Jump to content



Στησιμο PC


Recommended Posts

2 minutes ago, yanni said:

1,5 χρόνο πριν η λέξη AMD δεν θα υπήρχε στο παρόν thread ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ AMDάδες. Τα πράγματα όμως αλλάξανε και όταν η μία εταιρία σου δίνει τους διπλάσιους πυρήνες στα ίδια λεφτά και πιθανόν καλύτερη πλατφόρμα, αλλά και δεδομένα αναβαθμίσιμη σε επίπεδα που η Intel πλατφόρμα απλά δεν θα δει ΠΟΤΕ, ε πως να το κάνουμε. Ακόμα και αν υπάρχουν προγράμματα που βλέπουν λίγους πυρήνες και ένας Intel θα ήταν καλύτερος εκεί, αν το μηχάνημα δεν κάνει αποκλειστικά αυτή τη πολύ συγκεκριμένη δουλειά όπου οι πολλοί πυρήνες είναι άχρηστοι και πάλι το AMD θα είναι προτιμότερο. Πολύ περισσότερο αν κάνεις μια δουλειά και για παράδειγμα κάνεις minimize την εφαρμογή και δουλεύεις πάνω σε κάτι άλλο. Εκεί η ύπαρξη ενός ή περισσοτέρων NVMe αποθηκευτικών μέσων, μπόλικης μνήμης και μπόλικων διαθέσιμων πυρήνων, πιθανών να διατηρεί το μηχάνημα πλήρως αξιοποιήσιμο για επιπλέον παράλληλα tasks.

 

 

Μα το καταλαβα ρε συ, ειπα να κανω καμια πλακιτσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα λιγο επεξεργαστες/τιμες και εχοντας υποψην οτι εχω παρει ηδη το bundle(=520€) η μονη επιλογη αν δε θελω να υπερβω τα 2000 ειναι ο 1920x(12/24). Δεν ξερω που τον βρηκατε στα 398€ αλλα εγω βλεπω οτι ειναι 500+ και με αγνωστη ημερομηνια παραλαβης.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Dinos87 said:

Κοιταξα λιγο επεξεργαστες/τιμες και εχοντας υποψην οτι εχω παρει ηδη το bundle(=520€) η μονη επιλογη αν δε θελω να υπερβω τα 2000 ειναι ο 1920x(12/24). Δεν ξερω που τον βρηκατε στα 398€ αλλα εγω βλεπω οτι ειναι 500+ και με αγνωστη ημερομηνια παραλαβης.

Από τα 460€ ξεκινάει σε Ελληνικά μαγαζιά, οπότε Ευρώπη μπορεί να παίζει και χαμηλότερα.

 

AMD Ryzen Threadripper 1920X Box - Skroutz.gr

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Από τα 460€ ξεκινάει σε Ελληνικά μαγαζιά, οπότε Ευρώπη μπορεί να παίζει και χαμηλότερα.

 

AMD Ryzen Threadripper 1920X Box - Skroutz.gr

 

 

 

 

Εδώ στα 398€

https://www.bestprice.gr/item/2155152048/amd-ryzen-threadripper-1920x-box.html?qid=3gKfzBRCzlj_0a8fd&seq=2

 

https://xcite.gr/shop/hlektronikoi-ipologistes-pc/hardware/epeksergastes-cpu/amd-ryzen-threadripper-1920x-3-5ghz-32mb-l3-box-processor-730143308786/?ref=bestprice.gr

 

Αλλά νομίζω πως βάση του budget μπορείς να πας στον 1950Χ τουλάχιστον χωρίς να υπερβείς τα 2000€.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

 

Αναλυτικά.

 

520€ το σετ  κάρτας γραφικών + τροδοδοτικό. 

 

Αυτό σημαίνει πως περισσεύουν 1480€.

 

- Κουτί 50-60€.

https://www.skroutz.gr/s/9537232/Deepcool-Dukase-V2.html

- ψύκτρα 27€

https://www.skroutz.gr/s/12634427/Arctic-Freezer-33-TR-White.html

- Μητρική από Ελλάδα  (MSI) στα 310€ 

ή την καλύτερη (ASROCK X399) στα 335€

- SSD στα 80€

https://www.skroutz.gr/s/14857816/Samsung-970-Evo-NVMe-M-2-250GB.html

η

https://www.skroutz.gr/s/14727184/Crucial-MX500-M-2-500GB.html

-Σκληρός 1TB στα 35€ 

https://www.skroutz.gr/s/11871386/Toshiba-P300-1TB-Bulk.html

- Μνήμες στα 250- 270€ 

https://www.skroutz.gr/s/8002208/G-Skill-RipjawsV-32GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C15Q-32GVRB.html

======================================

807€ βγαίνουν με τα καλύτερα parts.

 

Οπότε τα χρήματα για επεξεργαστή είναι στα 685€  με ASROCK μητρική. 

 

Είτε βάζεις τον 1950X βάζοντας ακόμα 80€ που νομίζω πως είναι αστείο το ποσό για τον μέγεθος της επένδυσης που κάνεις ,

 

ή περιμένεις  μέχρι τις 10/10/2018 και παίρνεις τον 2920X  κάπου στα 600€ 

 

ή βάζεις +200€ και πας σε 2950X .

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, adpanos said:

 

 

Εδώ στα 398€

https://www.bestprice.gr/item/2155152048/amd-ryzen-threadripper-1920x-box.html?qid=3gKfzBRCzlj_0a8fd&seq=2

 

https://xcite.gr/shop/hlektronikoi-ipologistes-pc/hardware/epeksergastes-cpu/amd-ryzen-threadripper-1920x-3-5ghz-32mb-l3-box-processor-730143308786/?ref=bestprice.gr

 

Αλλά νομίζω πως βάση του budget μπορείς να πας στον 1950Χ τουλάχιστον χωρίς να υπερβείς τα 2000€.

 

Το Xcite είχε φάει τρελό κράξιμο στο skroutz με πολλές παραγγελίες να μην παραδίδονται. Οπότε από ότι βλέπω την κοπάνισε από το Skroutz και πήγε Bestprice.

Τα 398 ευρώ(+μεταφορικά) πάντως ισχύουν και στο Mindfactory.

AMD Ryzen Threadripper 1920X 12x 3.50GHz So.TR4 WOF - Sockel TR4 | Mindfactory.de - Hardware,

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημερα. Γεια να προχωραει λιγο το πράμα. Ας αφησουμε στην ακρη λιγο τον επεξεργαστη(ειτε amd 1920/50/2950 ειτε intel) παιρνω τον ssd και την μητρικη για την ωρα για να μπορεσουμε να δουμε και τις ram. Ειτε msi x399(εδω βλεπω υπαρχουν διαφορα μοντελα πχ sli, προς τα που κοιταζω;)ειτε asrock x399 taichi εχουν καποια τρελη διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Dinos87 said:

Καλή σας ημερα. Γεια να προχωραει λιγο το πράμα. Ας αφησουμε στην ακρη λιγο τον επεξεργαστη(ειτε amd 1920/50/2950 ειτε intel) παιρνω τον ssd και την μητρικη για την ωρα για να μπορεσουμε να δουμε και τις ram. Ειτε msi x399(εδω βλεπω υπαρχουν διαφορα μοντελα πχ sli, προς τα που κοιταζω;)ειτε asrock x399 taichi εχουν καποια τρελη διαφορα;

Ακόμα κατι. Οι επεξεργαστες που προανεφερα, ειναι ολοι συμβατοι και τρεχουν χωρις προβληματα με τις συγκεκριμενες μητρικες; Ή υπαρχει καλυτερη συμβατοτητα απο συγκεκριμενα κομματια;

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτης γενιας thredripper μπαινουν σε ολες τις μητρικες. Οι δευτερης γενιας ισως να θελουν bios update οι μητρικες για να τους δεχτουν, αν αυτες εχουν μεινει πολυ στο ραφι και εχουν παλιο bios.  Αν ειναι μοντελα που κυκλοφορησαν τους τελευταιους μηνες δεν θα υπαρχει προβλημα. 

 

Μονο με τις μνημες αν υπαρξει θεμα, αλλα και αυτο πλεον ειναι λυμμενο εδω και κανεναν χρονο. Επιπλεον σε πολλες περιπτωσεις οι οποιες ασυμβατοτητες μνημων, σε intel ή amd, εχουν να κανουν με το αν θα παιξουν στην μεγιστη ταχυτητα και με τα χαμηλοτερα timmings, οχι αν γενικοτερα θα παιξουν.

 

Γενικα τωρα γινεται θεμα για το αν θα τυχει το μισο ή ενα τις εκατο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και τα 

 

Nzxt h500

Nzxt s340

Phanteks P400S 

Που είναι πολύ καλά και ποιοτικά ? 

 

Να σου μείνει και τίποτα για cpu  ....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Θα τα τσεκάρω, ευχαριστω! Αν και το Corsair το λατρεψα! Φυσικα δεν υπαρχει και ειναι και εξαντλημενο απο κατασκευαστη. Το χω βρει καπως ποιο φθηνο στο amazon, θα δω τι θα γινει. Οπως τα χω υπολογισμενα, αυτη τη στιγμη με 250e σε ram 300-350ε σε μητρικη έχω αλλα 600e περιπου για επεξεργαστη και κλεισαμε. Νομιζω και στον 1920x να παω για αρχη, την δουλεια μου θα την κανω μια χαρα. Και οταν ανθισουν οι δουλειες τον αντικαθιστω. Το θεμα μου τωρα ειναι η μητρικη και οι ερωτησεις που εκανα σε πιο πανω απαντηση. 

 

Επισης μια αλλη ερωτηση, μου εχουν πει καλυτερα το τροφοδοτικο να βρισκεται στο πανω μερος. ισχυει? γιατι παρατηρω οτι στο συγκεκριμενο box βρισκεται στη βαση.

Έγινε επεξεργασία από Dinos87
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο σε ολα τα συγχρονης σχεδιασης κουτια ειναι κατω. Πανω θα υπαρχουν θεσεις και για εναν και για δυο ανεμιστηρες προκειμενου να υπαρχει καλη ροη αερα. Τροφοδοτικο πανω, last decade.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και η μητρική είναι το τελευταίο ερωτηματικό, δεν κοιτάς λίγο και εδώ τι έχουν αγοράσει τα παιδιά;

AMD Threadripper thread - Page 21 - AMD Platform - TheLab.gr

Κάνε και ένα μικρό ερώτημα εκεί "Θέλω μητρική Threadripper για productivity".

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Dinos87 έγραψε:

Θα τα τσεκάρω, ευχαριστω! Αν και το Corsair το λατρεψα! Φυσικα δεν υπαρχει και ειναι και εξαντλημενο απο κατασκευαστη. Το χω βρει καπως ποιο φθηνο στο amazon, θα δω τι θα γινει. Οπως τα χω υπολογισμενα, αυτη τη στιγμη με 250e σε ram 300-350ε σε μητρικη έχω αλλα 600e περιπου για επεξεργαστη και κλεισαμε. Νομιζω και στον 1920x να παω για αρχη, την δουλεια μου θα την κανω μια χαρα. Και οταν ανθισουν οι δουλειες τον αντικαθιστω. Το θεμα μου τωρα ειναι η μητρικη και οι ερωτησεις που εκανα σε πιο πανω απαντηση. 

 

Επισης μια αλλη ερωτηση, μου εχουν πει καλυτερα το τροφοδοτικο να βρισκεται στο πανω μερος. ισχυει? γιατι παρατηρω οτι στο συγκεκριμενο box βρισκεται στη βαση.

 

Πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση στον επεξεργαστή. 

Θα έλεγα από 1950Χ και επάνω να κοιτάξεις.

 

Δεν έπρεπε να παρεις 500άρη NVME αλλά για αρχή 250άρη ώστε να μην ψιαλιδίσεις κι άλλο το budget του CPU.

 

Μεταξύ TAHCHI X399 και MSI , πάρε την TAICHI. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

 

Το τροφοδοτικό πρέπει να βρίσκεται κάτω με δική του είσοδο και έξοδο αέρα .

 

Επάνω πρέπει να υπάρχει χώρος για ψυγείο του τύπου ENERMAX LIQUITECH 280 / 360  σε περίπτωση που χρειαστεί . 

Πλέον πολλά κουτιά έχουν και αυτό το τούνελ που βλέπεις στο οποίο μπορείς να χώσεις ότι καλωδιομάνι υπάρχει στο κουτί. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. @adpanos οι επεξεργαστες ασχετως εταιριας και μοντελου ειναι συμβατες με οποιαδιποτε μητρικη? Λεω να παραγγειλω τωρα κουτι, μητρικη και ram και ισως περιμενω λιγο για τον επεξεργαστη. Αρχικα ηθελα καπως αμεσα τον υπολογιστη αλλα απο τη στιγμη που καποια κομματια μπορει να τα παραλαβω σε 3-4εβδομαδες θα το ξανασκεφτω και ισως περιμενω τον 2920x. Αλλιως θα παω σε 1920x για αρχη, εξαλλου τα 2000 ειναι το πολυ ταβανι που έθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ για να διορθωσω τη βλακεια μου. Η συγκεκριμενη μητρικη(x399 taichi) ειναι αποκλειστικα για ryzen, το καταλαβα. Την εχω ήδη παραγγειλει ανεξαρτητως επεξεργαστη. Οσο αφορα τις ram τι κανω? Εχουμε αναφερει 3-4 διαφορετικες μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.