Jump to content



Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Χίλια συγγνώμη supreme Admin, αλλά, 

Δεν χρειάζεται να είσαι ζαχαροπλάστης για να ξεχωρίσεις το σκατο απ τη καραμέλα.

 

 

Συγχωρεμένος τέκνο μου. 

Τη καραμέλα που την είδες; ? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rusty_Cookie said:

 

 

 

I'm just sayin 

 

  Hide contents

May be a Twitter screenshot of 1 person and text that says "P.G. Papanikolaou @PGPapanikolaou Η κρατική μέριμνα στην επιδημία: "κλειστείτε στα σπίτια σας, δεν έχουμε νοσοκομεία". Η κρατική μέριμνα στην πυρκαγιά: "φύγετε από τα σπίτια σας, δεν έχουμε πυροσβεστική". Γιατί αυτό το κράτος ανέχτηκες τόσα χρόνια αντί να βγεις από το σπίτι και να τους πάρεις με τις πέτρες. 9:46 06 Αυγ 21 Twitter for Android"

 

 

 

 

Αν και οι μέρες δείχνουν πόσο τρομερή πυροσβεστική έχουμε, αν και η υφήλιος καίγεται κι εμείς κοιτάμε το φυλλαράκι, αν και κάποιοι που καταλαβαίνουν γράφουν

https://www.protothema.gr/greece/article/1149633/to-xespasma-enos-puragou-kaigetai-o-misos-planitis-alla-stin-ellada-ftaiei-i-purosvestiki/AMP/

 

θα παραδεχτώ ότι δεν ξέρω πολλά επί του θέματος. Και τέτοια ποστ θα κέρδιζαν εύκολα την προσοχή μου αν δεν είχα αυτιά να ακούω και μάτια να διαβάζω... Αλλά οκ, δε γνωρίζω.

 

Στο πρώτο μέρος του ποστ ο ΝΧ προτρέπει τον απλό κόσμο να πάρει πέτρες επειδή η προσέγγιση στην πανδημία ήταν :ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙΤΕ? Επειδή οι υπόλοιποι που έχουν τα σούπερ ντούπερ συστήματα νοσηλείας είπαν στον κόσμο τους να συνεχίσουν τη ζωή τους; Να κάνουν κι ένα πάρτυ παραπάνω;

Οι Αυστραλοί τα έχουν κλείσει όλα και θα κατέβαζαν και το στρατό για να κρατήσουν τον κόσμο μέσα. Αλλά μάλλον έχουν χάλια νοσοκομεία κι αυτοί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

 

 

 

Αν και οι μέρες δείχνουν πόσο τρομερή πυροσβεστική έχουμε, αν και η υφήλιος καίγεται κι εμείς κοιτάμε το φυλλαράκι, αν και κάποιοι που καταλαβαίνουν γράφουν

https://www.protothema.gr/greece/article/1149633/to-xespasma-enos-puragou-kaigetai-o-misos-planitis-alla-stin-ellada-ftaiei-i-purosvestiki/AMP/

 

θα παραδεχτώ ότι δεν ξέρω πολλά επί του θέματος. Και τέτοια ποστ θα κέρδιζαν εύκολα την προσοχή μου αν δεν είχα αυτιά να ακούω και μάτια να διαβάζω... Αλλά οκ, δε γνωρίζω.

 

Στο πρώτο μέρος του ποστ ο ΝΧ προτρέπει τον απλό κόσμο να πάρει πέτρες επειδή η προσέγγιση στην πανδημία ήταν :ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙΤΕ? Επειδή οι υπόλοιποι που έχουν τα σούπερ ντούπερ συστήματα νοσηλείας είπαν στον κόσμο τους να συνεχίσουν τη ζωή τους; Να κάνουν κι ένα πάρτυ παραπάνω;

Οι Αυστραλοί τα έχουν κλείσει όλα και θα κατέβαζαν και το στρατό για να κρατήσουν τον κόσμο μέσα. Αλλά μάλλον έχουν χάλια νοσοκομεία κι αυτοί.

 

Για αρχή δε με νοιαζει τι κανει η Αυστραλία, η Αγγλία ή το Μπαγκλαντες.

Εγώ ξερω ότι πλήρωσα 4000 παπαδες ενώ θα μπορούσα να έχω εποχιακούς πυροσβέστες.

Πλήρωσα χιλιάδες μπατσικά και πλήρωσα και τους μπατσους που τα στελεχώνουν. Ενώ θα μπορούσα να πάρω πυροσβεστικά.

Πλήρωσα τα σκατοκάναλα  20πλάσια απ όσα ζητήσανε τα δασαρχεία για να κάνουν έργα πυροπροστασίας.

Αντ' αυτού μου στέλνουν sms ακυρες ώρες σαν την βαρεμένη την πρώην μου.  Και στο μεταξύ καίγονται περιουσίες που δεν θα αποκατασταθούν ποτε. 

 

Αν δε βλέπεις τίποτα το περίεργο εντάξει οκ. Εγώ παντως βλέπω.

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Τη καραμέλα που την είδες; ? 

 

Δεν χρειάζται να είμαι πθ ή υπουργός για να ξεχωρίσω αν είναι αχρηστοι ή όχι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς ζούμε σε δημοκρατία, κάποιος άλλος θέλει παπάδες, μερικοί τουλάστιχον θέλουν και αστυνομικούς.

Και δεν μπορείς να έχεις σφαιρική άποψη πριν δεις όλη την εικόνα. Μπορεί να μην είναι η δουλειά σου, αλλά παίζει ένα ρόλο αν είναι στραβός ο γιαλός ή αν στραβά αρμενίζουμε. Στη δεύτερη περίπτωση φταίμε. Στην πρώτη λογικά φταίμε αλλά ίσως όχι τόσο.

Όταν η πανδημία θέρισε σε κράτη που μάλλον έχουν πολύ καλύτερη οργάνωση από εμάς, δεν έχει νόημα (πέρα από το να πατιώνται τα κουμπάκια) να απαιτούμε το τέλειο. Να απαιτούμε το καλύτερο που μπορούμε, ναι. Αλλά όλα έχουν τα όριά τους.

 

Σε μία πραγματικότητα πεπερασμένων πόρων πάντα θα κάνουμε συμβιβασμούς. Το μόνο που έχουμε να ελπίζουμε είναι να σταματήσουν να τρώγονται χρήματα δεξιά και αριστερά. Οι ελλείψεις θα υπάρχουν πάντα.

Όπως τα είπες είναι λοιπόν. Θα ήθελες πυροσβέστες αντί για αστυνομικούς. Δε θα περνούσε ένας μήνας πριν κάποιος άλλος να έλεγε το αντίστροφο, μιλώντας για σκακιστές κλπ (λάθος θυμάμαι ότι απαγορεύετο το τάβλι;) Και θα ερχόταν ο τρίτος και θα φώναζε που δεν έχει παπά η ενορία να λειτουργήσει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Καλώς ή κακώς ζούμε σε δημοκρατία, κάποιος άλλος θέλει παπάδες, μερικοί τουλάστιχον θέλουν και αστυνομικούς.

Και δεν μπορείς να έχεις σφαιρική άποψη πριν δεις όλη την εικόνα. Μπορεί να μην είναι η δουλειά σου, αλλά παίζει ένα ρόλο αν είναι στραβός ο γιαλός ή αν στραβά αρμενίζουμε. Στη δεύτερη περίπτωση φταίμε. Στην πρώτη λογικά φταίμε αλλά ίσως όχι τόσο.

Όταν η πανδημία θέρισε σε κράτη που μάλλον έχουν πολύ καλύτερη οργάνωση από εμάς, δεν έχει νόημα (πέρα από το να πατιώνται τα κουμπάκια) να απαιτούμε το τέλειο. Να απαιτούμε το καλύτερο που μπορούμε, ναι. Αλλά όλα έχουν τα όριά τους.

 

Σε μία πραγματικότητα πεπερασμένων πόρων πάντα θα κάνουμε συμβιβασμούς. Το μόνο που έχουμε να ελπίζουμε είναι να σταματήσουν να τρώγονται χρήματα δεξιά και αριστερά. Οι ελλείψεις θα υπάρχουν πάντα.

Όπως τα είπες είναι λοιπόν. Θα ήθελες πυροσβέστες αντί για αστυνομικούς. Δε θα περνούσε ένας μήνας πριν κάποιος άλλος να έλεγε το αντίστροφο, μιλώντας για σκακιστές κλπ (λάθος θυμάμαι ότι απαγορεύετο το τάβλι;) Και θα ερχόταν ο τρίτος και θα φώναζε που δεν έχει παπά η ενορία να λειτουργήσει

 

Όταν έχεις 3 κουκιά μια κότα μια γάτα και ένα σκύλο δεν πετάς τα κουκιά και ταϊζεις την κότα στην αλεπού και βάζεις την γάτα με τον σκύλο να σκοτωθούνε. 

Τους δίνεις από ένα κουκί και φυλάς στην πόρτα μην έρθει η αλεπού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Αν και οι μέρες δείχνουν πόσο τρομερή πυροσβεστική έχουμε, αν και η υφήλιος καίγεται κι εμείς κοιτάμε το φυλλαράκι, αν και κάποιοι που καταλαβαίνουν γράφουν

https://www.protothema.gr/greece/article/1149633/to-xespasma-enos-puragou-kaigetai-o-misos-planitis-alla-stin-ellada-ftaiei-i-purosvestiki/AMP/

 

θα παραδεχτώ ότι δεν ξέρω πολλά επί του θέματος. Και τέτοια ποστ θα κέρδιζαν εύκολα την προσοχή μου αν δεν είχα αυτιά να ακούω και μάτια να διαβάζω... Αλλά οκ, δε γνωρίζω.

 

Όπως και με άλλα θέματα των ημερών, για την έκταση και τις επιπτώσεις των πυρκαγιών υπάρχουν ευθύνες και σε πολιτικό και σε ατομικό επίπεδο. Αλλά, προσπερνώντας την οργή του Πυραγού που θεωρεί ότι θίγεται από την κριτική, και η Πυροσβεστική φταίει, όσο κι αν οι πυροσβέστες καταβάλλουν υπεράνθρωπες και άνισες προσπάθειες για να περιορίσουν τις φωτιές. Κι αυτό το λέω όχι βέβαια ως ειδικός, αλλά έχοντας εργαστεί στα νιάτα μου σε επιστημονικά συναφές αντικείμενο.

 

Φταίει γιατί τόσα χρόνια δεν αναπτύσσει την τεχνογνωσία να επιχειρεί στον συνδυασμό δασικού-αστικού περιβάλλοντος που δημιουργεί συνθήκες εκατόμβης, όπως στο Μάτι. Φταίει γιατί δε συμμετέχει σε φορείς διαχείρισης περιαστικών δασών και τα αφήνει όλα στη μοίρα τους, να ακολουθήσουν τον φυσικό κύκλο πυρκαγιάς-φυσικής αναδάσωσης.

 

Περισσότερες πληροφορίες, καλύτερα από ό,τι θα τις έγραφα εγώ, εδώ: https://www.athensvoice.gr/environment/723217_peykodasi-kai-foties-oi-volikoi-mythoi.

 

Προφανώς και το Κράτος φταίει, γιατί έχει άλλες προτεραιότητες (ναι, ας πούμε θεωρώ ιδεοληψία την πρόσληψη 1000 πανεπιστημιακών αστυνομικών, αντί ισάριθμων νοσηλευτών ή και πυροσβεστών-έστω εποχικών). Επίσης γιατί νομοθετεί με τρόπο που προάγει τις σκόπιμες καταστροφικές επεμβάσεις ή απλώς την εκμετάλλευση ατυχημάτων: (https://www.greenpeace.org/greece/issues/perivallon/14686/aparadekti-opisthodromisi-gia-tin-prostasia-tis-dasikis-ghs/). Κάποιοι υποστηρίζουν και γιατί έχει καταλυτική επίδραση ακόμη και στην τακτική με την οποία επιχειρεί η Πυροσβεστική (https://www.news247.gr/politiki/o-kostas-skrekas-kai-to-mystirio-me-to-diasothen-spiti-sto-kryoneri.9317543.html).

 

Όσο για εμάς, τους πολίτες, δε φαντάζομαι ότι θα δυσκολευτώ να πείσω κάποιον για την ανευθυνότητα με την οποία κινούμαστε στα δάση που τώρα φλέγονται, ακόμη και χωρίς να μιλήσω για όσους σκοπίμως ανάβουν φωτιές.

 

Τουλάχιστον, αυτό που φαίνεται να μάθαμε μετά από τους 100 νεκρούς, είναι να εκκενώνουμε οικισμούς σωρηδόν, μην τυχόν και πάθουμε τα ίδια με τους προηγούμενους και δε μας ξαναψηφίσουν.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και στα ανω λιοσα φωτια , ολη η αθηνα περικυκλωμενη . 

Να εκκενωσουμε προς παραλιακη ? 

 

Μεγαλη ευκαιρια για οσους δεν καπνιζουν , να κανουν κανα τσιγαρακι αυτες τις μερες μιας και διαφορα στο αναπνευστικο τους δεν θα δουνε . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εκλογές χτες αν γίνεται !

 

ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΠΟΙΟΝ ΑΚΟΥΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ !

 

Υπό διωγμό βρίσκονται οι Έλληνες καλοκαιριάτικα το 2021, μετά από ένα ΣΚΛΗΡΟ lock down 8μηνών !

Λακωνία , Γύθειο σε ακτίνα 15+ χλμ  του Γυθείου εκκενώθηκαν τα χωριά και πήγαν προς το Γύθειο, 1ος διωγμός/εκκένωση !

Το μεσημέρι ανακοινώνεται ο 2ος διωγμός / εκκένωση να φύγουν από το Γύθειο και να μεταφερθούν στην Σκάλα !

Αν δεν σβήσει η φωτιά και μεταφερθεί προς την Σκάλα πάμε για 3ο διωγμό/εκκένωση !
 

Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΠΑΝΑΝΙΑ

 

Spoiler

Image

May be an image of outdoors and text

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα κι εσύ, τι ρωτάς; Θες να καταλήξεις στο νοσοκομείο; ?

Να φύγει αυτός να έρθει ο άλλος. Οιοσδήποτε αυτός και οιοσδήποτε άλλος. Γιατί έτσι σβήνονται οι φωτιές, πέφτει η θερμοκρασία, και επιμηκύνεται και το καλοκαίρι

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ρε άστε τις μάνικες και τους πυροσβέστες, εμείς θέλουμε κάλπες και πολιτικούς αστέρες.

 

Ας σοβαρευτούμε λίγο. Αντί να δούμε τις μπορούμε να κάνουμε όλοι για να βοηθήσουμε να λύσουμε το πρόβλημα τώρα καθόμαστε στον καναπέ μας και κάνουμε κριτική σε αυτούς που χορεύουν ένα χορό που δεν ξέρουμε καν πως λέγεται.

Ας λύσουμε τα προβλήματα και όταν έρθει η ώρα της κάλπης βγείτε πείτε, δε σας ψηφίζουμε γιατί κάνατε αυτό και αυτό όχι να ξεχνάμε στις κάλπες τι κάνανε και τι δε κάνανε και όχι να φωνάζουμε τώρα που καίγεται ο κώλος μας χωρίς να κάνουμε κάτι.

 

Γιατί 50% φταίει η ηγεσία αλλά και 50% φταίει και ο κόσμος. 

Η Ελλάδα είμαστε όλοι μας όχι αυτοί και εμείς.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για όσους δε γνωρίζουν, οι Unboxholics τρέχουν live για την ενίσχυση των πυρόπληκτων. Μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν μαζέψει 76.000€!

 

Όποιος μπορεί και θέλει να συνεισφέρει:

unboxholics-profile_image-7613c78b44855f
WWW.TWITCH.TV

EKTAKTO LIVE ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΩΝ! | Παρασκευή 6/8 στις 23:45!

 

Τα λόγια είναι περιττά. Τόσο για την κίνηση τους, όσο και για την ανταπόκριση του κόσμου!

  • Like 5
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.