Jump to content



Ψαχνομαι για high refresh rate monitor


Recommended Posts

Το video το εβαλα για να δεις με τι μοιαζει, γιατι θεωρησα οτι ειναι ο καλυτερος τροπος να το εξηγησω.
Η περιπτωση σου δεν μοιαζει με crosshatch, αλλα σιγουρα μπορω να δω αυτο που περιγραφεις στην εικονα που παρεθεσες - και δεν ειναι κατι το οποιο μπορω να διαπιστωσω στο δικο μου monitor.


Χρησιμοποιεις το μανισιο DP cable που ηρθε με το Monitor? Απο drivers φανταζομαι εισαι στους latest, σωστα?
Αν και ανεφερες οτι αυτο το παρατηρεις και με HDMI πανω σε κονσολα.. Πολυ φοβαμαι οτι φταιει το panel.

Σε καθε περιπτωση παρτους τηλεφωνο στο 2108129810 (9:00-17:00 Δευ-Παρ) να ανοιξεις ενα ticket, γιατι μεσω email μπορει να μην σου απαντησουν.

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα διαβασα την περιπτωση σου στο αλλο thread.

Απ οτι καταλαβα η συσκευασια δεν περιειχε καποιο DP cable (περιεργο, γιατι το δικο μου εδινε και DP cable), παρα μονο HDMI.
Τωρα το κατα ποσο μπορει το HDMI να περασει 240Hz αξιοπιστα, δε γνωριζω..

Γνωμη μου, πρωτου κανεις οτιδηποτε - παρε ενα καλο HDMI και κανε δοκιμες, εφοσων εχεις κονσολα παρε το μαμα HDMI της κονσολας και δοκιμασε το μεταξυ του PC και της οθονης.
Δευτερων, προμηθευσου ενα DP cable και κανε δοκιμες και με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κονσόλα όχι αλλά θα βάλω ενα άλλο άλλο pc που έχει Rx 560 Kai hdmi 2 + ακόμα άλλο καλώδιο αλλά το καλώδιο δεν νομίζω από την στιγμή που περνάει 240hz στα μικρότερα 60 Hz δεν έχει πρόβλημα το καλώδιο θα δοκιμάσω ποιο μετά η αύριο

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Frostbyte said:

Μην ορκιζεσαι, τετειου ειδους artifacts εχουν να κανουν με το refresh rate καμια φορα.

 

Το καλώδιο το τρήμετρο πηγενε μέχρι τα 144hz το ίδιο έκανε 

Το δημετρο το ίδιο έκανε στα 144hz

 

Ε τι να πω 

 

Επίσης

Απλά η φωτό που έβαλα είναι να προσπαθήσω να σας δώσω περίπου τι βλέπετε θα φτιάξω και μια ακόμα εικόνα ποιο μετά ωστε να μπορέσω να το προσδιορίσω λίγο καλύτερα είναι σαν να κανει grid κάθετες γραμμές πολυ μικροσποπικες και εκεί που εστιάζεις συνήθως κέντρο γίνεται αντιληπτό σε gaming Fps η οτιδήποτε άλλο

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Το μονο αντιστοιχο που ειχα παρατηρησει παλια, ηταν με horizontal scan lines οταν τα Hz ηταν mismatched απο την πλευρα του OS και τα capabilities της οθονης.
Δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι το ιδιο με το δικο σου case, και λογω του freesync και λογω του οτι πειραματιζομουν με διαφορα refresh rate settings σε μια παλια 60Hz οθονη.

Σε καθε περιπτωση σου προτεινω να δοκιμασεις και ενα DisplayPort cable, εαν εχεις τετεια εξοδο στην GPU.

Link to comment
Share on other sites

@Frostbyte έγινε η δοκιμή και με το άλλο πισι και με άλλα καλώδια και με το μαμά hdmi το οποίο είναι πιστοποιημένο για 240hz ....

 

Τώρα ακριβώς το ίδιο με το main PC οπότε θα επικοινωνήσω αύριο και θα στηρυχθω ότι στα 60hz δεν φενεται ωραίο αλλά σαν να τρεμοπαιζει , και βλέπεις κάθετες γραμμές κλπ κλπ, 

Γενικά όσο χαμηλώνεις τα Hz φενεται περισσότερο ( δεν έπρεπε να το κάνει αυτό )

 

Το όλο γελοίο στην υπόθεση είναι ότι στην κάμερα δεν φενεται την τρέλα μου μέσα πρέπει να το δεις ζωντανά

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Παρτους τηλεφωνο, στον αριθμο που σου εδωσα. Γενικα ειναι αρκετα ξηγημενοι, most likely θα στην βγαλουν DOA και θα παρεις καινουργια απο το καταστημα.
Προσπαθησε να μην μπεις σε λεπτομεριες, απλα περιεγραψε το προβλημα το οποιο εχει το panel - και πως οτι και να κανεις, αυτο το effect δεν φευγει.

Θα σου ζητησουν το Service Tag (το οποιο μπορεις να βρεις στην κουτα του Monitor) και θα σου στειλουν ενα email στο οποιο θα σου ζητηθει η αποδειξη αγορας.
Μπορεις να τους επισυναψεις και φωτογραφιες απο το προβλημα στο ιδιο email επισης. (Θα σου προτεινα να τα εχεις ετοιμα, προκειμενου να τα δει επι τοπου, πριν κλεισετε)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Frostbyte said:

Παρτους τηλεφωνο, στον αριθμο που σου εδωσα. Γενικα ειναι αρκετα ξηγημενοι, most likely θα στην βγαλουν DOA και θα παρεις καινουργια απο το καταστημα.
Προσπαθησε να μην μπεις σε λεπτομεριες, απλα περιεγραψε το προβλημα το οποιο εχει το panel - και πως οτι και να κανεις, αυτο το effect δεν φευγει.

Θα σου ζητησουν το Service Tag (το οποιο μπορεις να βρεις στην κουτα του Monitor) και θα σου στειλουν ενα email στο οποιο θα σου ζητηθει η αποδειξη αγορας.
Μπορεις να τους επισυναψεις και φωτογραφιες απο το προβλημα στο ιδιο email επισης. (Θα σου προτεινα να τα εχεις ετοιμα, προκειμενου να τα δει επι τοπου, πριν κλεισετε)

 

το bold ? θα έρθει τεχνικός σπίτι ?

γενικά τα έχω όλα ! ακόμα έχει και τις ζελατίνες πάνω η βάση !

 

edit μάλλον θα λες για το τηλέφωνο πριν κλήσουμε :p ok αύριο θα συνεννοηθώ μένει να δω πως θα την πάω πήγαινε έλα στο msystems

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω να εχεις ετοιμες φωτογραφιες απο την αποδειξη αγορας και απο το προβλημα, για να απαντησεις κατευθειαν στο email που θα σου στειλουν, πριν κλεισετε το τηλεφωνο. (Και να σου πει οτι οντως διαπιστωνει το προβλημα και οτι θα προχωρησετε σε αντικατασταση)

Γνωριζω οτι υπαρχει on site support και λογικα μπορεις να το αιτηθεις. Απλα επειδη εγω δεν ηθελα να ρισκαρω το να μου φερουν refurbished, ζητησα να γινει στο καταστημα η αλλαγη.

 

Τα υπολοιπα για το τι και το πως θα στα πουν απ το τηλεφωνο.

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτήσω κάτι απλό το κουτί ανοίγει από τέσσερα πλαστικά κλιπς χαμηλά είχε σε εσένα κανένα αυτοκόλλητο σε αυτά τα κλιπς  ?

Σε εμένα δεν είχε (προσπαθώ να καταλάβω αν ήταν νέο η refurbished)

 

Οκ θα τα φτιάξω να τα έχω έτοιμα και θα τους πάρω τηλέφωνο .

 

Αν γίνει η αλλαγή στο κατάστημα θα το ανοίξουμε εκεί το "νέο" να το μπροσούρες σε ένα πισι 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπαρχουν τα πλαστικα clips που ανεφερες. Αυτοκολλητα πανω τους ομως οχι.
Τα μονα πραγματα που υπαρχουν κολλημενα ειναι τα προστατευτικα της βασης και της οθονης.

Εαν ειναι νεο ή refurbished δεν μπορεις να το ξερεις, απλα εγω αποφευγω γενικα να δεχομαι αντικαταστασεις απευθειας απο τον κατασκευαστη (γιατι εχω ακουσει οτι μερικοι δινουν refurbs). Θεωρω, εγω προσωπικα τουλαχιστον, οτι υπαρχει πολυ μεγαλυτερη πιθανοτητα καινουργιου οταν παιρνεις κατι απο το καταστημα (το οποιο εχει ερθει απο την αποθηκη του προμηθευτη τους, και θα μπορουσε καλλιστα να αγοραστει απο τον οποιονδηποτε).

Το Monitor θα το πακεταρεις μονο εαν εγκριθει η αλλαγη.
Δε νομιζω οτι θα σε αφησουν να την ανοιξεις και να την δοκιμασεις στο καταστημα, αλλα και προβλημα να προκυψει παλι - η εγγυηση σου και το DOA μετραει εκ νεου ξανα απο την ημερομηνια της αντικαταστασης, συνεπως μπορεις παλι να μιλησεις με την Dell.
 

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON Αυτο το κανει μονο στα 60hz η παντου?

Τα native hz της οθονης ειναι τα 240 σωστα? DP καλωδιο asap και τα αφηνεις εκει ακατεβατα, τι δουλεια εχεις στα 60? Εκτος αν στο κανει παντου και εκανες πειραματα. 

 

Στη σελιδα της εταιριας παντως λεει hdmi 1.4 που σημαινει 60-75hz maximum ασχετα τι επιλεγεις εσυ να βαλεις και ειναι και λογικο να σου κανει τα ιδια και με το hdmi 2.0 που εβαλες γιατι πολυ απλα δεν το βλεπει.

 

Βαλε DP 1.2 240 hz και πες τι γινεται.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Άκου πως έχει το πραμα στα 240hz φενεται λιγότερο, αλλά είναι εκεί υπάρχει σε μικρότερο βαθμό όμως

Δοκιμή

Δοκιμαστικε με δύο τρία καλώδια και display port κατά κόρων και hdmi αυτό που ήρθε με την συσκευασία, και με άλλη κάρτα γραφικών βασικά με άλλο σύστημα !

 

Τώρα τι δουλειά θέλω κάτω από τα 240hz ας πούμε freesync το είχα ξεχάσει ανοιχτό και πήγα να τρελαθώ κάθε φορά που έστριβα την κάμερα στο game (kingdom deliverance το οποίο δοκίμαζα) και κοιμενοτανε μεταξύ 60-90fps πήγα να τρελαθώ !

Τώρα όταν θεωρητικά αποδίδει από τα 48-240 freesync πρέπει να είναι αψεγάδιαστο δεν γίνεται όταν είναι στατική η εικόνα να είναι όλα καλά και όταν μετακινήσε στον Χ άξονα αριστερά δεξιά να βλέπω σαν να μην συγχρονίζουν τα πίξελ και να βλέπεις ας πούμε το ενδιάμεσα τους που είναι μικρότερο από 1pixel μιλάμε για 0.3- έως 0.5pixel κάθετες γραμμούλες

Στον ψ άξονα πάνω κάτω όλα οκ

 

Ξαναλέω η φωτογραφία που έχω βάλει είναι ενδεικτική (είναι σαν να μεγενθυνει το πρόβλημα)

Οπότε μπορούμε να πάμε παρακάτω με τα καλώδια το αναλύσαμε παραπάνω

 

Edit 

Μετά φυσικά δοκιμές σε όλο το φάσμα 

60-80-120-144-240 Hz

Αλλά από την στιγμή που έχει 2 hdmi δηλαδή αν βάλω μια κονσόλα πάνω θα δειχνει κολοκυθάκια ?

 

Αν αλλάξω monitor και κάνει το ίδιο θα είναι το πάνελ , οπότε θα σας λέω μακριά από το συγκεκριμένο και μιλάμε για gaming και καλά monitor 240hz 

1/240 = 0.00416666667sec αποκριση

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Edit 2

Για το hdmi 

Για 240hz θέλει ν2.0

Η Rx 560 στο μηχάνημα του πατέρα μου έχει v2.0 hdmi output και χρησιμοποίησα το καλώδιο που ήταν στην συσκευασία ! Κλείδωσε στα 240hz αλλά γινότανε το ίδιο που έκανε και το πισι μου με το display port 1.2 της fury x

Τώρα το hdmi της fury x είναι 1.4ν και πάει μέχρι 144hz και εκεί πάλι φενεται ...

Αυτά ...

 

Edit edit

Το display port καλώδιο εχω δύο από τα παρακάτω !!! Και είναι τα μοναδικά που μου δίνουν την δυνατότητα από display port εξοδο να βάλω 240hz

https://www.msystems.gr/index.php?category=3316&product=19085

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την dell και το παλικάρι που με εξυπηρέτησε μου πρότεινε για πιστωτικό και όχι για αντικατάσταση μιας και το επόμενο monitor μπορεί να κάνει το ίδιο .

Οπότε περιμένω να δω αν θα πάρω έγκριση για πιστωτικό από την dell για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι.. με το πιστωτικο μπορεις να παρεις αλλο, ή το ιδιο εκ νεου, απο το καταστημα.
Μου κανει εντυπωση παντως. Η δικια μου που ειναι ακριβως το ιδιο μοντελο, απλα με G-SYNC, βγηκε αστερι 2 φορες.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Frostbyte said:

Ε ναι.. με το πιστωτικο μπορεις να παρεις αλλο, ή το ιδιο εκ νεου, απο το καταστημα.
Μου κανει εντυπωση παντως. Η δικια μου που ειναι ακριβως το ιδιο μοντελο, απλα με G-SYNC, βγηκε αστερι 2 φορες.

 

τι να πω έχεις και light boost σαν extra ...

τέλος πάντων παριμένω να δω τι θα πουν

 

τώρα αν θέλεις να δοκιμάσεις πάρε εδώ

 

βάλτο να παίζει full hd και κούνα αριστερά δεξιά το παράθυρο αν δεις κάθετες γραμμές στο μπράτσο της κοπέλας welcome to my world :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.