Jump to content



A320M-HDV--Ryzen 3 2200g--hd7750 Drivers


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Λοιπον εφτιαξα ενα pc και θελω να με βοηθησετε ως το πως να εγκαταστησω τους drivers,με ποια σειρα και ποιους να κατεβασω.

 

Μητρικη---https://www.asrock.com/MB/AMD/A320M-HDV/index.asp#Download

Επεξεργαστης---https://www.skroutz.gr/s/14023216/AMD-Ryzen-3-2200G-Box.html#specs

Εχω μια παλαιοτερη καρτα γραφικων αυτη τη στιγμη πανω την HD7750 και συνδεω εκει την οθονη μου μεσω vga.

 

Εχω βαλει τα επισημα windows home 64bit απο την microsoft αλλα δεν τα εχω αγορασει και αναρωτιεμαι αν ληγουν καποια στιγμη γιατι για την ωρα μου βγαζει μονο μια προειδοποιησει.

 

Το bios μου ειναι ενημερωμενο στην τελευταια εκδοση.Καλημερα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Just now, Oric said:

Το λέει και το όνομα...

 

AMD ALL in 1 with VGA driver ver:17.40.3301

 

Ωραιος ομως επηδει τα  windows εχουνε ηδη εγκαταστησει λογισμικο για την hd7750 μηπως πρεπει να βγαλω πρωτα τους drivers της hd7750 ?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Oric said:

Θα τη βρουν και θα τραβήξουν driver μόνα τους τα Windows. Μη σκας...

ok εβαλα τους drivers το προβλημα τωρα ειναι οτι τα γραφικα του επεξεργαστη δεν αναγνωριζονται.Στο device manager δειχνει μονο την hd7750.Δε γινεται να δουλεουν και τα δυο μαζι?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Oric said:

Ε όχι βέβαια. Ή θα πας εκδρομή με τη μηχανή, ή για μπάνιο με το ποδήλατο... :p

Πως θα γινει τωρα επηδει τα γραφικα του επεξεργαστη ειναι ανωτερα να  επιλεξω μονο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panos kostagiannis έγραψε:

Πως θα γινει τωρα επηδει τα γραφικα του επεξεργαστη ειναι ανωτερα να  επιλεξω μονο αυτα?

 

Αφαίρεσε την κάρτα και βάλτη στο συρτάρι. Αφού τα γραφικά του επεξεργαστή είναι ανώτερα, γιατί τη χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Πρέπει να βάλεις το καλώδιο της οθόνης σου σε μία από τις 3 εξόδους εικόνας της μητρικής και όχι της κάρτας γραφικών.

 

πριν 16 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

 

Αφαίρεσε την κάρτα και βάλτη στο συρτάρι. Αφού τα γραφικά του επεξεργαστή είναι ανώτερα, γιατί τη χρησιμοποιείς;

 

πριν 16 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Απορώ γιατί έβαλε εξαρχής την κάρτα....

Υπάρχει εξήγηση στις απορίες σας!

Παράθεση

Εχω μια παλαιοτερη καρτα γραφικων αυτη τη στιγμη πανω την HD7750 και συνδεω εκει την οθονη μου μεσω vga.

Αν η οθόνη είναι με σύνδεση VGA (= αναλογικό σήμα) τότε δεν μπορεί να πάρει εικόνα από τα γραφικά του 2200G (μέσω της μητρικής) γιατί δίνει μόνο ψηφιακό σήμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TopCLR said:

 

 

Υπάρχει εξήγηση στις απορίες σας!

Αν η οθόνη είναι με σύνδεση VGA (= αναλογικό σήμα) τότε δεν μπορεί να πάρει εικόνα από τα γραφικά του 2200G (μέσω της μητρικής) γιατί δίνει μόνο ψηφιακό σήμα.

https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors/f/565297_565361/HDMI-VGA.html?o=hdmi+to+vga

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

Εχω και ανταπτορακι αλλα ουτε αυτο δουλευει

3 hours ago, TopCLR said:

 

 

Υπάρχει εξήγηση στις απορίες σας!

Αν η οθόνη είναι με σύνδεση VGA (= αναλογικό σήμα) τότε δεν μπορεί να πάρει εικόνα από τα γραφικά του 2200G (μέσω της μητρικής) γιατί δίνει μόνο ψηφιακό σήμα.

Δεν ισχυει γιατι ο υπολογιστης ηρθε ετοιμος χωρις την καρτα γραφικων και μου εδινε εικονα μεσω vga/Απλα αναγκαστηκα να βαλω την καρτα γραφικων γιατι οι τοτε drivers της amd και της asrock ηταν απαραδεκτοι με συνεχεις μπλε οθονες.Ισως χρειαζεται καποια ρυθμισh μεσο του bios?

Link to comment
Share on other sites

@gdp77

Γνωρίζω για τους αντάπτορες, απλώς επεσήμανα το πιθανό πρόβλημα.

 

@panos kostagiannis

Εφόσον δούλεψε όπως ήρθε έτοιμος, προσπάθησες να κάνεις τα αντίστροφα βήματα απ' ότι έκανες για να βάλεις την κάρτα γραφικών; Για κάποια ρύθμιση BIOS δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, TopCLR said:

@gdp77

Γνωρίζω για τους αντάπτορες, απλώς επεσήμανα το πιθανό πρόβλημα.

 

@panos kostagiannis

Εφόσον δούλεψε όπως ήρθε έτοιμος, προσπάθησες να κάνεις τα αντίστροφα βήματα απ' ότι έκανες για να βάλεις την κάρτα γραφικών; Για κάποια ρύθμιση BIOS δεν ξερω.

Κανονικα στο Device manager θα επρεπε να μου δειχνει και την καρτα γραφικων και τα γραφικα του επεξεργαστη ασχετος ποιο δουλευει εκεινη την στιγμη αλλα εκει δειχνει μονο της hd7750.Θα ψαχτω λιγο στο bios αλλα πιο πιθανο ειναι ξανα προβληματικοι Drivers.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδω http://www.3dpchip.com/3dpchip/sub/chip_eng.html είναι το καλύτερο πρόγραμμα που έχω βρει ώστε να σου βρίσκει drivers για τα components του υπολογιστή.
Πατάς το + και σου βγάζει όλες τις κάρτες γραφικών ή κάρτες ήχου πχ και σου λέει ποιον έχεις εσύ και ποιος είναι ο τελευταίος που έχει βγει. Απλά κοίτα και τις ημερομηνίες γιατί μου έχει τύχει να έχω εγκατεστημένο νεότερο από αυτόν που έχει για τελευταίο το 3dp chip.
Για δες μήπως λείπει κάποιος driver
 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι απλά το ερώτημα του αν ο επεξεργαστής στέλνει εικόνα στην οθόνη μέσω VGA, δεν χρειάζεται να μπλέκει κανείς με drivers. Κατά το boot υπάρχει εικόνα; Αν όχι, reset σε BIOS defaults και ξανά δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο bios και βρήκα την επιλογή αλλαγής γραφικών και τώρα η οθόνη δουλεύει κανονικά .Πως θα γίνει όμως αραγε να δουλευουν και τα δύο γραφικά μαζί?Έχω την εντύπωση πως μπορεί να επιτευχθεί αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως με την αλλαγη στα γραφικα ενω φαινονται ολα στο device manager σωστα το συστημα δε δουλευει καλα.Κατα το boot αργει να αναγνωρισει τον ηχο και το wifi

και γενικος μαυρο χαλι.Ρε τι εχω παθει με αυτο το συστημα αν ξερατε ποσο καιρο παλευω να το φερω στα ισα του πφφφφφφφφφφ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

Οι RYZEN APU  δεν υποστηρίζουν VGA έξοδο.  Μόνο display port και HDMI .

 

Ισως εκεί να έιναι το όλο πρόβλημά σου και μην περιμένεις να παίξουν με αντάπτορες κ.λ.π.

 

Αν συνεχίζεις να έχεις θέματα, κάνε RMA την μητρική και πάρε μια GIGABYTE AB350M GAMING R1.X

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.