Jump to content



Λειτουργια air condition


coolman

Recommended Posts

Bρε παιδες μπορειτε να μου πειτε σχετικα με τα ερκοντισια(για τα ινβερτερ μιλαμε εννοειται),

είναι φυσιολογικο να το εχεις στο κρυο αλλα αυτό να σταματαει καθε τοσο και να το γυριζει στον ανεμιστηρα? Ετσι γινεται υποτιθεται όταν κατεβει η θερμοκρασια του δωματιου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα inverter εχουν ενα κατωτατο οριο αποδοσης (οπως ειναι και το ανωτατο), εαν εχει φτασει η επιθυμητη θερμοκρασια στο χωρο αλλα το κατωτατο οριο αποδοσης συνεχιζει και το ψυχει τοτε σταματανε. Αναλογα το μοντελο εχει διαφορα και το κατωτατο αυτο οριο. Πχ ενα 24αρι μπορει να εχει κατωτατο οριο τα 7000BTU ή τα 4000BTU ή τα 9000BTU. Συνηθως τα πιο ακριβα και καλα μοντελα εχουν πιο χαμηλα ορια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Τα inverter εχουν ενα κατωτατο οριο αποδοσης (οπως ειναι και το ανωτατο), εαν εχει φτασει η επιθυμητη θερμοκρασια στο χωρο αλλα το κατωτατο οριο αποδοσης συνεχιζει και το ψυχει τοτε σταματανε.

 

Δε καταλαβα τι σημαινει ανωτατο και κατωτατο επιπεδο, αλλα προσφατα πηρα ένα ερκοντισιον και ενώ τους πρωτους 2 μηνες εψυχε το δωματιο χωρις διακοπη, δηλαδη το εβαζα 28oC και δουλευε στο κρυο μεχρι να το κλεισω, αυτό αλλαξε ξαφνικα. Μια μερα το εβγαλα στιγμιαια από τη πριζα και από τοτε δουλευει  πότε κρυο πότε ανεμιστηρα. Το ειπα στο τεχνικο και μου απαντησε ότι αυτό είναι φυσιολογικο, ότι ετσι πρεπει να δουλευει. Κι ετσι τωρα ειμαι μπερδεμενος? Μπορει να βοηθησει καποιος, εχει θεμα το μηχανημα ή είναι ενταξει?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις πληρώσει για το μηχάνημα και την εγκατάσταση και δεν είσαι ευχαριστημένος από την λειτουργία του να καλέσεις τον τεχνικό να το δει μήπως έχει διαρροή φρέον

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, coolman said:

 

Δε καταλαβα τι σημαινει ανωτατο και κατωτατο επιπεδο, αλλα προσφατα πηρα ένα ερκοντισιον και ενώ τους πρωτους 2 μηνες εψυχε το δωματιο χωρις διακοπη, δηλαδη το εβαζα 28oC και δουλευε στο κρυο μεχρι να το κλεισω, αυτό αλλαξε ξαφνικα. Μια μερα το εβγαλα στιγμιαια από τη πριζα και από τοτε δουλευει  πότε κρυο πότε ανεμιστηρα. Το ειπα στο τεχνικο και μου απαντησε ότι αυτό είναι φυσιολογικο, ότι ετσι πρεπει να δουλευει. Κι ετσι τωρα ειμαι μπερδεμενος? Μπορει να βοηθησει καποιος, εχει θεμα το μηχανημα ή είναι ενταξει? 

 

Για βγάλτο από την πρίζα ξανά ! Περίμενε 10 λεπτάκια και μετά ξαναβάλτο να δουλέψει γυρνώντας λίγο τα Mode πχ μόνο ανεμιστήρα και μετά βάλε κρύο ... ώρες ώρες παθαίνουν μαλάκινση !

αλλά γενικά η λειτουργία τους είναι on/off ( θερμοκρασία δωματίου > επιθυμητή τιμή = on , θερμοκρασία δωματίου < επιθυμητή τιμή = off )ο συμπιεστής ,

ο ανεμιστήρας εσωτερικά στο σπίτι γυρνάει στις ελάχιστες στροφές

πάρε ένα θερμόμετρο να έχεις να ξέρεις την θερμοκρασία σε εμένα Yolo

εγώ έχω ένα toyotomi 9αρι το βάζεις 27 βαθμούς και σου πάει το δωμάτιο στους 25,4 τώρα τι του λες βάζω 28 το πάει στους 26 f@@@@@@@@k

ε στο τέλος έχω και ένα-δύο πόντους την μπαλκονόπορτα ανοιχτή !

αλλά αυτό κυμαίνετε και από την εξωτερική θερμοκρασία κλπ έχει τύχει στις αρχές του καλοκαιριού να δουλεύει σωστά τι να πω YOLO

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

Δε καταλαβα τι σημαινει ανωτατο και κατωτατο επιπεδο

Τα inverter ανεβοτατεβαζουν την αποδοσης τους αναλογα με τη επιθυμητη θερμοκρασια που τα εχεις ρυθμισει, την πραγματικη θερμοκρασια του χωρου που θελεις να ψυξουν/θερμανουν και την εξωτερικη θερμοκρασια.

πχ ενα 24αρι κλιματιστικο inverter εχει ευρος λειτουργιας 9000-25000BTU. Δηλαδη ο κομπρεσορας και γενικα η ελαχιστη αποδοση που εχει στη χαμηλοτερη σκαλα (οχι του ανεμηστηρα της εσωτερικης μοναδας) ειναι 9000BTU και το μεγιστο οταν δουλευει φουλ ειναι 25000. Ενδιαμεσα μπορει να υπαρχουν 1 ή περισσοτερα βηματα. Αφηνουμε στην ακρη την εξωτερικη θερμοκρασια για λογους απλοτητας και υποθετουμε οτι εχεις ορισει το κλιμαστιστικο σου στους 27C με αρχικη εσωτερικη θερμοκρασια τους 31C.

Μολις το ανοιγεις αυτο θα δουλεψει φουλ με αποδοση 25000BTU μεχρι πχ η θερμορκαρια να παει στους 28C, στη συνεχειρα θα ριξει την αποδοση του στα πχ 16000BTU μεχρι να φτασει τους 27C και οταν φτασει τους 27C θα χαμηλωσει και αλλο στην ελαχιστη αποδοση του τα 9000BTU και θα μεινει εκει οση ωρα χρειαστει.

 

Απο εκει και περα αναλογα τις απωλειες του χωρου εξαρταται και πως θα δουλεψει. Εαν πχ οι απωλειες ειναι αρκετες (για οποιοδηποτε λογο), τοτε μολις ανεβει λιγο η θερμοκρασια θα δυναμωσει αυτοματα τοσο ωστε να καλυψει τις απωλειες αυτες, πχ εαν μεσα σε 2 λεπτα ανεβει η θερμοκρασια 1 βαθμο μπορει να παει στα 11000BTU εαν ανεβει 2 βαθμους να παει στα 16000BTU, το τι βηματα θα ακολουθησει εξαραταται απο τα ποσα βηματα ειναι ρυθμισμενο. Αντιστοιχα εαν ο χωρος δεν εχει απωλειες και στην ελαχιστη του λειτουργια των 9000BTU συνεχιζει και ψυχει το χωρο τοτε για να μη κατεβει η θερμοκρασια κατω απο το επιθυμητο απλα σταματαει εντελως ο κομπρεσορας και συνηθως η εσωτερικη μοναδα λειτουργει στην ελαχιστη ταχυτητα απλα για να κυκλοφορει τον αερα και να ανιχψευση τη μεταβολη της θερμοκρασιας ωστε να ξαναρχισει.

 

Ενας ακομα λογος που μπορει να σταματησει ειναι η μεγαλη (η πόλυ μικρη) εξωτερικη θερμοκρασια, η εξωτερικη μοναδα εχει συγκεκριμενες θερμοκρασιες που δουλευει σε αποδεκτη αποδοση, πχ πανω απο 40C η αποδοση πεφτει κατακορυφα και επειδη στη λειρουργια ψυξης η εξωτερικη μοναδα αποβαλει θερμο αερα εαν δεν αεριζεται καλα ειναιε ευκολο να πιασει ακομα και 50+C στο χωρο που βρισκεται.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎15‎/‎8‎/‎2018 at 5:59 ΜΜ, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Από την στιγμή που έχεις πληρώσει για το μηχάνημα και την εγκατάσταση και δεν είσαι ευχαριστημένος από την λειτουργία του να καλέσεις τον τεχνικό να το δει μήπως έχει διαρροή φρέον

 

Εννοειται οτι τον καλεσα, δε ξερω ποτε θα' ρθει αλλα στο τηλεφωνο μου ειπε ότι δουλευει νορμαλ. Εγω ευχαριστημενος είμαι με αυτή τη κατασταση, ξοδευω και λιγοτερο ρευμα. Προηγουμενως δουλευε ασταμάτητα μεχρι που κρυωνα, το εκλεινα κανα μισαωρο και το ξανανοιγα, δηλαδη γινοταν συνεχεια ενα ανοιξε-κλεισε. Τωρα δε χρειαζεται γιατι σταματάει και αρχιζει αυτοματως απο μονο του. Αυτό που δε καταλαβαινω είναι, εάν είναι αυτή νορμαλ λειτουργια γιατι δε μου την εκανε και πριν αλλα συνεβη ετσι ξαφνικα?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

 

Εννοειται οτι τον καλεσα, δε ξερω ποτε θα' ρθει αλλα στο τηλεφωνο μου ειπε ότι δουλευει νορμαλ. Εγω ευχαριστημενος είμαι με αυτή τη κατασταση, ξοδευω και λιγοτερο ρευμα. Προηγουμενως δουλευε ασταμάτητα μεχρι που κρυωνα, το εκλεινα κανα μισαωρο και το ξανανοιγα, δηλαδη γινοταν συνεχεια ενα ανοιξε-κλεισε. Τωρα δε χρειαζεται γιατι σταματάει και αρχιζει αυτοματως απο μονο του. Αυτό που δε καταλαβαινω είναι, εάν είναι αυτή νορμαλ λειτουργια γιατι δε μου την εκανε και πριν αλλα συνεβη ετσι ξαφνικα?

 

η σωστη λειτουργια ενος INVERTER ειναι αυτη που σου περιεγραψε απο πανω ο φιλος panoc.   

η λειτουργια που ειχες εσυ ΠΡΙΝ, δεν ηταν σωστη.  μαλλον κατι σκαλωμα θα ειχε φαει στην αρχη και μετο βγαλσιμο της πριζας, επανηλθε..!! 

 

το "απλο" AC, επειδη δεν εχει την κλιμακωτη λειτουργια του INVERTER, οταν φτανει στην επιθυμητη θερμοκρασια που εχουμε επιλεξει, απλα... .κλεινει, και ξανανοιγει οταν η θερμοκρασια ξανανεβει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση βάζεις και κανέναν ανεμιστήρα ; @coolman

 

τελικά η yolo θερμοκρασία που είχα ήταν επειδή στο δωμάτιο έχω και έναν air purifier xiaomi με αποτέλεσμα να ανακυκλώνεται ποιο γρήγορα ο αέρας και να παγώνει παραπάνω και αντί για 27 να έχω 26 ή 25,5

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος cabdik έγραψε:

 

η σωστη λειτουργια ενος INVERTER ειναι αυτη που σου περιεγραψε απο πανω ο φιλος panoc.   

η λειτουργια που ειχες εσυ ΠΡΙΝ, δεν ηταν σωστη.  μαλλον κατι σκαλωμα θα ειχε φαει στην αρχη και μετο βγαλσιμο της πριζας, επανηλθε..!! 

 

Aρα ολοι εσεις παιδια που εχετε ινβερτερ, σας δουλευει με αυτο το τροπο? Συχνες αυτόματες εναλλαγες μεταξυ κρυου και ανεμιστηρα?

 

Παντως και το ινβερτερ που ειχα τα προηγουμενα 7 χρονια δουλευε το κρυο χωρις να σταματάει από μονο του.

 

πριν 17 ώρες, το μέλος cabdik έγραψε:

το "απλο" AC, επειδη δεν εχει την κλιμακωτη λειτουργια του INVERTER, οταν φτανει στην επιθυμητη θερμοκρασια που εχουμε επιλεξει, απλα... .κλεινει, και ξανανοιγει οταν η θερμοκρασια ξανανεβει. 

 

Εδώ με μπερδευεις, το "απλο" ή το ινβερτερ ανοιγοκλεινει μόνο του? 

Έγινε επεξεργασία από coolman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, coolman said:

Εδώ με μπερδευεις, το "απλο" ή το ινβερτερ ανοιγοκλεινει μόνο του? 

το inverter ανεβοκατεβάζει τη λειτουργία του μόνο του, στο απλό πρέπει να το κλείσεις εσύ ή να το ρυθμίσεις να κλείσει μόνο του μετά από κάποια ώρα ανεξαρτήτως θερμοκρασίας κλπ. Σε κανονικές συνθήκες, τα inverter είναι καλύτερα στο εξήγησαν παραπάνω πώς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

 

Εδώ με μπερδευεις, το "απλο" ή το ινβερτερ ανοιγοκλεινει μόνο του? 

 

Και τα δυο ανοιγοκλεινουν, αλλα με διαφορετικη συμπεριφορα. 

 

Το AC, οταν φθασει στην επιθυμητη θερμοκρασια, σταματαει την ψυξη (η θερμανση αντιστοιχα). και ξανανοιγει οταν πεσει η θερμοκρασια.  

 

Το Ιnverter δεν ανοιγοκλεινει ΜΠΑΜ και κατω, αλλα κατεβαζει ταχυτητες (=κλιμακες), οσο πλησιαζει την επιθυμητη θερμοκρασια.  

 

αυτο εννοουμε.  αν ξαναδιαβασεις προσεκτικα το ποστ του panoc, αυτο αναλυει.

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mα δεν αμφιβαλλω γι αυτα που λετε.

Επι του θεματος μου, τελικα μου λετε ότι είμαι οk? Oλοι εσεις που εχετε κλιματιστικα ινβερτερ ετσι σας δουλευουν? με αυτοματες διακοπες στη ψυξη?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coolman said:

Mα δεν αμφιβαλλω γι αυτα που λετε.

Επι του θεματος μου, τελικα μου λετε ότι είμαι οk? Oλοι εσεις που εχετε κλιματιστικα ινβερτερ ετσι σας δουλευουν? με αυτοματες διακοπες στη ψυξη?

 

ας ξεκαθαρίσουμε την αυτόματη διακοπή τι εννοείς ;

μπαμ σταματάνε όλα και τα φανς να πετάνε αέρα δηλαδή νεκρώνει το σύστημα ;

ή σταματάει το κρύο και μπαίνει σε μια διαδικασία ανακύκλωσης όπου τα φανς συνεχίζουν να γυρνάνε ανακυκλώνοντας τον αέρα ;

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

ας ξεκαθαρίσουμε την αυτόματη διακοπή τι εννοείς ;

μπαμ σταματάνε όλα και τα φανς να πετάνε αέρα δηλαδή νεκρώνει το σύστημα ;

ή σταματάει το κρύο και μπαίνει σε μια διαδικασία ανακύκλωσης όπου τα φανς συνεχίζουν να γυρνάνε ανακυκλώνοντας τον αέρα ;

 

Εχω γραψει από το πρωτο ποστ τι συμβαινει. Εναλλάσσεται  μεταξυ κρυου και ανεμιστηρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coolman said:

Εχω γραψει από το πρωτο ποστ τι συμβαινει. Εναλλάσσεται  μεταξυ κρυου και ανεμιστηρα.

 

 

 εμένα μου φαίνεται οκ έτσι κάνει και σε έμενα ... είναι η σκάλα 0 ανεμιστήρας λογικά και μετά πάει 1 ψύξη πχ 3000btu , 2 σκάλα 6000btu κλπ κλπ παραδείγματος χάρη

Link to comment
Share on other sites

On ‎19‎/‎8‎/‎2018 at 8:09 ΜΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

 

 εμένα μου φαίνεται οκ έτσι κάνει και σε έμενα ...

 

Ώστε είμαι ok και ετσι κανει και σ' εσενα, ωραια.

 

Αλλα πως εξηγειται ότι σε τοσους αλλους χρηστες δεν δουλευει ετσι? Και προχτες μου ειπες να το βγαλω-βαλω  απ τη πριζα γιατι μαλλον επαθε μαλακυνση:-)

Επισης ειπες "εγώ έχω 9αρι το βάζεις 27 βαθμούς και σου πάει το δωμάτιο στους 25,4". Το ιδιο μου εκανε και μενα μεχρι πρότινος, δηλαδή δουλευε αδιάλειπτα και κατεβαζε τη θερμοκρασια καμποσο πιο κατω απο κει που το' χα ρυθμισει.

 

Νο clue?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος coolman έγραψε:

δηλαδή δουλευε αδιάλειπτα και κατεβαζε τη θερμοκρασια καμποσο πιο κατω απο κει που το' χα ρυθμισει.

 

Νο clue?

Η ψυχρός αέρας κάθεται χαμηλά στον χώρο, οπότε εκεί ψηλά που είναι το μηχάνημα ο αισθητήρας λαμβάνει μεγαλύτερη θερμοκρασία. Αν νοιώσει 25 και σταματήσει, θα έχεις κάτι λιγότερο εκεί που κάθεσαι θεωρητικά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ότι γράφει ο Lakisss ^^^

 

απλά παίζουν ρόλο πολλά και η εξωτερική θερμοκρασία κλπ, αν έχεις κάποιο ανεμιστήρα κλπ ,το δωμάτιο εμένα έχει και γυψοσανίδα 30 πόντους

αν τα βάλεις όλα κάτω παίζουν ρόλο

 

τώρα για την μαλάκυνση είναι ο απλός κανόνας όταν νομίζουμε ότι κάτι δεν δουλεύει σωστά το βγάζουμε από την πρίζα περιμένουμε και το ξαναβάζουμε !!!

εχτές πχ το πισί του πατέρα μου απλά δεν γούσταρε να ανοίξει με τίποτα το έβγαλα από την πρίζα το ξανά έβαλα τίποτα , συνεχίζουμε με βγάλσιμο μπαταρίας και περιφερειακών καλωδίων που πάνε στο front panel usb ήχο κλπ και δοκιμή , ε δούλεψε το μαλακσμένο απλά ήθελε να με ταλαιπωρήσει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.