup 2017 - 03/12/2017


konnos

Recommended Posts

Μιλαμε για τρομερο αγωνα!

Φανταστειτε να ειμασταν 15-20 ατομα, ειμαι αισιοδοξος πως δεν θα γινοταν τρελος χαμος αλλα ενα τρομερο ντερμπυ!

Τα λεμε την αλλη Κυριακη!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραιοτατος αγωνας, και κυριως ο 2ος, που και εμεις οι καινουριοι ξεψαρωσαμε  και ξεκινησαμε να γραφουμε ανταγωνιστικους γυρους. Πλησιαζα σε καποιες φασεις τον @PolomanGR , αλλα πανω που πηγε να γινει ενδιαφερον, εκανα ενα λαθος και δεν καταφερα να τον ξαναφτασω. Συμφωνω με τον @JohnSyllaios, μπορω μονο να φανταστω τις μαχες που θα γινονταν αν ημασταν περισσοτεροι.

Υ.Γ. Πως και δεν τρεχει κανα πρωταθλημα, πχ με GT αμαξια;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να κάνω video με highlights , αλλά εβγαινε 60΄ οπότε το άφησα!!!

 

Διαρκείς μάχες με @SupernovaGR, @JohnSyllaios και @thetsakvr46 .

Ξεσκίστηκα στα λάθη, οπότε δεν είχα την ευκαιρία να δω αν θα μπορούσα να πιέσω τον @PolomanGR (μπααα), αλλά απόλαυσα το κάθε δευτερόλεπτο.

Μπράβο @konnos για το combo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση τωρα, επειδη ολα στο μυαλο ωραια ειναι, αλλα αν δεν λαβεις feedback τιποτα δεν εχε σημασια. Θα ηθελα να μαθω απο οσους εριξαν μια ματια, αν σας φαινεται ενδιαφερουσα η ιδεα ενασχολησης με τηλεμετρια, μιας και τελευταια ξεκινησαμε με τον @JohnSyllaios να τη χρησιμοποιουμε, και εχει τρελες δυνατοτητες για οδηγικη βελτιωση. Εννοω να συνεχισω να ανεβασω βιντεο με το σεταπ της εβδομαδας, την βασικη τηλεμετρια, η και ακομα με συγκριση γυρων εις βαθος; Θεωρω πως ειναι απο τους ελαχιστους τροπους να βελτιωθει κανεις, οταν φτασει σε σημειο που δεν γνωριζει τι αλλο μπορει να κανει για να βελτιωσει το γυρο του κρινοντας με το ματι, επειδη οταν μπει ο γυρος για αναλυση, φαινονται μεχρι και οι πιο λεπτομερεις κινησεις του οδηγου. Αν μπορειτε δωστε μας μια γνωμη, να δουμε αν υπαρχει κοινο για να συνεχισουμε να ανεβαζουμε.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

Μια ερωτηση τωρα, επειδη ολα στο μυαλο ωραια ειναι, αλλα αν δεν λαβεις feedback τιποτα δεν εχε σημασια. Θα ηθελα να μαθω απο οσους εριξαν μια ματια, αν σας φαινεται ενδιαφερουσα η ιδεα ενασχολησης με τηλεμετρια, μιας και τελευταια ξεκινησαμε με τον @JohnSyllaios να τη χρησιμοποιουμε, και εχει τρελες δυνατοτητες για οδηγικη βελτιωση. Εννοω να συνεχισω να ανεβασω βιντεο με το σεταπ της εβδομαδας, την βασικη τηλεμετρια, η και ακομα με συγκριση γυρων εις βαθος; Θεωρω πως ειναι απο τους ελαχιστους τροπους να βελτιωθει κανεις, οταν φτασει σε σημειο που δεν γνωριζει τι αλλο μπορει να κανει για να βελτιωσει το γυρο του κρινοντας με το ματι, επειδη οταν μπει ο γυρος για αναλυση, φαινονται μεχρι και οι πιο λεπτομερεις κινησεις του οδηγου. Αν μπορειτε δωστε μας μια γνωμη, να δουμε αν υπαρχει κοινο για να συνεχισουμε να ανεβαζουμε.

 

Μου αρέσει πάρα πολύ σαν ιδέα. Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ μιας και δεν έχω ιδέα ούτε να το διαβάζω αλλά κυριότερα να το ερμηνεύω.

Στο set up πάω πάντα με την αίσθηση και όχι με τα μαθηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και υπαρχουν πολλοι sim racers απο οτι εχω καταλαβει που ειναι γρηγοροι αλλα δεν χρησιμοποιουν τηλεμετρια, θα μπορουσα πολυ ευκολα να φτιαξω ενα βιντεο η να ορισουμε καποια στιγμη ενα μισαωρο στο discord για να εξηγησω την τηλεμετρια, τον σκοπο της, πως βγαζουμε τηλεμετρια, πως χειριζομαστε το προγραμμα κτλ. Ειναι αρκετα απλο.

  • Like 4
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχασα ενα πολυ ωραιο combo απο οτι φαινεται,... τις τελευταιες βδομαδες δεν εχω πολυ ορεξη εξαιτιας καποιων προσωπικων θεματων θα επιστρεψω ομως συντομα πιστευω! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Επιτέλους βρήκα free Κυριακή και κατάφερα να τρέξω μαζί σας πράγμα που το ήθελα πολύ εδώ και πολύ καιρό. Κλασικά τα δικά μου τα "ραλιτζίδικα" αλλά αφού κατάφερα το 1:34 στο 2ο αγώνα στα μέσα είμαι ευχαριστημένος. Δυστυχώς λόγω του ότι νόμιζα ότι 8:30 ξεκινάει το Practice δεν έκανα ούτε προπόνηση ούτε άνοιξα stream τελικά.

 

Ελπίζω να μην δημιούργησα πρόβλημα στον 2ο αγώνα που ξεκίνησα πρώτος λόγω reverse grid. (Μια επαφή μόνο θυμάμαι στο πλάι εκεί που με περάσατε όλοι από δεξιά στο ανοιχτό κομμάτι της πίστας).

 

Αυτό με την τηλεμετρία είναι υπεργαμάτο που κάνετε μόλις είδα και το Academy thread! Καλό είναι να βγει με κάποιον τρόπο προς τα έξω όλο αυτό!

 

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Ίσως τρέξω μαζί σας και την άλλη Κυριακή! :p

 

Τοποθέτηση προϊόντος που θα με κάνει εκατομμυριούχο:

Γίνεται μέλος στο Facebook: Greek Simracers [ https://www.facebook.com/groups/GreekSimRacers/ ] και ποστάρετε αβέρτα ιδεάρες και αγώνες που έχετε κατανού! π.χ. Το νέο κύπελο, τηλεμετρία κλπ.!
Συνεχώς με ρωτάνε στα streams μου και τους στέλνω εδώ και στη σελίδα σας, σίγουρα υπάρχει ενδιαφέρον για οργανωμένο πράγμα στο Assetto.

 

See you, στο επόμενο! 

Έγινε επεξεργασία από Etern4L
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

Μιας και υπαρχουν πολλοι sim racers απο οτι εχω καταλαβει που ειναι γρηγοροι αλλα δεν χρησιμοποιουν τηλεμετρια, θα μπορουσα πολυ ευκολα να φτιαξω ενα βιντεο η να ορισουμε καποια στιγμη ενα μισαωρο στο discord για να εξηγησω την τηλεμετρια, τον σκοπο της, πως βγαζουμε τηλεμετρια, πως χειριζομαστε το προγραμμα κτλ. Ειναι αρκετα απλο.

Χτες το απόγευμα γύρισα από ταξίδι (ήμουν πολύ κουρασμένος) και άνοιξα το PC κατά τις 20:00 μπας και προλάβω να μπω και εγώ αλλά έκανα το λάθος να ρίξω μια ματιά στους χρόνους σας και μου κόπηκαν τα πόδια... και το κουράγιο! Το μετάνιωσα βέβαια γιατί αργότερα (με την ησυχία μου) έκανα καμιά 10ριά γύρους και οι χρόνοι άρχισαν να πέφτουν με τρελούς ρυθμούς. Ήταν βέβαια και δυο στροφούλες στις οποίες τα πράγματα ήταν πάντα 50/50% το αν θα καταφέρεις να παραμείνεις στην πίστα... Για το επόμενο δεν έχω δικαιολογίες, θα έρθω 101%!

Νίκο αυτό που κάνεις είναι φανταστικό και να ξέρεις το εκτιμούμε πάρα πολύ (και ας μην το γράφουμε). Το κακό είναι ότι δεν καταλαβαίνω γρι από αυτά τα πράγματα και θα ήταν καταπληκτικό αν μπορούσες να μας εξηγήσεις λίγα βασικά πράγματα για να αρχίσουμε και εμείς (οι γέροι) να καταλαβαίνουμε λίγο πως μπορούμε να χρησιμοποιούμε την τηλεμετρία - ακούγεται τόσο γ@μ@το!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@SupernovaGR Καταρχήν μπράβο για την προσπάθεια-βοήθεια.Εγώ έχω μια άλλη ιδέα -μπορεί να ακουστεί εντελώς χαζή οπότε μη βαράτε :hehe:-

 

Θα ήθελα να μπαίναμε σε ένα σέρβερ κ να έκανα ένα 3-5γυρο με default σετ,μετά ακόμη ένα 3-5γυρο με πείραγμα μόνο μέσω feeling κ μετά ένα 3-5γυρο με χρήση τηλεμετρίας ώστε να δούμε πόσο περισσότερο βοηθά αυτός ο τρόπος που είναι ο ενδεδειγμένος.

 

Το θέμα είναι να βρούμε μια μέρα να βολέψει γιατί θα μας πάρει καμιά ωρίτσα. -ίσως έτσι βγω από τη simχειμερία νάρκη :hehe:-

 

Ακόμη καλύτερο θα ήταν να το καταγράψουμε ή να το στριμάραμε με κάποιο τρόπο ώστε να ακουγόμαστε μέσω discord.

 

@4WNikos θα μπορούσε να έρθει κ ο Νίκος να μας στριμάρει κ να γίνει κ αυτός το πειραματόζωο :hehe:

 

 

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@sosna Γενικα εγω ειμαι μεσα για αυτα τα πραγματα, αλλα εκει που πραγματικα πιστευω πως θα λαμψει η τηλεμετρια ειναι αφου κανουμε καποιους γυρους, να δειτε πως τους συγκρινουμε μετα, και ποσο βοηθαει για να γινεις τελικα πιο γρηγορος. Στο κομματι του σεταπ ακομα δυστυχως δεν εχω καταφερει να ενσωματωσω την τηλεμετρια, μιας και ασχολουμαι και εγω μονο την τελευταια βδομαδα. Τωρα, για να γινουν αυτα τα πραγματα σκεφτηκα 2 τροπους : η να κανω ενα βιντεο εγω προσπαθωντας να εξηγησω οσα μπορω, η ο δευτερος τροπος ,που ειναι πολυ πιο αμεσος και γενικα ειναι πολυ καλυτερος, να οργανωθουμε καποια ωρα της εβδομαδας στο discord οσοι θελουν για καμια ωριτσα δειχνοντας σας την οθονη μου, να σας εξηγησω τα βασικα της λειτουργιας του motec, και μετα να πειραματιστουμε ολοι μαζι. Ισως αφου βλεπω πως υπαρχει ανταποκριση, να ανοιξω ενα καινουριο thread?

Έγινε επεξεργασία από SupernovaGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο παιδια για την προσπαθεια. Πιστευω η βοηθεια μεσω της τηλεμετριας θα βοηθησει παρα πολλα ατομα, ειτε σε θεματα στησιματος, ειτε απλα οδηγησης.

Αν χρειαστειτε καποια βοηθεια εγω ειμαι μεσα (λογικα θα δοκιμαζουμε τον "λαθος" τροπο οδηγησης ) μιας και λογο του rally ειμαι ακομα αρκετα αγαρμπος για την πιστα.

Για ακομα μια φορα μπραβο.

 

Για το χθεσινο εχω να πω μονο οτι οσοι δεν καταφεραν να ερθουν ηταν πραγματικα κριμα... Νομιζω ολος ο δευτερος αγωνας μου ειναι για highlight. Μαχες, Λαθη, Σωσιματα, ξανα Λαθη και στο τελος ενα μεγαλο χαμογελο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα που έχασα έναν τόσο ωραίο αγώνα! Διαβάζω της περιγραφές σας και έχω προωθεί! Και όσο σκέφτομαι ότι έτρεξα με το Suv την προηγούμενη εβδομάδα, και δεν μπόρεσα να τρέξω σε αυτόν... Τρελαίνομαι! Όσο για το σεμινάριο με την τηλεμετρια , είμαι μέσα με τα 1000 Δεν γνώριζα καν ότι έχουμε την δυνατότητα για κάτι τέτοιο! Μεγάλο μπράβο στα παιδιά που μας ανοίγουν τα μάτια να εμβαθυνουμε ακόμα περισσότερο στην εμπειρία του Sim racing! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και από εμένα μπράβο για τη προσπάθεια κ τη βοήθεια που δίνεις φίλε. Και εγώ είμαι από τα άτομα που δε καταλαβαίνουν τίποτα από αυτά και γενικά ούτε camber δε ξέρω να δίνω :)

Στάλθηκε από το MotoE2(4G-LTE) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Oxide Burnedbrain έγραψε:

Και από εμένα μπράβο για τη προσπάθεια κ τη βοήθεια που δίνεις φίλε. Και εγώ είμαι από τα άτομα που δε καταλαβαίνουν τίποτα από αυτά και γενικά ούτε camber δε ξέρω να δίνω :)

Στάλθηκε από το MotoE2(4G-LTE) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χαχα και εγώ νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος εδώ μέσα - πάντως σε χειρότερο βαθμό από μένα δεν είσαι!

Camber, τι είναι αυτό?:hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.