Jump to content



Mixed use gaming monitor


Recommended Posts

Αν κεράσω μελομακάρονο/κουραμπιέ, εντάσσομαι και εγώ στην κατηγορία του γλυκού και μπορώ να την τσιμπήσω (no pun intented:p) τη dell; Ε, φανταστικέ @icy20:hehe::hehe:;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλα ρε αθεοφοβοι. Αφου εικασιες κανουμε. Ουτε εγω ξερω αν θα την παρω. Απλα ελπιζω. Αρα εσεις τι χαιρεστε? :p

Χαιρόμαστε γιατί το πνεύμα αγάπης των Χριστουγέννων μπορεί να σε κάνει άλλον άνθρωπο χαρίζοντας:p μία dell.

Τέρμα η πλάκα, μην το γρουσουζέψουμε κιόλας. Φέρτο μαλακά, για να τον ψήσεις να σου δώσει την οθόνη. Έτοιμος μοιάζει ο φίλος σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τον ψηνω εδω και μερες μην ανησυχεις.

 

ΥΓ. Χαχαχα με πηρε τηλεφωνο και ξενερωσε λεει που το youtube δεν φαινεται full screen... Ωχ ωχ... (αχ ρε γμτ πως και μου ειχε διαφυγει? προφανως δεν μου διεφυγε απλα διαλεξα να το αποκρυψω)

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Βασικα τον ψηνω εδω και μερες μην ανησυχεις.

ΥΓ. Χαχαχα με πηρε τηλεφωνο και ξενερωσε λεει που το youtube δεν φαινεται full screen... Ωχ ωχ... (αχ ρε γμτ πως και μου ειχε διαφυγει? προφανως δεν μου διεφυγε απλα διαλεξα να το αποκρυψω)

Εννοείται ότι δεν του λες για τα προγράμματα που παίζουν τα βίντεο (όχι όλα βέβαια) σε ultrawide mode.

Καλά, παιχνίδια δεν δοκίμασε; Για παρακολούθηση video την πήρε την οθόνη:huh:;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, αμαρτία. Μήπως να του πεις πέντε βασικά πράγματα; Δεν λέω, ωραίο να τσιμπήσεις μια τέτοια οθόνη, αλλά να έχει και ένα γούστο. Ο φίλος σου πάει μέσα για εγκλήματα κατά του gaming και των monitors γενικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Χωρίς να θέλω να προβώ σε εκτροχιασμό του νήματος, θέλω να ρωτήσω τον @XMorsX: ποια ultrawide οθόνη θα επέλεγες, αν έπρεπε να διαλέξεις αποκλειστικά ένα τέτοιο monitor; 

Παραπάνω, ανέφερες την predator x34 (ποιες οι διαφορές με την x34a;). 

Υπάρχουν άλλες αξιόλογες ultrawide οθόνες που δεν έχουν συμπεριληφθεί στην αναζήτησή μας;

 

Tην Acer X34A (πρεπει να ειναι πιο καινουρια εκδοση της απλης X34) με G-Sync.

 

Δε νομιζω να υπαρχουν αλλες. Δεν ειμαι ενημερος για το τι βγαζουν Κορεα / Κινα / Χονγκ Κονγκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος XMorsX έγραψε:

Tην Acer X34A (πρεπει να ειναι πιο καινουρια εκδοση της απλης X34) με G-Sync.

Δε νομιζω να υπαρχουν αλλες. Δεν ειμαι ενημερος για το τι βγαζουν Κορεα / Κινα / Χονγκ Κονγκ.

Αν δεν σου κάνει κόπο, ποια θεωρείς ότι είναι τα πλεονεκτήματά της σε σχέση με τη pg348q και την aoc agon 35";

Για την dell έγραψες δυο πράγματα πριν, αν και περιμένω να δω και άλλα reviews (και κατόχων), πριν βάλω χ.

Απ' ότι καταλαβαίνω, εάν κάποιος θέλει ultrawide, έχει και λίγες επιλογές και διατρέχει τον κίνδυνο να δώσει μια περιουσία και να του έρθει άθλιο panel.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αν δεν σου κάνει κόπο, ποια θεωρείς ότι είναι τα πλεονεκτήματά της σε σχέση με τη pg348q και την aoc agon 35";

Για την dell έγραψες δυο πράγματα πριν, αν και περιμένω να δω και άλλα reviews (και κατόχων), πριν βάλω χ.

Απ' ότι καταλαβαίνω, εάν κάποιος θέλει ultrawide, έχει και λίγες επιλογές και διατρέχει τον κίνδυνο να δώσει μια περιουσία και να του έρθει άθλιο panel.

 

Oι VA (οπως η 35" ΑΟC) εχουν μετρια color presets (περα απο τα εγγενη μειονεκτηματα των VA panels) και black color smearing, ως αποτελεσμα αργων transition times. 

 

Για την Asus δεν εχω κατι συγκεκριμενο, περα απο οτι εχει το χειροτερο σκορ θεματων qc και ειναι ακριβοτερη απο την Acer χωρις να προσφερει κατι παραπανω. 

 

Η τελευταια παρατηρηση σου ειναι σωστη. Για αυτο δεν ειμαι και πολυ θερμος υποστηρικτης αγορας ακριβης high Hz ultrawide γενικοτερα. Aν συμβιβαζεσαι με 60-75Ηz βεβαια οι τιμες ειναι λογικοτερες και η πιθανοτητα κακου panel μικροτερη.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι οι σοβαρες εταιριες εχουν φυγει απο το παιχνιδι και αγοραζουμε δευτερες μαρκες σε ανω του premium τιμες.

Sony Panasonic Sharp Philips εκτος αγορας και παιρνουμε asus οθονη? Με οτι της θυμηθει να βαλει πανω και λεμε και τι ωραια που ειναι...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι οι σοβαρες εταιριες εχουν φυγει απο το παιχνιδι και αγοραζουμε δευτερες μαρκες σε ανω του premium τιμες.

Sony Panasonic Sharp Philips εκτος αγορας και παιρνουμε asus οθονη? Με οτι της θυμηθει να βαλει πανω και λεμε και τι ωραια που ειναι...

 

Πληρώνουμε τα δήθεν gaming monitors με τα σούπερ ουάου χαρακτηριστικά. Πλάκα - πλάκα οι lg ίσως είναι οι πιο τιμές οθόνες με βάση τα χαρακτηριστικά τους (με εξαίρεση μια 1080p@166hz που κοστίζει χιλιάρικο, αν θυμάμαι καλά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλα ειπαμε ρε Ηλια οχι και philips καλυτερη απο τη dell...Κινεζιες ειναι οι philips. Στα υπολοιπα συμφωνω

Οι philips ψωνιζει απο sharp προς ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος XMorsX έγραψε:

Η τελευταια παρατηρηση σου ειναι σωστη. Για αυτο δεν ειμαι και πολυ θερμος υποστηρικτης αγορας ακριβης high Hz ultrawide γενικοτερα. Aν συμβιβαζεσαι με 60-75Ηz βεβαια οι τιμες ειναι λογικοτερες και η πιθανοτητα κακου panel μικροτερη.

Ναι, αλλά αν έχεις μια 1080ti και θες ultrawide, τα πολλά hz είναι μονόδρομος. Χαραμίζεται η κάρτα στα 60-75hz. Ιδανικά, θα ήθελα μια οθόνη με 90hz ή, έστω, με 75hz αλλά δυνατότητα o.c. στα 90.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ναι, αλλά αν έχεις μια 1080ti και θες ultrawide, τα πολλά hz είναι μονόδρομος. Χαραμίζεται η κάρτα στα 60-75hz. Ιδανικά, θα ήθελα μια οθόνη με 90hz ή, έστω, με 75hz αλλά δυνατότητα o.c. στα 90.

 

Mην παρεις ultrawide. Μια 144Ηz AHVA ή μια 60-70Ηz 4K επισης αξιοποιουν πληρως την 1080ti.

 

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα θα μου πεις, αλλα σε μη ultrawide βρισκεις πιο "ωριμες" προτασεις. Kαι αυτο ειναι ομως σχετικο.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος XMorsX έγραψε:

Mην παρεις ultrawide. Μια 144Ηz AHVA ή μια 60-70Ηz 4K επισης αξιοποιουν πληρως την 1080ti.

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα θα μου πεις, αλλα σε μη ultrawide βρισκεις πιο "ωριμες" προτασεις. Kαι αυτο ειναι ομως σχετικο.

Έχω ήδη ultrawide και δεν μπορώ να γυρίσω πίσω;).

Για 4K, καλό θα ήταν να περιμένουμε μια κάρτα που θα οδηγεί την ανάλυση αυτή με άνεση και θ' αντέχει στον χρόνο.

Έχω την εντύπωση ότι φταίει το άθλιο πολλές φορές qc, καθώς και η εμμονή σε δήθεν gaming χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγινε η φαση που λεγαμε. Μολις την εστησα. Μπραβο το bf1 κολλημενο στα 120. Το pubg δεν ειχε αντιστοιχη τυχη δυστυχως. 60-90 μαξ. Θα βαλω φωτος. Κατεβασα το icc profile απο το tftcentral. Αυτο το κανω load απο τα windows? Ξερει καποιος? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.