Jump to content



[ AMD RyZen+ 12nm & X470 motherboards ] τον Απρίλιο


idonthave

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ήμουν στο τσακ να στήσω μηχάνημα πριν μια εβδομάδα με Ryzen και Nvidia 1070 (χρήση για δουλειά δλδ vfx + 3d, καθόλου gaming) κι ευτυχως πηρα πρεφα οτι σημερα βγαινουν οι νεοι Ryzen (και σε απιστευτες τιμες κιολας). Το κακό είναι οτι για να πετυχω μια αξιοπρεπη συμβατοτητα καλυτερα να παρω ενα x470 mboard αλλά ακόμα δεν βλέπω κάτι στην ελληνική αγορά. Έχει κανείς ιδέα πόσο καιρό να θέλουν ακόμα να βγουν αυτά τα boards εδώ; Σαν specs δεν έχουν και τρομακτικές διαφορές από τα x370 αλλά θα το προτιμούσα σχεδόν αποκλειστικά για τη συμβατότητα με τους νέους Ryzen.

Link to comment
Share on other sites

έγινε η παραγγελία 2700 τελικά με gigabyte aorus x470 Και μνήμες G.Skill 16GB Trident Z RGB DDR4 3000MHz Non-ECC CL16 18-18-38  (Kit of 2) Black [F4-3000C16D-16GTZR] . 27/4 έρχεται.

 

Το πήρα από ελλάδα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο να βάλω και δόσεις να μου βγει λίγο πιο άνετα...

 

με έπεισαν τα benchmarks εμένα πάντως...

 

άντε καλορίζικο...

 

@icy20

 

το ψήνεις να το συναρμολογήσουμε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tavliban said:

Το πήρα από ελλάδα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο να βάλω και δόσεις να μου βγει λίγο πιο άνετα...

 

Αν επιτρέπεται απο που το πηρες το mboard με το x470 chip? Δεν εχω βρει κανενα ακομα σε skroutz και μερικα πιο μεγαλα που κοιταξα (στειλ'το σε msg να μη λενε οτι κανουμε διαφημιση). Thx

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, cocob0ng0 said:

 

Αν επιτρέπεται απο που το πηρες το mboard με το x470 chip? Δεν εχω βρει κανενα ακομα σε skroutz και μερικα πιο μεγαλα που κοιταξα (στειλ'το σε msg να μη λενε οτι κανουμε διαφημιση). Thx

 

σου απάντησα με Pm ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tavliban said:

έγινε η παραγγελία 2700 τελικά με gigabyte aorus x470 Και μνήμες G.Skill 16GB Trident Z RGB DDR4 3000MHz Non-ECC CL16 18-18-38  (Kit of 2) Black [F4-3000C16D-16GTZR] . 27/4 έρχεται.

 

Το πήρα από ελλάδα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο να βάλω και δόσεις να μου βγει λίγο πιο άνετα...

 

με έπεισαν τα benchmarks εμένα πάντως...

 

άντε καλορίζικο...

 

@icy20

 

το ψήνεις να το συναρμολογήσουμε;

Μεγειες! Εννοειται θα το στησουμε μαζι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια το anandtech ειναι το μονο site που δινει τον 2700Χ τοσο καλυτερο απο τον 8700Κ. Τα περισσοτερα αλλα που διαβασα ο 8700Κ ειναι πολυ η λιγο καλυτερος. Ποιος εχει δικιο τωρα?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, icy20 said:

Να πω την αληθεια το anandtech ειναι το μονο site που δινει τον 2700Χ τοσο καλυτερο απο τον 8700Κ. Τα περισσοτερα αλλα που διαβασα ο 8700Κ ειναι πολυ καλυτερος. Ποιος εχει δικιο τωρα?

 

όποιος έχει 1180ti :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Να πω την αληθεια το anandtech ειναι το μονο site που δινει τον 2700Χ τοσο καλυτερο απο τον 8700Κ. Τα περισσοτερα αλλα που διαβασα ο 8700Κ ειναι πολυ η λιγο καλυτερος. Ποιος εχει δικιο τωρα?

 

Δίκιο έχει αυτός που

 

1) Εχει χρησιμοποιήσει X470 και όχι X370 . (κάπου είδα X370 μητρική)

2) Δίκιο έχει αυτός που δεν πήρε τις μετρήσεις του 8700K με MCE ενεργοποιημένο από άλλα reviews (το παλαιό) και που τα παρέθεσε σε αυτό.

3) Δίκιο έχει αυτός που έπαιξε όλες τις πλατφόρμες με τις καλύτερες ρυθμίσεις σε μνήμες.

4) Δίκιο έχει αυτός που δούλεψε ΚΑΙ με στοκ (μικρά) coolers αλλά και με μεγάλα, γιατί το cooler ανεβάζει τα boost και στις δυο πλατφόρμες, οπότε δεν μπορείς να συγκίνεις από την μια με μαμά ψύκτρα στο ένα προιόν και με υδρόψυξη στο άλλο ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, βλέπω ότι η ψαλίδα έκλεισε πολύ. Μιλάω για flagship vs flagship (8700k/2700x). Ναι, ο 8700k παραμένει μπροστά, αλλά ο 2700x είναι σχεδόν ισάξιος/πολύ κοντά του.

Οι 2600/2600x επιβεβαίωσαν ότι στην πιο κάτω κατηγορία, η amd δεν έχει αντίπαλο. Κανένα απολύτως νόημα να πας σε intel (άντε, ίσως, στον 8600k).

Αν δεν έφευγαν έτσι τα λεφτά μέσα από τα χέρια μου (λόγω ανελαστικών δαπανών), θα πήγαινα σε 2700x/x470. Έτυχε να τα έχω σε κακό timing και πήγα στον 8700k. Όχι ότι μετανιώνω. Μην τρελαθούμε κιόλας. Τέρας είναι ο 8700k. Απλά, η amd βαδίζει στον σωστό δρόμο και τα προϊόντα της είναι άκρως ανταγωνιστικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Προσωπικά, βλέπω ότι η ψαλίδα έκλεισε πολύ. Μιλάω για flagship vs flagship (8700k/2700x). Ναι, ο 8700k παραμένει μπροστά, αλλά ο 2700x είναι σχεδόν ισάξιος/πολύ κοντά του.

Οι 2600/2600x επιβεβαίωσαν ότι στην πιο κάτω κατηγορία, η amd δεν έχει αντίπαλο. Κανένα απολύτως νόημα να πας σε intel (άντε, ίσως, στον 8600k).

Αν δεν έφευγαν έτσι τα λεφτά μέσα από τα χέρια μου (λόγω ανελαστικών δαπανών), θα πήγαινα σε 2700x/x470. Έτυχε να τα έχω σε κακό timing και πήγα στον 8700k. Όχι ότι μετανιώνω. Μην τρελαθούμε κιόλας. Τέρας είναι ο 8700k. Απλά, η amd βαδίζει στον σωστό δρόμο και τα προϊόντα της είναι άκρως ανταγωνιστικά.

 

Για gaming μιλάς ?

Γιατί σε όλα τα άλλα, απλά δεν υπάρχει σύγκριση απ` ότι είδα.

Σε gaming ο 8700Κ παραμένει μπροστά, δεν περίμενα εξάλλου να τον περάσει ο 2700Κ  με boost στα 4,3ghz. Να ήταν το boost στα 4,8-5Ghz να το κοιτούσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν το διευκρίνισα. Καθώς δεν χρησιμοποιώ επαγγελματικά το p.c., δεν βλέπω (σχεδόν) ποτέ τα synthetic benchmarks. Για gaming, ο 8700k είναι μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.ccb3b621a6f9cf5df044b648189961f4.png<---το όλο point

 

edit

αναβάθμιση του χρόνου :p για 100 πόντους σε Cinebench δεν αλλάζω cpu :p  που τον έχω στα 3,8 περίπου 1700 πόντους Cinebench :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

σε μέσες άκρες αν από το standard για 3,8Ghz στo 1.400volt σε O/C κατάσταση πήγε στα 4.2-4.3Ghz νταξ δεν είναι και άσχημα του χρόνου θα έχει ++400MHz αν ναι εκεί θα τους παραδεχτώ 4.6Ghz χωρίς να αυξήσουν άλλο το TDB

για να δούμε μην βγει και Z490 τίποτα τέτοιο και φύγουμε από τις καρέκλες μας :p

 

edit πάντως τα τσιπάκια της AMD είναι ποιο αποδοτικά στα Hz από ότι της INTEL :p τρέμε INTELA

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Just now, DEADLAZARUS said:

Ναι, βρε, όπου να 'ναι, κλείνει η intel:p.

Μόλις υπαχθεί σε καθεστώς πτώχευσης, σας ειδοποιάω:lol:.

 

ναι για αυτό έχει κλείσει απολύσει κόσμο και προσπαθεί να εντάξει δυναμικό της AMD στον στόλο της :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.