Jump to content



Recommended Posts

Μεγάλος μπελάς...απέκτησα πρόσφατα ένα παλιό γραφείο που μου άρεσε πολύ και ξεκίνησα την αποκατάσταση. Το γραφείο έχει ακόμα πολύ σαράκι και έχω ξεκινήσει το τρίψιμο που διάβασα θα ήταν χρήσιμο πριν περαστεί το φάρμακο για το σαράκι. Αληθεύει αυτό ? Η επόμενη ερώτηση απο την εμπειρία σας είναι η εξής: όταν περαστεί το φάρμακο-συντηρητικό διάβασα οτι θα πρέπει να τυλίξω το γραφείο με σακούλες ή κάτι αντίστοιχο προκειμένου να διατηρηθεί όσο το ενισχυθεί η δράση του φάρμακου ακόμα περισσότερο. Μου φάνηκε λίγο μούφα και για αυτό ρωτώ τους πιο έμπειρους εδώ.  Έχετε δοκιμάσει κάποιο καλό (αποτελεσματικό) φάρμακο για τόσο εκτεταμένο σαράκι ? Ευχαριστώ προκαταβολικά

IMG_20180130_141154.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάποια συγκεκριμένη τεχνική εφαρμογής του φαρμάκου.

 

Όταν έτυχε να αντιμετωπίσω τέτοιο σαράκι (και χειρότερο), εγώ το πήγα με την "συνταγή του παππού". Εμποτισμός με πετρέλαιο. Πάνω από 20 χρόνια έχουν περάσει και δεν ξαναβγήκε τίποτα. Τις πρώτες μέρες (μη πω βδομάδες) όμως μύριζε πολύ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για το πετρέλαιο έχω διαβάσει κι εγω και το θέμα της μυρωδιάς δεν με ενοχλεί απο την στιγμή που δεν πρόκεται να μπεί άμεσα στο σπίτι. Για να είμαι ειλικρινής δεν ήμουν τόσο σίγουρος για την αποτελεσματικότητα του ωστόσο αφου το έχεις δοκιμάσει και πέτυχε θα το κάνω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , το σαράκι είναι έντομο και το φάρμακο εντομοκτόνο .

Το σκέπασμα με το πλαστικό μετά το φάρμακο είναι για να δημιουργηθούν συνθήκες "ασφυξίας" στο έντομο , και να μην "εξατμιστεί" γρήγορα το φάρμακο ώστε  να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα . Καλή δουλειά γίνετε με τις μεμβράνες που τυλίγουν τις παλέτες με τα εμπορεύματα , αυτές χωρίς τρύπες .

Με το πετρέλαιο δεν ξέρω αν μπορεί να βαφτεί μετά το ξύλο , κοίταξε το αν θέλεις να το βάψεις .

Και τέλος εκεί που έχει φτάσει η τιμή του πετρελαίου  , κοίτα ποιο από τα δύο συμφέρει οικονομικά :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται τυλιγμα. Συνηθως το περνας με πινελο το φαρμακο και τελος. Διαβασε τις οδηγιες του. Και το πετρελαιο κανει αλλα θα μυριζει μετα για καιρο, επισης θα χρωματιστει το ξυλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε ο καναπές…ξεκίνησα με πινέλο και φάρμακο, μετά από μερικές εβδομάδες πριονίδι στο πάτωμα.

Μετά μου είπαν να ρίξω ένα άλλο φάρμακο με σύριγγα σε κάθε τρύπα που βλέπω. Μπααα

Όταν απελπίσθηκα έβγαλα τον καναπέ στο μπαλκόνι τον τύλιξα με νάιλον ψέκαζα με κοινό εντομοκτόνο και έκλινα. Μια εβδομάδα το έκανα και τέλος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GEORGIOS said:

Κοίτα , το σαράκι είναι έντομο και το φάρμακο εντομοκτόνο .

Το σκέπασμα με το πλαστικό μετά το φάρμακο είναι για να δημιουργηθούν συνθήκες "ασφυξίας" στο έντομο , και να μην "εξατμιστεί" γρήγορα το φάρμακο ώστε  να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα . Καλή δουλειά γίνετε με τις μεμβράνες που τυλίγουν τις παλέτες με τα εμπορεύματα , αυτές χωρίς τρύπες .

Με το πετρέλαιο δεν ξέρω αν μπορεί να βαφτεί μετά το ξύλο , κοίταξε το αν θέλεις να το βάψεις .

Και τέλος εκεί που έχει φτάσει η τιμή του πετρελαίου  , κοίτα ποιο από τα δύο συμφέρει οικονομικά :D

Δεν θέλω να το βάψω απλό λαδάκι θα το περάσω δεν ξέρω αν το πετρέλαιο θα ποτίσει τόσο ώστε να μην πιάνει ουτε το λάδι. Δεν το έχω δοκιμάσει ξανά.

Προς το παρών το έχω τρίψει ξεκινώντας λίγο βάρβαρα απο τα 120 και μετά στα 180. Θα περάσω το φάρμακο και μετά μάλλον θα συνεχίσω με ένα 200αρι. Δεν σκοπεύω να το περάσω λουστρα κλπ μόνο λαδάκι δανέζικο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά η ζημιά ήταν σε πολυ μεγαλύτερη ένταση απο όση είχα φανταστεί. Το τραπέζι είχε μια επιφάνεια απο ξύλο και απο πάνω υπήρχε ένα σκληρό βινύλιο (?). Σε κάποιες γωνιές που το βινύλιο είχε ανασηκωθεί έβλεπα να βγαίνει ροκανίδι ψιλό και όσο κι αν το φυσούσα εξακολουθούσε να βγαίνει. Επειδή λοιπόν με έτρωγε το σαράκι, αποφάσισα να το ξηλωσω και να το αποκαταστήσω. Οι φωτογραφίες δείχνουν το μέγεθος της καταστροφής. Η επιφάνεια ξηλώθηκε ολοκληρωτικά και τώρα έχει περαστεί ήδη 3 χέρια πετρελαιο με την ελπίδα να εξαφανιστεί το βρωμο-ζιζανιο...

IMG_20180214_152608.jpg

IMG_20180214_151322.jpg

IMG_20180214_151303.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stelios13 said:

Το γνωστο αλευρι...:p μου χει τυχει κ μενα  ποδι καρεκλας στο χωριο που το κραταγε μονο η πετσα της μπογιας:wall:!!!!!!!!! καλη επιτυχια!!!

 Την καρεκλα την έσωσες? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.