Jump to content



Στησιμο PC


Recommended Posts

Όποια και να πάρεις από αυτές που αναφέρθηκαν είσαι εντάξει. Εάν θέλεις να δεις ποιές μνήμες έχουν δοκιμαστεί από την ASRock, μπορείς να δεις εδώ:

http://www.asrock.com/MB/AMD/X399 Taichi/index.asp#Memory

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Οκ για να διορθωσω τη βλακεια μου. Η συγκεκριμενη μητρικη(x399 taichi) ειναι αποκλειστικα για ryzen, το καταλαβα. Την εχω ήδη παραγγειλει ανεξαρτητως επεξεργαστη. Οσο αφορα τις ram τι κανω? Εχουμε αναφερει 3-4 διαφορετικες μεχρι τωρα.

 

Όχι RYZEN αλλά Threadripper .

1900x, 1920x, 1950x, 2920x, 2950x, 2970wx, 2990wx είναι οι συμβατοί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ εχει μεινει για αγορά μόνο ο επεξεργαστης. Ο,τι και να παρω θα ειναι τεραστια αναβαθμιση σε σχεση με το μηχανημα που εχω αυτη τη στιγμη. Το δυσκολο θα ναι το σεταρισμα όλων αυτων και πως ελεγχω αν ολα δουλευουν οπως πρεπει. Χαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Οκ εχει μεινει για αγορά μόνο ο επεξεργαστης. Ο,τι και να παρω θα ειναι τεραστια αναβαθμιση σε σχεση με το μηχανημα που εχω αυτη τη στιγμη. Το δυσκολο θα ναι το σεταρισμα όλων αυτων και πως ελεγχω αν ολα δουλευουν οπως πρεπει. Χαχ

 

μνήμες ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

 

μνήμες ?

Αυτες που μου χεις πει, αν και κοστιζουν κατι πανω απο 300€ με μεταφορικα αποτι βλεπω. Υπαρχει εναλλακτικη;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Αυτες που μου χεις πει, αν και κοστιζουν κατι πανω απο 300€ με μεταφορικα αποτι βλεπω. Υπαρχει εναλλακτικη;

 

 

275+ μεταφορικά δεν είναι και με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό ?

Αν φτάνουν στα 300€ θα κοιτάξουμε και για άλλες.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει, κατι λιγοτερο απο 300€ στο συνολο. Αλλα αν υπαρχει εναλλακτικη εξισου καλη με λιγοτερα χρηματα θα το προτιμουσα. Εχουμε δει καποιες στα 240 αν δεν κανω λαθος.

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Ε-ε-ερχεται και το κουτι! χαχα https://www.amazon.de/Corsair-Obsidian-PC-Gehäuse-Seitenfenster-Performance/dp/B00YJJBFIO Ενταξει, τωρα θα με βρίσεις @adpanos για το επιπλεον 40αρι αλλα ωραιο ειναι, δεν ειναι?

 

Ωχ .... Πάνε τα χρήματα, γίνανε λαμαρίνες ....??

 

Βέβαια στήνεις συστηματάρα για χρόνια. Όχι αστεία . 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, adpanos said:

 

Ωχ .... Πάνε τα χρήματα, γίνανε λαμαρίνες ....??

 

Βέβαια στήνεις συστηματάρα για χρόνια. Όχι αστεία . 

 

 

Με τις ram τι κανω; 

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Με τις ram? 

 

Με τις ραμ περιμένεις να πέσουν κι άλλο. 

Λογικά για αυτές που παίζουν στα 275€ πας που είναι και στο QVL της μητρικής το οποίο αναφέρει πως μπορείς να βάλεις ακόμα και 8 modules και να παίζουν με XMP στα 3000Μηζ.

 

Αν για κάποιο λόγο ανέβει η τιμή τους πάνω από τα 300€, τότε θα κοιτάξουμε σε μνήμες με Samsung b-dies chip που είναι πιο δεκτικά στα Ryzen και παίζουν και με χαμηλά timings.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οπως ειμαι τωρα με το budget υπαρχει η δυνατοτητα για τις συγκεκριμενες και τον 1920χ για να κλεισει το θεμα. Αλλα το σκεφτομαι ακομα, ισως περιμενω τον 2920. Απο τη μια αξιζει απτην αλλη με τα 250€ διαφορα θα παρω οθονη κτλ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Ωραια οπως ειμαι τωρα με το budget υπαρχει η δυνατοτητα για τις συγκεκριμενες και τον 1920χ για να κλεισει το θεμα. Αλλα το σκεφτομαι ακομα, ισως περιμενω τον 2920. Απο τη μια αξιζει απτην αλλη με τα 250€ διαφορα θα παρω οθονη κτλ 

 

Θα περίμενα να σκάσουν οι 2970WX και 2920 γιατί μπορεί να δεις ακόμα και την τιμή του 1950X να πέφτει ή να δεις τον 1920Χ να πέφτει ακόμα περισσότερο. 

 

Οι μνήμες έχουν πτωτικές τάσεις πάντως τον τελευταίο καιρό. 

Για εμένα πάντως είναι λάθος το σκεπτικό που το έχεις στήσει μέχρι τώρα. 

Πήγαμε να αδράξουμε την ευκαιρία να βάλεις όσο το δυνατόν καλύτερα γραφικά  και PSU μέσω τις προσφορά , ενώ πρώτη προτεραιότητα θα έπρεπε να είναι το CPU .

 

Το κάναμε με την λογική πως θα συμπίεζες το κόστος όλων των άλλων parts και θα καταφέρναμε να βάλουμε και CPU και GPU από το πάνω ράφι στην σύνθεση εκμεταλλευόμενοι την προσφορά. Η CPU από το πάνω ράφι (1950X/ 2950X) αρχικά ήταν αδιαπραγμάτευτη. Η συμπίεση θα γινόταν για να μπει και κάρτα γραφικών καλή.

Θα αφήναμε τα parts που προστίθενται ή αλλάζουν (NVME, ψύκτρες, μνήμες) σε μια ικανοποιητική ποσότητα- ποιότητα- απόδοση  και στο μέλλον θα τα πλήρωνες όπως σου έδειχνε ο τρόπος εργασίας σου. 

 

Με τον NVME στα 500gb, το κουτί στα +100€ κ.λ.π. χάθηκε ο στόχος της CPU . Σε αυτά σου έχει φύγει τουλάχιστον ένα εξτρά 200€ .... απ ότι θα έπρεπε.

Περίμενε μήπως το σώσεις . ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν δόθηκε βάρος στα σωστά κομμάτια δυστυχώς. Nvme και φρου φρου δεν χρειαζόντουσαν. Το κουτί ακριβό και ξεπερασμένο πλέον. Συγγνώμη για την γκρίνια, αλλά εφόσον μιλάμε για pc που προορίζεται για δουλειά έπρεπε να μοιραστούν σωστότερα τα χρήματα στα κομμάτια ώστε να χωρέσει ο επεξεργαστής που ήταν ιδανικός για την περίπτωση.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε σεις ολα τα κομματια που πηρα μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλα. Αμα σας ποσταρω οτι εκλεισε ο 1920 τοτε μπορειτε να γκρινιαξετε. Χαχ προς το παρων περιμενω να δω τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να στοχεύσεις προς τον 2950Χ. Μπορούσες. Πολύ μεγαλύτερη δύναμη στο editing (4.4GHz boost), αλλά κυρίως στο rendering (σχεδόν 30%). Θα το βρείς μπροστά σου. Θα έκανα συμβιβασμούς σε όλα τα υπόλοιπα, προσωπικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια γρηγορη αναγνωση, θα συμφωνησω με τον pnick...!!    δυστυχως ξεκινησες απο "λαθος" αγορες..!!   

 

το πρωτο που επρεπε να χτυπησεις, μιας και ειναι καλη ευκαιρια, ειναι το Bundle EVGA με 1070Ti+ 750W PSU...!! 

επειτα, κοιτας το συνδυασμο CPU + MOBO+RAM, και μεταααααααα Δισκους- Opt.Drives , και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ το κουτι και οτι αλλο εχει απομεινει.....!!!! 

 

 

το κουτι που πηρες δεν θα σου αποδωσει τιποτα παραπανω π.χ απο ενα Deepcool Dukase V3, CM Masterbox 5, κ.α. παρομοια...! 

 

 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, pnick said:

Έπρεπε να στοχεύσεις προς τον 2950Χ. Μπορούσες. Πολύ μεγαλύτερη δύναμη στο editing (4.4GHz boost), αλλά κυρίως στο rendering (σχεδόν 30%). Θα το βρείς μπροστά σου. Θα έκανα συμβιβασμούς σε όλα τα υπόλοιπα, προσωπικά. 

Καταλαβαινω αυτα που λετε αλλα ξερω οτι ακομα και ο 1920x, γνωριζοντας και την δουλεια μου και συγκριτικα με το μηχανημα που εχω αυτη την στιγμη θα ηταν κατι παραπανω απο απιστευτα καλος. Ισως περιμενω τον οκτωβρη για επεξεργαστη ή απλα θα προσπαθησω να αυξησω το budget. Το σκεφτομαι ακομα, δεν υπαρχει λογος γκρινιας χωρις να υπαρχει τελικη αποφαση. :)

 

Μπορει μετα το bundle να επρεπε να παρω cpu αλλα απο τη στιγμη που υπηρχε στο τραπεζι η ημερομηνια 10/10 για τους threadripper ειπα να περιμενω.

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Καταλαβαινω αυτα που λετε αλλα ξερω οτι ακομα και ο 1920x, γνωριζοντας και την δουλεια μου και συγκριτικα με το μηχανημα που εχω αυτη την στιγμη θα ηταν κατι παραπανω απο απιστευτα καλος. Ισως περιμενω τον οκτωβρη για επεξεργαστη ή απλα θα προσπαθησω να αυξησω το budget. Το σκεφτομαι ακομα, δεν υπαρχει λογος γκρινιας χωρις να υπαρχει τελικη αποφαση. :)

 

1920X   ---->  https://geizhals.eu/amd-ryzen-threadripper-1920x-yd192xa8aewof-a1664904.html     €400

Evga Bundle  1070Ti + 750W PSU    ==  €500

ΜΟΒΟ  Asrock X399 TAICHI  =  €350   

 

για αρχη-βαση =  €1250

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, cabdik said:

 

1920X   ---->  https://geizhals.eu/amd-ryzen-threadripper-1920x-yd192xa8aewof-a1664904.html     €400

Evga Bundle  1070Ti + 750W PSU    ==  €500

ΜΟΒΟ  Asrock X399 TAICHI  =  €350   

 

για αρχη-βαση =  €1250

Τα χω παρει αυτα που λες. Και αυτη τη στιγμη υπαρχουν 350-400€ για cpu. Αρα μπορω να παω στον 1920. Οπως προειπα περιμενω να δω αν μπορω να αυξησω το budget για τον 1950 ή 2920.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.