Jump to content



Εισιτηρια λεωφορειου


coolman

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Το να έχουν μια εφαρμογή να βάζεις τον αριθμό της κάρτας και να σου βγάζει υπόλοιπο είναι πυρηνική φυσική ε; :p 

Δηλαδή η εφαρμογή που υπάρχει στο playstore δεν βγάζει υπόλοιπο όταν συνδέεται; Θέλει να έχεις λογαριασμό στο σάιτ τους πρώτα όμως. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎10‎/‎9‎/‎2018 at 10:25 ΠΜ, το μέλος astrolabos έγραψε:

Άσε που δεν υπάρχει εφαρμογή να σου λέει τι υπόλοιπο έχει μέσα η κάρτα. Είχα βγάλει μια κάρτα τα χριστούγεννα, είχα βάλει κάτι λεφτά μέσα και τώρα δε θυμάμαι τίποτα. Για να μάθω υπόλοιπο κάρτας εκτός από μέντιουμ και επίκληση σε κάποιο πνεύμα ή ταξίδι πίσω στο χρόνο, υπάρχει κάτι άλλο;

 

Aμα περασεις από το μηχανακι του λεωφορειου μια μηδενικου υπολοιπου καρτα, δε θα σε ενημερωσει το μηχανακι?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coolman said:

 

Aμα περασεις από το μηχανακι του λεωφορειου μια μηδενικου υπολοιπου καρτα, δε θα σε ενημερωσει το μηχανακι?

Θα σε ενημερώσει,αλλά θα είναι λίγο αργά τότε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

 

Aμα περασεις από το μηχανακι του λεωφορειου μια μηδενικου υπολοιπου καρτα, δε θα σε ενημερωσει το μηχανακι?

 

Το θέμα είναι να ξέρεις πριν περάσεις 

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2018 at 11:55 AM, astrolabos said:

Το να έχουν μια εφαρμογή να βάζεις τον αριθμό της κάρτας και να σου βγάζει υπόλοιπο είναι πυρηνική φυσική ε;


δώσε τον αριθμό που βλέπεις στην κάρτα σου στον tommybertsen που έχει ήδη λογαριασμό στη σελίδα τους. Ευκαιρία να δοκιμάσουμε αν δουλεύει με απρόσωπες κάρτες. Αμφιβάλλω αλλά δε χάνουμε κάτι να δοκιμάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

 Αν έχει απρόσωπη, δεν κάνει λογαριασμό, μόνο για προσωποποιημένες ισχύει. 

Spoiler

image.png

Επίσης, για αυτό που λέγαμε @salde, τελικά στο λεωφορείο σου λέει κανονικά το υπόλοιπο σου. Απλά δεν λέει τάδε ημέρες, αλλά σου γράφει πότε λήγει :) Πάντα για προσωποποιημένη. Για τις λοιπές (πολλαπλό και απρόσωπη), νομίζω απλά λέει τα υπόλοιπα. Όλα αυτά γίνονται display για κάνα sec το πολύ. Όποιος πρόλαβε τα είδε :p 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

Για τις λοιπές (πολλαπλό και απρόσωπη), νομίζω απλά λέει τα υπόλοιπα.

τέταρτη φορά στο γράφω, υπόλοιπα μόνο στην μετεπιβίβαση, αν πρόκειται για έναρξη διαδρομής δείχνει απλώς αυτό που έγραψα χωρίς υπόλοιπα εισιτήρια/χρόνο (καλά ο χρόνος είναι 90 λεπτά προς το παρόν, εξυπακούεται).

 

 

5 minutes ago, tommybertsen said:

Όλα αυτά γίνονται display για κάνα sec το πολύ. Όποιος πρόλαβε τα είδε

ναι, λογικό αυτό, για περισσότερη άνεση μόνο στα αυτόματα όπου υπάρχουν κι αν δεν έχει ουρές να σε βρίζουν. Οι άνθρωποι είναι άχρηστοι, η πλάκα είναι ότι με βάση το σύστημά τους, θεωρητικά πρέπει να τα χτυπάς στο μηχάνημα και κατά την έξοδο. Εντάξει στα λεωφορεία μέχρι στιγμής δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να το κάνεις εκτός αν θέλουν να διακινδυνεύσουν βιαιοπραγίες αλλά φαντάσου να άρχιζαν όλοι να τηρούν το θεωρητικώς προβλεπόμενο, τι καθυστερήσεις θα υπήρχαν κλπ. Ήδη με το γελοίο για την είσοδο από μπροστά παρατηρούνται προβλήματα όπου το εφαρμόζουν σε ώρα αιχμής.

Link to comment
Share on other sites

Μα λέει υπόλοιπο διαδρομών και τα συναφή, δεν μιλάω για το 90λεπτο μόνο :) Το έχω δει με τα μάτια μου... Είχε μείνει κάπου η κάρτα μου, και έβγαλα 5 ημερών (απεριόριστων διαδρομών). Μου έλεγε υπόλοιπο ημερών. Το 90 λεπτών (το έβγαλε ο αδερφός της κοπέλας μου για να μετακινηθεί), λογικό να λέει μόνο στη μετεπιβίβαση.

Το 2 διαδρομών, λέει το υπόλοιπο διαδρομών as well αλλά δεν λέει λεπτά. Στην μετεπιβίβαση, λέει τα λεπτά που απομένουν (λογικό).. Όλα αυτά για το λεωφορείο. Για το μετρό δεν ξέρω.

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Εντάξει στα λεωφορεία μέχρι στιγμής δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να το κάνεις εκτός αν θέλουν να διακινδυνεύσουν βιαιοπραγίες αλλά φαντάσου να άρχιζαν όλοι να τηρούν το θεωρητικώς προβλεπόμενο, τι καθυστερήσεις θα υπήρχαν κλπ. Ήδη με το γελοίο για την είσοδο από μπροστά παρατηρούνται προβλήματα όπου το εφαρμόζουν σε ώρα αιχμής.

Στις ώρες αλλά και στάσεις αιχμής, τουλάχιστον, είναι σχεδόν αδύνατο να τηρηθεί αυτό το αστείο πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, tommybertsen said:

έβγαλα 5 ημερών (απεριόριστων διαδρομών).

 

εκεί όπου έχεις απεριόριστες διαδρομές, δεν υπάρχει περιορισμένος αριθμός διαδρομών (ταυτολογία) και δεν υπάρχει «υπόλοιπος αριθμός διαδρομών». Σου γράφει απλώς λήξη χρονικής διάρκειας της κάρτας σου.

Εκεί όπου έχεις μέσα στην κάρτα περιορισμένο αριθμό εισιτηρίων, σε ενδιαφέρει να γνωρίζεις πόσα περισσεύουν. Είναι π.χ. αυτό που επιθυμεί να γνωρίζει ο αστρολάβος, αυτό που επιθυμεί να γνωρίζει κάποιος που κάνει διαδρομή όπου δεν θα υπάρξει μετεπιβίβαση μετά. Θέλει π.χ. να ξέρει αν με την ακύρωση που κάνει εκείνη την στιγμή τού τελειώνει το διαθέσιμο ποσόν και πρέπει να φορτώσει πριν επιστρέψει κι όχι να πάει να μπει στο λεωφορείο της επιστροφής διαπιστώνοντας εκεί ότι δεν έχει έγκυρο εισιτήριο, διακινδυνεύοντας πρόστιμο σε ενδεχόμενο έλεγχο  κι όλο αυτό σε συνδυασμό με την δυσκολία ανεύρεσης εισιτηρίων οπουδήποτε όπως δείχνει το παράδειγμα της αδερφής του gomar.

Σε αυτά τα εισιτήρια, τα οποία είναι και αυτά που συμφέρουν στις περισσότερες περιπτώσεις τακτικών χρηστών των ΜΜΜ καθώς και επισκεπτών της πόλης οι οποίοι θα ξαναέρθουν, στην έναρξη της διαδρομής με λεωφορείο αντί να σου δείχνει,  όπως ακριβώς κάνει στα μηχανήματα του μετρό, τον υπόλοιπο αριθμό εισιτηρίων που είναι φορτωμένος στην κάρτα αφαιρώντας αυτό που μόλις ακύρωσες, π.χ. 8/90λεπτά, δείχνει απλώς την ένδειξη Επιτυχημένο/Successful. Το 8/64λεπτά θα σου το δείξει μόνο όταν πας να κάνεις μετεπιβίβαση (δεν το έχω κάνει αλλά θεωρητικά θα στο εμφανίσει κι αν χτυπήσεις για δεύτερη φορά την κάρτα εντός του πρώτου λεωφορείου). Σου εξήγησα παραπάνω πού χρησιμεύει το να γνωρίζεις αν και πόσο υπόλοιπο διαδρομών έχεις εξ'αρχής.

«Το 90 λεπτών (το έβγαλε ο...»
είναι μονό εισιτήριο και δεν έχει κανένα υπόλοιπο διαδρομών για να δείξει. Παρενθετικά, εκτός από την περίπτωση που αυτή θα ήταν η μοναδική διαδρομή κατά την παραμονή του στην Αθήνα, οικονομικά συμφέρει να βγάλεις έστω διπλό εισιτήριο, έχει προς το παρόν κάποια έκπτωση. Ακόμα κι αν πρόκειται να κάνεις απλώς ένα πήγαινε-έλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να διαβάζουν thelab -) καλό για αυτούς αν το κάνουν. Σήμερα είδα για πρώτη φορά σε λεωφορείο να δείχνει τις υπόλοιπες διαδρομές κάτω από την ένδειξη Επιτυχημένο. Ελπίζω να το διόρθωσαν σε όλα τα μηχανήματα και να μην είναι απλώς διαφορετικός προγραμματισμός της συγκεκριμένης συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

Παίζει να διαβάζουν thelab -) καλό για αυτούς αν το κάνουν. Σήμερα είδα για πρώτη φορά σε λεωφορείο να δείχνει τις υπόλοιπες διαδρομές κάτω από την ένδειξη Επιτυχημένο. Ελπίζω να το διόρθωσαν σε όλα τα μηχανήματα και να μην είναι απλώς διαφορετικός προγραμματισμός της συγκεκριμένης συσκευής.

Δεν είναι μόνο σήμερα, και αυτό προσπαθούσα να εξηγήσω :p Εγώ τις βλέπω καιρό τώρα. :) Μπορεί να ισχύει αυτό που λες όμως (διαφορετικός προγραμματισμός δηλαδή). 

ΥΓ: Ξέρει άραγε κανένας τι είναι αυτά τα κουμπιά που έχει πάνω στα μηχανήματα στα λεωφορεία; :p 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, tommybertsen said:

Εγώ τις βλέπω καιρό τώρα.

όλα τα παραδείγματα που έδωσες είναι χωρίς υπόλοιπες διαδρομές, απεριόριστες ή μηδενικές αυτά που έγραψες. Σε κάρτα όπου υπήρχαν υπόλοιπες διαδρομές σήμερα είδα πρώτη φορά να αναφέρει εξ' αρχής υπόλοιπες διαδρομές. Μάλιστα το είχα προσέξει και πριν 3 ημέρες και δεν έγραφε τις υπόλοιπες διαδρομές στην έναρξη.


Τα πλήκτρα αυτά γράφουν κάτι περί ζωνών, υποθέτω θα χρησιμοποιούνται με κάποιο  τρόπο όταν εφαρμόσουν το άθλιο σύστημα με τις ζώνες που επιθυμούν να φέρουν για να περάσουν τρελλές αυξήσεις στα εισιτήρια υπό τον μανδύα «δικαιότερου» συστήματος. Πέραν της οικονομικής επιβάρυνσης αν πρέπει ο επιβάτης να χρησιμοποιεί τα πλήκτρα αυτά κατά την επιβίβαση θα είναι μία πρόσθετη ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2018 at 11:11 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μα λέει υπόλοιπο διαδρομών και τα συναφή, δεν μιλάω για το 90λεπτο μόνο :) Το έχω δει με τα μάτια μου... Είχε μείνει κάπου η κάρτα μου, και έβγαλα 5 ημερών (απεριόριστων διαδρομών). Μου έλεγε υπόλοιπο ημερών. Το 90 λεπτών (το έβγαλε ο αδερφός της κοπέλας μου για να μετακινηθεί), λογικό να λέει μόνο στη μετεπιβίβαση.

Το 2 διαδρομών, λέει το υπόλοιπο διαδρομών as well αλλά δεν λέει λεπτά. Στην μετεπιβίβαση, λέει τα λεπτά που απομένουν (λογικό).. Όλα αυτά για το λεωφορείο. Για το μετρό δεν ξέρω.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

όλα τα παραδείγματα που έδωσες είναι χωρίς υπόλοιπες διαδρομές, απεριόριστες ή μηδενικές αυτά που έγραψες. Σε κάρτα όπου υπήρχαν υπόλοιπες διαδρομές σήμερα είδα πρώτη φορά να αναφέρει εξ' αρχής υπόλοιπες διαδρομές. Μάλιστα το είχα προσέξει και πριν 3 ημέρες και δεν έγραφε τις υπόλοιπες διαδρομές στην έναρξη.

 

Βλέπεις να μην δίνω παράδειγμα με υπόλοιπες διαδρομές στο παραπάνω μήνυμα; Εσύ επέλεξες να quotάρεις αυτό που λέω με τις 5 ημέρες. Αυτό που boldάρω δεν το διάβασες λογικά.

Επίσης είδα με τα μάτια μου το ίδιο πρωινό να χτυπάει κάποιος το πολλαπλό και να λέει ότι απομένουν 7 διαδρομές (προφανώς ήταν το 10+1), αλλά ξέχασα να το αναφέρω γιατί πήγαινα στη δουλειά.

πριν 7 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Τα πλήκτρα αυτά γράφουν κάτι περί ζωνών, υποθέτω θα χρησιμοποιούνται με κάποιο  τρόπο όταν εφαρμόσουν το άθλιο σύστημα με τις ζώνες που επιθυμούν να φέρουν για να περάσουν τρελλές αυξήσεις στα εισιτήρια υπό τον μανδύα «δικαιότερου» συστήματος. Πέραν της οικονομικής επιβάρυνσης αν πρέπει ο επιβάτης να χρησιμοποιεί τα πλήκτρα αυτά κατά την επιβίβαση θα είναι μία πρόσθετη ταλαιπωρία.

Και μέχρι να τα μάθει κάποιος αυτά, θα τα δείχνει ο οδηγός στον 70χρονο που ανέβηκε και δεν ξέρει τι να κάνει ο άνθρωπος; :hehe: Δεν είχα ιδέα για ζώνες. Το μόνο που ξέρω είναι αυτό για το αεροδρόμιο ως διαφορετικό (6€ για το λεωφορείο και 10€ για το μετρό αν δεν απατώμαι)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

Βλέπεις να μην δίνω παράδειγμα με υπόλοιπες διαδρομές στο παραπάνω μήνυμα; Εσύ επέλεξες να quotάρεις αυτό που λέω με τις 5 ημέρες. Αυτό που boldάρω δεν το διάβασες λογικά.

δεν επέλεξα να παραθέσω κάτι, εσύ το έγραψες ως παράδειγμα του ισχυρισμού σου. Το 5ήμερο έχει απεριόριστες διαδρομές και δεν έχει υπόλοιπο διαδρομών. Παρομοίως το τριακονταήμερο, τα τρίμηνα, εξάμηνα κλπ. Επίσης το μοναδικό εισιτήριο δεν έχει υπόλοιπο διαδρομών, είναι για μία διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

On ‎14‎/‎9‎/‎2018 at 4:32 ΠΜ, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Θα σε ενημερώσει,αλλά θα είναι λίγο αργά τότε.

 

Kαλα δε θα εχεις μονο αυτό, θα εχεις κι άλλο εισιτηριο μαζι σου εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.