Jump to content



Πιστωτικη καρτα


thomasmk

Recommended Posts

Γεια σας! Έκανα μια αγορά με δόσεις σήμερα η οποία κόστιζε 189 ευρώ και στην πιστωτική μου είχα 300 ευρώ.Μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας το νέο μου υπόλοιπο ήταν 171 ευρώ.Υπάρχει περίπτωση να έγινε κάποιο λάθος; 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα σαφής..Εννοώ ότι μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας δε θα έπρεπε κανονικά να μείνουν αυτά τα 300 μέσα και μετά από έναν μήνα να έπαιρναν τη δόση μόνο και να ήταν 285;Δηλαδή 300-15(που είναι η δόση);Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί μου τράβηξαν 130.

Είναι η πρώτη μου αγορά με πιστωτική και δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί ;

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε αγορα με πιστωτικη σου δεσμευει το συνολικο ποσο και καθε μηνα σε χρεωνει με την δοση.

 

Εστω οριο 500 ευρω....κανεις μια αγορα 200 ευρω σε 4 δοσεις των 50 ευρω......θα σου βγαλει :

 

Οριο :500

δεσμευμενα : 150

χρεωση : 50 (η 1η δοση)

Διαθεσιμο : 300

 

Ολα αυτα φυσικα αν δεν εχεις αγορασει κατι αλλο !

 

Ριξε μια ματια πχ μεσα απο internet banking στις κινησεις .

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος platonas έγραψε:

Παντως σε αγορα με πιστωτικη σου δεσμευει το συνολικο ποσο και καθε μηνα σε χρεωνει με την δοση.

 

Εστω οριο 500 ευρω....κανεις μια αγορα 200 ευρω σε 4 δοσεις των 50 ευρω......θα σου βγαλει :

 

Οριο :500

δεσμευμενα : 150

χρεωση : 50 (η 1η δοση)

Διαθεσιμο : 300

 

Ολα αυτα φυσικα αν δεν εχεις αγορασει κατι αλλο !

 

Ριξε μια ματια πχ μεσα απο internet banking στις κινησεις .

οκ ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σου είναι πιστωτική ή χρεωστική; Οι πιστωτικές συνήθως δεν «τραβάνε», ο τρόπος που περιγράφεις την συναλλαγή θυμίζει χρεωστική κάρτα: 

9 hours ago, thomasmk said:

στην πιστωτική μου είχα 300 ευρώ

 

5 hours ago, thomasmk said:

μου τράβηξαν 130


τα 300€ είναι όριο αγορών ή ποσόν που έχεις ήδη προπληρώσει για να «γεμίσεις» την κάρτα; Υποψιάζομαι ότι συγχέεις τους όρους.
Πιστωτική: είναι σαν να σε δανείζει η τράπεζα (πρώτα σε δανείζει πληρώνοντας την αγορά σου, μετά πας και βάζεις τα χρήματα).
Χρεωστική: είναι σαν να έχεις ένα πορτοφόλι στο οποίο βάζεις πρώτα και μετά βγάζεις χρήματα.
Αυτό πολύ χονδροειδώς για να μην σε μπερδέψω κι άλλο.
 

Link to comment
Share on other sites

Η πιστωτική δεσμεύει ολόκληρο το ποσό της αγοράς. 

 

Κάθε μήνα που πληρώνεις ολόκληρη τη δόση (μην κάνεις το λάθος και δώσεις λιγότερα διότι τοκίζεται επί του συνόλου και όχι επί της δόσης), το διαθέσιμο υπόλοιπο σιγά - σιγά αυξάνεται.

 

Όσο αφορά τη λάθος χρέωση (αν όντως τα έχεις δει από το web banking και το διαθέσιμο ποσό είναι λάθος) πρέπει να επικοινωνήσεις πρώτα με το κατάστημα και μετά με την τράπεζα.

 

Λάθη συμβαίνουν πιο συχνά απ' όσο νομίζεις. Εμένα για παράδειγμα, μου είχαν χρεώσει 2 φορές την ίδια αγορά. Λάθος της τράπεζας. Και μου έχει συμβεί 2 φορές. Πρέπει να τα ελέγχεις και να μην τα αφήνεις στην τύχη τους. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Η κάρτα σου είναι πιστωτική ή χρεωστική; Οι πιστωτικές συνήθως δεν «τραβάνε», ο τρόπος που περιγράφεις την συναλλαγή θυμίζει χρεωστική κάρτα: 

 


τα 300€ είναι όριο αγορών ή ποσόν που έχεις ήδη προπληρώσει για να «γεμίσεις» την κάρτα; Υποψιάζομαι ότι συγχέεις τους όρους.
Πιστωτική: είναι σαν να σε δανείζει η τράπεζα (πρώτα σε δανείζει πληρώνοντας την αγορά σου, μετά πας και βάζεις τα χρήματα).
Χρεωστική: είναι σαν να έχεις ένα πορτοφόλι στο οποίο βάζεις πρώτα και μετά βγάζεις χρήματα.
Αυτό πολύ χονδροειδώς για να μην σε μπερδέψω κι άλλο.
 

ναι ναι πιστωτικη ειναι σιγουρα γιατι εχω και χρεωστικη και ξερω τη διαφορα :)  ευχαριστω πολυ παντως 

πριν 3 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Η πιστωτική δεσμεύει ολόκληρο το ποσό της αγοράς. 

 

Κάθε μήνα που πληρώνεις ολόκληρη τη δόση (μην κάνεις το λάθος και δώσεις λιγότερα διότι τοκίζεται επί του συνόλου και όχι επί της δόσης), το διαθέσιμο υπόλοιπο σιγά - σιγά αυξάνεται.

 

Όσο αφορά τη λάθος χρέωση (αν όντως τα έχεις δει από το web banking και το διαθέσιμο ποσό είναι λάθος) πρέπει να επικοινωνήσεις πρώτα με το κατάστημα και μετά με την τράπεζα.

 

Λάθη συμβαίνουν πιο συχνά απ' όσο νομίζεις. Εμένα για παράδειγμα, μου είχαν χρεώσει 2 φορές την ίδια αγορά. Λάθος της τράπεζας. Και μου έχει συμβεί 2 φορές. Πρέπει να τα ελέγχεις και να μην τα αφήνεις στην τύχη τους. 

επικοινωνησα και με το καταστημα και μου ειπαν οτι εχουν δεσμευση ολο το ποσο κανονικα και οτι δεν υπαρχει προβλημα. (y) Ευχαριστω

πριν 8 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Η κάρτα σου είναι πιστωτική ή χρεωστική; Οι πιστωτικές συνήθως δεν «τραβάνε», ο τρόπος που περιγράφεις την συναλλαγή θυμίζει χρεωστική κάρτα: 

 


τα 300€ είναι όριο αγορών ή ποσόν που έχεις ήδη προπληρώσει για να «γεμίσεις» την κάρτα; Υποψιάζομαι ότι συγχέεις τους όρους.
Πιστωτική: είναι σαν να σε δανείζει η τράπεζα (πρώτα σε δανείζει πληρώνοντας την αγορά σου, μετά πας και βάζεις τα χρήματα).
Χρεωστική: είναι σαν να έχεις ένα πορτοφόλι στο οποίο βάζεις πρώτα και μετά βγάζεις χρήματα.
Αυτό πολύ χονδροειδώς για να μην σε μπερδέψω κι άλλο.
 

τα 300 ειναι το οριο αγορων ναι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος thomasmk έγραψε:

Εννοώ ότι μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας δε θα έπρεπε κανονικά να μείνουν αυτά τα 300 μέσα και μετά από έναν μήνα να έπαιρναν τη δόση μόνο και να ήταν 285;Δηλαδή 300-15(που είναι η δόση);

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος thomasmk έγραψε:

τα 300 ειναι το οριο αγορων ναι 

 

Λιγο μπερδεμενα τα γραφεις, παρολο που οπως λες εχεις και πιστωτικη και χρεωστικη.

Αρα δεν ειχες λεφτα μεσα, 300 ειναι το πιστωτικο οριο και φυσικα το νεο οριο θα ειναι 300-(οτι αγορασες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/18/2017 at 10:16 PM, thomasmk said:

Μάλλον δεν έγινα σαφής..Εννοώ ότι μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας δε θα έπρεπε κανονικά να μείνουν αυτά τα 300 μέσα και μετά από έναν μήνα να έπαιρναν τη δόση μόνο και να ήταν 285;Δηλαδή 300-15(που είναι η δόση);Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί μου τράβηξαν 130.

Είναι η πρώτη μου αγορά με πιστωτική και δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί ;

Δεν δουλεύει έτσι η πιστωτική, το ποσό δεσμεύεται ολόκληρο ασχέτως αν εσύ το έβαλες σε 100 δόσεις.

Εφόσον έχεις 300€ όριο και έκανες αγορά τα 189€ το νέο σου υπόλοιπο είναι 300-189=111€

Δηλαδή κανονικά θα έπρεπε να σου λέει πιστωτικό υπόλοιπο για αγορές 111€ και όχι 171€,  μάλλον έγινε λάθος από το κατάστημα και μπορεί να στο χρεώσουν ξεχωριστά το 60€ που υπολείπεται αλλά καλύτερα πάρε τηλέφωνο και δες το.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Arxagelos έγραψε:

Δεν δουλεύει έτσι η πιστωτική, το ποσό δεσμεύεται ολόκληρο ασχέτως αν εσύ το έβαλες σε 100 δόσεις.

Εφόσον έχεις 300€ όριο και έκανες αγορά τα 189€ το νέο σου υπόλοιπο είναι 300-189=111€

Δηλαδή κανονικά θα έπρεπε να σου λέει πιστωτικό υπόλοιπο για αγορές 111€ και όχι 171€,  μάλλον έγινε λάθος από το κατάστημα και μπορεί να στο χρεώσουν ξεχωριστά το 60€ που υπολείπεται αλλά καλύτερα πάρε τηλέφωνο και δες το.

 

 

Ναι σωστα.Ηταν λαθος αυτο που εγραψα με το 285 αλλα μετα ειδα λιγο πως λειτουργει και καταλαβα και εγω αυτο που μου ειπες,οτι θα επρεπε να μεινουν 111 αφου δεσμευσαν ολο το ποσο..για αυτον το λογο ρωταω και εγω..αυτο ελεγα,οτι κανονικα θα επρεπε να λεει 111 και οχι 171.Πηρα στο καταστημα και μου ειπαν οτι απο αυτους δεν εχω κανενα θεμα και οτι εχουν δεσμευσει ολο το ποσο.Ισως τα υπολοιπα τα χρεωσουν οταν παραδωθει η παραγγελια. Σας ευχαριστω πολυ παντως

Έγινε επεξεργασία από thomasmk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.