Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

  Intel ramps up 14nm production by assigning a Copy Exactly fab in Vietnam, customers can expect shipments as soon as October 8th

  There was even speculation that the company had tapped TSMC to produce some of its chipsets – utter nonsense of course – but the truth wasn’t appetizing to some pundits either. As it turned out it had to fab a certain chipset at the 22 nm process – a step back from its current, insanely optimized, 14nm++ tech. There were also concerns that demand for Intel Xeon processors on the 14++ node is so high that ecosystems might actually move to EPYC if they are able to cater for them. HP was one such vendor that had sent out an advisory warning clients about shortages of Intel CPUs.

  This recent update appears to be Intel responding to the state of the market and to allay any fears of the company not being able to meet demand in anything except the immediate short term. The company is going to be ramping up production in a new facility in Vietnam built on the Copy Exactly! philosophy and one that will be able to cater to certain 14nm products out there right now. The ramp is supposed to complete very soon and customers can expect delivery of chips as soon as 8th October – which is just 2 weeks away.

 

Παράθεση

  In order to ensure a continuous supply of the Intel Processors listed in the “Products Affected” Table below, Intel will be adding an additional manufacturing site for Test/Finished Goods. The new site is located in Vietnam. The new manufacturing site has been certified equivalent (form, fit, function, and reliability) for the affected products and technologies of this change.

  Fabrication (Fab), sort, and assembly test facilities follow a Copy Exactly! (CE!) philosophy. Copy Exactly! enables delivery of product from multiple production sites, which operate as a virtual factory that performs consistently and independent of the manufacturing source site. Additional benefits include faster production ramps that improve product availability and improved consistency to quality performance. – Intel PCN

.........

________________________

________________________

Παράθεση

A while ago you have been able to read here that Global Foundries canceled 7nm to fully focus on 14nm, as that is the most profitable for them. That's was the first serious industry hint. The 14nm process sees massive productions delays and shortages, as a result, Coffee Lake at 14nm procs have risen in price significantly, some even 40% or 60%.

......

When you average the processors out, you will see an overall price increase of 23 percent, that's for the entire range with lots of fluctuations per CPU. It seems the shortages are substantial on the 14nm production lines, which makes me wonder what is to happen with the pending Core 9000 series launch, which also is based on 14nm coffee lake.

Distributors mention that there will be severely limited stock available for Core 9000 (8-core Core i9 9900K), even less than with the Series 9000 launch, and these processors suffered from shortages in availability for months after their release.

Lowest price with stock
  1st of September September 22 Difference
Core i7 8086K € 419 € 459 10%
Core i7 8700K € 349 € 420 20%
Core i7 8700 € 319 € 425 33%
Core i5 8600K € 249 € 299 20%
Core i5 8600 € 225 € 298 32%

.........

_______________

2018-09-21-image-37.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2018 at 8:07 PM, pnick said:

Αν η μπίλια κάτσει μεταξύ 450-500€ για τον 9900Κ θα είναι πιθανότατα και ο δικός μου επόμενος επεξεργαστής. Οτιδήποτε παραπάνω το θεωρώ απλά ανοησία της Intel (μια από τις πολλές που κάνει τώρα τελευταία) και φυσικά εκτός συζήτησης για αγορά. Θα δούμε...

@ARMAGEDDON Μπορείς να μου εξηγήσεις τί το αστείο βρήκες σε αυτό το μήνυμα και γελάς; Όχι, να γελάσω και εγώ αν είναι.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

@ARMAGEDDON Μπορείς να μου εξηγήσεις τί το αστείο βρήκες σε αυτό το μήνυμα και γελάς; Όχι, να γελάσω και εγώ αν είναι.

Και στο προηγούμενο το δικό μου βρήκε κάτι αστείο. Και στου Ιάσονα. Ξέρω τι είναι αλλά επιλέγω να σιωπήσω, γιατί θα αρχίσουμε τα παραμύθια πάλι. Κρίμα είναι.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Και στο προηγούμενο το δικό μου βρήκε κάτι αστείο. Και στου Ιάσονα. Ξέρω τι είναι αλλά επιλέγω να σιωπήσω, γιατί θα αρχίσουμε τα παραμύθια πάλι. Κρίμα είναι.

Φιλαράκι, μόνο Ε-Ι-Ε-Μ-Δ. Μόνο....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, tommybertsen said:

Και στο προηγούμενο το δικό μου βρήκε κάτι αστείο. Και στου Ιάσονα. Ξέρω τι είναι αλλά επιλέγω να σιωπήσω, γιατί θα αρχίσουμε τα παραμύθια πάλι. Κρίμα είναι.

Καλά, σιωπω και γω γενικώς, αλλά μου φάνηκε κάπως. Σέβομαι την διαφαινόμενη προτροπή σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έλα πολύ drama απλά γέλαγα με τον Gomar και σας πήρε η μπάλα <---- περίμενε να κάνεις upgrade μόνο cpu τίποτα άλλο 3xxx

pnick ξέρω για τους emulators που θες είναι μπόμπα αλλά πάμε παρακάτω ...

 

 

και μια ερώτηση όποιος έχει 8700k μπορεί να πάει σε 9900k στην ίδια μητρική z370 που έχει ?

αν όχι απλά βάλτε φατσούλες γέλιου παντού

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ARMAGEDDON said:

έλα πολύ drama απλά γέλαγα με τον Gomar και σας πήρε η μπάλα <---- περίμενε να κάνεις upgrade μόνο cpu τίποτα άλλο 3xxx

pnick ξέρω για τους emulators που θες είναι μπόμπα αλλά πάμε παρακάτω ...

 

 

και μια ερώτηση όποιος έχει 8700k μπορεί να πάει σε 9900k στην ίδια μητρική z370 που έχει ?

αν όχι απλά βάλτε φατσούλες γέλιου παντού

Ναι εχω ηδη ετοιμο το bios εγω για να πατησω σκανδαλη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για χρόνια οι ιντελάδες γελάγανε στα threads των AMDάδων και όποτε προτείναμε σύνθεση για μέλος που ήταν βασισμένο σε AMD, ακόμα και αν η επιλογή του AMD ήταν απολύτως λογική π.χ. FM2+ για περιστασιακό gaming με όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος, έπρεπε μετά να απολογούμαστε για 3-4 σελίδες που τολμήσαμε κάτι τέτοιο. Γίνεται λίγη πλάκα με την διαθεσιμότητα/τιμές/ασφάλεια/αδυναμία αναβάθμισης/...σταματάω εδώ :p των Intel και τις τιμές των Nvidia, ε εντάξει. Δεν έγινε και τίποτα με 1-2 smiles. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να μην λεμε ψεμματα. Εχω 1 pc intel και 2 amd. Για βασικο gaming pc δεν θα επαιρνα ποτε AMD. Απλα τα πραγματα. Οχι ομως οτι ειναι κακα. Απλα δεν κανουν για high-endαδες και frame hunters...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Εντάξει για χρόνια οι ιντελάδες γελάγανε στα threads των AMDάδων και όποτε προτείναμε σύνθεση για μέλος που ήταν βασισμένο σε AMD, ακόμα και αν η επιλογή του AMD ήταν απολύτως λογική π.χ. FM2+ για περιστασιακό gaming με όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος, έπρεπε μετά να απολογούμαστε για 3-4 σελίδες που τολμήσαμε κάτι τέτοιο. Γίνεται λίγη πλάκα με την διαθεσιμότητα/τιμές/ασφάλεια/αδυναμία αναβάθμισης/...σταματάω εδώ :p των Intel και τις τιμές των Nvidia, ε εντάξει. Δεν έγινε και τίποτα με 1-2 smiles. :)

Η πλάκα μπορεί να γίνει με όμορφο τρόπο. Τα 1-2 smiles είναι προσβλητικά και το καταλαβαίνεις από το γεγονός ότι κάποιος πήγε 1 μήνα back για να πατήσει "haha" σε 3 σχόλια απανωτά. Δεν νομίζεις; Κάποιος ενοχλήθηκε και δικαίως. Δεν είναι intelάς κανένας παραπάνω, και δεν έχει να απολογηθεί για κάτι. Ο Ιάσονας δε, έχει AMD στην κατοχή του.

Και εγώ nvidia πχ έχω, μία χαρά πλάκα κάνω όμως με δαύτους και το ξέρεις ;) 

Εν κατακλείδι, ο τρόπος, μετράει. Για μένα (και όχι μόνο). 

Αυτά τα ολίγα, let's move on.

πριν 6 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Παιδια να μην λεμε ψεμματα. Εχω 1 pc intel και 2 amd. Για βασικο gaming pc δεν θα επαιρνα ποτε AMD. Απλα τα πραγματα. Οχι ομως οτι ειναι κακα. Απλα δεν κανουν για high-endαδες και frame hunters...

Κανείς δεν είπε ότι είναι άσχημα τα AMD. Είχαν μία κακή σειρά από CPU και επανέκαμψαν (και όχι μόνο επανέκαμψαν αλλά είναι και πολύ περισσότερο must buy από πολλά intel εκεί έξω). Το ξαναλέω, αν δεν είχα τρόπο να πάρω πολύ φτηνότερα το combo mobo+cpu που έχω, θα πήγαινα σε AMD. Θα έχανα 5 frames σε ένα παιχνίδι που βγάζει 100, και κάτι τρέχει στα gupsy's ? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα εχτές το θέμα να δω κατά πόσο κλείνει η intel και με πέταξε στην σελίδα που το είχα αφήσει, επειδή είχα μείνει πίσω

δηλαδή δεν μπορείς να πατήσεις οποιαδήποτε φάτσα μετά από 1 μήνα μας δουλεύεις ...
όποιος έχει την μύγα μυγιάζετε λέγαν στο χωριό μου

 

 

οn topic

άντε να δούμε σε τι τιμές θα έρθουν στα κατααστήματα

 

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισε η ίντελ, δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμη; :hehe: :p 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

όποιος έχει την μύγα μυγιάζετε λέγαν στο χωριό μου

 

Αποτέλεσμα εικόνας για μυγα gif

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

άντε να δούμε σε τι τιμές θα έρθουν στα κατααστήματα

 

Ακριβές, και εκτός πραγματικότητας, κατά πάσα πιθανότητα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

(Μ)πιστολιασα μια z370 παντως Giga Gaming 7(την βρηκα σε καλη τιμη) να την εχω κ για cpu βλεπουμε...αναλογως τις τιμες που θα ερθουν :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Παιδια να μην λεμε ψεμματα. Εχω 1 pc intel και 2 amd. Για βασικο gaming pc δεν θα επαιρνα ποτε AMD. Απλα τα πραγματα. Οχι ομως οτι ειναι κακα. Απλα δεν κανουν για high-endαδες και frame hunters...

Flame post. Ιδού ο προβοκατέρ :p.

Στα 450-500, ο 9900k είναι no buy για μένα. Στα 400, θα μπω σε άσχημες σκέψεις.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Flame post. Ιδού ο προβοκατέρ :p.

Στα 450-500, ο 9900k είναι no buy για μένα. Στα 400, θα μπω σε άσχημες σκέψεις.....

LOL 450 λεει... Εδω γελαμε. αν εχει λιγοτερο απο 500 θα ειναι θαυμα. Για 550 το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Αμα γίνει καμιά μ@λ..ια και παιχτεί σενάριο(α λα nvidia) με τιμές στα ύψη, ελέω αδυναμίας κάλυψης ως προς την διαθεσιμότητα (αποθέματος),

θα πάω σε  xbox-ps4 (όπως κι αν λέγονται) να μην πάει τσάμπα και η οθόνη :jester:.

 

Στα 450€ max τον περιμένω me too

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

LOL 450 λεει... Εδω γελαμε. αν εχει λιγοτερο απο 500 θα ειναι θαυμα. Για 550 το βλεπω.

Θα πέσω σε χειμερία νάρκη και θα περιμένω τα price drops. Ειδικά αν οι zen 2 είναι τόσο καλοί, θα δούμε σε τι τιμές θα τους δίνει η ιντέλα. Αλλά τότε μπορεί να πάω σε amd......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.