Jump to content



12 χρόνια μετά. Θέλω Desktop !!!


Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Τα οποία patches οδήγησαν, αν δεν κάνει νερά η μνήμη μου, σε penalty hits. Φίλε @radiohead όταν σκάω τα 600 ευρώπουλα για να πάρω τον καλύτερο, από όλες τις απόψεις, επεξεργαστή στην κατηγορία του (όπως διαφήμιζε Intel και μαγαζιά) και τελικά είναι προβληματικός αυτό κατά μία έννοια συνιστά απάτη. Το θέμα δεν είναι αν είναι 10 ή 100 φορές καλύτερος. Το θέμα είναι ότι έχει κατασκευαστικό πρόβλημα, η λύση του οποίου μειώνει τις επιδόσεις. Σαν να στάξεις 700.000 ευρώπουλα για ferrari και στο τέλος να πρέπει να βάλει άλλο πρόγραμμα στον εγκέφαλο η εταιρεία για να μην πάρει φωτιά, με αποτέλεσμα να μην έχει τις επιδόσεις που θα αντιστοιχούσαν σε ferrari αλλά σε porche. Οκ, σαφώς η porche είναι πιο γρήγορη από μια bmw αλλά δεν είναι ferrari. 

 

Καταλαβαινω τι λες και συμφωνώ.

Με ένα απλο παράδειγμα επειδή παρεξηγουμαι ίσως, θα σου απαντήσω για το τι εννοώ σε όσα posts έχω γράψει.

Έχω τον 1600 καλός φθηνός τούμπανο χρυσός τέλος πάντων. Αν έρθει κάποιος και μου πει παίζω pubg και counter δεν θα του τον προτείνω και ανταυτου θα του πω 8400-8600k.

Ένας τρίτος θα μου πει pubg gaming-streaming. Τότε θα του προτείνω 2600x.

Καθε χρηση άλλη ανάγκη για επεξεργαστη. Αυτό λέω και νομίζω είναι και λογικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

λοιπόν κάτι απίστευτα review που γράφει ο @Seafalco 

https://www.thelab.gr/reviews/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/corsair-icue-h115i-rgb-pro-xt_aio-2x140-cpu-cooler_review-r762/  δεν γίνεται να μην σε μπριζόσουν, βέβαια να πω την αμαρτία μου  το έχω περάσει πολύ γρήγορα δεν το έχω μελετήσει ακόμα σε βάθος, μάλλον το ΣΚ, θέλουν και αξίζουν χρόνο τέτοιες γραφές,  αλλά βρήκα ένα 40 λεπτο να κάνω μια υπερ πρόχειρη δοκιμή και είπα να την βάλω εδώ, να μην βρομίζω εκείνο το thread. 

 

RealBench_v2.56 stress test
3700Χ AIO corsair 115i rgb pro 
όλα τ άλλα ανεμηστήρια μεταξύ 600-700rpm. 
κουτί ΤΤ F31 κλειστή πόρτα και πλαινό, πάνω και πίσω ανοιχτό λόγο fan. 
σε όλη την διάρκεια η gpu 57-59C 1000-1200rpm

η πάστα είναι αυτή που είχε πάνω, έχω και την MX4 αλλά δεν την έβαλα. 

 

Πρώτη φορά με νερό έστω και AIO. 


Pull  2X140mm 950rpm
Push  2X140mm 0 rpm 
Pump  1000rpm 

15 min νερό 33.5C / CPU 65-66C

 

stop stress test (και μετά από 3-4min με νερό 28C) start

Pull  2X140mm 950rpm
Push  2X140mm 950rpm 
Pump  1000rpm 

15 min νερό 32.5C / CPU 64-65C

 

δεν το σταματάω το stress, το αφήνω και τρέχει ανεβάζω pump 
Pull  2X140mm 950rpm
Push  2X140mm 950rpm 
Pump  2000rpm 

στο 20ο min νερό 30.5C / CPU 60C

 

δεν το σταματάω το stress, το αφήνω και τρέχει σβήνω τα push με 2000rpm αντλία.  
Pull  2X140mm 950rpm
Push  2X140mm 0rpm 
Pump  2000rpm 

στο 25ο min νερό 33.0C / CPU 63C

 

δεν το σταματάω το stress, το αφήνω και τρέχει ανοίγω τα push με 2000rpm αντλία.  
Pull  2X140mm 950rpm
Push  2X140mm 950rpm 
Pump  2000rpm   

στο 27ο min νερό 31.3C / CPU 61C 

 

δεν το σταματάω το stress, το αφήνω και τρέχει τερματίζω τα push, τα pull 250rpm παραπάνω με 2000rpm αντλία.  
Pull  2X140mm 1400rpm
Push  2X140mm 1150rpm 
Pump  2000rpm   

στο 30ο min νερό 30.2C / CPU 59C - 60C  - Τέλος test χρόνου - παντόφλα. 

 

κανονικά θα έπρεπε να σταματάω το test να περιμένω να έρθει το νερό / CPU στην ίδια κάθε φορά θερμοκρασία πριν το επόμενο start, και αν γίνεται να βλέπω τους  χρόνους που έρχεται σε ισορροπία το σύστημα και κάθε τεστ φυσικά να έχει τον ίδιο χρόνο.  

 

 και η διάταξη/τοποθέτηση είναι η παρακάτω.

 

IMG_20200413_194935.thumb.jpg.84e6e895220c164842914d6bf32a0ed5.jpg

 

IMG_20200412_153045.thumb.jpg.37589fef41d1e8738e159a6d8084f301.jpg

 

 

IMG_20200412_152954.thumb.jpg.761af6a7195c599411d175286864d939.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dem said:

δεν το σταματάω το stress, το αφήνω και τρέχει ανεβάζω pump 
Pull  2X140mm 950rpm
Push  2X140mm 950rpm 
Pump  2000rpm 

στο 20ο min νερό 30.5C / CPU 60C

 

Πολύ χρήσιμο test. Ευχαριστούμε για τον κόπο. Αυτό είναι το καλύτερο σενάριο, νομίζω. Δεν έχω προλάβει να μελετήσω το review, αλλά η αντλία στις 2000 στροφές κάνει κάποιο θόρυβο σε σχέση με τις 1000, και πόσο; Μπορεί να ρωτάω χαζομάρα και οι ανεμιστήρες να υπερκαλύπτουν οποιονδήποτε θόρυβο, απλά θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, pnick said:

 

Πολύ χρήσιμο test. Ευχαριστούμε για τον κόπο. Αυτό είναι το καλύτερο σενάριο, νομίζω. Δεν έχω προλάβει να μελετήσω το review, αλλά η αντλία στις 2000 στροφές κάνει κάποιο θόρυβο σε σχέση με τις 1000, και πόσο; Μπορεί να ρωτάω χαζομάρα και οι ανεμιστήρες να υπερκαλύπτουν οποιονδήποτε θόρυβο, απλά θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται.

και μένα ήταν απορία μου 

 

Αν έχεις τα fan κάτω από 600rpm και το pc πάνω στο γραφείο δίπλα σου με ανοιχτό πλαϊνό, κλειστά τα fans της gpu ναι μπορείς να καταλάβεις διαφορά, σαν ένα μικρό coil whine  φαντάσου. Αλλά δεν το έχω έτσι το pc. 

 

Είμαι λίγο περίεργος με τον ήχο , η αντλία από το δεξί μου αυτί απέχει 1 μετρο περίπου και για να σου απαντήσω έπρεπε να σκύψω κάτω να ανοίξω το πλαινό,  για να την ακούσω την διαφορά και είναι βράδυ με χαμηλά επίπεδα θορύβου.

Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να το εξήγησα κάπως χεχεχε. : P

 

 

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο σενάριο, το σενάριο που παίζει σε μένα 95 % των περιπτώσεων είναι όλα τα fans κάτω από 700rpm, η corsair 115i στο quiet mode 350-600rpm fans / 1000rpm αντλία, και οι θερμοκρασίες είναι πολύ κάτω από 60C avg.

2000 rpm δεν βάζω όχι λόγου θορύβου, αλλά μπας και αντέξει το αντλιάκι παραπάνω, και αφού δεν υπάρχουν προβλήματα θερμοκρασίας γιατί όχι

 

το Realbench το στρεσάρει πολύ παραπάνω το pc απ ότι εγώ. Δεν κάνω κάτι βαρύ με το pc, και στο sottr bench / control κάτι 45αρια 50αρια βλέπω, PBO disabled.      

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dem said:

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο σενάριο, το σενάριο που παίζει σε μένα 95 % των περιπτώσεων είναι όλα τα fans κάτω από 700rpm, η corsair 115i στο quiet mode 350-600rpm fans / 1000rpm αντλία, και οι θερμοκρασίες είναι πολύ κάτω από 60C avg.

 

Ναι, εννοείται. Αν δεν στρεσάρεται το μηχάνημα ακόμα και το quiet mode με push-pull αυτής της ΑΙΟ θα είναι ιδανικό. Αλλά, αν χρειάζεται κανείς να χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή για rendering, δεν υπάρχει ουσιαστικά διαφορά από 950rpm στις 1100-1400 που είναι το πιό "δροσερό" σενάριο που έβαλες παραπάνω. 1°C και αν. Οπότε και τέλεια ψύξη έχεις και σχετικά χαμηλές στροφές στους ανεμιστήρες. Από αυτή την άποψη το είπα. 

 

Οι 950 στροφές στους ανεμιστήρες σε σχέση με το quiet mode έχουν μεγάλη διαφορά στον θόρυβο; Τελευταία ερώτηση ήταν αυτή. Υπόσχομαι.. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, pnick said:

 

Ναι, εννοείται. Αν δεν στρεσάρεται το μηχάνημα ακόμα και το quiet mode με push-pull αυτής της ΑΙΟ θα είναι ιδανικό. Αλλά, αν χρειάζεται κανείς να χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή για rendering, δεν υπάρχει ουσιαστικά διαφορά από 950rpm στις 1100-1400 που είναι το πιό "δροσερό" σενάριο που έβαλες παραπάνω. 1°C και αν. Οπότε και τέλεια ψύξη έχεις και σχετικά χαμηλές στροφές στους ανεμιστήρες. Από αυτή την άποψη το είπα. 

 

Οι 950 στροφές στους ανεμιστήρες σε σχέση με το quiet mode έχουν μεγάλη διαφορά στον θόρυβο; Τελευταία ερώτηση ήταν αυτή. Υπόσχομαι.. :D

 

κατά αρχήν ρώτα όσα θέλεις :p . Realbench έβαλα γιατί στρεσαρει cpu/gpu , και τα cinebench κάνουν μικρά runs δεν προλαβαίνουν ζεστάνουν το νερό. Ενώ το άλλο το βάζεις κανα μισάωρο. 

 

Σχετικά με τον θόρυβο όλα τα ανεμηστήρια και ειδικά αν τραβάνε αέρα μέσα από γρίλια φίλτρα κτλ ελαττώνουν πολύ θόρυβο αν τα απομακρύνεις λίγο. Για αυτόν το λόγο όλα τα fan τα έχω με πλαστικά αποστατικά 10mm από τα σημεία στήριξης. Φαίνεται λίγο αρρωστημένο αλλά κάνει διαφορά. 

 

Ε ναι 300-450 rpm έχουν διαφορά με 950-1000rpm ειδικά σε push,  σε pull λιγότερο. 

κάτω από 700-800rpm δεν θα σε απασχολήσουν ούτε βράδυ.  

 

αυτά πάνω κάτω ισχύουν για όλα τα ΤΤ riing trio που έχω silent wings 3, ML corsair 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Dem said:

Σχετικά με τον θόρυβο όλα τα ανεμηστήρια και ειδικά αν τραβάνε αέρα μέσα από γρίλια φίλτρα κτλ ελαττώνουν πολύ θόρυβο αν τα απομακρύνεις λίγο. Για αυτόν το λόγο όλα τα fan τα έχω με πλαστικά αποστατικά 10mm από τα σημεία στήριξης. Φαίνεται λίγο αρρωστημένο αλλά κάνει διαφορά. 

Τις καλησπέρες μου ! :)

Δεν έχω ξεχάσει τι είπες εδώ πιο πάνω, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον για να το περάσω έτσι στα πρόχειρα, του αξίζει πολύ περισσότερη προσοχή και συζήτηση, οπότε θα πάρει λίγο χρόνο!

Αλλά για το θέμα του θορύβου λόγω φιλτρων και σιτών κλπ για δες εδώ, που συμπτωματικά απόψε συζητήθηκε σε διπλανό thread:

 

 

 

 

Ζεστό είναι ακόμα ! ! !  :D 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Seafalco said:

 

 

 

Ζεστό είναι ακόμα ! ! !  :D 

 

Αυτό ακριβώς εννοώ.  ?

 

Όταν έστηνα το pc, τα έβαλα 12v και να γυρνάνε και τα δοκίμαζα με το χέρι στις διάφορες θέσεις του κουτιού, παίζοντας.   

το πρώτο πράγμα που προσέχεις είναι ότι το ίδιο fan στις ίδιες στροφές αν το βάλεις αν το βάλεις να τραβάει αέρα μέσα από σίτα κάνει περισσότερο θόρυβο απ ότι αν σπρώχνει προς την σίτα. Με λίγο απόσταση στα σημεία στήριξης χαμηλώνεις πολύ τον θόρυβο. Βέβαια ήμουν και λίγο ψιλιασμένος, κοινή λογική. Τα περιφερειακά τα είχα έτοιμα πριν έρθουν τα πράγματα, τα οποία λόγο έλλειψης χρόνου, άργησα κανα χρονάκι ακόμα να τα πάρω . : P  

 

Δοκίμασα και το άλλο 451897607_.thumb.jpg.e8ee6921b6a9711a6f7a542dcf4203f9.jpg

 

Το Α) με το ψυγείο πίσω ακριβώς από την πόρτα... ανταγωνίζεται το

Β), όπως το βλέπεις στις φωτογραφίες στο πιο πάνω post. και  

το Γ) το οποίο  δεν είναι καλή λύση...και μάλιστα είναι χειρότερο του Α) 

 

επίσης

Ιδανικά στο push pull πρέπει οι στροφές να είναι ίδιες στα push και pull, και με λίγες περισσότερες στα pull δεν έχεις πρόβλημα  

σε καμία περίπτωση τα push δεν πρέπει να έχουν περισσότερες στροφές. 

 

θα επανέλθω...

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.