Jump to content



Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Θεωρητικα ολες οι μητρικες κανουν undervoltage , ειτε ειναι για Intel ειτε για AMD.

Συγκεκριμενα για την δικια σου δεν ξερω πως λείνετε το προβλημα. Σε ολες τις αλλες (ASUS -ABIT) με καποιο mod (κολοντασ μια αντισταση σε καποιο σημειο της μητρικης, η κανοντας μια γεφυρα με καλωδιο κτλ.) λυνεται το προβλημα.

Ποσο undervoltage εχεις? αλλες κανουν λιγο αλλες πολυ. ΠΧ. μια Abit IC7 που ειχα εκανε 0.0250 περιπου ενα μια ASUS P4C800 κάνει 0.1250!!!! τρελλο undervolt μιλάμε!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack

Θεωρητικα ολες οι μητρικες κανουν undervoltage , ειτε ειναι για Intel ειτε για AMD.

Συγκεκριμενα για την δικια σου δεν ξερω πως λείνετε το προβλημα. Σε ολες τις αλλες (ASUS -ABIT) με καποιο mod (κολοντασ μια αντισταση σε καποιο σημειο της μητρικης, η κανοντας μια γεφυρα με καλωδιο κτλ.) λυνεται το προβλημα.

Ποσο undervoltage εχεις? αλλες κανουν λιγο αλλες πολυ. ΠΧ. μια Abit IC7 που ειχα εκανε 0.0250 περιπου ενα μια ASUS P4C800 κάνει 0.1250!!!! τρελλο undervolt μιλάμε!!

αυτο για την asus ξανα πεστο στιν δικια μου η ταση του cpu παει περιπατο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [Σήμερα, στις 13:25] Ποσο undervoltage εχεις? αλλες κανουν λιγο αλλες πολυ. ΠΧ. μια Abit IC7 που ειχα εκανε 0.0250 περιπου ενα μια ASUS P4C800 κάνει 0.1250!!!! τρελλο undervolt μιλάμε!!

Η παλια μου A7N8X-E Dlx εκανε τοσο overvoltage

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Η παλια μου A7N8X-E Dlx εκανε τοσο overvoltage

οι abit γενικα ειναι πολυ προσεγμενη σε αυτο το θεμα αλλα ποτε δεν ξερεις .......... αμα τις βαλεις κανα πρεσκοτι πανο απο τα 3,2 στα 4,6 με 1,6Vcore θα σου πω τοτε πως πεφτει το ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά ο σκοπός δεν είναι το undervoltage σε κάποιο βαθμό είναι αναπόφευκτο όταν αυξάνεις την κατανάλωση του επεξεργαστή και των υποσυστημάτων.

Όσο ποιο καλοφτιαγμένα τα κυκλώματα της μητρικής τόσο μικρότερο πρέπει να είναι γι αυτό σημασία έχει

Πόσο undervoltage?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το bios (3.10) μου δείχνει κανονικά την τάση που έχω δώσει αλλά cbid - cpu-z μου δείχνουν λιγότερο vcore

ΥΓ: Για να μετρήσω την τάση που πρέπει να ακουμπήσω τις ακίδες του πολυμέτρου??

Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε τωρα, σας λεω οι ΑSUS που εχω (P4C800 απλή & E Deluxe) δίνουν οτι θέλουν, μα ότι θελουν σας λέω. Αλλα δείνω στο BIOS , 0,1 παραπανω δίνουν αυτες σε idle ενω σε load... undervoltage..

Extreme OC δεν μπορω να κανω λογο μεταβολης του Vcore, θα αρχησω τα mod για σταθεροτητα.. επι ευκαιριας και ενα vDImm mod θα το ρίξω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.