Jump to content



Εισιτηρια λεωφορειου


coolman

Recommended Posts

Λοιπον παιδια επειδη βλεπω ότι γινονται πολλα ποστς, να ανακεφαλαιωσουμε στα βασικα?

 

Υπαρχουν δυο ειδων καρτες

 

Α) οι ανωνυμες, που αφορουν μόνο τα κανονικα εισιτηρια του 1,40€. Βγαινουν στα μηχανήματα στους σταθμους των μετρο, μπορεις ομως να βρεις και σε περιπτερα/ψιλικατζιδικα?

Υπαρχουν σε πλαστικη καρτα, υπαρχουν και σε χαρτινη. Μπορουν και να επαναφορτιστουν(αληθεια πως γινεται? δε βλεπω να υπαρχει καποιο τσιπακι πανω τους). Μπορούμε να δουμε το υπολοιπο τους στο ιντερνετ? Μπορει να γινει η φορτιση σε ψιλικατζιδικο, οπως μου υπεδειξε ενας γειτονας? Αν οι πλαστικες ειναι δωρεαν μπορω να βγαλω 50 καρτες?

 

Β) οι προσωποποιημένες, οι οποιες απευθύνονται και σε συνταξιούχους, ανεργους κλπ, που δικαιούνται μειωμενο. Εκει θες φωτο, ταυτοτητα κλπ. και τακτικη ανανεωση. Προς το παρον ας μην ασχοληθουμε με αυτές.

 

Ας υποθεσουμε λοιπον ότι μενω σε ένα προαστιο και θελω να παω Κεντρο. Παω στο περιπτερο, δινω 2,7€ και παιρνω ενα χαρτινο δυο εισιτηριων. Στο λεωφορειο για να το ακυρωσω, το περναω διπλα απο ένα μηχανακι. Από οποιαδηποτε πλευρα. Ακουγεται καποιος ηχος επιβεβαίωσης?  Αν μπει ελεγκτης απλα του το δειχνω. Όταν ολοκληρωσω τις δυο διαδρομες μου μπορω να  το πεταξω(ή να το κρατησω για επαναφορτιση).

 

 

πριν 14 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Ρωτάς κάπου αν μπορεί κάποιος συγγενής να σου δανείσει την κάρτα του κλπ. Αν μιλάμε για προσωποποιημένη κάρτα, θεωρητικά αυτό απαγορεύεται.

 

Συνεπως οποιος χρησιμοποιει καρτες με μειωμενο κομιστρο πρεπει να εχει μαζι και ταυτοτητα, ωστε σε περιπτωση ελεγχου να αποδεικνύεται ότι είναι διακουχος του μειωμενου?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, coolman said:

μπορεις ομως να βρεις και σε περιπτερα/ψιλικατζιδικα?

όχι ακόμη από όσο γνωρίζω. Ρώτα στο ψιλικάτζιδικο που σου είπε ο γείτονας.

 

29 minutes ago, coolman said:

οι ανωνυμες, που αφορουν μόνο τα κανονικα εισιτηρια του 1,40€.

αφορούν και τα διάφορα πακέτα εισιτηρίων.

 

30 minutes ago, coolman said:

Μπορουν και να επαναφορτιστουν(αληθεια πως γινεται?

γίνεται είτε στον αυτόματο πωλητή είτε σε εκδοτήριο.

 

31 minutes ago, coolman said:

Αν οι πλαστικες ειναι δωρεαν μπορω να βγαλω 50 καρτες?

σου έγραψα ήδη ότι την πρώτη φορά που την ζητάς πρέπει να την γεμίσεις με κάποιο πακέτο (νομίζω το ελάχιστο είναι των 5 διαδρομών) άρα πληρώνεις το αντίστοιχο κόμιστρο. Δεν σου τη δίνουν μόνο με 1,40€. Αν σκοπεύεις να πληρώσεις τα πακέτα ναι μπορείς να βγάλεις 50. Από την επόμενη φορά που θέλεις να τη γεμίσεις με νέο κόμιστρο μπορείς να της βάλεις και 1,40€ ελάχιστο.

 

37 minutes ago, coolman said:

Παω στο περιπτερο, δινω 2,7€ και παιρνω ενα χαρτινο δυο εισιτηριων.

ρώτα πρώτα αν έχει το περίπετερο. Πας σε αυτόματο πωλητή ή εκδοτήριο. Για να δεις σε ποιες τοποθεσίες υπάρχουν τέτοια κοιτάς την σελίδα το σύνδεσμο της οποίας σου έχουν δώσει παραπάνω. Για δύο εισιτήρια πληρώνεις 2,80€. Την πρώτη φορά μπορείς να τα πάρεις είτε σε δύο χάρτινες κάρτες, φορτωμένη η καθεμιά με 1,40€ είτε σε μία κάρτα φορτωμένη με 2,80 (αυτό το τελευταίο υποτίθεται ότι είναι αυτό που προτείνουν να κάνεις αλλά δεν έχουν τρόπο να σε αποτρέψουν αν εσύ για κάποιο λόγο θέλεις το κάθε εισιτήριο να είναι σε ξεχωριστή χάρτινη κάρτα)
 

 

42 minutes ago, coolman said:

Ακουγεται καποιος ηχος επιβεβαίωσης?

ναι και σου έγραψα παραπάνω τι δείχνουν οι ενδείξεις στο μηχάνημα.
 

 

42 minutes ago, coolman said:

Αν μπει ελεγκτης απλα του το δειχνω. Όταν ολοκληρωσω τις δυο διαδρομες μου μπορω να  το πεταξω(ή να το κρατησω για επαναφορτιση).

ναι
 

 

44 minutes ago, coolman said:

Συνεπως οποιος χρησιμοποιει καρτες με μειωμενο κομιστρο πρεπει να εχει μαζι και ταυτοτητα, ωστε σε περιπτωση ελεγχου να αποδεικνύεται ότι είναι διακουχος του μειωμενου?

 

45 minutes ago, coolman said:

Προς το παρον ας μην ασχοληθουμε με αυτές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

όχι ακόμη από όσο γνωρίζω. Ρώτα στο ψιλικάτζιδικο που σου είπε ο γείτονας.

 

.

 

γίνεται είτε στον αυτόματο πωλητή είτε σε εκδοτήριο.

 

Mα εστειλα σημερα καποιον σε ενα ψιλικατζιδικο εδώ στη γειτονια και μου εφερε  μια χαρτινη καρτα με 2 εισιτηρια μεσα (2,70€). Μαλιστα μου ειπε ότι το μαγαζι αυτό διαθετει και μηχανημα φορτισης εισιτηριων, χωρις όμως να είναι απολυτα βέβαιος γιαυτο.

Να ξαναρωτησω γιατι μου φαινεται πολύ περιεργο, αυτές οι καρτες, η πλαστικη και πολύ περισσοτερο η χαρτινη, δεν εχουν καποιο τσιπ πανω τους αρα πως γινεται φορτιση? Που φορτωνονται τα εισιτηρια? μηπως εκτυπωνεται κατι πανω τους το οποιο διαβαζει μετα το μηχανακι?

 

 

Παράθεση

 

αφορούν και τα διάφορα πακέτα εισιτηρίων

 

 

 

Παντα ομως για νορμαλ επιβάτες, δηλ. όχι για ανεργους κλπ. με μειωμενο ή δωρεαν.

 

 

 

Παράθεση

 

ρώτα πρώτα αν έχει το περίπετερο. Πας σε αυτόματο πωλητή ή εκδοτήριο. Για να δεις σε ποιες τοποθεσίες υπάρχουν τέτοια κοιτάς την σελίδα το σύνδεσμο της οποίας σου έχουν δώσει παραπάνω.

 

 

Απ ότι ειδα υπαρχουν σε ολους τους σταθμούς του Μετρο. Υπαρχει καποιο βιντεο που δειχνει πως είναι αυτα τα μηχανάκια και πως γινεται η διαδικασια? Για να βγαλω χαρτινο ολιγων τεμαχίων, μιλαω παντα. Ακουώ ότι δινει και ρεστα? Δε κολαει ποτέ?

Και στο ιδιο αυτο μηχανακι θα εισαγω τη χαρτινη καρτα(που μπορει στο μεταξυ να εχει τσαλακωθεί)  και θα βαλω λεφτα για να μου φορτωσει νεα εισιτηρια?

 

Παράθεση

 

ναι και σου έγραψα παραπάνω τι δείχνουν οι ενδείξεις στο μηχάνημα

 

 

Το ειδα αλλα ρωτησα εάν η καρτα διαβαζεται και από τις δυο πλευρες. Βασικα δε θελω να γινω ρεζιλι κανοντας λαθος κινησεις. Η πρωτη φορα είναι παντα δυσκολη?

 

Οσο αφορα τις προσωποποιημενες καρτες ξαναρωταω, οσοι δικαιουνται μειωμενο ή δωρεαν πρεπει να εχουν μαζι τους τα σχετικα αποδεικτικα εγγραφα? Γιατι αν όχι τοτε μπορω  να χρησιμοποιω τη καρτα ενος ανεργου και να κυκλοφορω τσαμπε.

Η ανανεωση γινεται ανα μηνα? Μπορεις να ανανεωσεις απ το ιντερνετ?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

Β) οι προσωποποιημένες, οι οποιες απευθύνονται και σε συνταξιούχους, ανεργους κλπ, που δικαιούνται μειωμενο. Εκει θες φωτο, ταυτοτητα κλπ. και τακτικη ανανεωση. Προς το παρον ας μην ασχοληθουμε με αυτές.

 

Αφορούν όσους θέλουν να μετακινούνται τακτικά με τα μέσα, αλλά δεν εξαιρείται κάποιος που δεν τη θέλει τακτικά. Απλά συνηθίζεται να έχει κάποιος κάρτα και να τη φορτίζει με κόμιστρο 30 ημερών.

Μπορεί να θέλεις να έχεις μία κάρτα και να την φορτίζεις με κόμιστρο και ας την χρησιμοποιήσεις σε 6 μήνες. Δεν χρειάζεται να δικαιούσαι μειωμένο για να την βγάλεις. Ωστόσο έχει μία Α διαδικασία.

 

πριν 7 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

Ας υποθεσουμε λοιπον ότι μενω σε ένα προαστιο και θελω να παω Κεντρο. Παω στο περιπτερο, δινω 2,7€ και παιρνω ενα χαρτινο δυο εισιτηριων. Στο λεωφορειο για να το ακυρωσω, το περναω διπλα απο ένα μηχανακι. Από οποιαδηποτε πλευρα. Ακουγεται καποιος ηχος επιβεβαίωσης?  

Ναι, ακούγεται ήχος και γράφει το υπόλοιπο των διαδρομών σου και τα λεπτά που απομένουν. Το 1 εισιτήριο διαρκεί για 90 λεπτά και μπορείς να κάνεις εντός αυτών μετεπιβίβαση. 

Η κάρτα διαβάζεται και από τις 2. Κάτι σε μαγνητική ταινία περιέχει φαντάζομαι, οπότε δεν έχει σημασία από που θα την ακουμπήσεις στο μηχάνημα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Το ειδα αλλα ρωτησα εάν η καρτα διαβαζεται και από τις δυο πλευρες. Βασικα δε θελω να γινω ρεζιλι κανοντας λαθος κινησεις. Η πρωτη φορα είναι παντα δυσκολη?

Έχω δει άνθρωπο να παίρνει το ath.ena ticket και να προσπαθεί να το χτυπήσει στα παλιά μηχανήματα που έβαζες τα χάρτινα :p Τα φυντάνια του ΟΑΣΑ κλπ, τα έχουν ακόμα μέσα στα οχήματα να στέκουν αγέροχα, λες και θα τα ξαναχρησιμοποιήσουμε ποτέ. Δεν λένε να τα βγάλουν.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Να ξαναρωτησω γιατι μου φαινεται πολύ περιεργο, αυτές οι καρτες, η πλαστικη και πολύ περισσοτερο η χαρτινη, δεν εχουν καποιο τσιπ πανω τους αρα πως γινεται φορτιση? Που φορτωνονται τα εισιτηρια? μηπως εκτυπωνεται κατι πανω τους το οποιο διαβαζει μετα το μηχανακι?

Το ξαναλέω, η κάρτα έχει κάτι σε ταινία μέσα. Δεν τυπώνεται τίποτα πάνω της και για αυτό επαναφορτίζεται. Αν τυπώνονταν τίποτα αόρατα μελάνια, θα είχαμε πρόβλημα με το μελάνι :p 

 

πριν 7 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

Αν μπει ελεγκτης απλα του το δειχνω. Όταν ολοκληρωσω τις δυο διαδρομες μου μπορω να  το πεταξω(ή να το κρατησω για επαναφορτιση).

 

Ναι, ναι και ναι.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος coolman έγραψε:

Mα εστειλα σημερα καποιον σε ενα ψιλικατζιδικο εδώ στη γειτονια και μου εφερε  μια χαρτινη καρτα με 2 εισιτηρια μεσα (2,70€). Μαλιστα μου ειπε ότι το μαγαζι αυτό διαθετει και μηχανημα φορτισης εισιτηριων, χωρις όμως να είναι απολυτα βέβαιος γιαυτο.

 

Σε τι γειτονιά; Ίσως αν είναι σε σημείο όπου δεν υπάρχει πουθενά σταθμός μετρό/ΗΣΑΠ, να πουλάνε, αλλιώς σου λένε "πήγαινε στο σταθμό, δεν έχουμε". 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tommybertsen said:

Ναι, ακούγεται ήχος και γράφει το υπόλοιπο των διαδρομών σου και τα λεπτά που απομένουν.

Το έχω γράψει δύο φορές ήδη ας το γράψω και μία τρίτη: σε λεωφορεία, τρόλλεϋ και τραμ το μηχάνημα ανάγνωσης είναι διαφορετικό από αυτό του μετρό και του ηλεκτρικού.
Αν αρχίζεις εκεί την ακύρωση (το 90λεπτο) δεν γράφει ούτε λεπτά που απομένουν (προφανώς είναι 90) ούτε πόσα εισιτήρια υπάρχουν ακόμη μέσα στην κάρτα. Ακούγεται ένα ηχητικό σήμα και στην οθόνη εμφανίζεται με πράσινο χρώμα η λέξη «Επιτυχημένη/Successful». Αν πρόκειται για χτύπημα μετεπιβίβασης τότε σου γράφει τον υπολοιπομένο χρόνο μέχρι το 90λεπτο και πόσα εισιτήρια έχει ακόμα μέσα η κάρτα.
Αν για κάποιο λόγο η διαδικασία αποτύχει ακούγεται μήνυμα κι εμφανίζεται κόκκινη ένδειξη στην οθόνη.

Αυτά για το αν διαβάζεται κι από τις 2 ή 22 πλευρές, τι μηχανισμό λειτουργίας έχει εσωτερικά η κάρτα, πώς μπορεί να γίνει απάτη με παράνομη χρήση μειωμένου κομίστρου από άτομο που δεν δικαιούται κλπ δεν σε αφορούν κι επειδή δείχνεις να δυσκολεύεσαι πολύ περιόρισε καλύτερα τις ερωτήσεις σου στα σημαντικά. Παρενθετικά στο θέμα των οδηγιών για απάτη θα ήταν αντίθετο με τους όρους χρήσης του theLab να σου απαντήσουμε.

Στον σύνδεσμο που σου έχει δώσει εξαρχής ο tommybertsen φαίνονται τα μέρη όπου μπορείς να βγάλεις κάρτες και τι είδους κάρτας μπορείς στο καθένα. Δεν είναι μόνο οι σταθμοί μετρό. Αν έχουν αρχίσει να συμβάλλονται με άλλα σημεία πώλησης (έχουν πει ότι θα το κάνουν) η επίσημη σελίδα τους δεν τα αναφέρει. Αν ένας ψιλικατζής/περιπτεράς κάπου έχει πάει μόνος του κι έχει προμηθευτεί κάρτες φορτωμένες με πακέτα των 2 εισιτηρίων π.χ. για να εξυπηρετήσει τους πελάτες του more power to him, τις απορίες σου πώς και γιατί το κάνει ρώτα τις καλύτερα σε εκείνον όχι σε εμάς. Πάντως μην υπολογίζεις ότι θα βρίσκεις κάρτες σχεδόν σε κάθε περίπτερο όπως γινόταν μέχρι πριν καμιά δεκαετία.

Καλή τύχη στον δρόμο της περιπέτειας.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Αν πρόκειται για χτύπημα μετεπιβίβασης τότε σου γράφει τον υπολοιπομένο χρόνο μέχρι το 90λεπτο

Αυτό πως γίνεται; Πχ  αν βγω απ' το μετρό σε 10' και αμέσως μπω σε λεωφορείο, όταν ξαναχτυπησω την κάρτα δεν θα χρεώσει αλλο εισητήριο;

 

Ερώτηση δεύτερη: μπαίνω στο μετρό με την κόρη μου. Μπορώ με την κάρτα μου ( απρόσωπη) να χτυπήσω δύο εισητήρια ή πρέπει να έχουμε και οι δύο κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kourbeti said:

Αυτό πως γίνεται; Πχ  αν βγω απ' το μετρό σε 10' και αμέσως μπω σε λεωφορείο, όταν ξαναχτυπησω την κάρτα δεν θα χρεώσει αλλο εισητήριο;

Μετρά χρόνο από την στιγμή που γίνεται η πρώτη ακύρωση. Π.χ. αν βγείτε από το μετρό κι έχουν περάσει 10 λεπτά, μπείτε στο λεωφορείο μετά από 3 λεπτά, δεν θα χρεώσει άλλο εισιτήριο αλλά θα γράψει 77 λεπτά (90-10-3) και τον αριθμό υπόλοιπων εισιτηρίων που έχει μέσα η κάρτα. Κι αν συνεχίσετε με τρίτη μετεπιβίβαση θα συνεχίσει να αφαιρεί μέχρι το όριο των 90 λεπτών. Στο πρώτο χτύπημα που θα προσπαθήσετε μετά τα 90 λεπτά (ακόμα κι αν αυτό είναι χτύπημα εξόδου από πόρτες μετρό π.χ.) θα αφαιρέσει άλλο εισιτήριο και θα αρχίσει να ξαναμετρά νέο 90λεπτο.

Καλή ερώτηση η δεύτερη. Δεν ξέρω έγκυρα την απάντηση, έτσι όπως το έχουν κάνει νομίζω ότι χρειάζονται ξεχωριστές κάρτες για κάθε άτομο. Πράγμα αρνητικό οικονομικά για ορισμένους επιβάτες επειδή έτσι αποτρέπονται υπό προϋποθέσεις (π.χ. αν το πρόσθετο άτομο κάνει ελάχιστες διαδρομές) να φορτώσουν πακέτο εισιτηρίων που είναι φτηνότερο. Αν δηλαδή ας πούμε εσείς θέλετε να αγοράσετε μόνο 8 διαδρομές και το ανήλικο παιδί 4, αντί να πάρετε μία κάρτα πολλαπλών 10+1 κι επιπλέον 1 εισιτήριο (συνολικό κόστος 13,5€+1,40=14,90€) 8α πρέπει να το σπάσετε σε δύο κάρτες που θα κοστίσουν ελαφρώς ακριβότερα.

Επιπλέον με τον τρόπο που λειτουργούν οι πόρτες μπορεί να υπάρξει θέμα στο να περάσουν δύο άτομα μαζί (πρακτικά γίνεται αν κινηθούν πολύ γρήγορα κι ούτως ή άλλως μπορεί να περάσει κάποιος από πάνω με το χέρι την κάρτα στον άλλο για να την χτυπήσει κι αυτός) αλλά το σημαντικό είναι αυτό που ρωτάτε για τη χρέωση.

Γενικά το όλο σύστημα είναι κατά τη γνώμη μου σχεδιασμένο με πολύ κακό τρόπο κι ελάχιστη σκέψη για τις ανάγκες του επιβάτη.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάτε επίσης πως αν ακυρώσεις το εισιτήριο κοντά στο τέλος του χρονικού του ορίου, μπεις στο μετρό και όταν φτάσεις στον προορισμό σου έχει ήδη λήξει το χρονικό όριο,  ΔΕΝ θα ανοίξει η πόρτα περνώντας το εισιτήριο από πάνω από τον αισθητήρα. Πραγματικά πως τα καταφέρνουν κάθε φορά και τα κάνουν σκ@τ@ είναι τρομερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Αν αρχίζεις εκεί την ακύρωση (το 90λεπτο) δεν γράφει ούτε λεπτά που απομένουν (προφανώς είναι 90) ούτε πόσα εισιτήρια υπάρχουν ακόμη μέσα στην κάρτα. Ακούγεται ένα ηχητικό σήμα και στην οθόνη εμφανίζεται με πράσινο χρώμα η λέξη «Επιτυχημένη/Successful». Αν πρόκειται για χτύπημα μετεπιβίβασης τότε σου γράφει τον υπολοιπομένο χρόνο μέχρι το 90λεπτο και πόσα εισιτήρια έχει ακόμα μέσα η κάρτα.

Ωστόσο με την κάρτα βλέπω υπόλοιπο ημερών με μικρά γράμματα και στο λεωφορείο το οποίο χρησιμοποιώ κάθε μέρα. . . Δεν ξέρω αν αυτό που λες ισχύει για το πολλαπλό ή αν ρυθμίζουν διαφορετικά τα μαραφετια. Ικανούς τους έχω. Εδώ δεν λένε να βγάλουν τα παλιά... Τι φοβούνται μήπως τους χυθεί το μελανι; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Matia said:

πως αν ακυρώσεις το εισιτήριο κοντά στο τέλος του χρονικού του ορίου, μπεις στο μετρό και όταν φτάσεις στον προορισμό σου έχει ήδη λήξει το χρονικό όριο,  ΔΕΝ θα ανοίξει η πόρτα περνώντας το εισιτήριο από πάνω από τον αισθητήρα


έχουν κάνει αλλαγές από όταν άρχισε το σύστημα με τις πόρτες. Αρχικά επέτρεπαν λειτουργία και προς τις δυο κατευθύνσεις σε κάθε πόρτα όπως είναι κι ο σχεδιασμός του μηχανήματος, επειδή γινόταν μπάχαλο με εκείνους που έμπαιναν να «συγκρούονται» με εκείνους που έβγαιναν έχουν αρχίσει να μοιράζουν τις πόρτες σε πόρτες που επιτρέπουν μόνο είσοδο και πόρτες μόνο για έξοδο (δεν θέλω να σκέφτομαι τι μπορεί να συμβεί σε καμιά έκτακτη ανάγκη, σεισμό, φωτιά).
Επειδή συχνά πηγαίνω κάπου κοντινά να κάνω κάτι και προλαβαίνω να επιστρέψω με το ίδιο εισιτήριο, μου τυχαίνει να βρίσκομαι κατά την έξοδο κοντά στο 90λεπτο κι αυτό που γράφεις με ενδιαφέρει. Μία φορά που μου είχε τύχει στην αρχή εφαρμογής με τις πόρτες (βγήκα π.χ. στα 95 λεπτά) αυτό που έκανε είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω: μου αφαίρεσε δεύτερο εισιτήριο. Αυτό είναι και λογικό να κάνει υποτίθεται με βάση τον σχεδιασμό. Αν με τις αλλαγές που έχουν κάνει άλλαξε κι αυτό κι έγινε όπως λες να μην σου ανοίγει την πόρτα καθόλου τι να πω... Ελπίζω να έχουν παντού τουλάχιστον σημείο ελεύθερης εξόδου και να μην χρειάζεται να κάνεις τον Ταρζάν.

 

 

34 minutes ago, tommybertsen said:

με την κάρτα βλέπω υπόλοιπο ημερών με μικρά γράμματα και στο λεωφορείο

ίσως επειδή το λογίζει ως μετεπιβίβαση, που να θυμάσαι αν δείχνει αυτό το υπόλοιπο και την πρώτη φορά που την χρησιμοποιείς στο 30ήμερο. Για τα παλιά ναι, καλά κρασιά βλέπω καμιά φορά τουρίστες να τα δοκιμάζουν. Όλα φτιαγμένα για να γίνει ρεζίλι ο νέος :p

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

ίσως επειδή το λογίζει ως μετεπιβίβαση, που να θυμάσαι αν δείχνει αυτό το υπόλοιπο και την πρώτη φορά που την χρησιμοποιείς στο 30ήμερο. Για τα παλιά ναι, καλά κρασιά βλέπω καμιά φορά τουρίστες να τα δοκιμάζουν. Όλα φτιαγμένα για να γίνει ρεζίλι ο νέος 

Δεν είναι μετεπιβίβαση :p

Μονο λεωφορείο παίρνω :D

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό σου λέω, μήπως μετά την πρώτη φορά και μέχρι το τέλος των 30 ημερών τα λογίζει σαν «μετεπιβίβαση» (δεν υπάρχει τυπικά η έννοια της μετεπιβίβασης στο απεριόριστο των 30 ημερών) και δείχνει στην ένδειξη το υπόλοιπο ημερών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αφορούν όσους θέλουν να μετακινούνται τακτικά με τα μέσα, αλλά δεν εξαιρείται κάποιος που δεν τη θέλει τακτικά. Απλά συνηθίζεται να έχει κάποιος κάρτα και να τη φορτίζει με κόμιστρο 30 ημερών.

Μπορεί να θέλεις να έχεις μία κάρτα και να την φορτίζεις με κόμιστρο και ας την χρησιμοποιήσεις σε 6 μήνες. Δεν χρειάζεται να δικαιούσαι μειωμένο για να την βγάλεις. Ωστόσο έχει μία Α διαδικασία.

 

Nαι, μα γιαυτο ειπα "απευθυνονται ΚΑΙ σε..."

 

Παράθεση

Η κάρτα διαβάζεται και από τις 2. Κάτι σε μαγνητική ταινία περιέχει φαντάζομαι, οπότε δεν έχει σημασία από που θα την ακουμπήσεις στο μηχάνημα.

 

Έχω δει άνθρωπο να παίρνει το ath.ena ticket και να προσπαθεί να το χτυπήσει στα παλιά μηχανήματα που έβαζες τα χάρτινα :p Τα φυντάνια του ΟΑΣΑ κλπ, τα έχουν ακόμα μέσα στα οχήματα να στέκουν αγέροχα, λες και θα τα ξαναχρησιμοποιήσουμε ποτέ. Δεν λένε να τα βγάλουν.

 

Εε γιαυτο λεω, να μη γινουμε και ρεζιλι ? Αυτά τα μηχανάκια που ακριβως βρισκονται στο λεωφορειο? Θα τα εντοπισω ευκολα?

Μαγνητικη ταινια εχει η χαρτινη καρτα? Αν είναι τσαλακωμενη περναει απ το μηχανακι, ή πρεπει να τη διατηρω κολαριστη?

 

Παράθεση

Σε τι γειτονιά; Ίσως αν είναι σε σημείο όπου δεν υπάρχει πουθενά σταθμός μετρό/ΗΣΑΠ, να πουλάνε, αλλιώς σου λένε "πήγαινε στο σταθμό, δεν έχουμε". 

 

Στη γειτονια μου, σε ψιλικατζιδικο. Το ερωτημα είναι, εκτος απο τους σταθμούς και τα εκδοτηρια μπορει να πουλανε και περιπτερα? Αν όχι να μη ψαχνω και ρωταω τσαμπα στα περιπτερα.

 

πριν 15 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


Στον σύνδεσμο που σου έχει δώσει εξαρχής ο tommybertsen......

 

Aπευθυνεσαι στον tommybertsen ή ηθελες να απευθυνθεις σε μενα?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Αυτά για το αν διαβάζεται κι από τις 2 ή 22 πλευρές, τι μηχανισμό λειτουργίας έχει εσωτερικά η κάρτα, πώς μπορεί να γίνει απάτη με παράνομη χρήση μειωμένου κομίστρου από άτομο που δεν δικαιούται κλπ δεν σε αφορούν κι επειδή δείχνεις να δυσκολεύεσαι πολύ περιόρισε καλύτερα τις ερωτήσεις σου στα σημαντικά. Παρενθετικά στο θέμα των οδηγιών για απάτη θα ήταν αντίθετο με τους όρους χρήσης του theLab να σου απαντήσουμε.

 

Τωρα βεβαιωθηκα ότι απευθυνεσαι σε μενα, προσεξε να κανεις σωστο  quote.

Η καρτα εχει 2 πλευρες, όχι 22. Το ότι θελω να μαθω πως θα τη τοποθετω στο μηχανημα δεν είναι φυσικα αποπειρα απατης.

Το οτι αναρωτιεμαι τι διαβαζει το μηχανημα είναι περιεργεια, κι αυτό κακο σου φαινεται?

Όποιοσδηποτε θα δυσκολευοταν με κατι νέο που πρεπει να κανει πρωτη φορα.

Δεν ζητησα οδηγιες για... απατη, προσπαθω να καταλαβω πως δουλευει το νεο συστημα. Εγω ανεργος είμαι και πιθανον να βγαλω προσωποποιημενη καρτα για δωρεαν μετακινηση(αυτή τη στιγμη δε χρειαζεται να μετακινουμε πουθενα με λεωφορειο, και σε περιπτωση που χρειαστει θα χρησιμοποιησω το χαρτινο που μολις εβγαλα). Όταν βγαλω τη καρτα του ανεργου θα  πρεπει να εχω μαζι μου τα σχετικα αποδεικτικα? Αυτό ρωταω. Αν τη χασω τι θα γινει, μηπως αν τη βρει καποιος που μου μοιαζει στη φωτο θα μπορει να τη χρησιμοποιησει?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

ειναι απλα ΓΕΛΟΙΟΙ. Καλα κανω και δε δινω ευρω το σπιτι τους μεσα.
Πωπω εχω νευρα.
Ερχεται η ξαδερφη μου απο Ξανθη με τον συζηγο της για 2 μερες. Δεν εχουν εμπειρια απο Αθηνα και ΜΜΜ.. (Θα επρεπε; οχι.)  
Ηθελαν να πανε Ακροπολη γιατι βρηκαν ελευθερο χρονο τωρα.. Αφου οκ βρηκαμε μετα απο αποκρυπτογραφηση ποια λεωφορεια βολευουν κλπ..
Μαντεψτε.. Δε βρισκουν εισητηρια!!! Τους αναγκασε λοιπον ο Οασα να πανε μεχρι σταθμο Ηλεκτρικου για να βρουν εισητηρια.  Ε πηραν τρενο απλα κανουν κυκλο και παραπανω ωρα.
Ε αντε γ@μη#$%#@$%@#.
Ερχεται ο τουριστας Ελληνας και ταλαιπωρειται. Δηλαδη πραγματικα ΠΟΣΟ δυσκολο ειναι να βρεις ΕΝΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ???
Η σταση Λεωφορειου ειναι διπλα μας και πηγαν και πηραν τρενο. Ευγε Ευγε!!


Και ολα αυτα γιατι ειναι εντιμος πολιτης και δε θελει να μπει χωρις εισητηριο..

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Αφου οκ βρηκαμε μετα απο αποκρυπτογραφηση ποια λεωφορεια βολευουν


Για μελλοντική χρήση: αν και το telematics.oasa.gr είναι χρήσιμο περί λεωφορείων, εάν κάποιος δε γνωρίζει και ψάχνεται θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να πάει στους χάρτες της  γκουγκλ κι εκεί να διαλέξει το «directions» όπου δίνεις σημείο Α και Β και δείχνει διάφορες επιλογές σχετικά με το τι βολεύει και ποιες ώρες.

Όταν εφαρμόσουν το σύστημα με τις ζώνες -που είναι κι ο πραγματικός στόχος όλης αυτής της κατάστασης- εκεί θα δούμε γλέντια στο πορτοφόλι μας. Πιο άθλιοι δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που δεν υπάρχει εφαρμογή να σου λέει τι υπόλοιπο έχει μέσα η κάρτα. Είχα βγάλει μια κάρτα τα χριστούγεννα, είχα βάλει κάτι λεφτά μέσα και τώρα δε θυμάμαι τίποτα. Για να μάθω υπόλοιπο κάρτας εκτός από μέντιουμ και επίκληση σε κάποιο πνεύμα ή ταξίδι πίσω στο χρόνο, υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.