Jump to content



12 χρόνια μετά. Θέλω Desktop !!!


Recommended Posts

Μετά από χρόνια χρήσης με laptops, πλέον "χρειάζεται" να στηθεί και desktop.


Μπαίνω στο ψητό και επανέρχομαι

Προυποθέσεις : Μέγιστη ησυχία, χωρίς ακρότητες τύπου 100% passive υλοποιήσεις.


Χρήση γενική ψυχοθεραπευτική


Υπάρχει η μεταβατική περίοδος στο μυαλό μου για z390
κτλ.

 

1. Οθόνη - LG 34uc79G-B 34" 2560x1080 (freesync 144hz) - Υπάρχει.
Εχω και 24" αλλα κουμπώνουν στα laptop.

 

2. Case - Thermaltake suppressor F31 - Αποφασίστηκε - Υπάρχει, αλλά ήρθε με λάθος ανεμηστήρες απο eshop.gr. Έλεος.

Πήρα το F31 TG και αντί να έρθει με 140 ανεμιστήρες μπρος πίσω, ήρθε με 120mm μπρος πίσω.

 

3. Τροφοδοτικό - EVGA Supernova G3 650W ή 750W - Εκτός αν υπάρχουν αντιρρήσεις. 

Εκτός απο αυτό που είναι μ αρεσει γιατί είναι 150x150mm    

 

4. SSD - 960 Evo nvme m2 500GB και 860 Evo 500GB και κάποιον άλλο hdd δεν ξέρω ποιόν. εδώ θα ήθελα βοήθεια.

(2018 και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ssd μέχρι τώρα...δεν κάνω οικονομία εδώ) 

 

5. Ανεμιστήρες 140mm ? be quiet SW3 ? θέλω 3, αλλά μου φαίνονται ακριβοί. εδω ζητάω βοήθεια.

Θα πάρω και λαστιχένιες βιδες. :p 

 

6. Ram 16Gb αλλά δεν έχω ιδέα.

 

7. VGA δεν έχω ιδέα από RX580 μέχρι 1080 αλλά δεν ξέρω

 

Καλοβλέπω την Asrock Z370 extreme 4 + κάποια wifi κάρτα.


Να βάλουμε 8400 και βλέπουμε ? 

Δεν μου φάινεται και πολύ ωραία ιδέα 8700k + καλή ψύξη, με τα intel mainstream 8core στην γωνία.  


Μία λύση είναι 


Asrock z370 Extrem4 + 8600Κ + δεν ξέρω - 370E χωρίς cooler
Δεν ξέρω ποιο cooler θα ανεβάσει τον 8600Κ σε επιπεδα που να δικαιολογεί την 
αγορά του εναντι του 8400.


η
αλλη 

Gigabyte B360 Aorus Gaming 3 Wifi + 8400 + Arctic Freezer 33 plus  - 320Ε


Τι λέτε????

 

Μιλήστε ελευθερα πείτε ότι θέλετε. 

12 χρόνια είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

AMD R7 2700X  8CORE/16THREADS 4,35Ghz 12nm (έρχεται 19 Απριλίου.)

ASUS X470 PRIME PRO (έρχεται 19 Απριλίου)

G. SKILL 16GB DDR4 3466Mhz

SAMSUNG 960 EVO 500GB NVME

Κάρτα γραφικών κάτι σε GTX 1050TI ή RX 560 .

 

Αν θες κατι οικονομικότερο θα πας σε

 

AMD R5 2600X (6CORE/12 THREADS 4,25Ghz 12nm)

ASROCK AB450 PRO 4

G. SKILL 16GB DDR4 3200Mhz

SAMSUNG 960 EVO 500GB NVME

Κάρτα γραφικών κάτι σε GTX 1050TI ή RX 560 .

 

Όταν οι κάρτες γραφικών έρθουν σε νορμάλ επίπεδα τιμών, βλέπεις για κάρτα.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@adpanos  

 

1. Τον 2700Χ τον βλέπω στα 380-420Ε αρχική...και μέχρι να βγει ο 8600Κ θα κάνει 200Ε

και δεν βλέπω να κάνω χρήση το θηριώδες productivity των ryzen  αλλά θα αφήσω το cpu στο τέλος. 

μεχρι να αποφασίσω θα βγουν και αυτοί

 

αλλά επειδή τα μαζεύω σιγα σιγά...σχετικά με τις RAM..

 

2. ποιές από αυτές είναι "οι καλές" διαλέγω ότι θέλω? 

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=G.+SKILL+16GB+DDR4+3466 - 3466

 

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=G.Skill+16GB+DDR4-3600MHz  - 3600

 

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=G.+SKILL+16GB+DDR4+3200Mhz - 3200

 

Είναι άπειρες 

 

 


 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Dem έγραψε:

@adpanos  

 

1. Τον 2700Χ τον βλέπω στα 380-420Ε αρχική...και μέχρι να βγει ο 8600Κ θα κάνει 200Ε

και δεν βλέπω να κάνω χρήση το θηριώδες productivity των ryzen  

 

αλλά επειδή τα μαζεύω σιγα σιγά για RAM..

 

2. ποιές από αυτές είναι "οι καλές" διαλέγω ότι θέλω? 

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=G.+SKILL+16GB+DDR4+3466 - 3466

 

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=G.Skill+16GB+DDR4-3600MHz  - 3600

 

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=G.+SKILL+16GB+DDR4+3200Mhz - 3200

 

Είναι άπειρες  ποιες πέρνουμε? 

 

 


 

 

 

o R7 2700X θα κοστίζει περίπου στα 320€

Ο R7 2700 θα κοστίζει περίπου 250-270€

Ο R5 2600X θα κοστίζει περίπου 200-220€

Ο R5 2600 θα κοστίζει περίπου στα 170-190€.

===========================================

 

Με βάση του ότι όλοι οι παραπάνω ανά κατηγορία τιμής είναι

 

1) Δυνατότεροι από τα αντίστοιχα Intel ανά τιμή.

2) Με όλους να φέρουν SMT/HYPERTHREADING

3) Μπαίνουν σε πλατφόρμα αναβαθμίσιμη έως το 2020+ η οποία θα πάρει μέχρι RYZEN 4000  στα 7nm.

4) Στο ότι μέχρι το 2021+ θα υπάρχουν ανταλλακτικά για αυτή την πλατφόρμα .

 

Θεωρώ πως είναι μακράν καλύτερες επιλογές για γενική χρήση για ένα σύστημα που θες να κρατηθεί χρηστικό και ενεργό για χρόνια, ότι κι αν σου τύχει και ότι χρήση θελήσεις να κάνεις.

Από gaming, βαρύ multitasking , productivity κ.λ.π.

 

Εν τω μεταξύ ΟΛΟΙ τους έχουν πολύ καλές μαμά ψύκτρες !!!  :)

 

Για μνήμες θα σου απαντήσω ανάλογα την πλατφόρμα που θα πας .

Σκέψου αυτά που σου πρότεινα και αποφάσισε .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το φορτίο στο σπίτι θα είναι συνήθως κανα 2 παραθυρα chrome με κανα 30αρια tabs σύνολο, πολλά pdf συγχρόνως, word, και autocad από πίσω.

δεν θα έχω ιδιαίτερα φορτία και multitasking στο σπίτι.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dem said:

Καλοβλέπω την Asrock Z370 extreme 4 + κάποια wifi κάρτα.


μην πολυασχοληθείς με wifi πάνω στην ΜΒ. Όπως μου έχει εξηγηθεί παλαιότερα αφενός δεν κερδίζεις τίποτα σοβαρό αφετέρου συνήθως η θέση του κουτιού δεν είναι η καλύτερη δυνατή για ασύρματο σήμα, τρίτον σε περίπτωση βλάβης/δυσλειτουργίας του wifi είτε θα πρέπει να καταφύγεις σε εξωτερική λύση είτε να αλλάζεις συνολικά MB. Δεν λέει. Αν υπάρχει ως δυνατότητα καλώς αλλά μην πληρώσεις ούτε σεντ παραπάνω για αυτό μονάχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@salde thx για το input. Η asrock δεν έχει WiFi, για αυτό θα μπει κάποια εξωτερική κάρτα. Και μια που το έθεσες έτσι ξεχνάμε την ενσωματωμένη, συμφωνώ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι έφαγα πολλές ώρες να διαλέξω και να καταλήξω σε κάποια πράγματα λόγο μεγάλης αποχής. Και με βάζει ο adpanos να ψάχνομαι με ryzen τώρα.

 

: P

Link to comment
Share on other sites

Περιμένωντας να δούμε και τα Ryzen2 ....

 

Ok από ssd. 

Αποφασίστηκε Samsung 960 Pro 512 GB και Samsung 860 Evo 500GB 

 

Από coolers τώρα..σκέφτομαι για ΑΙΟ 280 mm (ΑΙΟ 1η φορά επίσης)  αν την βάλω μπρος στο κουτί να βάζει αέρα θα ανεβάζει 

θερμοκρασίες στην vga? Δεν θέλω να ανοίξω πάνω υποτίθεται θέλουμε να κάνουμε κάτι ήσυχο, όσο γίνεται.

 

@GoMaR   kraken x62?  να προχωρήσω σε παραγγελία που την έχω ένα μικρό άχτι ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

2 ερωτήσεις 

 

1. Samsung 960 pro nvme > Samsung 970 evo nvme ?

 

2. 1 pro  500GB  + 500GB EVO + 500GB EVO

ή 

     1 pro  500GB + 1T EVO 

ή

 

δεν πάιζει ρόλο?  

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

αν δεν το έχεις δει σου δίνω την απάντηση του jax7480 σε παρόμοια ελαφρώς διαφορετική ερώτηση:

«Οι 970 EVO που θα κυκλοφορήσουν θα είναι και αυτοί με 5 χρόνια εγγύηση. Οπότε από αξιοπιστία δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

Δεν νομίζω πως χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Από τη στιγμή που η χρήση θα είναι απλή (χωρίς πολλαπλές εγγραφές, χωρίς ταυτόχρονη χρήση του drive από πολλά προγράμματα κτλ) τότε και ο 970 EVO είναι overkill για αυτή τη χρήση. Κοίτα και την επιλογή του 860 αν σε ενδιαφέρει. Οι 970 EVO είναι αρκετά πάνω από τους προηγούμενους 960 EVO οπότε αν το αποφασίσεις δεν θα έχεις θέματα λογικά.»

Για απάντηση ακριβώς στην ερώτησή σου περιμένεις τον συνήθη ύποπτο. :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Dem έγραψε:

2 ερωτήσεις 

 

1. Samsung 960 pro nvme > Samsung 970 evo nvme ?

 

2. 1 pro  500GB  + 500GB EVO + 500GB EVO

ή 

     1 pro  500GB + 1T EVO 

ή

 

δεν πάιζει ρόλο?  

 

 

Πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις, δες αυτό το βίντεο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα κάποιες αλλαγές στην λίστα

 

Αντί του evga G3 750W,  βάζω το corsair rm850x (2018) λόγο χαμηλού θορύβου.

Βασικός ssd 970 EVO 500GB, 860 500GB EVO + κάποιος HDD 1-2T , O 970 Pro μου φαίνεται λίγο ακριβός για την χρήση μου. 

αλλάζω και X62 kraken με την Corsair H115i pro.

 

πως σας φαίνονται? 

 

πρέπει να αποφασιστεί και η πλατφορμα. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Dem έγραψε:

Αντί του evga G3 750W,  βάζω το corsair rm850x (2018) λόγο χαμηλού θορύβου.

 

Δεν συμφωνώ καθόλου με το παραπάνω συμπέρασμα/σκεπτικό :) Ούτε με corsair psu έναντι EVGA ή Seasonic ή Super Flower κλπ.

Πως προκύπτει ο χαμηλότερος θόρυβος; Έχω το seasonic της υπογραφής μου, και, για να το ακούσω (εκτός του ότι έπρεπε να ακουμπήσω το κεφάλι μου επάνω στο κουτί), έπρεπε να τρέξω OCCT για κάνα δεκάλεπτο. Δεν υπάρχει such thing στα σύγχρονα τροφοδοτικά. 

 

Συμφωνώ με τις αλλαγές drive. Εσύ ξέρεις τι χρήση κάνεις. 

Το ίδιο και για την ψύξη. Η Χ62 καλή , χρυσή, αλλά overpriced και με τραγικό software. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^ Θα επανέλθω αργότερα

 

με την πλατφόρμα δεν ξέρω τι να κάνω... κάνω ένα μεταβατικό Β350+2600 , H370 + 8400, πάω για 8700K / 2700Χ ... 

τα άλλα όλα τα έχω κουμαντάρει περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/05/2018 at 11:42 AM, tommybertsen said:

Δεν συμφωνώ καθόλου με το παραπάνω συμπέρασμα/σκεπτικό :) Ούτε με corsair psu έναντι EVGA ή Seasonic ή Super Flower κλπ.

Πως προκύπτει ο χαμηλότερος θόρυβος; Έχω το seasonic της υπογραφής μου, και, για να το ακούσω (εκτός του ότι έπρεπε να ακουμπήσω το κεφάλι μου επάνω στο κουτί), έπρεπε να τρέξω OCCT για κάνα δεκάλεπτο. Δεν υπάρχει such thing στα σύγχρονα τροφοδοτικά. 

 

Συμφωνώ με τις αλλαγές drive. Εσύ ξέρεις τι χρήση κάνεις. 

Το ίδιο και για την ψύξη. Η Χ62 καλή , χρυσή, αλλά overpriced και με τραγικό software. 

 

Η Rm σειρά είναι μια χαρά το 850 έχει Nichicon 940μF σύνολο και Nippon Chemi-Con στο 2ον, φωτογραφίες είδα μέσα, τι μπορεί να πάει λάθος? 

Το G3 έχει πολύ επιθετικό fan curve και δεν το ρισκάρω, το RM 2018 έγινε και πιο compact, έχει από την άλλη fan τέρμα χαλαρό, (θα ανεβάζει θερμοκρασίες) αλλά δεν θα πηγαίνει πάνω απο 300-350W ποτέ.

 

Τα seasonic είναι all time classic αν και τα Prime (σκέτο) ήταν λίγο τσιμπημένα, στα Prime Ultra μέσα όλα είναι υπερδιαστασιολογημένα, θα ήθελα ένα ultra prime titanium 750/850 αλλά

βάζεις κάτω τιμή διαθεσιμότητα και ότι θέλω όσον τον δυνατόν περισσότερο τα πράγματα από Θεσσαλονίκη, να τους έχω κοντά. Δεν υπάρχει χρόνος για σπατάλημα σε επιστροφές αποστολές κτλ.  Η focus plus σειρά επίσης πολύ VFM και δυνατή.  

 

 

Το διλλημα είναι AMD vs Intel 

 

μην μπλέξω με συμβατότητες RAM φοβάμαι ποια μητρική ποιες RAM κτλ.

και το Χ470 ακριβό και το φοβάμαι κάπως

 

 

τιμές θεσσαλονίκη 

Asrock Socket AM4 X470 Taichi GLan Audio Raid 
ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 262.57 €

Asus Socket AM4 ROG STRIX X470-F GAMING GLan Audio Raid 
ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 226.32 €

Gigabyte Socket AM4 X470 AORUS GAMING 7 WIFI GLan Audio Raid 
ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 258.34 €

 

και από την άλλη η AMD σου λέει ότι θα πάρει το AM4 zen2 αλλά αυτό δεν σημαίνει 100% support @ αλλο chip set υποστήριξη σε περισσότερα Μgz RAM, boost τεχνολογίες κτλ.

 

Ενώ

 

Asrock Socket 1151 Fatal1ty Z370 Gaming K6 2GLan Audio Raid
ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 178.72 €

βάζεις και ένα 8600Κ/8400 γλιτώνεις και κανα 40-60αρι απο Ram και μπορείς να φτάσεις 
τα 200-250 € που τα βάζεις στην VGA τώρα και περιμένεις πιο άνετος το Zen2 / 8cores
intel.  

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Για τα Corsair απλά έχω μία εμπάθεια, don't worry, δεν είπα ότι θα είναι κακό :p 

 Απλά δεν έχει λογική το θέμα του θορύβου, μιας και όλα (σχεδόν) έχουν eco λειτουργία, ο ανεμιστήρας δουλεύει όταν βρίσκεται under plenty of load :) Για σεασονικ ξέρω γω; Τα prime όντως ακριβά, εγώ έχω το Focus, δεν χρειάζεται να πας σε prime series. Απλά για τη διαθεσιμότητα, επιφυλάσσομαι! 

 

Για amd vs intel, εγώ λέω να πας ανάλογα με την τσέπη και την χρήση. Μία χαρά είναι all around εξαιρετικές λύσεις αυτές της AMD :) Βέβαια το chipset που λες και εσύ είναι ακριβό. Εφόσον θες top notch πράγματα, είναι μονόδρομος αυτά τα chipset.

Επειδή κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω κι εγώ, θα μπω στο ίδιο δίλημμα με εσένα, αδιαμφισβήτητα! 

 

Επίσης ξέρω από τώρα ότι θα πάω σε AsRock μητρική, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την εταιρεία. Μνήμες Gskill κλπ κλπ. Δεν ξέρω πλατφόρμα και εγώ, αλλά είμαι πολύ μακρύτερα από την αναβάθμιση. Εσύ είσαι too close :p 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.