Jump to content



[ AMD RyZen+ 12nm & X470 motherboards ] τον Απρίλιο


idonthave

Recommended Posts

Ποιον στόλο της; Κλείνει, δεν είπαμε; Άντε, να έχει καμιά ψαρόβαρκα:hehe:.

Πόσοι να χωρέσουν στην ψαρόβαρκα;

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δλδ να λέει ψέματα το anandtech που στα games τους έδωσε κεφάλια? Έστω σε αυτά που δοκίμασε. Δλδ όταν ο 1800x ήταν πιο πίσω από την Intel τότε ήταν σωστά τα νούμερα? Η τους πλήρωσε η AMD? Καιρός να πέσει πια η αυτοκρατορία και το μονοπώλιο. Ξυπνάτε 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω από σχόλια, το Anandtech.com είναι το μόνο που πάτσαρε πλήρως τις δύο πλατφόρμες - Intel και AMD - για Spectre και Meltdown και βγήκε έτσι πιο γρήγορη η πλατφόρμα της AMD στα παιχνίδια.

Έχει πλησιάσει τόσο κοντά πια η AMD σε επιδόσεις την Intel στα παιχνίδια, που παίζουν ρόλο και τα security patches για το ποιος είναι πρώτος.

Εγώ θα αναβάλω τελείως την αναβάθμιση και θα περιμένω reviews των νέων Ryzen σε B350 ή καλύτερα θα περιμένω το B450.

Βεβαια τα reviews τα βλέπει και η Intel και θα απαντήσει με Core i7 8C/16T στο mainstream γύρω στον Ιούνιο με βάση κάποιες φήμες.

Αν ζητήσει καινούργιο chipset για τους Coffee Lake-R, θα είναι για άλλη μια φορά ανεκδιήγητη η Intel.

Έχω την εντύπωση ότι θα πάρω AMD CPU μετά από πάρα πολλά χρόνια, έτσι για να τιμήσω αυτή την τεράστια αλλαγή που έφερε ο Ryzen/Threadripper στο performance/$.

Από τον Μάρτη του 2017, έχει αλλάξει τελείως μετά από πάρα πολλά χρόνια η εικόνα του CPU performance λόγω της αρχιτεκτονικής Zen.

Με βλέπω να αγοράζω στο Q4, ευελπιστώντας και σε εξομάλυνση στην τιμή των GPUs, αλλά και σε ένα θαύμα για τις τιμές των DDR4.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ARMAGEDDON said:

image.thumb.png.ccb3b621a6f9cf5df044b648189961f4.png<---το όλο point

 

edit

αναβάθμιση του χρόνου :p για 100 πόντους σε Cinebench δεν αλλάζω cpu :p  που τον έχω στα 3,8 περίπου 1700 πόντους Cinebench :p

Ψιλό άσχετο. Δουλεύει πολύ ωραία το copy and paste στον editor. Μην παιδεύεσαι με screenshots. Απλά το κουφό είναι ότι δουλεύει καλύτερα με π.χ. copy από Chrome και paste σε firefox

 

AMD Ryzen Product Stacks & Launch Prices
Ryzen 1000 (2017) Ryzen 2000 (2018)
Ryzen 7 1800X $499 Ryzen 7 2700X $329
Ryzen 7 1700X $399
Ryzen 7 1700 $329 Ryzen 7 2700 $299
Ryzen 5 1600X $249 Ryzen 5 2600X $229
Ryzen 5 1600 $219 Ryzen 5 2600 $199
Ryzen 5 1500X $189 Ryzen 5 1500X $159
Ryzen 5 1400 $169 Ryzen 5 2400G $169
Ryzen 3 1300X $129 Ryzen 3 1300X $114
Ryzen 3 1200 $109 Ryzen 3 2200G $99

 

Από firefox σε firefox ή από chrome σε chrome δεν βγαίνει τόσο ωραίο!!!!

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jaco said:

2700x: 12nm, ~5 δις τρανζίστορς, 4+ GHz = $329

2x 16GB DDR4: 30-50m, 3200MHz > $350 (οι φθηνότερες)

 

Ότι να' ναι.

θες και 2x16 :p

 

edit

με το τελευταίο bios 4002 της asus πλέον από τα 2800Mhz που ήμουν σταθερός στις μνήμες πλέον φαίνεται να είναι στα 3000Mhz :D

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μπίλια του oc φαίνεται να κάθεται στα 4.3. 4.4 για κάποια golden chipάκια. Καθόλου άσχημα. 1600/1600x/1700 και 2600/2600x αποτελούν, κατ' εμέ, τις μόνες επιλογές για όσους θέλουν να χτίσουν/αναβαθμίσουν σύστημα. 

Ακόμα και ο 8700k έχασε κάτι από τη λάμψη του.

@icy20 Ψήνεσαι να πουλήσουμε τους 8700k και να πάμε σε 2700x:p;

Link to comment
Share on other sites

μια ζωή AMD, μόνο στο τελευταίο σύστημα είχα βάλει intel και πάλι intel θα έβαζα και στο καινούργιο αφού η AMD είχε μείνει πίσω αλλά μετά τους Ryzen και ειδικά τη νέα σειρά επιτέλους επιστροφή στα παλιά καλά λημέρια (έλεος με τις τιμές της intel, όχι άλλο ξύρισμα)

Link to comment
Share on other sites

αν η intel έφτιαχνε πλατφόρμα η οποία θα μπορούσε να αναβαθμιστεί μετά από 2 χρόνια, και όχι να μου βγάζει ουσιαστικά rebranded chips, τώρα θα έπαιρνα intel. Δηλαδή ξέρω ότι μπορεί σε 2-3 χρόνια να μπορώ να βάλω Ryzen 3...

Επισης βλέπω ότι η διαφορά έχει κλείσει πολύ ΚΑΙ στο gaming (σε περιπτώσεις κιόλας την ξεπερνάει). Δεν το συζητάμε καν για παραγωγή (αλλά δεν με πολυαπασχολεί)

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2018 at 8:35 ΜΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

 

 

 

Η λειτουργία του PRECISION BOOST OVERDRIVE σε ένα καλό chip 2700Χ , με ΌΛΑ DEFAULT !!!

 

Η Intel θα πρέπει να αρχίσει να φοβάται. Ο 2800X έρχεται ....:hehe:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλος αλλα εγω στον 8700Κ εχω ολους τους πυρηνες 4.7 (default). Αν ο 2700Χ το εκανε αυτο θα ηταν σιγουρα πιο γρηγορος παντου. Το θεμα ειναι να γινει...

Εγω δεν πιστευω οτι θα βγαλουν 2800 αν δεν βγαλει κανενα 8core η ιντελα πρωτα. Γιατι να το κανει αλλωστε?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι ρε φιλος αλλα εγω στον 8700Κ εχω ολους τους πυρηνες 4.7 (default). Αν ο 2700Χ το εκανε αυτο θα ηταν σιγουρα πιο γρηγορος παντου. Το θεμα ειναι να γινει...

 

 

DEFAULT δεν είναι όλοι οι πυρήνες του 8700Κ στα 4,7Ghz. Σε oc με MCE είναι .

 

Εγώ έδειξα το παραπάνω για να δείξω πως υπάρχει περίπτωση η AMD με την βελτίωση των 12nm να μαζέψει τα golden chip και να τα πασάρει με αρκετά υψηλότερα ρολόγια.

Το PB Overdrive δείχνει πως υπάρχει η πιθανότητα για υψηλότερα clocks.

 

Και εν τέλη ο 8700Κ καλός χρυσός έως το gaming και μόνο. Οπουδήποτε αλλού  είναι τελειωμένος γιατί είναι overpriced προϊόν .. που θέλει και ψύκτρες και μητρικάρες και και και για να πεις πως κάνει κάτι.

 

Ο 2700Χ και με default ψύκτρα στο πακέτο σαρώνει αυτή την στιγμή.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.