Jump to content



Ηχεία και πολικότητα πρίζας, Φάση-Ουδέτερο AC


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω μια βοήθεια, υπάρχει κάποιος κανόνας για του που συνδέουμε την φάση? Από τα αριστερά ή τα δεξιά? (όπως το κοιτάμε πάντα) την πολικότητα του καλωδίου του ηχείου πως την βρίσκουμε?

 

Π.χ. εμένα οι περισσότερες πρίζες (όχι όλες) έχουν την φάση στα αριστερά, υπάρχει κάποιος κανόνας? Μήπως το «σωστό» είναι δεξιά? Και αν είναι αριστερά που ξέρω αν συνδέω τα ηχεία «ανάποδα»?

 

20171207_174116.jpg

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, έχω την εντύπωση ότι το θέμα ταιριάζει καλύτερα εδώ, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο από ό,τι κατάλαβα:
https://www.thelab.gr/forums/forum/50-ήχος-και-multimedia/

 

Ανάλογα με το πώς θα εξελιχθεί η συζήτηση, θα το μεταφέρω εκεί.

 

Στην ουσία τώρα. Με κίνδυνο να ανοίξει (αδικαιολόγητα) μεγάλη κουβέντα, καταθέτω απλουστευτικά την άποψή μου ότι δεν έχει καμία σημασία πώς θα συνδεθεί ένα ενεργό ηχείο στην πρίζα. Σε ενδιαφέρει η πολικότητα των καλωδίων χαμηλής τάσης που συνδέεις από την πηγή στο ηχείο σου. Αυτά είναι που μπορούν να σου προκαλέσουν αντιστροφή φάσης μεταξύ των ηχείων σου κατά την αναπαραγωγή. Ακόμη κι εκεί, αν είναι όλα "ανάποδα", πάλι δεν έχεις ουσιαστικό πρόβλημα. Το πρόβλημα προκύπτει όταν τα συνδέσεις μισά-μισά.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ θέλω να συνδέσω αυτοενισχυόμενο subwoofer σε ζευγάρι αυτόενισχυόμενων ηχείων, κάπου είδα για μια ρύθμιση που έχουν κάποια subwoofer για αντιστροφή/καθυστέρηση φάσης (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το έλεγε στα αγγλικά) και μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά μου, για να έχει τέτοιο πράγμα σημαίνει η πολικότητα έχει σημασία και ας είναι εναλλασσόμενο το ρευμα. επίσης πέρα από το θέμα της πολικότητας της πρίζας και των ηχείων/καλωδίου είναι και θέμα το πολύμπριζο και αν οι άλλες συσκευές pc, οθόνη, λαμπατέρ, εξ,σκληρός που είναι πάνω είναι «σωστές». Ίσως βέβαια να αξίζει να φτιάξω μια μπαλαντέζα και να τα βάλω και τα 3 (sub – 2ηχεία) μόνα τους σε άλλο πολύμπριζο με επέκταση 3 μέτρων μπαλαντέζας.

 

Οπότε

1.       Υπάρχει σωστή πλευρά που συνδέουμε την φάση?

2.       Πως ελέγχουμε μια συσκευή αν είναι σωστά βαλμένο το καλώδιο στην πρίζα με δεδομένο ότι αντιστρέφετε και μπαίνει και από τις δυο πλευρές.

 

Να πω ότι δεν έχω πολύμετρο, αλλά επειδή ούτως ή άλλως είχα σκοπό να πάρω αν είναι θα αγοράσω ένα φτηνό Stanley για να κάνω άμεσα την δουλειά μου.

 

Edit, αν είναι σε λάθος μέρος sorry, υπέθεσα ότι ταιριάζει εδώ.

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει ατομο που κανει εγκαταστασεις ηχειων , μεγαλες δουλειες και οχι 4-5 ηχειακια αριστερα δεξια , και μου ειχε πει πως αν μπουν αναποδα , ναι μεν παιζει μια χαρα το ηχειο αλλα ισως χανει λιγο στα χαμηλα . 

Απο κει και περα θεμα ζημιας δεν υπαρχει και αν οντως διακρινεις αλλοιωση ηχου , κανεις μια σκατζα. 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

Βασικά εγώ θέλω να συνδέσω αυτοενισχυόμενο subwoofer σε ζευγάρι αυτόενισχυόμενων ηχείων, κάπου είδα για μια ρύθμιση που έχουν κάποια subwoofer για αντιστροφή/καθυστέρηση φάσης (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το έλεγε στα αγγλικά) και μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά μου, για να έχει τέτοιο πράγμα σημαίνει η πολικότητα έχει σημασία και ας είναι εναλλασσόμενο το ρευμα. επίσης πέρα από το θέμα της πολικότητας της πρίζας και των ηχείων/καλωδίου είναι και θέμα το πολύμπριζο και αν οι άλλες συσκευές pc, οθόνη, λαμπατέρ, εξ,σκληρός που είναι πάνω είναι «σωστές». Ίσως βέβαια να αξίζει να φτιάξω μια μπαλαντέζα και να τα βάλω και τα 3 (sub – 2ηχεία) μόνα τους σε άλλο πολύμπριζο με επέκταση 3 μέτρων μπαλαντέζας.

 

Οπότε

1.       Υπάρχει σωστή πλευρά που συνδέουμε την φάση?

2.       Πως ελέγχουμε μια συσκευή αν είναι σωστά βαλμένο το καλώδιο στην πρίζα με δεδομένο ότι αντιστρέφετε και μπαίνει και από τις δυο πλευρές.

 

Να πω ότι δεν έχω πολύμετρο, αλλά επειδή ούτως ή άλλως είχα σκοπό να πάρω αν είναι θα αγοράσω ένα φτηνό Stanley για να κάνω άμεσα την δουλειά μου.

 

Edit, αν είναι σε λάθος μέρος sorry, υπέθεσα ότι ταιριάζει εδώ.

 

Η εναλλασομενη τάση που πάει μέσα στο ηχείο σου πάει σε ένα μετασχηματιστή ή διακοπτικο τροφοδοτικό οπότε δεν έχει σημασία που θα πάει η φάση! 

(μην ανοίξουμε κουβέντα για audiophile φασεις :p

 

1.οχι

 

2.δεν χρειάζεται (εκτός κι αν έχεις κάποιο λαμπατο ραδιόφωνο που σε μερικά πήγαινε το ουδέτερο πάνω στο σασί του) 

 

Η σωστη,  συγχρονισμενη φάση (on phase)  δηλαδή  η σωστή πολικότητα στα μεγάφωνα έχει να κάνει με τη σωστή σύνδεση ενισχυτή - μεγαφώνων! 

Δηλαδή να πηγαίνουν οι μεμβράνες τους μπροστά στο μπάσο σε όλα τα μεγάφωνα! 

 

Αν πχ ένα από τα μεγάφωνα είναι ανάποδα συνδεμένο στον ενισχυτή "θα χάνεις μπάσο" όπως είπε δε θυμάμαι ποιος...

 

Στην πρίζα όπως και να βάλεις το φις δεν θα επηρεάσει τον ήχο σου! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Havic said:

1.       Υπάρχει σωστή πλευρά που συνδέουμε την φάση?

2.       Πως ελέγχουμε μια συσκευή αν είναι σωστά βαλμένο το καλώδιο στην πρίζα με δεδομένο ότι αντιστρέφετε και μπαίνει και από τις δυο πλευρές.

 

Σε σύγχρονες, σωστά γειωμένες οικιακές εγκαταστάσεις, δεν έχει καμία διαφορά πώς θα συνδέσεις το βύσμα στην υποδοχή. Δηλαδή και οι "δύο" τρόποι είναι σωστοί. Έτσι κι αλλιώς, δεν πρέπει με κανέναν τρόπο να μπορείς να εκτεθείς στη φάση ή στον ουδέτερο και επιπλέον (για το ενδεχόμενο ατυχήματος) θα πρέπει να έχεις εγκατεστημένη αντιηλεκτροπληξιακή διάταξη.

 

Ειδικά για τη δική σου περίπτωση, θα πρότεινα να επιβεβαιώσεις (εσύ ή κάποιος ηλεκτρολόγος) ότι η εγκατάστασή σου πληροί τις προδιαγραφές και συμπληρωματικά να μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις τις πρίζες σε schuko, για να είναι οι συσκευές σου ασφαλώς γειωμένες, ακόμη και χωρίς μετατροπείς.

 

Πάντως, απλώς για να εντοπίσεις τη φάση και τον ουδέτερο, το δοκιμαστικό κατσαβίδι σου κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με το πολύμετρο.

 

Αυτό που συζητάς για τη ρύθμιση φάσης ηχείων-subwoofer ανάγεται σε εντελώς άλλο επίπεδο. Είναι θέμα (μικρο)ρύθμισης της ποιότητας του ήχου κι όχι θέμα ασφάλειας ή ορθότητας της ρευματοδότησης. Εκεί υπεισέρχονται άλλες παράμετροι. Η σημαντικότερη, όπως ανέφερα παραπάνω, είναι η σωστή σύνδεση των καλωδίων από την πηγή σου (μαύρο-μαύρο, κόκκινο-κόκκινο) και η σωστή τοποθέτηση των ηχείων (δηλ. το "αριστερό" κατά την πηγή στα αριστερά).

 

Αν θέλεις να το αναλύσεις περισσότερο, έχει σημασία το είδος και το μήκος των καλωδίων μεταξύ συμμετρικών ηχείων να είναι ίδια, γιατί αλλιώς η διαφορετική απόσταση πραγματικά εισάγει μια μικρή διαφορά φάσης μεταξύ τους, αν και συνήθως αμελητέα. Ειδικά ο subwoofer, συχνά έχει ρύθμιση, γιατί εκεί είναι και πιθανότερο και πιο ενοχλητικό να είναι εκείνος σε διαφορά φάσης με τα άλλα ηχεία (σε κάποιες συχνότητες). Δηλαδή, απλοϊκά, όταν η μεμβράνη των ηχείων κινείται εμπρός, η αντίστοιχη του sub να κινείται πίσω. Κι αυτό όμως είναι θέμα μικρο-ρύθμισης και ποιότητας ζωής κι όχι ασφάλειας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μια και θέλω να συνδέσω αυτοενισχυόμενα ηχεία, από τη στιγμή δλδ που δεν τίθεται θέμα σύνδεσης ενισχυτή-ηχείων το μόνο λάθος που μπορώ να κάνω είναι να μπερδέψω την πολικότητα του καλωδίου ρεύματος, δλδ π.χ. στο ένα να είναι δεξιά στο άλλο αριστερά, το ποιο ηχείο είναι δεξί και ποιο αριστερό θα το τεστάρω εννοείται...

 

Απλά δεν ήξερα το 1 και 2 που ρώτησα παραπάνω, το όλο θέμα μου δηλαδή είναι αν υπάρχει κάποιος κανόνας για τις  πρίζες και το δεύτερο ακριβώς όπως λες acct δλδ ανάλογα με την φάση που είναι (δεξιά ή αριστερά) αν επηρεάζετε ο συγχρονισμός ανάμεσα στις μεμβράνες των ηχείων και το subwoofer.

 

Τις πρίζες που χρησιμοποιώ συνέχεια και «έχουν σημασίας έχω αλλάξει με σουκο για να έχουν γείωση οι συσκευές, έχουν μείνει και κάποιες παλαιού τύπου αλλά τις χρησιμοποιώ σπάνια ή για να φορτίσω κάνα κινητό, τώρα γενικά η εγκατάσταση νομίζω είναι καλή, το ρελέ δουλεύει το ίδιο και ο γενικός αλλά ας μην ξεφύγουμε.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά, άλλοι έλεγαν ότι έχει σημασία άλλοι όχι, τελικά μάλλον εξαρτάτε από την κάθε συσκευή, μερικές μάλιστα έχουν και λαμπάκι για το αν είναι συνδεδεμένες σωστά ή όχι, τα πράγματα νομίζω μπερδεύονται περισσότερο αν είναι πολύμπριζο με πολλές συσκευές στη μέση, στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον έχει, το καλώδιο τις συσκευής, αν δείτε έχει σύμβολα σε κάθε υποδοχή, στην συσκευή συνδέεται σε συγκεκριμένο τρόπο, μόνο το αρσενικό φις μπορώ να κομπώσω όπως θέλω, αν το βάλω ανάποδα τότε η φάση πάει στο ουδέτερο….

20171207_213259.thumb.jpg.59bf06dce3d22f891baad853d63ae7a1.jpg20171207_213352.thumb.jpg.d682bb4bac1e54909d4303d3e39d542e.jpg

 

 

Βγάζω το καπέλο στους άγγλους, οι δικές τους πρίζες μπαίνουν μόνο από την μια, το ίδιο και οι παλιές οι δικές μας με 3 ποδαράκια, fck Germany και τις σούκο και την αλλαγή ώρας τους μαζί!

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @Havic μην ακούς τι λένε μια χαρά θα είσαι οπως και να βάλεις τα φις!

Πρακτικά δεν πρόκειται να ακούσεις διάφορα στον ήχο, κανε μόνος σου τεστ να δεις...

πριν 10 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

τελικά μάλλον εξαρτάτε από την κάθε συσκευή, μερικές μάλιστα έχουν και λαμπάκι για το αν είναι συνδεδεμένες σωστά ή όχι,

 

Για δώσε αν μπορείς κάνα link τέτοιας συσκευής να δούμε τι ρόλο παίζει ...

Όσο για τους Άγγλους αν μπορούσαν θα είχαν και δικό τους πλανήτη :p (όχι πως δεν έχουν δηλαδή...)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Βέβαια όπως είδαμε και σε ένα γειτονικό θέμα, μπορεί να έχουν φοβερές πρίζες, στους πίνακες όμως τα κάνουν μαντάρα

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Haha 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

@Havic (και λίγο @GriGaS) , οι βρετανικές πρίζες είναι "καλύτερες" γιατί η τοπολογία των οικιακών εγκαταστάσεών τους είναι περισσότερο επικίνδυνη από τις συνήθεις ευρωπαϊκές πρακτικές και μάλιστα έμεινε για δεκαετίες απολιθωμένη σε μεταπολεμικές προδιαγραφές. Προσωπικά δε με πειράζει να έχω την ασφάλεια στη συσκευή (αντί στο βύσμα) και εφεδρικό έλασμα στη γείωση και μάλιστα με μικρότερο συνολικό κόστος. Το μόνο που μου αρέσει πολύ είναι οι διακόπτες στις πρίζες, που τους θεωρώ ιδιαίτερα πρακτικούς.

 

Τώρα, ειδικά για ηχεία, θα ακούσεις πολλές φορές από τους audiophiles να λένε ότι έχει σημασία η πολικότητα του ρεύματος, η απομόνωση των συσκευών ήχου από το υπόλοιπο οικιακό δίκτυο κτλ. Κάποιοι θα σου πουν να βάλεις τα ηχεία στην ίδια πρίζα, κάποιοι θα σου πουν σε διαφορετικές, για να μην μπερδεύονται οι αρμονικές ή άλλες ευφάνταστες δικαιολογίες.

 

Στην Ιαπωνία υπάρχουν εακόμη και εταιρείες που με το αζημίωτο σου εγκαθιστούν κολώνα ρευματοδότησης στην αυλή, για να μη μοιράζεσαι την παροχή με τους γείτονες και να μην υπόκεισαι σε παραμορφώσεις.

 

Όμως, για καθημερινές εφαρμογές και συνηθισμένο εξοπλισμό (δηλαδή όχι κόστους πολλών χιλιάδων ευρώ) όλα αυτά τα θεωρώ κάπως υπερβολικά. Προφανώς δε θα επιλέξεις να βάλεις τα ηχεία στην ίδια παροχή με το κλιματιστικό ή ένα αερόθερμο, αλλά η ευθυγράμμιση των φάσεων στις πρίζες είναι περιττή (αν και εύκολα επιτεύξιμη) πολυτέλεια.

 

Έγινε επεξεργασία από acct
τόνος
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

imageproxy.php?img=&key=ae3e259fe6d476e4

3 hours ago, dfa19mj said:

Φίλε @Havic μην ακούς τι λένε μια χαρά θα είσαι οπως και να βάλεις τα φις!

Πρακτικά δεν πρόκειται να ακούσεις διάφορα στον ήχο, κανε μόνος σου τεστ να δεις...

 

Για δώσε αν μπορείς κάνα link τέτοιας συσκευής να δούμε τι ρόλο παίζει ...

Όσο για τους Άγγλους αν μπορούσαν θα είχαν και δικό τους πλανήτη :p (όχι πως δεν έχουν δηλαδή...)

 

Σαν παράδειγμα είπαν τους ενισχυτές της luxman και Audionet. π.χ.

Spoiler

Untitled.thumb.jpg.ddbe536997d65a3394d8f039e63d0bb2.jpg

 

Σε δίπλα φόρουμ έχουν 33 σελίδες που διαφωνούν γι’αυτο, δεν θέλω να μπω στην διαδικασία αν το ακούω ή όχι, το placebo υπάρχει και βασιλεύει, λόγο ασχετοσύνης στα θεωρητικά ηλεκτρολογικά και όχι μόνο ήθελα να δω αν όντως ισχύει ή όχι, εμένα μου αρκεί ότι τα συγκεκριμένα καλώδια η πλευρά που πάει στην συσκευή έχει εικονίδια που εμφανίζουν τι πάει που, δεν κοστίζει κάτι να τα βάλω σωστά και είναι εύκολο, με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και σε λίγα λεπτά ήμουν έτοιμος, πάντως και το pc και η οθόνη ήταν ανάποδα, τώρα τα διπολικά που δεν έχουν γείωση, άντε γεια εκεί… σούκο είναι δεν έχει σημασία :p   

 

Πάντως όλα άρχισαν από αυτό Capture.JPG.4befe80005feb63c16b609dbb40e9ed5.JPG

 

 

Blocks thanks for the answers!

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Havic έγραψε:

 

  Reveal hidden contents

Untitled.thumb.jpg.ddbe536997d65a3394d8f039e63d0bb2.jpg

 

Πάντως όλα άρχισαν από αυτό Capture.JPG.4befe80005feb63c16b609dbb40e9ed5.JPG

Καλά αν συνοριστει κανείς σε φόρουμ για τέτοια θέματα την έχει πατήσει (ιδίως στο διπλανό που φαντάζομαι ) :lol:

 

Το hidden contents δεν φαίνεται από το κινητό! 

 

Τώρα από την εικόνα που άρχισαν όλα.... Δε βλέπω κάτι παράξενο! 

 

Τον πίνακα τον έχει για την συνδεσμολογεια στα βύσματα του σήματος εισόδου του ενισχυτή 

 

Το διακόπτη φάσης τον έχει στα καλώδια από την έξοδο του ενισχυτή προς το woofer και απλά αντιστρέφει την πολικότητα! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dfa19mj said:

Το διακόπτη φάσης τον έχει στα καλώδια από την έξοδο του ενισχυτή προς το woofer και απλά αντιστρέφει την πολικότητα! 

 

Τον διακόπτη phase εννοούσα, το subwoofer είναι ενεργό, δεν συνδέετε με ενισχυτή, έχει ένα καλώδιο ρέματος και μετά τα input, που έρχονται από την κάρτα ήχου και output προς τα αυτοενισχυόμενα ηχεία, αυτό άρχισε όλο τον προβληματισμό μου, αν δλδ δεν έχει σημασία η πολικότητα τότε γιατί έχει το phase?

 

Λίγο άσχετο με ηχεία, να πω ότι το pc, συγκεκριμένα υποπτεύομαι τη gpu, μου έκανε κάτι γραμμές και σπασίματα/τρεμοπαίγματα στην οθόνη σε τυχαίες στιγμές για 1 δευτερόλεπτο, όχι συνέχεια αλλά τυχαία, κυρίως όταν ήμουν σε browsing, σε παιχνίδια ή ταινίες ποτέ, οπότε είχα την εντύπωση ότι έχει να κάνει με το ρεύμα παίρνει στα 2D settings (και καλά λειτουργεί σε μικρότερα ρολόγια και ρεύμα και αν χρειαστεί πάει σε full, τα 3D settings όπως τα λέει το gpu tweak) δεν είχα ασχοληθεί όμως γιατί βαριόμουν, από χτες που άλλαξα την πολικότητα στο pc δεν το έχει ξανακάνει, σύμπτωση? Δεν ξέρω θα δείξει τις επόμενες ημέρες…

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

 

Τον διακόπτη phase εννοούσα, το subwoofer είναι ενεργό, δεν συνδέετε με ενισχυτή, έχει ένα καλώδιο ρέματος και μετά τα input, που έρχονται από την κάρτα ήχου και output προς τα αυτοενισχυόμενα ηχεία, αυτό άρχισε όλο τον προβληματισμό μου, αν δλδ δεν έχει σημασία η πολικότητα τότε γιατί έχει το phase?

Για τον ενισχυτή που έχει μέσα το ενεργό subwoofer αναφέρομαι  ότι είναι ανάμεσα σε αυτόν και το woofer ο διακόπτης αλλαγής πολικοτητας (phase) ....

Το σωστό είναι στις 0° εφόσον είναι συνδεδεμένα σωστά και τα υπόλοιπα μεγάφωνα... 

Δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με το εναλλασσομενο ρεύμα της ΔΕΗ :)

 

Για το pc είναι σύμπτωση θα στο κάνει ξανά απλά δεν ξέρω πότε :o

Έγινε επεξεργασία από dfa19mj
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα εδινα μεγαλυτερη βαση αν μπορεις να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερα αλλα πραγματα μαζι με το συστημα ηχου σου στη ιδια ασφαλεια. Κανονικα κυριως η γειωση θα επρεπε να ειναι διαφορετικη, απο εκει ειναι το πιο πιθανο να εχει τζιτζιρι στον ηχο σου, αλλα δυστυχως για οικιακες χρησεις ειναι σχεδον αδυνατον. Σε μεγαλυτερη κλιμακα πχ συναυλιες, ο ηχος δεν πρεπει να παιρνει ρευμα απο την ιδια παροχη με τα φωτα, ειδικα αν υπαρχουν και "ζεστα" φωτα πανω σε dimmer που παιζει απο 10-99%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Havic said:

Λίγο άσχετο με ηχεία, να πω ότι το pc, συγκεκριμένα υποπτεύομαι τη gpu, μου έκανε κάτι γραμμές και σπασίματα/τρεμοπαίγματα στην οθόνη σε τυχαίες στιγμές για 1 δευτερόλεπτο, όχι συνέχεια αλλά τυχαία, κυρίως όταν ήμουν σε browsing, σε παιχνίδια ή ταινίες ποτέ, οπότε είχα την εντύπωση ότι έχει να κάνει με το ρεύμα παίρνει στα 2D settings (και καλά λειτουργεί σε μικρότερα ρολόγια και ρεύμα και αν χρειαστεί πάει σε full, τα 3D settings όπως τα λέει το gpu tweak) δεν είχα ασχοληθεί όμως γιατί βαριόμουν, από χτες που άλλαξα την πολικότητα στο pc δεν το έχει ξανακάνει, σύμπτωση? Δεν ξέρω θα δείξει τις επόμενες ημέρες…

 

Τελικά το ξαναέκανε, όλα οκ :p

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2017 at 1:23 ΜΜ, το μέλος Havic έγραψε:

imageproxy.php?img=&key=ae3e259fe6d476e4

 

Σαν παράδειγμα είπαν τους ενισχυτές της luxman και Audionet. π.χ.

  Reveal hidden contents

Untitled.thumb.jpg.ddbe536997d65a3394d8f039e63d0bb2.jpg

 

Σε δίπλα φόρουμ έχουν 33 σελίδες που διαφωνούν γι’αυτο, δεν θέλω να μπω στην διαδικασία αν το ακούω ή όχι, το placebo υπάρχει και βασιλεύει, λόγο ασχετοσύνης στα θεωρητικά ηλεκτρολογικά και όχι μόνο ήθελα να δω αν όντως ισχύει ή όχι, εμένα μου αρκεί ότι τα συγκεκριμένα καλώδια η πλευρά που πάει στην συσκευή έχει εικονίδια που εμφανίζουν τι πάει που, δεν κοστίζει κάτι να τα βάλω σωστά και είναι εύκολο, με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και σε λίγα λεπτά ήμουν έτοιμος, πάντως και το pc και η οθόνη ήταν ανάποδα, τώρα τα διπολικά που δεν έχουν γείωση, άντε γεια εκεί… σούκο είναι δεν έχει σημασία :p   

 

Πάντως όλα άρχισαν από αυτό Capture.JPG.4befe80005feb63c16b609dbb40e9ed5.JPG

 

 

Blocks thanks for the answers!

 

Φορουμ με βαρεμενους που αγοραζουν ακριβα καλωδια ΡΕΥΜΑΤΟΣ για να ακουγεται καλυτερα Ο ΗΧΟΣ και που βαζουν βαριδακια για να μην εχει... δονησεις (δεν ξερω αν κρεμανε και τιποτα παναγιτσες χμηλοπαραμορφοσιωτισες μεγααααλη η χαρη τους) δε το λες και τοσο ΔΙΠΛΑ... (διπλα σε κανενα μεταφυσικο site μπορει). -και που τρομαρα τους αυτοι που τα λενε ειναι και 50-60+ που σημαινει πως εχουν χασει αρκετη απ την ακοη τους, αλλα εχουν φορτωμενες τσεπες και δε ξερουν πως να τις αδειασουν-

Εδω ακομη και οι εμβουρδες μας (κατι "μαχες" για καρτες κι επεξεργαστες) δινονται με αληθινα στοιχεια και νουμερα, οχι με υποκειμενικες αρλουμπες.

btw, σαν επαγγελματιας ηλεκτρονικος μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι η συνδεση της παροχης ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ  Κ Α Ν Ε Ν Α  ΑΠΟΛΥΤΩΣ ρολο σε συσκευες που φτιαχτηκαν πριν το 1940 και μετα το 1950 (βασικα ουτε στις περισσοτερες εκεινης της δεκαετιας παιζει ρολο, αλλα ειχαν βγει καποιες ελαχιστες φθηνιαρικες που καναν ανορθωση δυκτυου και αποφευγαν το μετασχηματιστη  για λογους οικονομιας απευθυνομενες προφανως στο εξαθλιωμενο μεταπολεμικο κοινο, οποτε ειχαν πολικοτητα)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2017 at 7:49 ΜΜ, το μέλος ZoSo έγραψε:

Εγω προσωπικα θα εδινα μεγαλυτερη βαση αν μπορεις να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερα αλλα πραγματα μαζι με το συστημα ηχου σου στη ιδια ασφαλεια. Κανονικα κυριως η γειωση θα επρεπε να ειναι διαφορετικη, απο εκει ειναι το πιο πιθανο να εχει τζιτζιρι στον ηχο σου, αλλα δυστυχως για οικιακες χρησεις ειναι σχεδον αδυνατον. Σε μεγαλυτερη κλιμακα πχ συναυλιες, ο ηχος δεν πρεπει να παιρνει ρευμα απο την ιδια παροχη με τα φωτα, ειδικα αν υπαρχουν και "ζεστα" φωτα πανω σε dimmer που παιζει απο 10-99%.

 

γι αυτο υπαρχουν τα emi φιλτρα, τα βαριστορ, τα αντικεραυνικα και τα κυκλωματα με συνδυασμο ολων των παραπανω.

Αν καποιου ποιανουν τα χερια του κι εχει 5 απλες γνωσεις μπορει να φτιαξει τετοια φιλτρακια που να αποροφουν σχεδον το 100% του οποιου θορυβου.(να μη φαινεται στον παλμογραφο καν παρα μονο στην τερμα ευαισθητη κλιμακα)

Αν οχι, βολευεσαι μια χαρα και με τα ετοιμα που πουλανε, τα οποια συνηθως δεν ειναι τοσο πληρης αλλα τη δουλεια τους την κανουν (σε κανονικα καταστηματα ηλεκτρονικων, οχι οι αεριτζηδες που πουλανε "ειδικα για high end" φυκια για μεταξωτες κορδελες σε τιμη κοκαινης)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nick74 said:

 

Φορουμ με βαρεμενους που αγοραζουν ακριβα καλωδια ΡΕΥΜΑΤΟΣ για να ακουγεται καλυτερα Ο ΗΧΟΣ και που βαζουν βαριδακια για να μην εχει... δονησεις (δεν ξερω αν κρεμανε και τιποτα παναγιτσες χμηλοπαραμορφοσιωτισες μεγααααλη η χαρη τους) δε το λες και τοσο ΔΙΠΛΑ... (διπλα σε κανενα μεταφυσικο site μπορει). -και που τρομαρα τους αυτοι που τα λενε ειναι και 50-60+ που σημαινει πως εχουν χασει αρκετη απ την ακοη τους, αλλα εχουν φορτωμενες τσεπες και δε ξερουν πως να τις αδειασουν-

Εδω ακομη και οι εμβουρδες μας (κατι "μαχες" για καρτες κι επεξεργαστες) δινονται με αληθινα στοιχεια και νουμερα, οχι με υποκειμενικες αρλουμπες.

btw, σαν επαγγελματιας ηλεκτρονικος μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι η συνδεση της παροχης ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ  Κ Α Ν Ε Ν Α  ΑΠΟΛΥΤΩΣ ρολο σε συσκευες που φτιαχτηκαν πριν το 1940 και μετα το 1950 (βασικα ουτε στις περισσοτερες εκεινης της δεκαετιας παιζει ρολο, αλλα ειχαν βγει καποιες ελαχιστες φθηνιαρικες που καναν ανορθωση δυκτυου και αποφευγαν το μετασχηματιστη  για λογους οικονομιας απευθυνομενες προφανως στο εξαθλιωμενο μεταπολεμικο κοινο, οποτε ειχαν πολικοτητα)

 

βαριομουνα να απαντησω στα περι πολικοτητας του AC ευτυχως ξερεις κατι παραπανω και το ανελαβες

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.