Jump to content



Στησιμο PC


Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Ωραια. Σκεφτομαι να παω σε https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=08G-P4-5671-KR.για αρχη. Θα γελασεις αλλα ο μονος λογος ειναι οτι δε με ψηνουν τα RGB λεντακια. Φανταζομαι θα ναι εξισου καλη με την πρωτη.

 

Θα πρέπει να πάρεις κάρτα που είναι εντός BUNDLE . Αυτή είναι ?  Αν ναι όλα μια χαρά. 

 

Να θυμάσαι πως για να πιάσεις τον στόχο των 2000€ με SUPE HIGH END cpu  , θα πρέπει σε κάθε parts να εισαι φειδωλός, να μην δίνεις ούτε €€ παραπάνω για το κάτι τις καλύτερο ή ωραιότερο. Διαφορετικά θα ξεφύγεις σε κόστος και δεν θα ολοκληρώσεις το σύστημα για max απόδοση αλλά για max εμφάνιση. 

Σε ενδιαφέρει το τελικό σύνολο και όχι το κάθε κομμάτι ξεχωριστά. ? 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, adpanos said:

 

Θα πρέπει να πάρεις κάρτα που είναι εντός BUNDLE . Αυτή είναι ?  Αν ναι όλα μια χαρά. 

Oκ εχεις δικαιο, απλα πατησα τον συνδεσμο και με πεταξε σε ολες, ειναι εκτος πακετου. Οποτε παω σε κατι τυπου https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=08G-P4-5173-KR που ειναι η φθηνοτερη(η δευτερη που προτεινες)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, adpanos said:

16 πυρήνες έχει με 24 Threads

γκουχ γκουχ :p 32 threads. Μην κλέβεις :p

 

Να ξανά αναφέρω εδώ ότι αν τελικά δεν βγαίνουν τα κουκιά, όπως λέει και ο

6 hours ago, adpanos said:

Βέβαια αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι  να χαμηλώσεις το budget όσο πάει ο 1920X στα 398€ πλέον είναι σαν να κλέβεις εκκλησία .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@yanni Για να πω την αληθεια προς τα κει κοιταζω αυτη τη στιγμη. Δεν εχω καταληξει ομως, αν θα παω σε AMD η Ιntel γιαυτο ειπα να παραγγειλω, τα υπολοιπα πλην επεξεργαστη/μητρικης για την ωρα.

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

γκουχ γκουχ :p 32 threads. Μην κλέβεις :p

 

Να ξανά αναφέρω εδώ ότι αν τελικά δεν βγαίνουν τα κουκιά, όπως λέει και ο

 

 

Με τόσους πυρήνες και threads χάθηκα ...

 

Εγώ πιο πολύ για τον 2920Χ τον βλέπω αλλά ας προσπαθήσει όσο δεν πάει για τον 2950X.  ?

πριν 11 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Oκ εχεις δικαιο, απλα πατησα τον συνδεσμο και με πεταξε σε ολες, ειναι εκτος πακετου. Οποτε παω σε κατι τυπου https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=08G-P4-5173-KR που ειναι η φθηνοτερη(η δευτερη που προτεινες)

 

 

Αυτή όμως δεν ειναι 1070 TI

Εχει διαφορά στην απόδοση. Η 1070 ΤΙ είναι σαν την 1080 , η 1070 όχι.

 

Το πολύ πολύ βάζεις κουτί χωρις παράθυρο για να μην βλέπεις τα RGB ...? 

Αν και τα RGB θα πρέπει να κλείνουν αν το θέλεις .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, adpanos said:

 

Με τόσους πυρήνες και threads χάθηκα ...

 

Εγώ πιο πολύ για τον 2920Χ τον βλέπω αλλά ας προσπαθήσει όσο δεν πάει για τον 2950X.  ?

Ξερεις κατι που δεν ξερω? ? Γιατι ακομα ακομα νιωθω περιεργα να αποχωριστω την Intel. χαχα Καποιες μικροδιαφορες στο max power draw, και οτι δεν εχει backplate δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο ε? Αν οχι, εχει φυγει ηδη η παραγγελια για το πρωτο κομματι. 

 

Οκ δεν ειναι Ti αλλα υπαρχει καποιο σοβαρη διαφορα? Εχω τσεκαρει καποιες συγκρισεις μεταξυ των δυο, τιποτα το ιδιαιτερο δεν λενε. Και συγκρητικα με την GT650M που εχω αυτη τη στιγμη :p 

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Ξερεις κατι που δεν ξερω? ? Γιατι ακομα ακομα νιωθω περιεργα να αποχωριστω την Intel. χαχα Καποιες μικροδιαφορες στο max power draw, και οτι δεν εχει backplate δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο ε? Αν οχι, εχει φυγει ηδη η παραγγελια για το πρωτο κομματι. 

 

Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει, αλλά η 2066 είναι εδώ και 2-τρεις μήνες εκτός αγοράς  βάση απόδοσης / κόστους, απόδοσης / κατανάλωσης .

Δεν έχεις κανένα θέμα. 

 

Δες αυτό που έγραψα για την κάρτα . Την TI να κοιτάξεις .

 

 

Από την στιγμή που έχουν μόλις 30+€ διαφορά, πας σε TI άσχετα τι και πως . Μόνο και μόνο για την αξία μεταπώλησης σαν gaming κάρτα αξίζει .?

στείλε ένα pm στον GOMAR εδώ στο φόρουμ να σου πει διαφορές. Νομίζω πως σε άλλο θέμα είχε αναφερθεί και για τις 2 κάρτες . 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρα θα τρωω στη μαπα τα λεντακια μου λες. ? Γιατι οι επιλογες ειναι τρεις. SC[white], SC2[white] και TI[RGB]. Δεν υπαρχουν αλλα πακετα. 

 

Το οτι την βαφτιζουν σαν gaming καρτα, δεν παιζει ρολο να φανταστω ε?

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Ωραια αρα θα τρωω στη μαπα τα λεντακια μου λες. ? Γιατι οι επιλογες ειναι τρεις. SC[white], SC2[white] και TI[RGB]. Δεν υπαρχουν αλλα πακετα.

 

 

Tα RGB θα τα φας στην μάπα έτσι κι αλλιώς γιατί ολες οι HIGH END μητρικές έχουν επάνω τους δυστυχώς . Οπότε .... υπομονή και κλείσιμο από το bios.

πριν 8 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Ωραια αρα θα τρωω στη μαπα τα λεντακια μου λες. ? Γιατι οι επιλογες ειναι τρεις. SC[white], SC2[white] και TI[RGB]. Δεν υπαρχουν αλλα πακετα. 

 

Το οτι την βαφτιζουν σαν gaming καρτα, δεν παιζει ρολο να φανταστω ε?

 

Πλέον βαφτίζουν GAMING μέχρι και τα κουτιά .... τα τροφοδοτικά και τα lan controllers ... 

 

MARKETING .............

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ωραια εχει φυγει η παραγγελια για την 1070ti. Τωρα απο ram ειτε οι g.skill ειτε οι corsair ιδια τιμη, απλως παραγγελνω οτιδιποτε. Και ακολουθως σπαω το κεφαλι μου για μητρικη και επεξεργαστη χαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Ωραια εχει φυγει η παραγγελια για την 1070ti. Τωρα απο ram ειτε οι g.skill ειτε οι corsair ιδια τιμη, απλως παραγγελνω οτιδιποτε. Και ακολουθως σπαω το κεφαλι μου για μητρικη και επεξεργαστη χαχα

 

Περίμενε να το ψάξουμε παραπάνω για ram για το τι chip φοράει η κάθε μια . 

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες θα κοιτάξουμε και με βάση το QVL  των μητρικών που σε ενδιαφέρουν για μέγιστη σταθερότητα. 

Για αυτό αποφάσισε σε κάθε πλατφόρμα ποια μητρική σε ενδιαφέρει να αγοράσεις. 

Μετά θα δούμε τις μνήμες ανάλογα την μητρική. 

 

Πχ. Το QVL της ASROCK X399 TAICHI έχει τις παρακάτω. 

https://www.skroutz.gr/s/8002208/G-Skill-RipjawsV-32GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C15Q-32GVRB.html

 

https://www.asrock.com/mb/AMD/X399 Taichi/index.asp#Memory

 

Βέβαια δεν σημαίνει πως και οι αλλες δεν θα παίζουν, δεν μπορεί ο κάθε κατασκευαστής να πιστοποιεί για κάθε μητρική όλες τις μνήμες της αγοράς. 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

εδώ έχει διάφορες μετρήσεις τόσο από cpu όσο κι από gpu στο vray benchmark

 

μεταξύ 1070ti και 1070 πας στην ti (και στο bundle της evga)

τα rgb φωτισμοί κλπ κλπ τα απενεργοποιείς,

κι αν δεν θες να εγκαταστήσεις το geforce experience,

βάζεις σκέτο το addon (led visualizer)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@idonthave εχω ηδη παραγγειλει το bundle με την ti. Τωρα πρεπει να δω τι θα κανω με μητρικη/επεξεργαστη. Ειτε θα παω στον intel που ποσταρα αρχικα, ειτε σε καποιον της amd που να κυμαινεται στην ιδια τιμη ή και πιο κατω (1950x) δυσκολο αυτη τη στιγμη να δωσω ενα χιλιαρικο για επεξεργαστη.

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

@idonthave εχω ηδη παραγγειλει το bundle με την ti. Τωρα πρεπει να δω τι θα κανω με μητρικη/επεξεργαστη. Ειτε θα παω στον intel που ποσταρα αρχικα, ειτε σε καποιον της amd που να κυμαινεται στην ιδια τιμη ή και πιο κατω (1950x) δυσκολο αυτη τη στιγμη να δωσω ενα χιλιαρικο για επεξεργαστη.

 

O 2950X είναι μόλις 150€ πάνω από τον 1950Χ και με μια καλή οικονομικοτεχνική μελέτη στο υπόλοιπο hardware μπορεί να μπει.

 

Αν δεν μπορείς να φτάσεις εκεί, θα κοιτάξεις είτε τον 1950X , είτε τον 2920X . Λογικά ο 2920Χ θα κάτσει κάπου μεταξύ 1920X (400€) και 1950X (750€) . Κάπου στα 650€ τον κόβω.

 

Ο I7 7820X δεν έχει θέση ανάμεσα σε αυτούς τους επεξεργαστές. Αν κοιτάς σε τέτοιας κατηγορίας performance cpu,  τότε αλλάζεις σκεπτικό και κοιτάς σε AMD RYZEN 1700/X (215€) για το απόλυτο VALUE , AMD RYZEN 2700 ( 250€) , AMD RYZEN 2700X (o υψηλότερα χρονισμένος) (315€) που είναι πάνω κάτω στην ίδια απόδοση  και σε μητρικές του τύπου MSI X470 PRO (150€) ή για το απόλυτο Value MSI B450 TOMAHAWK (112€) .

 

Η AM4 δίνει 24 PCI-E LANES  ( 16 για κάρτα + 4 για NVME) από τους επεξεργαστές  και δίνει άλλα 2X PCI-E X4 LANES για 2ο NVME από το chipset μαζί με 4 ή 6 SATA ΙΙΙ θύρες.  Μαξ 64GB RAM υποστήριξη σε dual channel .

Δεν είναι  HDET , προσφέρει όμως επιδόσεις 8-CORE/16 THREADS που βρίσκεις στην HDET πλατφόρμα του 2066 σε πολύ πιο χαμηλή τιμή .

Εξάλλου και ο 8-πύρηνος 2066 της hdet δεν δίνει την δυνατότητα για εξολοκλήρου χρήση της 2066 πλατφόρμας. 24 lanes έχει ενεργά από τα 40.

 

Το budget που έχεις πάντως και η δουλειά που το θες δείχνει HDET πλατφόρμα.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ενας 1950x ποτε υπολογιζεις να χρειαστει αναβαθμιση; Ισχυει οτι προγραμματα τυπου PS και αλλα της Adobe η Intel λογω καλυτερου single core τα τρεχει ευκολοτερα; Ενω αντιθετως σε προγραμματα τυπου houdini, 3dax, maya υπερτερουν οι της amd? Και ποιος επεξεργαστης ενδεικνειτε για προγραμματισμο; python, ή και vvvv?

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Ενα 1950x ποτε υπολογιζεις να χρειαστει αναβαθμιση; Ισχυει οτι προγραμματα τυπου PS και αλλα της Adobe οι Intel λογω καλυτερου single core τα τρεχουν ευκολοτερα; Ενω αντιθετως σε προγραμματα τυπου houdini, 3dax, maya υπερτερουν οι της amd? Και ποιος επεξεργαστης ενδεικνειτε για προγραμματισμο; python, ή και vvvv?

 

Σε σχέση με το πρώτο, για αυτό σου προτείνω τον 2950Χ και τον 2920Χ γιατί εχουν αυξημένο Single core (υψηλότερα boost ρολόγια) σε σχέση με τους ripper πρώτης γενιάς και χαμηλότερα latencies. 

Ναι το δεύτερο ισχύει για όλα τα ripper.

Και στο τρίτο σου έχω απαντήσει βάση απόδοσης κόστους. Ρώτα και τους πιο ειδικούς εδώ .

πχ. τον https://www.thelab.gr/profile/38068-jaco/  ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Dinos87 said:

@salde θεωρω οτι ημουν ξεκαθαρος, το ποσο 1500-2000 δεν περιλαμβανει περιφερειακα και λειτουργικο. Αφορα εξ’ολοκληρου το στησιμο του κουτιου.

Με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται. Από Γερμανία:

 

1 Crucial MX500 500GB, SATA (CT500MX500SSD1)
1 AMD Ryzen Threadripper 2950X, 16x 3.50GHz, boxed ohne Kühler (YD295XA8AFWOF)
1 Corsair Vengeance LPX schwarz DIMM Kit 32GB, DDR4-3000, CL16-20-20-38 (CMK32GX4M4D3000C16)
1 MSI X399 SLI Plus (7B09-008R)
1 Noctua NH-U12S TR4-SP3
1 Phanteks Eclipse P400S Tempered Glass Edition schwarz/rot, Glasfenster, schallgedämmt (PH-EC416PSTG_BR)
1 EVGA BQ Serie 750 BQ 750W ATX 2.3 (110-BQ-0750-V2)

1773€ (χωρίς μεταφορικά).

 

Κοιτάς με τα υπόλοιπα σε μεταχειρισμένη κάρτα (1060 6b π.χ.), ή ξεκινάς με 1050ti και αναβαθμίζεις στο μέλλον. Την κάρτα την θέλεις για τα viewports και σε αυτό τον τομέα η απόδοση των καρτών δεν είναι γραμμική. Εγώ ήμουν για καιρό στο 3ds max και στο Rhino 5 με μια gtx780 και δεν είχα κανένα θέμα. Η 1050ti είναι παρόμοιας ή λίγο καλύτερης απόδοσης. Εν τω μεταξύ, η απόδοση στα viewports των προγραμμάτων στις νέες εκδόσεις τους (max 2018+ και Rhino 6) έχει βελτιωθεί εντυπωσιακά. Οπότε, μη σε αγχώνει το θέμα αυτό. Ξεκινάς με μια entry level κάρτα και αναβαθμίζεις εν καιρώ. Επιμένω στον 2950Χ για πολλούς λόγους που και ακόμα και οι AMDάδες του thread (οι ίδιοι αυτο-ονομάστηκαν έτσι, δεν το λέω εγώ :) ) δεν μπορούν να τους καταλάβουν. Το κάνω γιατί ασχολούμαι με τα 3d εδώ και αρκετά χρόνια και γνωρίζω καλά που πρέπει να ρίξεις βάρος ανάλογα με το workflow που έχεις. Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σας πληρωνει κανεις απο amd??? Χαχαχα με στελνετε κατευθειαν εκει! :)

8 minutes ago, pnick said:

Με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται. Από Γερμανία:

 

1 Crucial MX500 500GB, SATA (CT500MX500SSD1)
1 AMD Ryzen Threadripper 2950X, 16x 3.50GHz, boxed ohne Kühler (YD295XA8AFWOF)
1 Corsair Vengeance LPX schwarz DIMM Kit 32GB, DDR4-3000, CL16-20-20-38 (CMK32GX4M4D3000C16)
1 MSI X399 SLI Plus (7B09-008R)
1 Noctua NH-U12S TR4-SP3
1 Phanteks Eclipse P400S Tempered Glass Edition schwarz/rot, Glasfenster, schallgedämmt (PH-EC416PSTG_BR)
1 EVGA BQ Serie 750 BQ 750W ATX 2.3 (110-BQ-0750-V2)

1773€ (χωρίς μεταφορικά).

 

Κοιτάς με τα υπόλοιπα σε μεταχειρισμένη κάρτα (1060 6b π.χ.), ή ξεκινάς με 1050ti και αναβαθμίζεις στο μέλλον. Την κάρτα την θέλεις για τα viewports και σε αυτό τον τομέα η απόδοση των καρτών δεν είναι γραμμική. Εγώ ήμουν για καιρό στο 3ds max και στο Rhino 5 με μια gtx780 και δεν είχα κανένα θέμα. Η 1050ti είναι παρόμοιας ή λίγο καλύτερης απόδοσης. Εν τω μεταξύ, η απόδοση στα viewports των προγραμμάτων στις νέες εκδόσεις τους (max 2018+ και Rhino 6) έχει βελτιωθεί εντυπωσιακά. Οπότε, μη σε αγχώνει το θέμα αυτό. Ξεκινάς με μια entry level κάρτα και αναβαθμίζεις εν καιρώ. Επιμένω στον 2950Χ για πολλούς λόγους που και ακόμα και οι AMDάδες του thread (οι ίδιοι αυτο-ονομάστηκαν έτσι, δεν το λέω εγώ :) ) δεν μπορούν να τους καταλάβουν. Το κάνω γιατί ασχολούμαι με τα 3d εδώ και αρκετά χρόνια και γνωρίζω καλά που πρέπει να ρίξεις βάρος ανάλογα με το workflow που έχεις. Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια. 

Να σαι καλα μαν! Ευχαριστω για το χρονο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Dinos87 said:

Ρε σας πληρωνει κανεις απο amd??? Χαχαχα με στελνετε κατευθειαν εκει! :)

Να σαι καλα μαν! Ευχαριστω για το χρονο σου!

1,5 χρόνο πριν η λέξη AMD δεν θα υπήρχε στο παρόν thread ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ AMDάδες. Τα πράγματα όμως αλλάξανε και όταν η μία εταιρία σου δίνει τους διπλάσιους πυρήνες στα ίδια λεφτά και πιθανόν καλύτερη πλατφόρμα, αλλά και δεδομένα αναβαθμίσιμη σε επίπεδα που η Intel πλατφόρμα απλά δεν θα δει ΠΟΤΕ, ε πως να το κάνουμε. Ακόμα και αν υπάρχουν προγράμματα που βλέπουν λίγους πυρήνες και ένας Intel θα ήταν καλύτερος εκεί, αν το μηχάνημα δεν κάνει αποκλειστικά αυτή τη πολύ συγκεκριμένη δουλειά όπου οι πολλοί πυρήνες είναι άχρηστοι και πάλι το AMD θα είναι προτιμότερο. Πολύ περισσότερο αν κάνεις μια δουλειά και για παράδειγμα κάνεις minimize την εφαρμογή και δουλεύεις πάνω σε κάτι άλλο. Εκεί η ύπαρξη ενός ή περισσοτέρων NVMe αποθηκευτικών μέσων, μπόλικης μνήμης και μπόλικων διαθέσιμων πυρήνων, πιθανών να διατηρεί το μηχάνημα πλήρως αξιοποιήσιμο για επιπλέον παράλληλα tasks.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.