Jump to content



[ AMD RyZen+ 12nm & X470 motherboards ] τον Απρίλιο


idonthave

Recommended Posts

 

2700Χ / 2600Χ/ 8700Κ /1700Χ  όλοι στα 4Ghz ,

.

Οι ryzen με αέρα, ο 8700Κ με υδρόψ.

 

Έχει κάνει ένα πολύ καλό ραφινάρισμα η AMD.

Αν ο 8700Κ δεν είχε τα ρολόγια θα είχαμε δράματα στο απέναντι στρατόπεδο.

 

http://www.overclockers.com/amd-ryzen-7-2700x-and-ryzen-5-2600x-cpu-review/

 

 

3dmark.JPG

aida 64.JPG

gaming 1080.JPG

gaming 1440.JPG

smt off.JPG

smt.JPG

vp8.JPG

 

Μεγάλη εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός πως με SMT OFF ο COFFEE είναι μόλις 3-4% ταχύτερος τους ZEN+.

Ενώ με ενεργοποίηση του SMT/HTTING ο RYZEN κερδίζει αύξηση από 8% έως και 15% σε σχέση με τον Coffee.

===============================================================================================

Αυτό σημαίνει πως στο σύνολο του κάθε πυρήνα με SMT  ενεργό, ο ZEN+ πυρήνας είναι αποδοτικότερος !!!!

 

Ενα respin θέλουμε από την AMD για να έχουμε 4,5Ghz με 1,4Volt, γίνεται ? :hehe:

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Με τις μητρικές X470 σε λογικά χρήματα τί παίζει; δεν έχω βρει κανένα αξιόλογο review ή γνώμες για ρυθμίσεις και ΒIOS, μόνο κάποια γενικά σχόλια. Επίσης, για ποιό λόγο κράζουν την GB?

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

Παντός η έχοντες 1700 που ασχολούνται με cam-cad, fhotoshop κ.τ.λ δεν θα δουν διαφορά σε χρονο. ΔΟΚΙΜΑΣΜΈΝΟ. Για αυτούς που πάνε για πρώτη φορά σε Zen2 ΑΞΊΖΕΙ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το gaming σε 1080p & 1440p αξίζει να πας στον 2700x από 2600x, όσον αφορά τα average και minimum fps ?

 

*gpu gtx 1080 (και αργότερα την καινούρια όταν/αν βγει :p) ερχόμενος από 8700k (αιτία αλλαγής ξενέρα λόγου melt/spectre)

Link to comment
Share on other sites

Cost effective, όχι σίγουρα δεν είναι. Γούστα είναι αυτά βέβαια, ίσως να έβαζες μια καλύτερη ψύκτρα όταν αποφασίσεις να τον πιέσεις, αν και τα τεστ δείχνουν οτι είναι pushαρισμένοι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

όσον αφορά το gaming σε 1080p & 1440p αξίζει να πας στον 2700x από 2600x, όσον αφορά τα average και minimum fps ?

 

*gpu gtx 1080 (και αργότερα την καινούρια όταν/αν βγει :p) ερχόμενος από 8700k (αιτία αλλαγής ξενέρα λόγου melt/spectre)

Ποιες είναι οι διαφορές (προς το χειρότερο) που είδες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ποιες είναι οι διαφορές (προς το χειρότερο) που είδες;

δεν έχω πάρει τίποτα ακόμα, είχα παραγγείλει τον 2700x και τον ακύρωσα, κι έτσι όπως το ψάχνω περισσότερο

με βλέπω (μάλλον) να μένω με τον 8700κ παρά την ξενέρα, και να κάνω την μετάβαση σε amd  (3700x ?) του χρόνου.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

δεν έχω πάρει τίποτα ακόμα, είχα παραγγείλει τον 2700x και τον ακύρωσα, κι έτσι όπως το ψάχνω περισσότερο

με βλέπω (μάλλον) να μένω με τον 8700κ παρά την ξενέρα, και να κάνω την μετάβαση σε amd  (3700x ?) του χρόνου.

 

Ξαναρωτάω:p: ποιες είναι οι διαφορές που σε ξενέρωσαν; Σε ποια προγράμματα και πόσο απτές είναι για τη χρήση που κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ξαναρωτάω:p: ποιες είναι οι διαφορές που σε ξενέρωσαν; Σε ποια προγράμματα και πόσο απτές είναι για τη χρήση που κάνεις;

καλέ μου άνθρωπε :bleh: αναφέρομαι (για την ξενέρα) στην κοροϊδία της intel που έβγαλαν το σουρωτήρι ενώ γνώριζαν ότι μπάζει από παντού.

Άντε και στις λίγο χαμηλότερες ταχύτητες στους nvme, απ'την τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με τα melt/spectre έχει μπει στην άκρη το pc,

ασχολούμαι ελάχιστα (και λόγω περιορισμένου χρόνου).

 

----------------------

----------------------

AMD Ryzen 5 2600 CPU Gets Delidded And Tested

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Α, τώρα κατάλαβα:D. Ευχαριστώ, Θανάση;):p.

Έχεις δίκιο, αλλά σε daily use δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικές οι διαφορές. Την κοροϊδία της intel, βέβαια, τη στηλιτεύω κι εγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, αν θέλει κάποιος να χώσει χρήματα χτυπάει έναν 1920Χ. 12-24

Πυρηνες είναι η χρυσή τομή για οτιδήποτε κάνεις. Τώρα αν θέλεις να κλείσεις ένα μεγάλο αρχείο στο fhotoshop και κει η διάφορες είναι γύρω 30-40 δευτερολεπτα με τον 1950Χ.Οποτε αν σου φενεται μεγάλο το χρονικό διάστημα παίρνεις τον 1950Χ.

Και το ξαναλεω για να μην υπάρχει παρεξήγηση εγώ δοκίμασα να μεγαλώσω εικόνα με πολλά add στο fhotoshop ανάλυση 3200Χ....που σημαίνει αφίσα για οικοδομη:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει ακριβό και δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω για εργασία. Θα είναι για δυνατό gaming και χαζευτήρι ταινίες κτλ. σε σχετικά συγκρατημένα χρήματα. Αν πάω σε ΤRipper ανεβαίνει αρκετά το κόστος.

 

Ενα autocad χρησιμοποιώ, άντε και κανενα ArtLantis ή ArchiCAD για τα 3D μου, όταν κάνω. Οι απαιτήσεις δεν είναι υψηλές, στο γραφείο έχω ένα laptop ι5 (4πύρηνο) και ένα παλιό ι7 920 και μια χαρά την παλεύουν.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konnos said:

Βγαίνει ακριβό και δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω για εργασία. Θα είναι για δυνατό gaming και χαζευτήρι ταινίες κτλ. σε σχετικά συγκρατημένα χρήματα. Αν πάω σε ΤRipper ανεβαίνει αρκετά το κόστος.

 

Ενα autocad χρησιμοποιώ, άντε και κανενα ArtLantis ή ArchiCAD για τα 3D μου, όταν κάνω. Οι απαιτήσεις δεν είναι υψηλές, στο γραφείο έχω ένα laptop ι5 (4πύρηνο) και ένα παλιό ι7 920 και μια χαρά την παλεύουν.

Φίλε μου στο cad ο 1920X με μια μεσαίας κάρτα quadro κάνει θαύματα. Βέβαια όπως είπα είναι μόνο γι αυτούς που τον θέλουν μόνο για εργασία, και είναι επαγγελματίες γραφίστες, αρχιτέκτονες ώστε να τον κάνουν και απόσβεση. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, είμαι αρχιτέκτονας, αλλά δεν ασχολούμαι με τεράστια projects, ξοδεύω λίγο χρόνο στο PC, πιο πολύ για να βγάλω τις κατόψεις και κανένα σχετικά απλό 3D και πάλι όχι πάντα. Όχι οτι δε μου αρέσει, αλλά καμία φορά απλώς δεν υπάρχει χρόνος για πολύπλοκα 3D. Οι quadro δε ξέρω πού μπορεί να χρειάζονται, πιστεύω οτι θέλει αρκετά πολύπλοκα σχέδια ώστε να πεις οτι βοηθάει κάπου, από χρήση σε ένα φίλο που δοκίμασα πριν κάποια χρόνια. Ας μη βγούμε άλλο offtopic βέβαια ε;

Link to comment
Share on other sites

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ryzen-2700x-bios&num=1

 

Κοινώς πρέπει να ξανατρεξουν όλοι τα benchmark τους να δούμε αν έχει και αλλού τόσο μεγάλη διαφορά.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.techpowerup.com/243673/ryzen-architect-jim-keller-joins-intel

 

 

Quote

Ryzen Architect Jim Keller Joins Intel

Quote

PC Perspective comments that big names like Keller and Koduri joining Intel could provide clues as to Intel's current state and the direction it's heading in

 

Link to comment
Share on other sites

AMD releases official statement on not using PIB cooler warranty

Παράθεση

Here's the new and updated entry:

Is the warranty for my AMD Processor-in-a-Box (PIB) still valid if I use a different heatsink/fan (HSF) other than the one provided in the PIB?

Yes, provided that the selected HSF, when properly installed and used, supports operation of the AMD processor in conformance with AMD’s publicly available specifications. Use of HSF solutions determined by AMD as incapable of such performance or which are determined to have contributed to the failure of the processor shall invalidate the warranty.

 

αρχική δημοσίευση

Your Ryzen processor warranty states you may only use the stock cooler (updated)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.