Jump to content



Επιλογή αντίστασης


Recommended Posts

Μου χάλασε μια συσκευή, έχει την παρακάτω αντίσταση (Πορτοκαλί, μπλε, ασημί, χρυσό) αν δεν κάνω λάθος είναι 0.36 Ohms 5%, με φυσικές διαστάσεις 4mm x 11.2mm έφαγα τον κόσμο (Μαρκίδης, Βενιέρης, Φανός) και δεν βρήκα, βρήκα όμως 0.33Ohms 5% και 0.39Ohms 5%... η αλήθεια είναι ότι δεν πολύ ψήνομαι να βάλω άλλη καθώς σαν άσχετος δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στα υπόλοιπα μέρη του κυκλώματος, μην πάω για μαλλί κτλ, ωστόσο ,που δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.


1.)    Το 5% είναι η διακύμανση/απόκλιση από την ονομαστική τιμή, δλδ μπορεί να είναι έως και 0,378 Ohms.
2.)    Είναι όντως αδιάφορο αν βάλω μια από τις δυο και αν ναι δεν είναι καλύτερα η μεγάλη 0,39;
3.)    Από την στιγμή που θα αγοράσω άλλη ebay μάλλον, τι είναι καλύτερο metal ή carbon
4.)    Αξίζει να πάρω κάποια με μικρότερη διακύμανση από το 5%
5.)    Η φυσική διάσταση παραπέμπει σε 2Watt αντίσταση, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το δει κάποιος;
6.)    Κανένα άλλο κατάστημα Αθήνα μπας και γλυτώσω το μήνα στην αναμονή;

 

Ξέχασα να βάλω την φοτο…IMG_20180207_203456.thumb.jpg.3f25524b496cbeb917dc3f5c99e836fc.jpg

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου δεν είναι μόνο αυτό που βλέπεις , αλλά κυρίως αυτό που δεν βλέπεις!

Αυτό που φαίνεται λέει -όπως καλά το λες- αντίσταση των 2Watt (πρέπει να είναι 1,5  με 2  cm μήκος), ο τρόπος όμως που έχει ανατιναχτεί δεν είναι θέμα προοδευτικής υπερθέρμανσης, αλλά στιγμιαίου μεγάλου  ρεύματος που ξεπέρασε κατά πολύ τις αντοχές της.

Αν παρατηρήσεις η αντίσταση είναι πεντακάθαρη, εκτός από το σημείο που έχει φύγει το κεραμικό από πάνω της και σε αυτό το κενό δεν βλέπεις το κλασικό metal film από το οποίο αποτελείται η αντίσταση, αλλά τα λιωμένα κατάλοιπα που άφησε το τόξο που δημιουργήθηκε. 

Τόξο το οποίο άφησε και εμφανή ίχνη στην πλακέτα, αυτή η σκούρα κηλίδα με το καθαρότερο κέντρο είναι χαρακτηριστική.

 

Συνεπώς κάποιο άλλο εξάρτημα τα έπαιξε (το οποίο προφανώς έλεγχε το ρεύμα ) και παρέσυρε και την αντίσταση.

Το τρανζίστορ που είναι δίπλα στην αντίσταση, είναι γερό?

Τα άλλα περιφερειακά εξαρτήματα ισχύος είναι εντάξει ?

 

Πρέπει να απαντήσεις πρώτα σε αυτά και κατόπιν να αλλάξεις την αντίσταση!

 

Τώρα για την αντίσταση, για δες και στο Κατουμά  210 3250412  (Πραξιτέλους 15-19 ) και στο Σιδέρη -210 5247812  ή -612 (Χαμηλά στην Αγίου Κωνσταντίνου Νο 51 αριστερά ).

Αν δεν βρεις την τιμή που θέλεις ακριβώς μπορείς να πάρεις δύο αντιστάσεις και να τις βάλεις σε σειρά ή παράλληλα -ανάλογα με την τιμή τους- και να φτιάξεις την τιμή που θέλεις.

Είναι προτιμότερο να καταλήξεις σε μια ελαφρά μεγαλύτερη τιμή και αυτήν να την φέρεις εκεί που πρέπει με μια παράλληλη αντίσταση μεγαλύτερης τιμής!

Για παράδειγμα και με βάση ότι η αντίστασή σου είναι 0, 36 Ohm/5% , η τιμή της μπορεί να κυμαίνεται από 0, 34 2 έως 0, 37 8 Ohm.

Παίρνεις λοιπόν μια 0,68 Ohm και μια 0,75 Ohm , τις παραλληλίζεις και έχεις μια αντίσταση 0, 35 66 Ohm, και κερασάκι στη τούρτα, θα είναι και ~ 4Watt!

 

Ελπίζοντας να βοήθησαν αυτά . . .  καλή συνέχεια !  :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ξύπνησα το πρωί και ήταν πεσμένο το ρελε, προπέρσι είχα κάποια προβλήματα με το καλοριφέρ*, κάτι βραχυκύκλωνε και έπεφτε το ρελέ, εικάζω ότι έγινε το ίδιο και το συγκεκριμένο τροφοδοτικό ήταν «παράπλευρη απώλεια» ή ο αδύναμος κρίκος, το crystal audio πολύμπριζο δεν αντέδρασε –δεν ξέρω κιολας αν έπρεπε και να αντιδράσει-, το βράδυ λειτουργούσε κανονικά, το πρωί ήταν νεκρό, κάποια στιγμή ενώ ήταν σε αναμονή έσκασε, δεν υπάρχει κανένα εμφανή σημάδι φθοράς στο κύκλωμα πέρα από αυτό, ίσως κάνω λάθος (καθότι άσχετος) αλλά επειδή είναι στην αρχή του κυκλώματος εικάζω ότι λειτουργούσε σαν ασφάλεια, αν μπορέσω θα πάω αύριο στα καταστήματα αυτά, αν είναι σαν τις τσέπες στο τελευταίο θα βρω αυτό που θέλω :p

 

*Γι’αυτο το πρόβλημα ίσως ανοίξω νέο θέμα, καθώς αν επανήλθε το πρόβλημα με το βραχυκύκλωμα θα πρέπει να λυθεί, δεν έχω εμπιστοσύνη σε ηλεκτρολόγο ούτε καυστηρατζη πλέον, ο τελευταίο μάστορας αφαίρεσε τελείως την γείωση και το «έφτιαξε», μετά το απόγευμα που κοίταζα τι έκανε είδα την γείωση ξεσυνδεδεμένη στον αέρα….

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Για παράδειγμα και με βάση ότι η αντίστασή σου είναι 36 Ohm/5% , η τιμή της μπορεί να κυμαίνεται από 34,2 έως 37,8 Ohm.

Παίρνεις λοιπόν μια 0,68 Ohm και μια 0,75 Ohm , τις παραλληλίζεις και έχεις μια αντίσταση 35,66 Ohm, και κερασάκι στη τούρτα, θα είναι και ~ 4Watt!

 

Ελπίζοντας να βοήθησαν αυτά . . .  καλή συνέχεια !  :)

 

Αυτές οι άτιμες οι υποδιαστολές!:)

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι ψείρας, η κεντρική ιδέα και σαν εναλλακτική λύση είναι πολύ σωστή, δλδ δυο του 1watt 0,68 Ohm και 0,76 Ohm αντίστοιχα μου βγάζουν 0,359 Ohm 2watt, βέβαια φοβάμαι αν αρχίσω τους συνδυασμούς με το διαθέσιμο εμπόρευμα θα με πετάξουν έξω, ειδικά αν δεν έχουν κάποια λίστα. :hehe:

 

 

 

Παράλληλη σύνδεση resistors.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Havic έγραψε:

Κοίτα ξύπνησα το πρωί και ήταν πεσμένο το ρελε, προπέρσι είχα κάποια προβλήματα με το καλοριφέρ*, κάτι βραχυκύκλωνε και έπεφτε το ρελέ, εικάζω ότι έγινε το ίδιο και το συγκεκριμένο τροφοδοτικό ήταν «παράπλευρη απώλεια» ή ο αδύναμος κρίκος, το crystal audio πολύμπριζο δεν αντέδρασε –δεν ξέρω κιολας αν έπρεπε και να αντιδράσει-, το βράδυ λειτουργούσε κανονικά, το πρωί ήταν νεκρό, κάποια στιγμή ενώ ήταν σε αναμονή έσκασε, δεν υπάρχει κανένα εμφανή σημάδι φθοράς στο κύκλωμα πέρα από αυτό, ίσως κάνω λάθος (καθότι άσχετος) αλλά επειδή είναι στην αρχή του κυκλώματος εικάζω ότι λειτουργούσε σαν ασφάλεια, αν μπορέσω θα πάω αύριο στα καταστήματα αυτά, αν είναι σαν τις τσέπες στο τελευταίο θα βρω αυτό που θέλω :p

 

*Γι’αυτο το πρόβλημα ίσως ανοίξω νέο θέμα, καθώς αν επανήλθε το πρόβλημα με το βραχυκύκλωμα θα πρέπει να λυθεί, δεν έχω εμπιστοσύνη σε ηλεκτρολόγο ούτε καυστηρατζη πλέον, ο τελευταίο μάστορας αφαίρεσε τελείως την γείωση και το «έφτιαξε», μετά το απόγευμα που κοίταζα τι έκανε είδα την γείωση ξεσυνδεδεμένη στον αέρα….

 

Αυτό δίπλα είναι mosfet και μάλλον στα κάρβουνα και αυτό.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2018 at 9:41 ΜΜ, το μέλος Havic έγραψε:

*Γι’αυτο το πρόβλημα ίσως ανοίξω νέο θέμα, καθώς αν επανήλθε το πρόβλημα με το βραχυκύκλωμα θα πρέπει να λυθεί, δεν έχω εμπιστοσύνη σε ηλεκτρολόγο ούτε καυστηρατζη πλέον, ο τελευταίο μάστορας αφαίρεσε τελείως την γείωση και το «έφτιαξε», μετά το απόγευμα που κοίταζα τι έκανε είδα την γείωση ξεσυνδεδεμένη στον αέρα….

Κανε του καταγγελια, ζητα τα λεφτα σου πισω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.