Jump to content


Image Hosting βοήθεια


Recommended Posts

Παιδιά, έχω σοβαρό πρόβλημα να ανεβάζω φωτογραφίες στο internet για να τις ποστάρω εδώ. Χτες έκανα τον τετραπλάσιο χρόνο και προσπάθεια από ότι συνήθως για να ανεβάσω 4 φωτογραφίες τα ακουστικά μου για να ποστάρω στο άλλο θέμα. Στην αρχή χαλάσανε το photobucket που τα είχα όλα δομημένα και τακτοποιημένα.

Χτες ανακάλυψα ότι είναι αδύνατον να καταφέρω να πάρω το λινκ από φωτογραφία που ανέβασα στο tinypic (κάτι είχε κολλήσει, σήμερα τα εμφανίζει όλα τα links, παράξενο). Στο imgur το λινκ όταν το έβαλα εδώ δεν εμφάνιζε τίποτα...

Τελικά τα κατάφερα στο freeimagehosting

Τί συμβαίνει; Τόσο πολύ γέρασα πια;;;;;;; Εγώ έγινα ανίκανος ή αυτοί τα κάνουν πιο δύσκολα;;;

Σκέψεις μιας παλιάς καραβάνας που μάλλον θέλει update!

 

EDIT: Θέλω να μοιραστώ μαζί σας όλες τις μαγειρικές μου προσπάθειες που έκανα πέρσι στη Γερμανία (είχα πει ότι θα το κάνω) και επειδή χαλάσανε το photobucket δεν ανεβάζω πουθενά τις φωτογραφίες.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ τελευταία το imgur. Απλά κάνε δεξί κλικ στη φωτογραφία και παίρνε το url που είναι σε φάση xxxxxxxxxxx.jpg/png etc και όχι το url του album / post.

Φτιάξε και ένα account άμα δεν έχεις να τακτοποιείς τις εικόνες σου σε album.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις το απλό, αν δεν σε αφήνει να τις ανεβάσεις απευθείας λόγω μεγέθους, μίκρυνέ τες. Πως; Απλό.

Έχω τον πιο απλό image viewer (irfanview). Κάνω την εικόνα "save as" , την αποθηκεύω εκ νέου ως jpg, και μου δίνεται επιλογή ποιότητας. Μικραίνει αρκετά το μέγεθος (στην ίδια ανάλυση - αν θες πιο μικρή ακόμη, μικραίνεις αντίστοιχα και την ανάλυση). 

Για image hosting, imgur λογικά αλλά δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έγινε νέο θέμα, για πείτε τώρα τι παίζει με το photobucket; Για παράδειγμα, σε θέμα κοπής πίτας που έχω ανεβάσει φωτογραφίες, γιατί τώρα πια βλέπουμε ότι λένε: "3rd Party Hosting has been temporarily disabled", για παράδειγμα, εδώ:

 

Μπορούμε να κάνουμε κάτι για να δούμε τις φωτογραφίες; Μπορώ, αν δω το ίδιο σε κάποιο άλλο θέμα, να δω τελικά τις φωτογραφίες;

Θα επανέλθει ποτέ στην πρότερη κατάσταση;

Δεν είμαι άνθρωπος που του αρέσουν οι αλλαγές και δεν μπορώ να πω ότι θα δεχτώ εύκολα την ιδέα να κάνω λογαριασμό στο imgur  και να αρχίσω πάλι από την αρχή την οργάνωση (για από δω και πέρα).

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Μιας και έγινε νέο θέμα, για πείτε τώρα τι παίζει με το photobucket; Για παράδειγμα, σε θέμα κοπής πίτας που έχω ανεβάσει φωτογραφίες, γιατί τώρα πια βλέπουμε ότι λένε: "3rd Party Hosting has been temporarily disabled", για παράδειγμα, εδώ:

Για αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα; Για παράδειγμα, σε ένα άλλο φόρουμ αυτοκινήτων, έχω ανεβάσει θέμα με παρουσίαση του αυτοκινήτου μου και των εργασιών που έχουν γίνει κατά καιρούς εκεί. Με την πολιτική του photobucket, πλέων δεν μπορεί να παρακολουθήσει κανείς την πορεία.

Νομίζω ότι μια λύση πλέον είναι να γίνουν όλα εκ νέου upload σε άλλο site, π.χ. imgur και να συνεννοηθώ με τους mods να αλλάξουν όλα τα λινκς των φωτογραφιών. Είναι εφικτή μια τέτοια προσέγγιση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι υπάρχουσες φωτογραφίες που έχουν χαθεί πάντως, δεν ξέρω αν είναι θέμα admins ή καθαρά του photobucket(μάλλον το 2ο είναι) και λοιπών image hosting ιστοσελίδων! Νομίζω πως...ότι χάθηκε, πάει...Χάθηκε :( 

Για αυτό που ρωτάς, δεν ξέρω! Νομίζω πως αν το δει κάνας αδμιν

Spoiler

με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια :hehe: @astrolabos

ίσως να μπορεί να κάνει κάτι...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

imgur και ξερω ψωμι, φτιαχνεις ενα αλμπουμ πετας τις φωτο μεσα το κατεβαζεις οποτε θες και για ασφαλεια

αν χρειαζονται πραγματικα οι φωτογραφιες τις ανεβαζεις σε Google/Mega etc για να εισαι ησυχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2018 at 6:23 PM, Proteas said:

imgur και ξερω ψωμι, φτιαχνεις ενα αλμπουμ πετας τις φωτο μεσα το κατεβαζεις οποτε θες και για ασφαλεια

αν χρειαζονται πραγματικα οι φωτογραφιες τις ανεβαζεις σε Google/Mega etc για να εισαι ησυχος.

 

Το δοκίμασα. Δεν μου αρέσει η οργάνωσή του. Επίσης οι φωτογραφίες μου υπάρχουν στον υπολογιστή μου, δεν εξαρτώμαι από αυτούς.

 

On 3/17/2018 at 6:29 PM, tommybertsen said:

Mega.nz , 50GB free και καλή οργάνωση. Σωστή παρατήρηση :) 

 

Αυτό είναι! Δοκίμασα ταν FREE λογαριασμό και μου άρεσε. Θα κάνω και κανονικό και θα ξεκινήσω να ανεβάζω φωτογραφίες. Οι πρώτες που θα μπουν θα είναι φαγητά για το άλλο θέμα.

 

On 3/17/2018 at 8:15 PM, trib said:

Μπορείτε να δοκιμάσετε και το https://pasteboard.co

 

Για απλό διαμοιρασμό καλό είναι, αλλά εγώ χρειάζομαι άλμπουμς με οργάνωση.

 

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε.

Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen, βοήθεια.

 

Έκανα νέο λογαριασμό με τα στοιχεία μου στο Mega.nz, έφτιαξα το πρώτο μου άλμπουμ, έβαλα και 4 φωτογραφίες μέσα. Τώρα δεν μπορώ να πάρω το λινκ να το ποστάρω εδώ. Γιατί είναι τόσο δύσκολο; Κάνω κάτι λάθος;

Εγώ θέλω να φαίνεται η φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως δεν σου αρεσε στην οργανωση του 2, δοκιμασες να φτιαξεις αλμπουμ ?

 

Βεβαια η αληθεια ειναι οτι στα αλμπουμ ειχε καποτε την δυνατοτητα για το πως θες να βλεπεις τις φωτο

(προεπισκοπηση, ολοκληρες κτλ) αλλα και παλι ειναι χρηστικο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήταν η οργάνωση. Να την ποστάρω εδώ δεν μπορούσα.

 

Ακόμα και στο imgur για να πάρω το λινκ που έβαλα στο φαγητοθρέντ, έπρεπε να κάνω τρία κλικ για κάθε φωτογραφία. Απαράδεκτο. Ειλικρινά, αν είχα προσωποποιημένα τα imgur και Mega.nz, θα τα πλάκωνα στο ξύλο.

3 minutes ago, Proteas said:

Τι ακριβως δεν σου αρεσε στην οργανωση του 2, δοκιμασες να φτιαξεις αλμπουμ ?

 

 

Μάλλον αναφέρεσαι στο imgur. Όχι, δεν έφτιαξα άλμπουμ, αύριο θα το δοκιμάσω. Τώρα δεν έχω άλλο μυαλό, μου τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος PetrosD έγραψε:

@tommybertsen, βοήθεια.

 

Έκανα νέο λογαριασμό με τα στοιχεία μου στο Mega.nz, έφτιαξα το πρώτο μου άλμπουμ, έβαλα και 4 φωτογραφίες μέσα. Τώρα δεν μπορώ να πάρω το λινκ να το ποστάρω εδώ. Γιατί είναι τόσο δύσκολο; Κάνω κάτι λάθος;

Εγώ θέλω να φαίνεται η φωτογραφία.

https://mega.nz/#!HZACRRaJ!2NUAs0fs-VbxI5eXgErnb4pX_cdllUNkIblwN4GwhyY

 

Προφανώς και το θέμα embed είναι της πλατφόρμας και δεν γίνεται από το mega. Ή και το αντίστροφο (το θέμα είναι του mega και δεν γίνεται στην πλατφόρμα). Γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει workaround. 

Τσέκαρε αν θες και το lightshot μία

https://prnt.sc/

 

https://prnt.sc/iu10w3 (embed δεν έχει πάντως)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.