Jump to content



Αγορά από EVGA/Nvidia με τιμολόγιο


Recommended Posts

Εγω που ενδιφέρομαι για αυτή..
https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=08G-P4-2277-KR
Ξέρει κανείς αν θα πληρώσω το φπα και θα μου στείλουν invoice η αν πληρώνω κατευθείαν χωρις φπα?
Επίσης η δευτερη επιλογή μου είναι η founders edition
https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/rtx-2070/
Με τιμολόγιο-φπα κλπ ξέρει κανείς τι παίζει απο το "μαμα" site?

Και οι 2 βγαίνουν στα 620 με ΦΠΑ.
Θεωρώ οτι η ftw3ultra με μεγαλύτερα ρολόγια και με πιθανή καλύτερη ψύξη λόγο 3fans ίσως είναι και πιο κρύα και τα fans δουλεύουν πιο ξεκούραστα αρα λιγότερη φασαρία?:/

Link to comment
Share on other sites

Να τους στείλεις mail με VAT number ώστε να μην χρεωθείς το ΦΠΑ αν είναι να εκδοθεί τιμολόγιο. Αν και δεν ξέρω αν θα βρεις άκρη. Εγώ ότι πάει για τιμολόγιο από εξωτερικό το αγοράζω χωρίς ΦΠΑ διότι είναι ενδοκοινοτική συναλλαγή. Απλά στα site των NVIDIA/EVGA δεν έχω δει επιλογή για αυτόματη καταχώρηση του VAT number οπότε να τους μιλήσεις καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, sstav said:

υποθέτω ότι ειστε επαγγελματίες με δηλωμένο το ΑΦΜ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές και ότι πάρετε πηγαίνει στα πάγια και αποσβένεται...

Οτι πάρεις ακόμα και απο την ελληνική αγορά εαν είναι μικρότερησ αξίας απο 1700euro(μαζί με ΦΠΑ) γίνεται σαν έξοδο της χρονιάς που τρέχει και πέρνεις πίσω το φπα ανάλογα με την φύση της εταιρίας και το πότε αποδίδει φπα.Εαν είναι μεγαλύτερη αξία απο 1700Gross+ τότε πηγαίνει στα πάγια έξοδα και γίνεται ποσοστιάια απόσβεση για τα επόμενα 9-10 χρόνια.Δεν περνάει σαν έξοδο όλο το ποσό.ΠΧ αν αγοράσεις ενα εταιρικό επαγγελματικό αυτοκίνητο,κλάρκ,μηχάνημα παραγωγής που κάνουν 20-30-100κ τότε αυτό το ποσό θα πηγαίνει σαν έξοδο το 10% κάθε χρόνο για τα επόμενα 10 χρόνια.Αυτό είναι πάγια.Οπως επίσης πρέπει και οποιαδήποτε στιγμή γίνει έλεγχος να έχεις αυτό το αντικείμενο μέσα στον χώρο της εταιρίας και πουθενά αλλού.

Αυτό που θα ήθελα όμως θα ήταν -προτιμούσα να μην πληρώσω εξαρχής το ΦΠΑ απο να το πάρω πίσω.¨οπως γίνετε με τα κινητά και με αλλα πράγματα που έχει "απαλλαγή" φπα.
Εχω αγοράσει πρόγραμμα για pc για επαγγελαμτίες και είχε επιλογή για VAT number και το πλήρωνες χωρίς το ΦΠΑ.Απλά δεν έχω ιδέα αν γίνετε η πως γίνετε με EVGA/NVIDIA μιας και δεν εχω κόψει παραστατικό απο τις εταιρίες αυτές.

12 hours ago, Jargon said:

Να τους στείλεις mail με VAT number ώστε να μην χρεωθείς το ΦΠΑ αν είναι να εκδοθεί τιμολόγιο. Αν και δεν ξέρω αν θα βρεις άκρη. Εγώ ότι πάει για τιμολόγιο από εξωτερικό το αγοράζω χωρίς ΦΠΑ διότι είναι ενδοκοινοτική συναλλαγή. Απλά στα site των NVIDIA/EVGA δεν έχω δει επιλογή για αυτόματη καταχώρηση του VAT number οπότε να τους μιλήσεις καλύτερα. 

Τους έστειλα τους έκανα μερικές ερωτήσεις και θα περιμένω να μάθω τι γίνετε με το vat.
Τώρα εφοσόν θεωρώ δεδομένο οτι τιμολόγιο μπορούν να κόψουν και οι δύο δεν τίθεται και κανένα σοβαρό θέμα απλά θα προτιμούσα σίγουρα να μη αποδώσω καθόλου φπα στο προιόν.


Καλημέρα σας Κύριοι.

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις κάνει εσύ ή ο λογιστής σου φόρμα για ενδοκοινοτική συναλλαγή ώστε να σου αφαιρεθεί το ΦΠΑ και είναι και ένα λόγος που δε ψωνίζω από εξωτερικό αλλά προσπαθώ να το βρω σε κάποιο ελληνικό. Έχει λίγη μανούρα και τρέχεις και το λογιστή σου, τον λυπάμαι λίγο, αρκετά τον τρέχω ήδη! Αν δεν πάρεις κάποιον όγκο πραγμάτων, μπορεί να μη συμφέρει καν να πάρεις από caseking κτλ sites.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, konnos said:

Πρέπει να έχεις κάνει εσύ ή ο λογιστής σου φόρμα για ενδοκοινοτική συναλλαγή ώστε να σου αφαιρεθεί το ΦΠΑ και είναι και ένα λόγος που δε ψωνίζω από εξωτερικό αλλά προσπαθώ να το βρω σε κάποιο ελληνικό. Έχει λίγη μανούρα και τρέχεις και το λογιστή σου, τον λυπάμαι λίγο, αρκετά τον τρέχω ήδη! Αν δεν πάρεις κάποιον όγκο πραγμάτων, μπορεί να μη συμφέρει καν να πάρεις από caseking κτλ sites.

Δεν θέλω να πάρω απο εξω γενικά να σου πω την αλήθεια..Προτιμώ απο εδω και να κόψω ενα κανονικό τιμολόγιο και ασ πληρώσω το φπα.Την λογίστρια μου δεν την λυπάμαι να πω την αλήθεια γιατι δεν την λυπάμαι και πολύ μιας και είναι τσακάλι και την έχουμε 30χρόνια ειναι σαν "οικογένεια", το θέμα είναι οτι εκτος οτι δεν μιλάω για caseking αλλα για το site της evga η της nvidia...Φοβάμαι τις ελληνικές τιμές...Αν είναι Η κάρτα που έχει 620 να την πουλάνε εδώ 750 ..ΟΧΙ λυπάμαι να δώσω και τα λεφτά μου σητν Ελληνική αγορά προτιμώ αλλα στις μεγάλες διαφορές νιώθεις κορόιδο..

Spoiler

Απο caseking παντως θέλω να πάρω κάτι χαζά αν 100euro αν  κάποιος θέλει να συμπληρώσουμε κάτι...Ορίστε!
Πιο σιγκεκριμένα θέλω αυτά.
https://www.caseking.de/en/lian-li-strimer-8-pin-rgb-pcie-vga-stromkabel-zuad-911.html
https://www.caseking.de/en/lian-li-strimer-24-pin-rgb-motherboard-cable-zuad-910.html


 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ δεν αγοράζω απ' έξω διότι δε θέλω να τους δίνω λεφτά. Φυσικά αν μιλάμε για τραγικές διαφορές στην τιμή αλλάζει το θέμα. Πάντως σε γενικές γραμμές, τα πράγματα που θέλησα να πάρω δεν είχαν πολύ μεγάλη διαφορά, με τα μεταφορικά κ.α. δεν έβγαινε πάνω από 10% νομίζω. Που Γερμανία έχουν 19% ΦΠΑ ε;

 

Απευθείας από nvidia amd κτλ δεν έχω εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Η evga πάντω απο το site μου απάντησε και δεν το κάνει.
Η nvidia ουτε φωνή ουτε ακρόαση αρα περιμένω να βγούνε αλλου είτε σε κανένα caseking είτε σε κάποιο κατάστημα Ελλάδας και βλέπουμε με τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.