Jump to content



Κοινή public IP και port forwarding


Bonito

Recommended Posts

Ο πάροχος μου στην Αγγλία (hyperoptic) τον τελευταίο καιρό λόγο περιορισμένου αριθμού IPv4 βάζει πάνω από ένα πελάτη σε κάθε IP έκτος αν μπεί static ip (£5/μήνα).

 

Πρόσφατα ανανέωσαν τα ρούτερ και το καινούργιο (ΖΤΕ H298a) έχει απενεργοποιημένο το port forwarding και τοπικό IP allocation  (για την ώρα). 

 

Τους πήρα να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω port forwarding και μου λένε δεν γίνεται με dynamic shared IP και οτι προσωρινά θα χρειαστώ static μέχρι να κάνουν upgrade σε IPv6  (Θεωρητικά μέσα στο 2018, έχουν αρχίσει ήση σε καινούργιες εγκαταστάσεις).

 

Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω; εγώ θέλω να ξεπεράσω το firewall του router μου, τι σχέση έχει το shared iP?

 

Παραθέτω και την απάντηση τους στα αγγλικά:

 

"On the other hand, you do not have a public IP address, therefore you will not be able to open ports without a static IP address on the account.
Our Network Team migrated all the sites to CGN (carrier-grade NAT or double NAT) until we implement IPv6. This is just a temporary solution during the transition. With CGN implemented, you do not have a public IP address.
This issue can be resolved by adding static IP settings on your connection. Static IP is giving you a public IP, however, this is charged option. It is charged £5 per month."

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Bonito said:

Ο πάροχος μου στην Αγγλία (hyperoptic) τον τελευταίο καιρό λόγο περιορισμένου αριθμού IPv4 βάζει πάνω από ένα πελάτη σε κάθε IP έκτος αν μπεί static ip (£5/μήνα).

 

Πρόσφατα ανανέωσαν τα ρούτερ και το καινούργιο (ΖΤΕ H298a) έχει απενεργοποιημένο το port forwarding και τοπικό IP allocation  (για την ώρα). 

 

Τους πήρα να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω port forwarding και μου λένε δεν γίνεται με dynamic shared IP και οτι προσωρινά θα χρειαστώ static μέχρι να κάνουν upgrade σε IPv6  (Θεωρητικά μέσα στο 2018, έχουν αρχίσει ήση σε καινούργιες εγκαταστάσεις).

 

Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω; εγώ θέλω να ξεπεράσω το firewall του router μου, τι σχέση έχει το shared iP?

 

Παραθέτω και την απάντηση τους στα αγγλικά:

 

"On the other hand, you do not have a public IP address, therefore you will not be able to open ports without a static IP address on the account.
Our Network Team migrated all the sites to CGN (carrier-grade NAT or double NAT) until we implement IPv6. This is just a temporary solution during the transition. With CGN implemented, you do not have a public IP address.
This issue can be resolved by adding static IP settings on your connection. Static IP is giving you a public IP, however, this is charged option. It is charged £5 per month."

Όταν έχεις αποκλειστικά δική σου public IP, μπορείς να προωθήσεις πόρτες πίσω από το NAT, στις ιδιωτικές IP που δίνει ο ρούτερ σου.

Αυτή τη στιγμή μοιράζεσαι τη δημόσια διεύθυνση με άλλους και η σύνδεσή σου παίρνει ιδιωτική διεύθυνση, πίσω από το NAT του παρόχου, πίσω από την οποία ο ρούτερ σου δίνει άλλες ιδιωτικές IPs. To port forwarding έχει πρόβλημα σε αυτό το σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

 Εγω θα τους εστελνα επισημα email με παραπονο γιατι πλεον δεν μπορεις να δουλεψεις καμερες του σπιτιου η να συνδεθεις με το pc του σπιτιου σου και να απαιτησεις μεχρι νατο διορθωσουν, να σου δωσουν μια στατικη.

 

 Αν πιασει...επιασε :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Husky said:

https://en.wikipedia.org/wiki/Carrier-grade_NAT

 

Το ΖΤΕ H298a το αντικατέστησαν από μόνοι τους ή χρειάστηκε να τους καλέσεις?

 

 

μου το στείλανε και απλά τα άλλαξα μόνος. Γιατί;

 

2 minutes ago, YDinopoulos said:

 Εγω θα τους εστελνα επισημα email με παραπονο γιατι πλεον δεν μπορεις να δουλεψεις καμερες του σπιτιου η να συνδεθεις με το pc του σπιτιου σου και να απαιτησεις μεχρι νατο διορθωσουν, να σου δωσουν μια στατικη.

 

 Αν πιασει...επιασε :p 

 

Ναι το έχω σκεφτεί αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει το shared ip με το local port-forwarding του router μου.

Link to comment
Share on other sites

Με το CGN το ΝΑΤ δεν τρέχει στο δικό μας ρούτερ, γι αυτό δεν γίνεται...

 

Για το ΖΤΕ H298a ρώτησα αν το δίνουν και στους ήδη πελάτες τους ή μονο με ανανέωση συμβολαίου, μιας και πρόσφατα την αναβάθμηση της 100αρας σε 150 την κανουν μόνο με ανανέωση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Husky said:

Με το CGN το ΝΑΤ δεν τρέχει στο δικό μας ρούτερ, γι αυτό δεν γίνεται...

 

Για το ΖΤΕ H298a ρώτησα αν το δίνουν και στους ήδη πελάτες τους ή μονο με ανανέωση συμβολαίου, μιας και πρόσφατα την αναβάθμηση της 100αρας σε 150 την κανουν μόνο με ανανέωση. 

 

α είσαι Αγγλία.

 

Ναι έκανα την 100 σε 150 και ανανέωσα ένα χρόνο με την ίδια τιμή (γύρω στις 28)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέραν από το να πάρεις την στατική IP ή να τους ζητήσεις να σου ανοίξουν κάποιες πόρτες. Και για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος αν θέλουν ή μπορούν να το κάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, trendy said:

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέραν από το να πάρεις την στατική IP ή να τους ζητήσεις να σου ανοίξουν κάποιες πόρτες. Και για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος αν θέλουν ή μπορούν να το κάνουν.

@YDinopoulos

 

Η απάντηση τους:

 

"Thank you for your email.

I have checked and was able to get an authorization to add the Static IP to your account until the IPV6 migration is over. We will add credits to waive the Static IP charges.

You will receive an email with the details once the Static IP is added.

If there is anything else we can assist with, please don't hesitate to ask."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, YDinopoulos said:

Ολε !


Απαντα τουλαχιστον οτι τους ευχαριστεις και ετσι ειναι οι καλες εταιριες κ μπραβο και οτι αλλες  μερικες γλυφοκωλιες :hehe: 

 

τους έχω κάνει αρκετά review online για το service τους.

 

2 χρόνια τώρα είναι πολύ σωστή εταιρεία.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.