Jump to content



 Seagate Ironwolf Pro 10TB και Hitachi Deskstar NAS 10TB


Recommended Posts

γεια σας ενδιαφερομε να  αγορασω εναν  σκληρο δισκο με χωτικοτητα  10  ΤΒ   πιον  θεωρειτε  οτι εινε καλος και  ποιοτικος σε  θεμα  καταναλωσης και αντοχης  στον  χρονο>>?? ταχύτητα και αξιοπιστία  ειμε αναμεσα  στους  Seagate Ironwolf Pro 10TB   https://www.skroutz.gr/s/10505944/Seagate-Ironwolf-Pro-10TB.html και  Hitachi Deskstar NAS 10TB  https://www.skroutz.gr/s/12847422/Hitachi-Deskstar-NAS-10TB.html

 

 

πιον θα με συμβουλευατε να επαιρνα?>?

Έγινε επεξεργασία από moxamd
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι χωρητικότητες 10TB+ δεν κυκλοφορούν τόσο πολύ καιρό ώστε να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα για αντοχή στον χρόνο.

Έχοντας 3x 10TB  Ironwolf, όχι pro, για περίπου 10 μήνες μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε θέματα θορύβου και απόδοσης.

΄Οσο για κατανάλωση τεχνικά έχει από τις μικρότερες για την χωρητικότητά/ταχύτητα περιστροφής του.

Link to comment
Share on other sites

οποτε  θα με συμβουλευες να επαιρνα τον Hitachi Deskstar NAS 10TB?>???

 

εσυ εχεις 30 TB Ironwolf,???

 

τι εννοεις οτι  έχει από τις μικρότερες για την χωρητικότητά/ταχύτητα περιστροφής του.??+

 

εινε  θετικο αυτο η αρνητικο??σε αυτο  που λες??

 

πια εινε  η γνωμη σου  για  τους  Hitachi Deskstar NAS 10TB??

Έγινε επεξεργασία από moxamd
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του που διάβασα, δεν έχω τρόπο να μετρήσω την κατανάλωση αλλά δεν με ενδιέφερε κιόλας.

Επίσης όσο μεγαλύτερη χωρητικότητα ο δίσκος τόσο περισσότερα platters τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση όπως και με την ταχύτητα περιστροφής πχ 7.2k vs 5.4k.

Φυσικά η μικρότερη κατανάλωση είναι θετικό πχ μικρότερες θερμοκρασίες οπότε κοιτάς αν είναι σημαντικό για σένα πχ αν ψύχεται ενεργά ο δίσκος.

 

Δεν έχω γνώμη για τους Deskstar καθώς δεν τους έχω χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Aν και όλα είναι θέμα τύχης σχετικά με το κομμάτι που θα πάρεις, απ'την εμπειρία μου (προσωπική και επαγγελματική) έχω παρατηρήσει οτι oι Hitachi και Toshiba έχουν την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής σε σχέση με τις άλλες εταιρείες και τα λιγότερα προβλήματα.
Συνήθως τα περισσότερα προβλήματα σε PC που είχαν να κάνουν με σκληρό, σε ποσοστό 70% ήταν Seagate. Eίναι η Seagate άχρηστη εταιρεία? Οχι φυσικά, έχω 3 Seagate, o ένας μάλιστα είναι συλλεκτικός του 2002 και ακόμα λειτουργεί!
Επομένως εγώ θα σου πρότεινα Hitachi.

Link to comment
Share on other sites

καθαρά θέμα τύχης ειναι οι δίσκοι πλεον καποιων εξαιρεσεων (προβληματικες σειρές)

 

Δες εγγύηση , τιμή, στροφές ή ότι άλλο σε ενδιαφέρει. Αξιοπιστία κλπ ειναι καθαρα θέμα τύχης.

 

προσωπικά toshiba δεν παίρνω γιατί δεν δεχονται απευθείας rma απο consumer

 

Προσωπικά επειδή κοιταω και γω 10-12 tb κοιταω για δίσκους με 5 χρονια εγγύηση καθώς η διαφορα στην τιμή σε σχεση με αυτους που εχουν 3 ειναι μηδαμινή

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, moxamd said:

 

πια εινε  η γνωμη σας  για τον Hitachi Deskstar NAS 10TB?? πιστευετε οτι να παρω  τον Hitachi Deskstar NAS 10TB?  η να  κανω  την  επιλογη και να παω στον  Seagate Ironwolf Pro 10TB ??  

 

πραγματικα δεν εχω ιδεα πιον να παρω  αλλα με βαση τα  reviews  που διαβασα  λενε τα καλυτερα  λογια για τον  

Seagate Ironwolf Pro 10TB 

 

αλλα εγω πριν  5 χρονια ειχα seagate και ειχα θεματα.. αλλα  τωρα δεν  γνωριζω με τον 

Seagate Ironwolf Pro 10TB αν εινε καλος η οχι..

 

εσεις πιον  μου προτεινετε να παρω??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος moxamd έγραψε:

καποιος  μπορει να με  βοηθησει>?>??

Ναι, ένας moderator μπορεί να (μας) σε βοηθήσει και να κλειδώσει το θέμα. Κάτι μου θυμίζει ο τρόπος γραφής, αλλά δεν θέλω να γίνω κακός.

Εναλλακτικά, μπορεί να σε βοηθήσει ένας τρολογιατρός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος moxamd έγραψε:

οχι  φιλε δεν  τρολαρω  απλα  ρωτησα ποιος εινε καλυτερος??

Αυτός, 1-0.

Και μάθε, σε παρακαλώ, να γράφεις σωστά. Μας έχουν βγει τα μάτια.

Είδες; Είπα τρολογιατρός, αλλά και τρελογιατρός κάνει για την περίπτωσή σου.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

για  πιον  λες οτι εινε καλυτερος?? για τον Hitachi Deskstar NAS 10TB??

αν δεν  μπορεις να  βοηθησεις εχει καλος ,,

 

δεν  μπορεις ομως  απο  την  στιγμη  που δεν με  γνωριζεις προσωπικα να με  βγαζεις και  τρελο

Έγινε επεξεργασία από moxamd
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος moxamd έγραψε:

οχι  φιλε δεν  τρολαρω  απλα  ρωτησα ποιος εινε καλυτερος??

Το ρώτησες 150 φορές. ΦΤΑΝΕΙ

@moxamd

Στην επόμενη άσκοπη ερώτηση, έχει δώρο permanent ban , γιατί είναι χάρη που κυκλοφορείς στο forum με 123234019230 λογαριασμούς. 

@DEADLAZARUS , εαν νιώθεις ότι υπάρχει πρόβλημα, κάνεις report και δεν καταφεύγεις σε χαρακτηρισμούς. Αυτό ως προειδοποίηση. Θα παρακαλούσα πιο ήρεμους τόνους.

Link to comment
Share on other sites

Μετρώ 4 συνεχόμενα μηνύματα, λες και κάποιος πρέπει να είναι από πάνω και να απαντάει κάθε λεπτό. Τα παιδιά βοήθησαν με όποιον τρόπο μπορούσαν, όμως δεν γίνεται να σε βάλουν μέσα στο μαγαζί και να διαλέξουν αυτοί για σένα. Σου είπαν τι παίζει με τους σκληρούς, δεν χρειάζεται να ρωτάς 50 φορές το ίδιο πράγμα. 

Αυτό το λέω ως γενική παρατήρηση, γιατί αν θέλεις να σου παραθέσω όλα τα προφίλ που έχεις φτιάξει εδώ και παρόλα αυτά συνεχίζεις, ευχαρίστως να το κάνω. 

Αν θέλεις να κρατήσεις ΕΝΑ και να είναι ΝΟΡΜΑΛ,  θέλει προσπάθεια και ένα βασικό πράγμα. Υπομονή.

Όπως βλέπεις , εμείς, έχουμε αστείρευτη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.