Jump to content



ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ 4Κ MONITOR


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/asus_rog_strix_xg438q.htm

@fatalara Διόλου ενθαρρυντικό το review.

Διαφωνω.

Let's focus instead on the intended uses for this monster! With the 120Hz refresh rate and adaptive-sync support, fast PC gaming is a differentiator for this display compared with most other large format displays available. It's great to see high refresh rate support of course, bringing obvious improvements in motion clarity and frame rates compared with 60Hz models. The G-sync and FreeSync support make it suitable no matter what your graphics card choice is for VRR. There is no input lag either which is excellent news. Response times were decent enough on the whole and for refresh rates up to 100Hz in keeping with some of the better VA panels we've tested. There's still some characteristic black smearing present, but it's lower than on some other VA screens and up to 100Hz there's very little overshoot too which was positive. You can run up to 120Hz max if you want, although you need to then use the most aggressive overdrive mode which while it does improve motion clarity quite noticeably, does introduce high levels of overshoot. There are also some colour depth sacrifices to use that upper 120Hz end. Given the high 4K resolution we expect "up to 100Hz" using VRR to be more common for most users. For console gaming the performance is decent too, with reasonable response times, no overshoot and low lag.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

1)Let's focus instead on the intended uses for this monster! With the 120Hz refresh rate and adaptive-sync support, fast PC gaming is a differentiator for this display compared with most other large format displays available. It's great to see high refresh rate support of course, bringing obvious improvements in motion clarity and frame rates compared with 60Hz models. The G-sync and FreeSync support make it suitable no matter what your graphics card choice is for VRR. There is no input lag either which is excellent news. Response times were decent enough on the whole and for refresh rates up to 100Hz in keeping with some of the better VA panels we've tested.

 

 

2)There's still some characteristic black smearing present, but it's lower than on some other VA screens and up to 100Hz there's very little overshoot too which was positive. You can run up to 120Hz max if you want, although you need to then use the most aggressive overdrive mode which while it does improve motion clarity quite noticeably, does introduce high levels of overshoot. There are also some colour depth sacrifices to use that upper 120Hz end. Given the high 4K resolution we expect "up to 100Hz" using VRR to be more common for most users. For console gaming the performance is decent too, with reasonable response times, no overshoot and low lag.

1) Μέχρι εδώ, ας πούμε ότι το πάει καλά (παρότι η παρουσίαση αναφέρει ότι οι χρόνοι απόκρισης είναι αξιοπρεπείς, όχι εξαιρετικοί όμως (δικός μου σχολιασμός), και μέχρι τα 100hz (όχι, όμως, τα 120) on par με μερικά από τα καλύτερα va panels που έχουν παρουσιαστεί από το tft (άρα δεν είναι το καλύτερο, τα δε va panels που αναφέρονται, είναι και φθηνότερα).

2) Overshoot/προβληματικά χρώματα στα 120hz, αξιοπρεπής (να τη πάλι αυτή η λέξη) στο console gaming.

Συγγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι ενθουσιάστηκαν στο tft. Δεν έβαλαν καν τη στάμπα "approved".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

1) Μέχρι εδώ, ας πούμε ότι το πάει καλά (παρότι η παρουσίαση αναφέρει ότι οι χρόνοι απόκρισης είναι αξιοπρεπείς, όχι εξαιρετικοί όμως (δικός μου σχολιασμός), και μέχρι τα 100hz (όχι, όμως, τα 120) on par με μερικά από τα καλύτερα va panels που έχουν παρουσιαστεί από το tft (άρα δεν είναι το καλύτερο, τα δε va panels που αναφέρονται, είναι και φθηνότερα).

2) Overshoot/προβληματικά χρώματα στα 120hz, αξιοπρεπής (να τη πάλι αυτή η λέξη) στο console gaming.

Συγγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι ενθουσιάστηκαν στο tft. Δεν έβαλαν καν τη στάμπα "approved".

Προβληματικα χρωματα δεν ειπε πουθενα, εσυ το βγαζεις απο το μυαλο σου επειδη γραφει οτι για να βαλεις 120hz πρεπει να πας σε 8bit αντι για 10.

Δεν υπαρχει περιπτωση το 95% του κοσμου να καταλαβει τη διαφορα, ειδικα με τετοιο contrast, παρα μονο αν προκειται για επαγγελματια που η οθονη δεν ειναι γιαυτους ετσι και αλλιως.

 

Θες να σου βγαλω ολο το review ακυρο; 

Βρες 4Κ μονιτορ στις ιδιες ιντσες με το ιδιο lag και responce time και μετα μιλαμε.

Υπαρχουν καλυτερα, λεει, va panel. Σε τι;

Στις 27 και 34 ιντσες με 2κ και 2,5κ

Οταν συγκρινουμε κατι το κανουμε μεταξυ δυο ιδιων πραγματων. 

Εγω το μονο κακο που βλεπω ειναι το text λογο του bgr που δεν παιζει ρολο στο παιχνιδι οπως λεει. Τα υπολοιπα ειναι ελιτ αηδιες.

Με λιγα λογια 43’’ 4κ 100hz και sync.

Θες αυτα στο pc σου; Ειναι το καλυτερο που μπορεις να αγορασεις. Αν βγουν και αλλα ξαναμιλαμε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εντελως ακυρο να συζηταμε για 10-bit χρωμα σε gaming monitor. Αλλα κ μονο που υπαρχει η επιλογη για 10bit (οχι στα 100hz που μπορει αλλα κ στα 60 μονο αν ειχε) το θεωρω πλεονεκτημα για οθονη της κατηγοριας.

Εκτος απο το text clarity που αμφιβαλω αν υπαρχει θεμα σε 4Κ, το μονο μειονεκτημα ειναι το overshooting στα 120Hz.

Αλλα στα 100 παιζει μια χαρα, αν ενοχλει τοσο στα 120.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Προβληματικα χρωματα δεν ειπε πουθενα, εσυ το βγαζεις απο το μυαλο σου επειδη γραφει οτι για να βαλεις 120hz πρεπει να πας σε 8bit αντι για 10.

Δεν υπαρχει περιπτωση το 95% του κοσμου να καταλαβει τη διαφορα, ειδικα με τετοιο contrast, παρα μονο αν προκειται για επαγγελματια που η οθονη δεν ειναι γιαυτους ετσι και αλλιως.

 

Θες να σου βγαλω ολο το review ακυρο; 

Βρες 4Κ μονιτορ στις ιδιες ιντσες με το ιδιο lag και responce time και μετα μιλαμε.

Υπαρχουν καλυτερα, λεει, va panel. Σε τι;

Στις 27 και 34 ιντσες με 2κ και 2,5κ

Οταν συγκρινουμε κατι το κανουμε μεταξυ δυο ιδιων πραγματων. 

Εγω το μονο κακο που βλεπω ειναι το text λογο του bgr που δεν παιζει ρολο στο παιχνιδι οπως λεει. Τα υπολοιπα ειναι ελιτ αηδιες.

Με λιγα λογια 43’’ 4κ 100hz και sync.

Θες αυτα στο pc σου; Ειναι το καλυτερο που μπορεις να αγορασεις. Αν βγουν και αλλα ξαναμιλαμε.

 

Καλά, δεν χρειάζεται να γίνεσαι τόσο επιθετικός. Αναφέρει ότι θυσιάζεις το βάθος των χρωμάτων σε περίπτωση που πας στα 120hz.

Επιπροσθέτως, θα μου επιτρέψεις να εμπιστευτώ τους ειδικούς του tftcentral και όχι εσένα ή εμένα. Ούτε καν approved το σούπερ ντούπερ 4k monitor.

Αυτό τα λέει όλα.

Γενικότερα, το πνεύμα της παρουσίασης είναι ''ναι μεν αλλά''.

Εννοείται ότι, αφού σου αρέσει, δεν μου πέφτει λόγος και η επιλογή σου είναι απολύτως σεβαστή. Εάν την αγοράσεις, εύχομαι να την ευχαριστηθείς και να την απολαύσεις;).

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αδικησαν λιγο το μονιτορ. Ναι εχει θεματα (ποια οθονη δεν εχει?) αλλα δε τα θεωρω, προσωπικα, τοσο σημαντικα, σχετικα με το κοινο στο οποιο απευθυνεται, για να μη παρει ουτε Approved Award.

Σε αυτη τη τιμη δε νομιζω πως θα μπορουσε να ειναι καλυτερη. Αν ετρεχε 120Hz χωρις overshooting με 10bit χρωμα και με περισσοτερα dimming zones (HDR600) θα ηταν στη κατηγορια τιμων των 1500€ ή και 2000€.

 

Τωρα οσον αφορα τα μειονεκτηματα που αναφερει στο τελος, (Too big for desktop monitor uses... Limited ergonomic adjustments from the stand) ειναι τουλαχιστον αστεια.

Ειναι σα να γκρινιαζω εγω που η οθονη μου δε γινεται portrait.

 

Overall μ'αρεσει αλλα θα προτιμουσα την LG 35GK950F.

 

http://www.displaywars.com/43-inch-16x9-vs-35-inch-21x9

 

κ ενα συγκριτικο του μεγεθους σε σχεση με τη δικη μου!

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καλά, δεν χρειάζεται να γίνεσαι τόσο επιθετικός. Αναφέρει ότι θυσιάζεις το βάθος των χρωμάτων σε περίπτωση που πας στα 120hz.

Επιπροσθέτως, θα μου επιτρέψεις να εμπιστευτώ τους ειδικούς του tftcentral και όχι εσένα ή εμένα. Ούτε καν approved το σούπερ ντούπερ 4k monitor.

Αυτό τα λέει όλα.

Γενικότερα, το πνεύμα της παρουσίασης είναι ''ναι μεν αλλά''.

Εννοείται ότι, αφού σου αρέσει, δεν μου πέφτει λόγος και η επιλογή σου είναι απολύτως σεβαστή. Εάν την αγοράσεις, εύχομαι να την ευχαριστηθείς και να την απολαύσεις;).

 

Το μεγαλυτερο προβλημα τους, οπως το παρουσιαζουν, ειναι το overshoot. Το overshoot εμφανιζεται στην οθονη οταν πιανει το peak της ταχυτητας της και δεν προλαβαινουν να σβησουν τα προηγουμενα pixel.

Στην οθονη αυτη το προβλημα εμφανιστηκε στα 120hz-fps και συμπληρωνει απο κατω '' The good news is that 96.7% of the measured transitions were within the refresh rate window. This shows the screen is fast enough to keep up with the 120Hz refresh rate. ''

Δηλαδη εχεις μονο 3,3% πιθανοτητα να γινει κατι τετοιο. Οταν ομως συμβει θα ειναι εντονοτερο σε σχεση με αλλες οθονες.

Πιο κατω γραφει '' For console gaming the performance is decent too, with reasonable response times, no overshoot and low lag.''

Αυτο γινεται γιατι οι κονσολες δεν μπορουν να φτασουν την οθονη στα ορια της οποτε δεν βγαινει στην επιφανεια το προβλημα.

 

Ολα αυτα ειναι θεωρια. Στην πραξη δεν θα δεις τιποτα. Γιατι? το γραφουν παρακατω οι ιδιοι. '' What you need to consider then is whether you have a powerful enough system to drive your games at 3840 x 2160 resolution and at refresh rates above 100Hz, up to the maximum 120Hz. That is going to be very difficult for most systems, especially if you want high settings in your games, so the 100 - 120Hz performance might be largely irrelevant to many people. ''

Εγω θα πω οτι ειναι irrelevant για ολους και θα στειλω πιο κατω να δεις τις φωτογραφιες με την αποδοση της ταχυτερης καρτας που υπαρχει αυτη τη στιγμη και κοστιζει 1700 ευρω.

Εγω θα σου πω επισης, οτι το προβλημα σου στα 120fps θα ηταν το tearing και οχι το overshoot. Πολες φορες γραφει 120 - 144 αλλα ειναι 121-2-3 η 145-6-7 και εχεις κανονικα Tearing γτ εισαι εκτος οριου λειτουργιας των sync τεχνολογιων.

Αυτο ομως δεν στο λενε οι ''ειδικοι''.

 

Αφου λοιπον ξεκαθαρισαμε οτι δεν υπαρχει overshoot, οπως λενε οι ιδιοι το input lag ειναι χαμηλο και η αποκριση της οθονης επισης χαμηλη, παμε στο αλλο που ειναι τα χρωματα.

Ξεκιναμε με το δευτερο καλυτερο contrast σε μονιτορ και μαλιστα μετρημενο σε 8bit.

Τα 10bit ειναι χαρακτηριστικο των οθονων - τηλεωρασεων που υποστηριζουν HDR περιεχομενο. Τα παιχνιδια που υποστηριζουν HDR ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου και γεματα προβληματα απο την κακη εφαρμογη του απο τους developers και το support των windows.

Μιλαμε για ενα Gimmick που δεν προσφερει τιποτα στην παρουσα φαση και ακομα και αν φτιαχτει θα εχει νοημα μονο σε single player παιχνιδια τα οποια ακομα και αν τα τρεξεις 60 fps δεν σε ενοχλει κατι, πανε νερο. Προσωπικα θα προτιμησω τα fps παρα το HDR.

Απο τη στιγμη λοιπον που δεν υπαρχει περιεχομενο τι 8bit τι 10 ειναι το ιδιο.

 

Το μονο πραγματικο προβλημα ειναι το text.

Βεβαια, δεν ξερω ποιος θα παρει αυτη την οθονη για να ασχοληθει με το διαβασμα. Αυτο το μονιτορ ειναι για wow factor στα παιχνιδια σου.

 

Δεν ειμαι επιθετικος, ειρωνευομαι το αποτελεσμα των ''ειδικων'' tftcentral που λενε οτι εχουν δει καλυτερα πανελ.

Εχετε δει καλυτερο 43αρι VA πανελ 4κ με 120hz? Ποιο? Δεν ειναι approved σε σχεση με τι?

 

Ειναι σαν να θελει καποιος να παρει ενα super car και να του πει το tftcentral ''ναι αλλα θα εχεις μικροτερους αποθηκευτικους χωρους και θα καταλαβαινεις πιο πολυ τις λακουβες''

Εκει του απαντας ''οκ, τωρα πηγαινε στη γωνια να δεις αν ερχομαι.''

 

untitled-3.png

untitled-6.png

untitled-12.png

untitled-15.png

untitled-18.png

untitled-21.png

untitled-24.png

untitled-27.png

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

http://www.guru3d.com/news_story/new_predator_cg437k_p_delivers_4kup_to_144hz.html

Χμ, 1.500 ντόλαρς msrp. Not bad, not bad at all..

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Αρα κομμενα τα fps ε? ?

 

Μπα, θα καθομαι στο 1.50 μετρο και κομπλε. Εχει input lag μονιτορ (6.3ms) οποτε δεν τρεχει τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, fatalara said:

Δεν σας φταινε οι οθονες, παρτε το χαμπαρι... ?

Δεν ειπα οτι φταινε οι οθονες αλλα αυτο που κανεις σιγουρα σε ριχνει οτι και να λες. Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις θα το δεις οταν το κανεις το εγχειρημα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.