Jump to content



Στησιμο PC


Recommended Posts

 

Βγάλε τον NVME (970 evo) που παρήγγειλες αν δεν σε παίρνει οικονομικά και βάλε CRUCIAL MX500 500GB M2 στην θέση του. 

Τα χρήματα που θα σου μείνουν ρίξε τα στην οθόνη. 

Μην σου πω το ίδιο και για το κουτί γιατί θα σε πικράνω ... 

 

Τα δυο παραπάνω που αναφέρω είναι parts που δεν θα σου δώσουν τίποτα παραπάνω πέραν του να λες πως αγόρασες κάτι high end , μόνο χρήματα σου παίρνουν .

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Χαχα αυτο περιμενα ν’ακουσω. Θα παρω και καλη οθονη ωραια! Αλλα επεξεργαστη δυσκολα. Ισως σε κανενα χρονο να τον αλλαξω.

 

Θα πάρεις και επεξεργαστή. Το μηνιάτικο πρέπει να έπεσε εκτός και αν πληρώνεσαι 4-5 κάθε μήνα  .... 1/10 έχουμε ! ?

 

Ετοιμάσου για 2920X .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, adpanos said:

 

Θα πάρεις και επεξεργαστή. Το μηνιάτικο πρέπει να έπεσε εκτός και αν πληρώνεσαι 4-5 κάθε μήνα  .... 1/10 έχουμε ! ?

 

Ετοιμάσου για 2920X .

Δυσκολο. Πρωτο γιατι δουλευω freelance, δευτερο γιατι χρειαζομαι αμεσα το συστημα, και εαν περιμενω θα γινει Νοεμβριος μεχρι να το στησω, και τριτο διοτι ενω περιμενω καποια χρηματα να ρθουν δεν εχω ιδεα ποτε θα γινει αυτο. ? εγω νομιζεις δε θελω τον 2920x? Απλως ειναι δυσκολη περιοδος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Εχω παραλαβει σχεδον ολα τα κομματια. [περιμενω ram και επεξεργαστη μεσα στη βδομαδα] υπαρχει κανενας οδηγος πως το στηνουμε το πραμα? χαχα επισης linux ή windows? δεν εχω δουλεψει ποτε με linux αλλα αν υπαρχει συμβατοτητα με τα προγραμματα φανταζομαι ειναι καλυτερο λειτουργικο αποτι τα windows? 

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Καλημέρα σας! Εχω παραλαβει σχεδον ολα τα κομματια. [περιμενω ram και επεξεργαστη μεσα στη βδομαδα] υπαρχει κανενας οδηγος πως το στηνουμε το πραμα? χαχα επισης linux ή windows? δεν εχω δουλεψει ποτε με linux αλλα αν υπαρχει συμβατοτητα με τα προγραμματα φανταζομαι ειναι καλυτερο λειτουργικο αποτι τα windows? 

 

Τελικά ποια οθόνη και ποιος επεξεργαστής ?

 

Για την TR4 πλατφόρμα κοιτάς εδώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, adpanos said:

 

Τελικά ποια οθόνη και ποιος επεξεργαστής ?

 

Για την TR4 πλατφόρμα κοιτάς εδώ.

 

 

1920X, δεν υπηρχε δυνατοτητα για παραπανω αυτή τη στιγμη. οθόνη θα παραγγειλω μεσα στη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Dinos87 έγραψε:

 linux ή windows? δεν εχω δουλεψει ποτε με linux αλλα αν υπαρχει συμβατοτητα με τα προγραμματα φανταζομαι ειναι καλυτερο λειτουργικο αποτι τα windows? 

 

Τι προγράμματα δουλεύεις; Το linux είναι σαφώς καλύτερο, αλλά αν δεν το έχεις δουλέψει ποτέ θα χρειαστείς λίγο χρόνο για να μπεις στο πνεύμα. (Μάλλον για να βγεις από το πνεύμα των windows... ). Δε χάνεις τίποτε να κάνεις ένα dual boot με ubuntu πχ που είναι πιο "εύληπτο". 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος kourbeti έγραψε:

 

Τι προγράμματα δουλεύεις; Το linux είναι σαφώς καλύτερο, αλλά αν δεν το έχεις δουλέψει ποτέ θα χρειαστείς λίγο χρόνο για να μπεις στο πνεύμα. (Μάλλον για να βγεις από το πνεύμα των windows... ). Δε χάνεις τίποτε να κάνεις ένα dual boot με ubuntu πχ που είναι πιο "εύληπτο". 

 

Θα έλεγα τι είναι το ubuntu αλλά τέλος πάντων ....

Μόλις πέρασα από 12.04 σε 16.04 και το μόνο που βλέπω στο σύστημα είναι το besktop background .... Δεν παίζει τίποτα ... 

Αντε πάλι φορμάτ.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

 

Θα έλεγα τι είναι το ubuntu αλλά τέλος πάντων ....

Μόλις πέρασα από 12.04 σε 16.04 και το μόνο που βλέπω στο σύστημα είναι το besktop background .... Δεν παίζει τίποτα ... 

Αντε πάλι φορμάτ.

 

2 hours ago, kourbeti said:

 

Τι προγράμματα δουλεύεις; Το linux είναι σαφώς καλύτερο, αλλά αν δεν το έχεις δουλέψει ποτέ θα χρειαστείς λίγο χρόνο για να μπεις στο πνεύμα. (Μάλλον για να βγεις από το πνεύμα των windows... ). Δε χάνεις τίποτε να κάνεις ένα dual boot με ubuntu πχ που είναι πιο "εύληπτο". 

Autodesk AutoCad/3dsmax(vray)

Adobe Photoshop/Premier/AfterEffects

Rhino3D(vray)

Houdini

 

Αρα για να καταλαβω, καλυτερα να βαλω windows και ακολουθως κανω dualboot για linux? Υπαρχει καποιος οδηγός; Το χω κανει παλιοτερα με mac/win αλλα ποτε με linux.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις εύκολα οδηγούς για dual boot. Το θέμα είναι αν σε ικανοποιούν τα αντίστοιχα open source προγράμματα, πχ gimp αντί για photoshop. 

Μάλλον είναι καλύτερα να δοκιμάσεις μια live version κάποιας διανομής (usb ή dvd) για να δεις τι παίζει πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2018 at 10:19 AM, Dinos87 said:

Καλημέρα. Επανερχομαι διοτι η παραδωση των ram έχει καθυστερησει υπερβολικα και σκεφτομαι να ακυρωσω την παραγγελια. Υπαρχει εναλλακτική για ram?

@adpanos

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Κατι που να ειναι διαθεσιμο αμεσα; ?

 

Δεν θα βρεις οικονομικό σετ των 32gb άμεσα διαθέσιμο στα skroutzομάγαζα.

 

Αν καθυστερούν δες ένα από τα 2 σετ που σου έχω βάλει και από εξωτερικό μήπως και πετύχεις ταχύτερη παράδοση.

 

Τα υπόλοιπα τα έχεις όλα ?

 

Δες και αυτές που είναι και καινούριες

https://www.skroutz.gr/s/14254170/G-Skill-Sniper-X-Classic-Camo-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16Q-32GSXFB.html

https://www.skroutz.gr/s/14254298/G-Skill-Sniper-X-Urban-Camo-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16Q-32GSXWB.html

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, adpanos said:

 

Δεν θα βρεις οικονομικό σετ των 32gb άμεσα διαθέσιμο στα skroutzομάγαζα.

 

Αν καθυστερούν δες ένα από τα 2 σετ που σου έχω βάλει και από εξωτερικό μήπως και πετύχεις ταχύτερη παράδοση.

 

Τα υπόλοιπα τα έχεις όλα ?

 

Δες και αυτές που είναι και καινούριες

https://www.skroutz.gr/s/14254170/G-Skill-Sniper-X-Classic-Camo-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16Q-32GSXFB.html

https://www.skroutz.gr/s/14254298/G-Skill-Sniper-X-Urban-Camo-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16Q-32GSXWB.html

Ναι τα χω παρει ολα, εκτος οθονη που πηρα δανεικη μια benq απο ενα φιλο μεχρι να μαζεψω καποια χρηματα για να παρω μια καλη. Ram και ειμαι ετοιμος να το σεταρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.