Jump to content



Ψαχνομαι για high refresh rate monitor


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

και τα δύο λέει ταυτόχρονα και στα σχόλια το εξηγεί αλλά δεν έχω καταλάβει .το ρώτησε και άλλος . λέει ότι εισάγει λαγκ το v sync από μόνο του .

και στα γραφήματα λέει v sync και fps limiter. κοίτα :

 

We’ve already answered your question in our forums since this was posted, but for completion’s sake, this was also answered in the above article…

In the “G-SYNC vs. V-SYNC w/FPS Limit: So Close, Yet So Far Apart” section it is stated:

“Unlike G-SYNC, V-SYNC must attempt to time frame delivery to the fixed refresh rate of the display. If it misses a single one of these delivery windows below the maximum refresh rate, the current frame must repeat once until the next frame can be displayed, locking the framerate to half the refresh rate, causing stutter. [With V-SYNC] If the framerate exceeds the maximum refresh rate, the display can’t keep up with frame output, as rendered frames over-queue in both buffers, and appearance of frames is delayed yet again, which is why an FPS limit is needed to prevent this in the first place.

Τερμα λαθος...

With v-sync the framerate NEVER exceeds the maximum refresh rate. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Παρε μια οποιαδηποτε 120hz οθονη και κανεις τη δουλεια σου μια χαρα. Gsync Freesync ειναι αχρηστες τεχνολογιες, το εχω πει πολλες φορες.

 

Οι οθόνες που εχουν GSync/Freesync, δουλευουν κανονικα στα 100/120/144hz ασχετα με το αν ειναι ενεργοποιημενο το feature??

 

Το λεω γιατι δε βλεπω καμια οθονη να λεει πχ 144Hz και να μη φερει καποιο απο τα δυο χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Οι οθόνες που εχουν GSync/Freesync, δουλευουν κανονικα στα 100/120/144hz ασχετα με το αν ειναι ενεργοποιημενο το feature??

 

Το λεω γιατι δε βλεπω καμια οθονη να λεει πχ 144Hz και να μη φερει καποιο απο τα δυο χαρακτηριστικα.

Εξαιρετικα.

Εγω το εχω κλειστο γιατι μου ριχνει τα ρολογια στην καρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δικίμασα στο bf1 αυτό που αναφέρει στο άρθρο ( εαν και δεν έχω g sync και freesync ).

ενεργοποίησα το vsync και έβαλα λίμιτ στα 59 και μειώθηκε το λαγκ του vsync . είναι ορατή η διαφορά . στο λίμιτ 60 είναι παρών το λαγκ . δεν κατάλαβα γιατί το λαγκ αυξάνει τόσο πολύ όταν το frame limit είναι ίδιο και παραπάνω του frame rate και μειώνεται όταν το έχεις λιγότερο  από το frame rate .

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, iseeklife said:

δικίμασα στο bf1 αυτό που αναφέρει στο άρθρο ( εαν και δεν έχω g sync και freesync ).

ενεργοποίησα το vsync και έβαλα λίμιτ στα 59 και μειώθηκε το λαγκ του vsync . είναι ορατή η διαφορά . στο λίμιτ 60 είναι παρών το λαγκ . δεν κατάλαβα γιατί το λαγκ αυξάνει τόσο πολύ όταν το frame limit είναι ίδιο και παραπάνω του frame rate και μειώνεται όταν το έχεις λιγότερο  από το frame rate .


Οταν τα FPS ξεπερνανε τα Hz της οθονης και το V SYNC ειναι ενεργο, κανει τα ακολουθα by design:
 

Quote

2-6 frames (typically 2 frames; approximately an additional 33.2ms @60 Hz, 20ms @100 Hz, 13.8ms @144 Hz, etc) of delay is added as rendered frames begin to over-queue in both buffers, ultimately delaying their appearance on-screen.



Το Frame Limit για το οποιο διαβασες, ειναι σε περιπτωση που εχεις ενεργοποιημενο και το G SYNC και το V SYNC απο το Control Panel της NVIDIA, και θελεις να χρησιμοποιησεις το G SYNC αλλα δεν θελεις να ενεργοποιηθει ποτε το V SYNC. Γι αυτο και βαζουν το οριο λιγο χαμηλοτερα απο το maximum της οθονης.
Αυτο δεν ειναι απαραιτητο, εαν εχεις ρυθμισει στο NVIDIA Control Panel το Vertical sync option σε "Use the 3D application setting".

@GFFermari Αν δεν εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις το feature, απλα παιρνεις ενα Monitor με FreeSync (ο λογος ειναι οτι δεν χρεωνεται εξτρα οπως το G SYNC). Εαν δεν εχεις την αντιστοιχη καρτα για να αξιοποιησεις το feature (NVIDIA - G SYNC, AMD - FreeSync) τοτε ειναι σαν να μην το εχει καν το Monitor, δεν ενεργοποιειται.

@fatalara Ειμαι κι εγω της ιδιας αποψης (οτι τα G SYNC/FreeSync ειναι gimmicks), μιας που στους περισσοτερους μοντερνους τιτλους μπορεις να ρυθμισεις το refresh rate μαζι με την αναλυση. Απλα βλεπεις τι πιανεις, και πας και ρυθμιζεις ενα refresh rate που ξερεις οτι δεν θα πεσεις ποτε κατω απο αυτο σε FPS. Σε Monitors που εχουν τοσο ψηλο refresh rate, ειναι more of a convenience than anything else. So I said just f*** it, why not.

Μερικα ακομα videos:

 

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το v sync δουλεύει και όταν το frame rate είναι κάτω από το ρυθμό ανανέωσης της οθόνης . απλά δεν ήξερα γιατί δεν το κάνει όταν το frame rate είναι κάτω από το ρυθμό ανανέωσης της οθόνης . 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και επειδη πρεπει να ειμαι γκαντεμης παντοτε..
Black.thumb.png.321f6c52d4ec62328484c5a8559843e3.pngWhite.thumb.png.d1965134b0a3f6cc0564cc64c59664e4.png

Καλεσα την MSystems και μου ειπαν οτι θα πρεπει να απευθυνθω στην Dell για εκδοση service request.
Μολις υπαρχει αυτο, τοτε θα πρεπει να μεταβω με το προιον στο καταστημα για αντικατασταση.

Εστειλα το ακολουθο email προς gr_ccare@dell.com και θα τους καλεσω και απο δευτερα να δουμε τι γινεται..

Καλησπέρα σας,
 
Επικοινωνώ μαζί σας σήμερα, για το προαναφερόμενο monitor το οποιο αγορασα στις  29/12/2017 απο την MSystems.

Το προϊόν έχει Service Tag: ******* και Express Service Code: ***********.
Σήμερα (27/01/2018) διαπίστωσα την ύπαρξη ενως μόνιμα κολλημένου ιχνοστοιχείου (pixel) σε πράσινο χρώμα.
 
Κατόπιν επικοινωνίας με το κατάστημα μεταπώλησης, μου γνωστοποίησαν ότι καλύπτομαι από τις εξής εγγυήσεις που αναγράφονται στα τεχνικά χαρακτιριστικά του προϊόντος:
  • 1 Bright or 6 Dark Sub-Pixels Warranty Replacement
  • DOA 30 ημερών

Με παρέπεμψαν σε επικοινωνία μαζί σας για την έκδοση SR, προκειμένου να προβούμε σε αντικατάσταση του προϊόντος.
Σας επισυνάπτω 2 ενδεικτικές φωτογραφίες από το πρόβλημα. Παρακαλώ θερμά για τις ενέργειες σας.
 
Με εκτιμηση,
****************.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dem said:

Σε ποια κατηγορία ανήκει αυτό; "1 bright" ; 


Σωστα. Και ειναι και κριμα, γιατι ειχα πεσει σε πολυ καλο panel με μηδεν bleeding...

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα με την Dell Ελλας, οι οποιοι μου ειπαν τα εξης:
Κανονικα το bright pixel σημαινει να ειναι μονιμα λευκο το pixel, αλλα εφοσον η οθονη ειναι καινουργια - θα προβουμε κανονικα στην αντικατασταση, με την διαδικασια που οριζει το καταστημα της MSystems.
Το μονο το οποιο θελουν ειναι ενα αντιγραφο της αποδειξης λιανικης.

Καλεσα και την MSystems να μου στειλουν ενα ηλεκτρονικο αντιγραφο της αποδειξης λιανικης. (Το οποιο και απεστειλα στην Dell για να προχωρισουμε με την εκδοση SR)
Αρχικα μου ειπανε οτι θα πρεπει να ερθω στο καταστημα με το Monitor και το SR και θα χρειαστουν μια εργασιμη για να ελενξουν το προιον και ερθουν και αυτοι σε επαφη με την Dell.

Τους εξηγησα οτι δεν δυναμαι να ανεβοκατεβω διασχιζοντας την μιση Αττικη δυο φορες (μια για να φερω το Monitor και μια για να παραλαβω το νεο), και οτι το PC το χρησιμοποιω και για λογους εργασιας. Τους εδωσα δυο πιθανες εκδοχες στο πως μπορουμε να προχωρισουμε:

  1. Κανετε παραγγελια ιδιου Monitor και μολις ερθει στο καταστημα, ερχομαι με το παλιο + το SR, και μου δινετε το καινουργιο και φευγω.
  2. Κατεβαινω και σας φερνω το Monitor, κανετε οτι προβλεπει η εσωτερικη σας διαδικασια, και μου αποστελλετε το καινουργιο στον χωρο μου με δικα σας εξοδα.

Καταληξαμε στο οτι εφοσον εχω την συσκευασια και τα παρελκομενα, οτι θα προχωρισουμε με την πρωτη επιλογη, με παρουσια μου στο καταστημα σε εργασιμη ημερα πριν απο τις 16:30, για να τακτοποιησουν οποια εναπομενουσα διαδικασια εχουν αυτοι με την Dell.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, junior-21- said:

να σε δω να εισαι παλι φαρδος να πεσεις σε καλο κομματι :hehe:


Γι αυτο πηγα σε Dell, μαυρογατε.

Update, η Dell εβγαλε το monitor DOA και μου εδωσε SR - το οποιο και εδωσα στην MSystems.
Αναμενουμε παραλαβη πλεον, και τελος καλο ολα καλα (ελπιζω).

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η αντικατασταση εγινε κανονικα, μολις εβαλα την καινουργια πανω.

Δοκιμασα το panel για dead/stuck pixels, backlight bleeding και crosshatch, ολα μια χαρα - το ιδιο καλο με το προηγουμενο. @junior-21- :hehe:
Αψογη και αμεση εξυπηρετηση τοσο απο την Dell οσο και απο την MSystems.

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/1/2018 at 1:30 PM, Frostbyte said:

Η αντικατασταση εγινε κανονικα, μολις εβαλα την καινουργια πανω.

Δοκιμασα το panel για dead/stuck pixels, backlight bleeding και crosshatch, ολα μια χαρα - το ιδιο καλο με το προηγουμενο. @junior-21- :hehe:
Αψογη και αμεση εξυπηρετηση τοσο απο την Dell οσο και απο την MSystems.

 

crosshatch παίδες τι είναι ???

 

πήρα και εγώ το ξαδερφάκι του για amd και παρατηρώ το παρακάτω , μήπως είναι crosshatch ?

On 2/7/2018 at 11:39 PM, ARMAGEDDON said:

θέλω να ρωτήσω αυτό

 

έχω παρατηρήσει ότι στα όταν κουνάω αριστερά ή δεξιά παρατηρώ κάποιες πολύ μικροσκοπικές μαύρες γραμούλες σαν να συντονίζει (με το κινητό δεν μπορώ να το καταγράψω οπότε τράβηξα μια φωτογραφία όπου είναι κάτι σαν και αυτό)

 

whyyyyyyyyyyyyyyyy.thumb.png.7947070c03d7c72fac799661ba34cb1c.png

 

το βίντεο είναι από ένας live σταθμό στο youtube (απλά έχοντας μικρότερο μέγεθος το παράθυρο αριστερά δεξιά και εμφανίζονται στο μανίκι της κοπέλας οι μαύρες μικροσκοπικές γραμμούλες) , έχει κανείς ιδέα πως ονομάζετε αυτό ?

 

παραθέτω και το βίντεο

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιάνω

 

άκυρο διάβασα το παρακάτω

Any motion, whether on-screen or your own eye movement, produces a "checkerboard" pattern on the image, making the screen content look pattern dithered. It's ignorable if you're using the monitor for casual web and email viewing, but the distortion is highly distracting for applications such as image/video editing or gaming where image clarity is an critical factor. I've tested the screen with two different computers and five different cables, using all three inputs, and the distortion is present in every configuration and combination. I bought this monitor for graphics work, so it's unfortunately fatally flawed for my purposes.

 

οπότε όταν κουνάω αριστερά και δεξιά και καταλαβαίνω μικρές κάθετες γραμμούλες τι είναι ? @Frostbyte

 

edit

εστειλα mail gr_ccare@dell.com  για να δούμε τι θα δούμε

 

χτυπάει το OCD παιδιά αν βάλεις 60 hz απλά είναι κλάφτα χαράλαμπε ( επειδή έχει δύο hdmi θα μπορείς να βάλεις και κονσόλα τι κονσόλα να βάλεις όταν στα 60 hz είναι βλέπεις κάθετες γραμμές τι να πω μια βδομάδα την έχω και για αυτό έστειλα μήνυμα λέω μήπως πρέπει να συνηθίσω κλπ κλπ)

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.