Jump to content



Νέο pc ,απορίες για κάρτα ήχου κ.α.


Recommended Posts

Καλημέρα.Το pc που έχω εδώ και πολλά χρόνια είναι αυτό της υπογραφής μου.Θέλω να φτιάξω νέο pc,οπωσδήποτε όσο πιο μικρό γίνεται,γιαυτό και κοιτάω σε mini itx .Μια σύνθεση είναι αυτή (όποιες προτάσεις δεκτές),έβαλα 2 μητρικές μια mini-itx και μια micro-atx.Η κάρτα γραφικών θα παραμείνει αυτή που έχω στο παρόν σύστημα.

 

new_pc.jpg

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής.

1. Από το σύστημα της υπογραφής με i7 και triple channel ddr,μήπως θα κάνω υποβάθμιση αντί για αναβάθμιση;

2. Η κάρτα ήχου που έχω τώρα έχει την δυνατότητα upmix,δηλαδή μπορεί να στείλει τον ήχο σε όλα τα ηχεία ανεξαρτήτως αν η πηγή έχει πολυκάναλο ή στερεο ήχο (έχω 7,1 ηχεία).Σε παλαιότερες onboard που είχα δεν γινόταν αυτό.Θα ήθελα οπωσδήποτε να έχω την δυνατότητα αυτή.Θα προτιμούσα βέβαια mini-itx κάρτα.

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Spyrious
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αναβάθμιση κάνεις, αλλά πήγαινε στον 2600, όχι τον 1600Χ. Ο i7 που έχεις είναι αρχαίος και δεν πας σε κανέναν AMD FX για να φοβάσαι για τις επιδόσεις των πυρήνων. Το triple channel δεν λέει τίποτα. Υποθέτω είναι ένα +1-3% πάνω σε αυτό που μπορεί να δώσει ο i7 με dual και το οποίο είναι σημαντικά πιο χαμηλό, από αυτό που μπορεί να δώσει ένας Ryzen.

 

Δεν χρειάζεσαι υδρόψυξη. Εκτός και αν θέλεις να υπερχρονίσεις, αλλά δεν ξέρω πόσο αξίζει η όλη φασαρία στους Ryzen. Δεν πάνε στα 4,5-5,0GHz όπως οι Intel και η ψύκτρα των Ryzen θεωρείται μια χαρά. Γνώμη μου δοκίμασέ τον με την ψύκτρα του πριν κοιτάξεις για εναλλακτικό τρόπο ψύξης.

 

Η δυνατότητα upmix από το λίγο που κοίταξα τώρα, είναι κάπως μπερδεμένη υπόθεση. Αν θέλεις απλά για ταινίες, τέτοια δυνατότητα έχει το AC3 filter που μπορείς να συνδυάσεις με τον Media player classic για θέαση. Ίσως να υπάρχουν προγράμματα που έχουν γραφτεί για να προσφέρουν τέτοια χαρακτηριστικά ή πρόσθετα για τους browsers. Δεν το έχω ψάξει καθόλου. Υπάρχουν και κάποιες λύσεις που ίσως να δουλεύουν για όλους τους ήχους, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλεύουν ή κατά πόσο θα δουλεύουν στο μέλλον μετά από κάποια νέα αναβάθμιση των Windows 10.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Spyrious έγραψε:

1. Από το σύστημα της υπογραφής με i7 και triple channel ddr,μήπως θα κάνω υποβάθμιση αντί για αναβάθμιση;

 

Όχι βέβαια, ο 920 είναι απλώς όσο γρήγορος είναι ο g4560 των 60 ευρώ. Η διαφορά τους με τον 2600 είναι χαώδης

 

Επίσης, αγνοήστε οποιονδήποτε ryzen 1ης γενιάς, καθώς και οποιαδήποτε μνήμη προδιαγράφεται με συχνότητα μικρότερη των 2933MHz, (αφού ο 2600 υποστηρίζει μνήμη σε αυτήν τη συχνότητα). Αν καταλήξετε σε mini-ITX, που αναγκαστικά θα έχει μόνο δύο σλοτ μνήμης, επιλέξτε μία 16άρα αντί για δύο 8άρες, ώστε να έχετε την ευχέρεια μελλοντικής αναβάθμισης απλώς προσθέτοντας άλλο ένα module. 

 

Όσον αφορά το θέμα της κάρτας ήχου, εξετάστε το χωριστά. Το motherboard που θα πάρετε, πιθανότατα θα φέρει κάποιο πολυκάναλο τσιπ της Realtek, το ρυθμό λειτουργίας του οποίου μπορείτε να επιλέξετε μέσα από τον realtek hd audio manager. Αν αυτό αποδειχθεί αδύνατο, πάρτε μια πρόσθετη, εξωτερική κάρτα.

 

Πρόταση:

990039776_Screenshotfrom2018-10-0312-49-27.png.57dcfec79f8166b4f7e42328b1856138.png

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ένα stick μνήμης όμως δεν θα χάσω τα πλεονεκτήματα του dual channel;

Σχετικά με την κάρτα ήχου.Αυτές που βρήκα να υποστηρίζουν πολυκάναλο ήχο και upmix είτε έχουν οπτική έξοδο ή είναι πανάκριβες.Έχετε καμιά πρόταση;

 

Διόρθωση.Η κάρτα γραφικών που έχω τώρα είναι η rx480 4gb.

Για οθόνη 27" θα είμαι καλυμμένος για gaming,γιατί λέω στην συνέχεια να κάνω και εκεί αναβάθμιση;

Έγινε επεξεργασία από Spyrious
Link to comment
Share on other sites

Αν έβρισκες κάποιο κουτί με παραπλήσιο μέγεθος, που οπτικά να σε κάλυπτε και το οποίο να έπαιρνε micro ATX; Θα μπορούσες να βρεις πολύ φτηνότερες micro ATX μητρικές οι οποίες θα είχαν και μια επιπλέον PCIe x1 για να βάλεις την Xonar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, yanni said:

Αν έβρισκες κάποιο κουτί με παραπλήσιο μέγεθος, που οπτικά να σε κάλυπτε και το οποίο να έπαιρνε micro ATX; Θα μπορούσες να βρεις πολύ φτηνότερες micro ATX μητρικές οι οποίες θα είχαν και μια επιπλέον PCIe x1 για να βάλεις την Xonar.

 

Θα ήταν σίγουρα πιο οικονομικό αλλά το air240 με το air 540 πχ έχουν τεράστια διαφορά μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Το 240 παίρνει micro ATX και είναι μεν πιο φαρδύ, αλλά ταυτόχρονα έχει μικρότερο ύψος και ίδιο βάθος(αν δεν κάνω λάθος). Οπότε μικρή η διαφορά. Αλλά δεν παίρνει μεγάλου ύψους ψύκτρες, 120 χιλιοστά αναφέρει μόνο. Βέβαια αν πας σε υδρόψυξη μέχρι 240 χιλιοστά ή μείνεις με της AMD, δεν σε απασχολεί αυτό.

Carbide Series™ Air 240 High Airflow MicroATX and Mini-ITX PC Case

 

CONTENTS AND SPECIFICATIONS


 

  • PACKAGE CONTENTS

  • Carbide Series Air 240 High Airflow MicroATX and Mini-ITX PC Case
  • Accessory kit
  • Quick Start Guide

 

  • COMPATIBILITY

  • Mini-ITX
  • MicroATX

 

TECHNICAL SPECIFICATIONS

  • Maximum GPU Length: 290mm
  • Maximum PSU Length: 240mm
  • Maximum CPU Cooler Height: 120mm
  • Case Expansion Slots: 4
  • Case Drive Bays: (x3) 3.5in (x3) 2.5in

 

  • Case Material: Steel
  • Radiator Compatibility: 240mm
  • Compatible Corsair Liquid Coolers: H55, H60, H75, H80i, H100i, H105

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την εν λόγω μητρική την πρότεινε και ο @DEADLAZARUS σε διπλανό thread που ψάχνεται περισσότερο με τις σύγχρονες πλατφόρμες, οπότε θα έλεγα ότι ναι, θα είσαι μια χαρά. Τώρα αν δεν έχεις πρόβλημα να στήνεις ξεστήνεις, μπορείς να κάνεις ένα δοκιμαστικό στήσιμο στο Chieftec που έχεις, να δεις τι λέει και η ψύκτρα του AMD και να αποφασίσεις μετά για υδρόψυξη και κουτί, με πιο μεγάλη άνεση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μπει κατευθείαν στο νέο κουτί το σύστημα,για διάφορους λόγους.Ευχαριστώ.

Κάτι άλλο να μην ανοίγω νέο θέμα.Με παίρνει το σύστημα για 27" οθόνη ή θέλει πιο δυνατή κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση είναι αυτή που καθορίζει το πόσο δυνατή κάρτα θέλεις, όχι το μέγεθος της οθόνης. Εντάξει πιο μεγάλη οθόνη ίσως να χρειάζεται υψηλότερο antialising, αλλά μέχρι εκεί. Η υψηλότερη ανάλυση είναι αυτό που επιβαρύνει τον φόρτο εργασίας μιας κάρτας γραφικών. Αν μείνεις στα 1080p, δεν θα δεις διαφορές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα καταλήξω σε αυτήν την σύνθεση (η υδρόψυξη θα αγορασθεί αργότερα αν χρειαστεί)

 

pc_2.jpg

 

και κουτί ίσως αυτό

 

https://www.skroutz.gr/s/4301210/BitFenix-Phenom-Micro-ATX.html

 

γιατί το carbide κάπως δεν μου αρέσει τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δείχνει αυτή η σύνθεση. Βέβαια από την στιγμή που βάζεις και δεύτερο κατάστημα στην εξίσωση, θα μπορούσες να τσεκάρεις μήπως από εκεί κάποια πράγματα είναι φτηνότερα και άμεσα διαθέσιμα.

π.χ. MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM4 B450M Pro4 GLan Audio - Visionstudio.gr  στα 80,22€ και άμεσα διαθέσιμη

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Spyrious έγραψε:

Με ένα stick μνήμης όμως δεν θα χάσω τα πλεονεκτήματα του dual channel;

Δεν υπαρχει κανενα πλεονεκτημα απο dual σε triple και οτι αλλο channel θες.

Αυτα ισχυαν παλια τις εποχες των prescot και του i7 920.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, fatalara said:

Δεν υπαρχει κανενα πλεονεκτημα απο dual σε triple και οτι αλλο channel θες.

Αυτα ισχυαν παλια τις εποχες των prescot και του i7 920.

 

Έχω καιρό να ασχοληθώ,χρόνια βασικά.Τότε απλά αγοράζω ένα stick 16gb  και τέλος.Κανα λινκ να διαβάσω σχετικά με αυτό;Ευχαριστώ

 

Διόρθωση.Κάτι βρήκα εδώ.

 

https://www.gamersnexus.net/guides/1349-ram-how-dual-channel-works-vs-single-channel/Page-3

 

μικρές διαφορές βλέπω....Οι καιροί αλλάζουν...

Έγινε επεξεργασία από Spyrious
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να του βρεις θέση σε άλλο σύστημα θα μπορούσες να τον έχεις και αυτόν μέσα. Αν τα 250GB του EVO αποδειχτούν λίγα, μπορείς να στέλνεις παιχνίδια και προγράμματα στον Vertex. Εναλλακτικά αγοράζεις μια εξωτερική θήκη USB 3.0 και τον κάνεις ένα εξαιρετικά γρήγορο εξωτερικό μέσο αποθήκευσης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.