Jump to content



Mixed use gaming monitor


Recommended Posts

Βλεπετε στην υπογραφη τι οθονη εχω. Δεν νομιζω οτι στην παρουσα φαση χρειαζεται να αλλαξω οθονη απλα επειδη ψαχνεται ενας φιλος που κανει την ιδια χρηση που κανω και εγω δεν ξερω τι ακριβως να του προτεινω. Η χρηση ειναι fps games (bf1, cod , pubg) racing games (forza project cars κτλ), browsing αρκετα.

Το θεμα ειναι ultrawide ειναι η καταλληλη επιλογη? Επισης ακουω διαφορα για faults σε asus. Οι αλλες ας πουμε δεν εχουν η ειναι τα ιδια?

Απο οτι καταλαβα η καλυτερη ultrawide ειναι η alienware?

Σε 16:9 τι κοιταμε? 2Κ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μπέρδεμα, όντως. Τα racing games σίγουρα είναι απολαυστικά σε μια ultrawide.

Fps δεν παίζω καθόλου, αλλά, υποθέτω, το μεγαλύτερο field of view βοηθάει να εντοπίζεις το επόμενο κοτόπουλο/sitting duck:hehe:. Όμως: ποιο είναι το σύστημά του; Υπάρχουν ultrawide@1080p@144hz και ultrawide@1440p@100hz. Θέλει κάθε πλεονέκτημα που μπορεί να του δώσει ο γρήγορος ρυθμός ανανέωσης της εικόνας;

Browsing: προσωπικά δεν έχω θέμα με τις μαύρες μπάρες (υπάρχουν προγράμματα που παίζουν τα video σε ultrawide, αλλά πολλά δείχνουν την εικόνα ξεχειλωμένη).

Μπορεί όμως, να βάλει δύο παράθυρα δίπλα-δίπλα και εκεί εκτιμάς τη browsing εμπειρία.

Αν εννοείς την asus pg348q, ναι, έχει πολλά θέματα. Αλλά και οι άλλες κορυφαίες (τα έχουμε πει και στο αντίστοιχο θέμα) παρουσιάζουν προβλήματα. Ακόμη και η alienware έχει θέματα, τα οποία δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά. Ρίξε μια ματιά στο overclock.net. Έχει σχετικό νήμα για τη dell και αναφέρουν οι κάτοχοι διάφορα θέματα.

Σε 16:9, και αν έχει δυνατό σύστημα, αξίζει να πάει σε 2k. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μια καλή fld@144hz δεν θα ήταν εξίσου καλή επιλογή.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει 1080p αυτη τη στιγμη και μια 1080ti. 1440p θα ηθελε το λιγοτερο. Μετα την asus ειδα την AOC ag35. Για αυτη αραγε έχουμε ακουσει κατι για QC issues? Τα VA η τα IPS εχουν πιο πολλα θεματα?

Η alienware απλα δεν ξερω αν αξιζει τα +300 απο την AOC ας πουμε. Asus δεν θα του προτεινα μετα απο αυτα που εχω ακουσει.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εχει 1080p αυτη τη στιγμη και μια 1080ti. 1440p θα ηθελε το λιγοτερο. Μετα την asus ειδα την AOC ag35. Για αυτη αραγε έχουμε ακουσει κατι για QC issues? Τα VA η τα IPS εχουν πιο πολλα θεματα?

Η alienware απλα δεν ξερω αν αξιζει τα +300 απο την AOC ας πουμε. Asus δεν θα του προτεινα μετα απο αυτα που εχω ακουσει.

Υπάρχουν οθόνες με 165hz/200hz/240hz. Πόσο σοβαρά το βλέπει το fps gaming;

Αν θέλει απλά να παίζει, χωρίς να πάει σε εξεζητημένα πράγματα, τότε μια 1440p (όχι ultrawide)@144hz θα ήταν αρκετή.

Σε ultrawide θα πάει μέχρι τα 120hz (και αυτά δεν είναι πάντα επιτεύξιμα).

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/aoc_agon_ag352ucg.htm

https://pcmonitors.info/dell/dell-alienware-aw2518h-and-aw2518hf-240hz-tn-models/

https://pcmonitors.info/aoc/aoc-ag352ucg-3440-x-1440-100hz-va-with-g-sync/

https://pcmonitors.info/acer/acer-z35p-with-3440-x-1440-120hz-and-g-sync/

https://pcmonitors.info/lg/lg-34uc89g-ultrawide-166hz-ips-with-g-sync/

Ενδεικτικά ορισμένες παρουσιάσεις, οι οποίες καλύπτουν όλο το φάσμα.

Τα va panels έχουν πιο αργό ρυθμό απόκρισης. Για qc issues δεν μπορώ να ξέρω. Μόνο ότι μπορείς να βρεις στο net. Γενικά αυτές οι οθόνες έχουν θέματα (όλες τους). Απαράδεκτο για τα χρήματα που ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεγαλο κριμα να δινεις 1000 ευρω και να εχεις θεματα. Δεν παιζει επαγγελματικα. Χομπιστας ειναι σαν εμενα. Το θεμα ειναι το μελλον θα παει σε 21:9 η θα παραμεινει 16:9 και θα τα κλαιμε τα λεφτα και τα παιχνιδια δεν θα τα πολυ υποστηριζουν

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Χορταρέας δεν έχω γίνει ακόμα:hehe:. Ultrawide monitors, πάντως, βγαίνουν συνέχεια και, θέλω να πιστεύω, ότι είναι το μέλλον. Και να μην είναι, θα συνεχίσουν να βγαίνουν.

Για εμένα, αν μπορεί, ας πάει να δει από κοντά μια ultrawide. Μόνο έτσι θα καταλάβει, αν του κάνει.

Συνοψίζοντας: αν του αρέσει η ultrawide και εφόσον είναι χομπίστας και έχει και 1080ti, τότε πάει για τέτοια οθόνη@100hz. Οι επιλογές είναι λίγες και καλές: asus pq 348q, acer predator x34, aoc agon ag352ucg, alienware aw3418dw.

Αν δεν του κάνει, τότε πάει σε μια νορμάλ 1440p@144hz+gsync και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να του πω να παρει την aoc που ειναι και σχετικα φτηνη και με τιμολογιο θα παει 750 ευρω περιπου. Η alienware μαλλον ειναι πολυ ακριβη για να πει καποιος οτι αξιζει τα 300 ευρω για 20 hz παραπανω refresh

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Λεω να του πω να παρει την aoc που ειναι και σχετικα φτηνη και με τιμολογιο θα παει 750 ευρω περιπου. Η alienware μαλλον ειναι πολυ ακριβη για να πει καποιος οτι αξιζει τα 300 ευρω για 20 hz παραπανω refresh

Ναι, είναι η πιο προσιτή. Στα 300 ευρώ, όμως, υπολόγισε το, ίσως, καλύτερο support, καλύτερη εγγύηση και ευκολία επιστροφών. 

Απ' όπου κι αν γίνει η αγορά πάντως, θα πρέπει να εξασφαλίσει την χωρίς πολλά - πολλά επιστροφή της οθόνης σε περίπτωση προβλήματος.

Ένα άλλο θέμα είναι ότι μπορεί με μια ultrawide να έχεις μεγαλύτερο field of view σε fps games, αυτό, όμως, αντισταθμίζεται από την κούραση που μπορεί να προκαλέσει η προσπάθεια να καλύψεις με το βλέμμα σου ολόκληρη την οθόνη. Η aoc, έχε υπόψιν σου, είναι τεράστια, ακόμα και για ultrawide.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλα αυτο δυσκολο με τις επιστροφες. Θα γινει αγορα απο εξωτερικο αρα δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να πηγαινοερχεται η οθονη

Στο mindfactory, πριν σταματήσουν να στέλνουν σε ιδιώτες, έχει, νομίζω, υπηρεσία ελέγχου της οθόνης, ώστε να σου εγγυηθούν ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν μιλάμε για Amazon ή άλλο κατάστημα, πρέπει να δει την πολιτική που ακολουθούν, για να μη βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα. Δεν το ηξερα οτι επαιζε κατι τετοιο στο mindfactory. Θα στειλουμε στο αμαζον να δουμε την πολιτικη τους γιατι αν περιμενω απο σκρουτζομαγαζα... 

 

ΥΓ ο @XMorsX εχει να πει κατι επ αυτου γενικα? 

Link to comment
Share on other sites

Wtf Χριστουγεννιατικα απαντησαν σε 1 ωρα... 

Amazon customer service.

I understand your concern regarding "Alienware AW3418DW" gaming monitor and return policies. I’ll definitely look into this for you. 

Return policy for the Items sold and fulfilled by "Amazon" and return policy for the items "Fulfilled by Amazon":

Our 30-day returns guarantee means that if for any reason a customer is unhappy with their purchase, they can return it to us in its original condition within 30 days of the date they received the item, unopened (with any seals and shrink-wrap intact) and we’ll issue a full refund for the price they paid for the item, delivery costs (cheapest postage) and potentially return postage costs depending on the reason for the return.

1)We only offer replacement on return, if the item is directly sold and fulfilled by Amazon., if it's not we will issue a full refund. 

2)We can contact manufacturer for you if there is any problem regarding that electronic item.

3)We also provide repair for some items, which are eligible under our repair policies. 

Don't worry, If anything happens on the arrival of the item "Alienware AW3418DW", we will help you with a replacement on return or full refund on return. Depending upon the item's seller's. Let me assure you that we are here to take care of your problem and we will do everything we can do to prevent you from bearing any loss.

I have passed your concern about panels with bleeding and yellow tints, regarding this monitor to our internal team to review, they will contact manufacturer and will investigate further to troubleshoot this issue. We’ll do everything to set this right.

Should you need further assistance, please do not hesitate to contact us by replying to this email and we will assist you further.

Have a good day

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Κριμα. Δεν το ηξερα οτι επαιζε κατι τετοιο στο mindfactory. Θα στειλουμε στο αμαζον να δουμε την πολιτικη τους γιατι αν περιμενω απο σκρουτζομαγαζα... 

 

ΥΓ ο @XMorsX εχει να πει κατι επ αυτου γενικα? 

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Κάνε μου μια περίληψη γιατί είχα αφήσει το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

 

22 minutes ago, XMorsX said:

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Κάνε μου μια περίληψη γιατί είχα αφήσει το θέμα. 

Μαλλον ultrawide για gaming (fps, racing, games τυπου assassins creed). 

Ειμαστε αναμεσα σε 2 3 οθονες. Aoc 35

Acer predator z35p, alienware aw3418dw. Ψαχνουμε κατι καλο με λιγοτερες πιθανοτητες προβληματων κ καλο support. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

 

Μαλλον ultrawide για gaming (fps, racing, games τυπου assassins creed). 

Ειμαστε αναμεσα σε 2 3 οθονες. Aoc 35

Acer predator z35p, alienware aw3418dw. Ψαχνουμε κατι καλο με λιγοτερες πιθανοτητες προβληματων κ καλο support. 

 

G-Sync / Freesync? Τι κάρτα γραφικών υπάρχει? 

Link to comment
Share on other sites

Oριστε reviews για τις 34" IPS

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_alienware_aw3418dw.htm

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/asus_rog_swift_pg348q.htm

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/acer_predator_x34.htm

 

Η Alienware φαινεται η χειροτερη, με απαραδεκτα υψηλο gamma και χαμηλη αντιθεση. Θα προτιμούσα την Acer, καθως οι Asus εχουν τραβηξει τα περισσοτερα αρνητικα σχόλια για προβληματα, και ειναι και ακριβότερη απο την Acer.

 

https://geizhals.eu/acer-predator-x34a-um-cx0ee-a01-a1428180.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

 

Oριστε και reviews απο 2 35" VA.

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/aoc_agon_ag352ucg.htm

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/acer_predator_z35.htm#colour

 

Δε θα τις προτιμούσα απο τις IPS, καθως περα απο τα σχετικα μετρια color presets, χάνουν πολυ σε ορισμένα transition times και εχουν εμφανες overshoot ghosting.

 

Στην τελική πάντως θεωρω όλες τις παραπανω οθοόνες υπερτιμημένες. Θα προτιμούσα την 27" 1440p 144Hz με G-Sync της Viewsonic, η οποια εχει αριστα color presets, μεγαλύτερο refresh rate, πολύ καλούς χρόνους απόκρισης χωρις ghosting (και σε 60Ηz οταν το G-Sync λειτουργεί την οθονη σε τετοια συχνότητα), καλο 1080p scaling, είναι πιο φθηνή και εκτιμώ με λιγότερα προβλήματα quality control.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να προβώ σε εκτροχιασμό του νήματος, θέλω να ρωτήσω τον @XMorsX: ποια ultrawide οθόνη θα επέλεγες, αν έπρεπε να διαλέξεις αποκλειστικά ένα τέτοιο monitor; 

Παραπάνω, ανέφερες την predator x34 (ποιες οι διαφορές με την x34a;). 

Υπάρχουν άλλες αξιόλογες ultrawide οθόνες που δεν έχουν συμπεριληφθεί στην αναζήτησή μας;

Link to comment
Share on other sites

Συντομα θα εχετε εντυπωσεις απο την 3418. Κατι μου ειπε ο φιλος οτι παιζει να μην του χωραει εκει που την θελει... Εμενα παντως χωραει :p Αρα βλεπω το σεναριο του "κλεψιματος" σε συμφερον ποσο για μενα. Σημερα θα παω απο το σπιτι του να κανουμε οτι κανουμε, αν δεν κατσει εστω θα εχω μια αποψη να την μοιραστω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και γω ...αν δεν του χωράει μπορώ να σου δώσω εσένα την MG279 που σου ταιριάζει και στο ματι για τα fps που παίζεις και να την πάρω εγώ...Μη τυχόν χάνεις σε περιφερειακή όραση...:p

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.