Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα ,

 

ενδιαφέρομαι για τη πρώτη μου μηχανή , ως χομπίστας φωτογραφίας εδώ και κάποια χρόνια.

Γνωρίζω βασικά στις επιλογές λήψης και ρυθμίσεις , ακόμη περισσότερα απο επεξεργασία φωτογραφίας (GIMP/Photoshop)  , κυρίως έχω τη κλασική 

μούρλα να φύγω Κυριακή πρωί σε ένα μέρος με τη δικαιολογία της φωτογραφίας  :hehe:

 

Ήθελα να ξεκινήσω με την M10 της Canon στα 270Ε που έπαιζε, ένα ποσό λογικό νομίζω για την αρχή.

Πάει αυτή όμως ( discontinued νομίζω?) , οπότε ψάχνομαι με βασική DSLR ή mirrorless

αναγκαστικά λίγο παραπάνω απ'ότι βλέπω.

 

Οπότε βλέπω την Canon 4000D στα 299 σαν kit , την 1300D στα 330 σαν kit + sd μνήμη 

, αγγελία μεταχειρισμένου για την A5100 στα 360Ε και την Nikon 3400 (χωρίς τον φακό VR νομίζω) στα 360Ε σαν kit, 

που το βλέπω ως too much / ταβάνι πλέον.

 

Τι γνώμη έχετε ? 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες φωτογραφικα ολοημερα, η μπαταρια ειναι κατι που πρεπει να λαβεις υποψην. Η δικη μου d3400 εχει αυτονομια περιπου 950 ληψεων. Και γενικα οι dslr εχουν πιο ανθεκτικες μπαταριες νομιζω. Στα περιπου 300, μπορεις να βρεις στα μεταχειρισμενες d3300,ενω με 360 ισως βρεις και d3400 με τον κιτ 18-55 vr, το οποιο vr ειναι καλο να υπαρχει.

 

Τα χαρακτηριστικα των nikon ειναι λιγο ανωτερα απο αντιστοιχης αξιας canon στην κατηγορια τιμης που θελεις να κυμανθεις!

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

α) Οτι και να πάρεις, προς θεού μη πάρεις 5100μτχ ακόμα και στα 200. Είναι obsolete συσκευή.(συσκευή, όχι φωτογραφική μηχανή).

β) Εφόσον ξέρεις τα βασικά, πριν διαλέξεις σύστημα, κοιτα και τους φακούς που έχει, και τις τιμές τους, γιατί αργά ή γρήγορα θα ψαχτείς.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά , όντως θα περιμένω λίγο μπας και παίξει κάτι τότε , Black Friday κ λοιπά.

 

Μετά και απο τις απόψεις σας, πηγαίνω μάλλον σε Canon 1300D ή την παραπλήσια (πλαστική) 4000D. 

Μια προτίμηση στην 1300D γιατί διαβάζω οτι σε περίπτωση που παίζω με αλλαγές φακών ,

τα μεταλλικά mounts θα επιδείξουν λογικά καλύτερη αντοχή.

 

Αν τυχόν ακουστεί κάτι καλό σε αυτό το price range , εδώ είμαστε :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thresh86 said:

Τελικά , όντως θα περιμένω λίγο μπας και παίξει κάτι τότε , Black Friday κ λοιπά.

 

Μετά και απο τις απόψεις σας, πηγαίνω μάλλον σε Canon 1300D ή την παραπλήσια (πλαστική) 4000D. 

Μια προτίμηση στην 1300D γιατί διαβάζω οτι σε περίπτωση που παίζω με αλλαγές φακών ,

τα μεταλλικά mounts θα επιδείξουν λογικά καλύτερη αντοχή.

 

Αν τυχόν ακουστεί κάτι καλό σε αυτό το price range , εδώ είμαστε :D

 

Υπομονή και θα πάρεις Nikon D3400 VR κοντά στα 330€. Έχει ξαναπαίξει στα 349 αν θυμάμαι καλά.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυρίες κ κύριοι  , ήγγικεν η ώρα  , το έθνος στας δύσκολας στιγμάς που διάγει χρειαζ.... εχμ 

 

Black Friday , Βλακ week πείτε το όπως θέλετε, απο τα κεντρικά έπεσαν εντολή για εκπτώσεις :

 

- 1ος μπαγλαμάς (μαζί με καρτούλα 16gb αγνώστων στοιχειώνε) https://www.photoagora.gr/fwtografia/d-slr-cameras/canon-eos-4000d-kit-ef-s-18-55mm-dc-iii.html

 

- 2ος μπαγλαμάς https://www.akalavrentzos.gr/ψηφιακεσ-dslr/μηχανες-dslr-nikon/nikon-d3400-black-kit-af-p-18-55mm-dx-vr.html

 

-3oς , παίζει με mirrorless https://www.photoagora.gr/fwtografia/mirrorless-cameras/ 

 

Αξίζει ή καλύτερα να έρθει η επόμενη εβδομάδα που θα είναι όντως μπλακ αν δεν ξεπουλήσουν αυτήν ? 

Link to comment
Share on other sites

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_nikon-d3400-af-p-18-55-mm-f3-5-5-6g-black-kit-vba490-k002-1190860.html

 

Εδώ είσαι. 299€ τίμια. 

 

Edit: Έβαλες το kit με τον VR. Το δικό σου τότε.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καπου πηρε το ματι μου την d3400 με τον 18-105 vr. Κανε τη χαρη στον εαυτο σου και διεθεσε το παραπανω κοστος και παρε αυτο το σετ. Το εξτρα ζουμ, και το οτι θα εχεις φακο σειρας af-s αντι για af-p αξιζει και με το παραπανω. 

 

Μια φωτογραφικη μηχανη μπορει να μεινει στην κατοχη σου πολλα πολλα χρονια. Οποιο εξτρα κοστος προκυπτει, σιγουρα γινεται αποσβεση...

 

Edit: Να! Το βρηκα! 

https://www.public.gr/product/fotografia/dslr-cameras/public-pack:-dslr-nikon-d3400-and-18-105-vr-and-tsanta-metaforas-nikon-and-tripodo-hama/prod8564479pp/

 

Καλοριζικια!

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

χρόνια έχω d3100+18-105 vr (νομίζω 8 μπορεί και λίγο παραπάνω)
είμαι χαρούμενος με το πακέτο (ναι πλεον θα ήθελα καλύτερο "hardware" κυρίως στο σώμα, αλλά ακόμη με καλύπτει)
συγγενικό μου πρόσωπο έχει sony a5100+ 16-50

πάμε στα θετικά των dslr (θα πω με βάση την d3100)

μπαταρία... (πήγα ταξίδι 13μέρες και ξέχασα τον φορτιστή, έβγαλα ~440 φωτογραφίες πριν "φτάσω" στο reserve, οκ βοήθησε και το κινητό για πιο απλές λήψεις)
ευκολία χειρισμού (ο πιο μεγάλος χώρος σου δίνει πιο πολλά κουμπιά για ρυθμίσεις)
θεωρώ ότι οι dslr έχουν πιο σταθερό grip και γενικά μου είναι πιο εύκολο να βγάλω φωτογραφίες


πάμε στα θετικά των mirrorless (με βάση την a5100 που δούλεψα)
μέγεθος/βάρος (d3100+18-105 = 1kg , a5100+16-50=300g)

πολύ πιο εύκολες για "stealth" φωτογραφίες μέσα σε κόσμο/κίνηση (όπως και να το κάνεις άλλο πράγμα να σηκώνεις την dslr σαν "διόπτρα" και να βγάζεις φωτογραφίες, άλλο με την mirrorless, ειδικά αν έχει και σπαστή οθόνη, καλά καλά δεν την φέρνεις ούτε καν στο επίπεδο των ματιών σου)
είναι συνήθως πιο γρήγορες(σε fps) λόγω electric shutter

τέλος στις συγκεκριμένες 2 φωτογραφικές που δοκίμασα εγώ το video είναι απείρως ανώτερο σε mirrorless (αλλά φταίει σε αυτό ότι η d3100 έχει σχετικά "χάλια" βίντεο)
 

δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί αλλά αν αγοράσεις mirrorless οπωσδήποτε έξτρα μπαταρίες (γιατί απλά όλη την ώρα δουλεύει αισθητήρας/live view και το drain που έχουν είναι ουσιαστικό και ειδικά στην αρχή μέχρι να μάθεις να την δουλεύεις η μπαταρία θα αδειάζει πανεύκολα)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να το τερματίσουμε λιγάκι, γιατί όλο και κάποιος άλλος θα ενδιαφέρεται....

 

https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/dslr-camera/Nikon-D3400-18-55and70-300mm-Kit-1372050.htm

 

Τιμή στην οποία πήρα εγώ πέρυσι το κιτ ΜΟΝΟ με τον 18-55...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κυρίες κ κύριοι, 

 

η μηχανή αγοράστηκε τελικά πριν απο λίγες μέρες κ είμαι σε φάση δοκιμών.

 

Πέτυχα ένα σετ στα Mediam@rkt , στα 350Ε , με Canon 4000D + 18-55mm + 75-300mm.

 

Με τις πρώτες δοκιμές , όλα δείχνουν ικανοποιητικά , τις βλέπω απο κινητό μέσω Wi-Fi κ Canon Connect

όπου κ γίνεται ελαφρά επεξεργασία με Snapseed.

 

θα ποστάρω samples εν ευθέτω χρόνω , ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.