Jump to content



ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ 4Κ MONITOR


Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

 

To heatsink επιτρέπει μεγαλύτερη φωτεινότητα ή/και παρατείνει το χρόνο ζωής του panel.

Στα ίδια χρήματα και ποιότητα εικόνας, προφανώς είναι προτιμότερο να έχει, αλλά ίδιο πάνελ 50% ακριβότερα, δεν νομίζω ;)

 

Νομίζω είναι ολοι λίγο υπερβολικοί για τη διάρκεια ζωής των πανελ, δεν ειναι δα και τόσο πια ευαίσθητα. Λιγο προσοχή θέλει και τίποτα παραπάνω. Εχουν αρκετές προστασίες χωρίς να χρειάζεται το auto dimming. Τα πρώτα πάνελ ναι ειχανε προβλήματα burn in, αλλά τα καινούρια έχουν μεγάλη διαφορά. Νομίζω η τιμή που έχει η C2 τώρα ειναι καλή, στα plus οτι ειναι και TV οπότε αν κάποια στιγμή αλλάξω οθόνη μπορεί να σταθεί σαν TV σε καποιο άλλο σημείο του σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το burn in το πρόβλημα. Η πτώση της φωτεινότητας από σταθερά στοιχεία στην οθόνη είναι. Έστω ότι πας να παίξεις diablo πχ, η c2 θα σου ρίξει την φωτεινότητα λόγο του UI που είναι μόνιμα πάνω. Μια άλλη με heatsink δεν θα το κάνει, όπως και μια qdoled δεν θα το κάνει. Στη c2 μπορείς να κάνεις αυτό που έκανες, δεν θα πάθει και κάτι αλλά θα χάσεις την εγγύηση. Βέβαια ανάλογα και τις ώρες που παίζεις ένα παιχνίδι θα το δεις και το burn in κάποια στιγμή.

Σε γενικές γραμμές οι τιμές πρέπει να πέσουν.

Link to comment
Share on other sites

χαλαρώστε με την φωτεινότητα εγώ είμαι ο ανώμαλος που στα monitor ips tn κλπ την ρίχνω από 0 έως 20%  (την iiyama 34" την έχω 0%)

κανόνας όχι φωτεινά δωμάτια, τρύπες σπηλιές με απαλό φωτισμό !
σε λίγο θα θέλετε να παίζετε στην παραλία το καλοκαίρι !

 

έχω και μια OLED OLED55BX3LB που οκ δεν είναι και από τις πιο φωτεινές σε πίσσα σκοτάδια όλες το ίδιο παίζουν η φασαρία είναι για σε φωτεινά μέροι !
επίσης της έχω πειράξει τα settings φωτεινότητα κλπ αυτό που έχω παρατηρήσει στα διάφορα monitors ότι αν δεν δουλεύουν τα panels σε full φωτεινότητα κρατάνε πολλά χρόνια παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

χαλαρώστε με την φωτεινότητα εγώ είμαι ο ανώμαλος που στα monitor ips tn κλπ την ρίχνω από 0 έως 20%  (την iiyama 34" την έχω 0%)

κανόνας όχι φωτεινά δωμάτια, τρύπες σπηλιές με απαλό φωτισμό !
σε λίγο θα θέλετε να παίζετε στην παραλία το καλοκαίρι !

 

έχω και μια OLED OLED55BX3LB που οκ δεν είναι και από τις πιο φωτεινές σε πίσσα σκοτάδια όλες το ίδιο παίζουν η φασαρία είναι για σε φωτεινά μέροι !
επίσης της έχω πειράξει τα settings φωτεινότητα κλπ αυτό που έχω παρατηρήσει στα διάφορα monitors ότι αν δεν δουλεύουν τα panels σε full φωτεινότητα κρατάνε πολλά χρόνια παραπάνω

Αλλο το brightness που εχεις εσυ στο 0% αλλο ο οπισθιος φωτισμος.  Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αλλο το brightness που εχεις εσυ στο 0% αλλο ο οπισθιος φωτισμος.  Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

στο monitor pc iiyama 34" flat όταν λένε brightness εννοούνε τον οπίσθιο φωτισμό


επειδή τα έχουν κάνει όλα τανα με τα settings
έχω δει σε TCL όταν ανεβάζεις contrast να ανεβάζει και φωτεινότητα , χαχαχ
γενικά έχουν κάτι ρυθμίσεις για Back light brightness , Brightness σκέτο , max brightness κλπ

Lg oled settings

OLED LIGHT ??? (μέγιστο peak brightness ??? )
CONTRAST

Brightness ??? (γενικό brigness ???)

SHARPNES

COLOR

και άλλες τόσες ρυθμίσεις στα καινούργια μοντέλα είναι πιο κατανοητές
oled light = oled pixel brightness

image.png.d408bce6e6df81001e3da889d6782afd.png

 

σωστά αλλά και πάλι πόσο οπίσθιο φωτισμό θες σε μια σπηλιά 😛
νομίζω ότι θέλει γυαλιά ηλίου ο τύπος 😛

Shake Your Rump Television GIF by Beastie Boys
 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

στο monitor pc iiyama 34" flat όταν λένε brightness εννοούνε τον οπίσθιο φωτισμό


επειδή τα έχουν κάνει όλα τανα με τα settings
έχω δει σε TCL όταν ανεβάζεις contrast να ανεβάζει και φωτεινότητα , χαχαχ
γενικά έχουν κάτι ρυθμίσεις για Back light brightness , Brightness σκέτο , max brightness κλπ

Lg oled settings

OLED LIGHT ??? (μέγιστο peak brightness ??? )
CONTRAST

Brightness ??? (γενικό brigness ???)

SHARPNES

COLOR

και άλλες τόσες ρυθμίσεις στα καινούργια μοντέλα είναι πιο κατανοητές
oled light = oled pixel brightness

image.png.d408bce6e6df81001e3da889d6782afd.png

 

σωστά αλλά και πάλι πόσο οπίσθιο φωτισμό θες σε μια σπηλιά 😛
νομίζω ότι θέλει γυαλιά ηλίου ο τύπος 😛

Shake Your Rump Television GIF by Beastie Boys
 

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Καμια σχεση το lcd με oled μονιτορ η οθονη, λειτουργουν τελειως διαφορετικα. Δεν εχουν κανει τιποτα τανα, πρεπει να μαθεις τις διαφορες στην λειτουργια για να καταλαβεις τι ρυθμιζεις. Ξεκινα το διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Καμια σχεση το lcd με oled μονιτορ η οθονη, λειτουργουν τελειως διαφορετικα. Δεν εχουν κανει τιποτα τανα, πρεπει να μαθεις τις διαφορες στην λειτουργια για να καταλαβεις τι ρυθμιζεις. Ξεκινα το διαβασμα.

 

γνωρίζω απλά βαριέμαι να μπω σε ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
22 ώρες πριν, το μέλος sstav έγραψε:

οτιδήποτε αλλο εκτός από αυτα που πρέπει

Δεν βλέπω να βγάζουν αυτό που θέλουμε. Συνεπώς, θα πρέπει να συμβιβαστούμε.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε χαρεί με τις QD-OLED, ίσως έχει νόημα να περιμένετε κι άλλο ;)

WWW.RTINGS.COM

Our accelerated longevity test has been running for over three months, and we've already encountered some very interesting...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι γνωστο οτι το να αφηνεις την τηλεοραση ανοιχτη 24/7 σε ενα καναλι για τρεις μηνες η εξι, στην περιπτωση παλαιοτερου τεστ, ειναι κατι που κανουμε ολοι.

Σε νορμαλ χρηση δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα, εκτος και πεσεις σε προβληματικο κομματι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι για PC monitor που πιθανότατα θα έχεις κάποια στοιχεία στην οθόνη σταθερά, θα μπορούσε να υπάρχει θέμα. Για την TV δε θεωρώ ότι θα έχει κάποιος θέμα, εκτός αν παίζει ένα παιχνίδι πραγματικά άπειρες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Γιατι ειναι γνωστο οτι το να αφηνεις την τηλεοραση ανοιχτη 24/7 σε ενα καναλι για τρεις μηνες η εξι, στην περιπτωση παλαιοτερου τεστ, ειναι κατι που κανουμε ολοι.

Σε νορμαλ χρηση δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα, εκτος και πεσεις σε προβληματικο κομματι.

Όπως σε όλα τα σενάρια "accelerated testing" ο σκοπός δεν είναι να αναπαραστήσεις ρεαλιστικό σενάριο, αλλά να συμπεράνεις πώς θα συμπεριφερθεί σε βάθος χρόνου.

Από τη στιγμή που η σύγκριση με τις ώριμες LG OLED είναι δυσμενής σε αυτό τον τομέα, είναι κάτι που μπορεί (πρέπει) να συνυπολογίσει ο όποιος ενδιαφερόμενος.

Μάλιστα υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει πάθει image retention σε LG panel με κανονική desktop χρήση, οπότε ένα παραπάνω (όπως φαίνεται) για τα panels της Samsung.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.