Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Και το βράδυ έχει νυχτερινή με διόπτρα.

Απλα το καλυτερο μερος στην εκπαιδευση..Στα 300μ πισα σκοταδι και με την διοπτρα ολα φωτιζαν.Στο τελος ικετευα για μια ακομα σφαιρα.. Ειχα στο mp3 το ave maria (εισαγωγη στο hitman) και ενιωθα 11 χρονων να παιζω πολεμο.

Αλλά και αυτά του στυλ "αποκτάς εμπειρίες" με τρελαίνουν.

Τι εμπειρίες ,θέλω να ακούσω.

Το άλλο δε που με τρελαίνει είναι τα 19χρονα που μπαίνουν μέσα και μου γυρνάν πατριώτες.Σιγάααα.

Να σου πω τις δικες μου εμπειριες.Σημειωσε οτι δεν ειμαι πατριωτης οπως το εννοεις και ουτε με πολυ αγγιζουν εννοιες οπως πατριδες, εθνη κλπ.. Παρολα αυτα πηγα στρατο,δεν εβαλα βυσμα και απολυθηκα απο Καβυλη (google it).

Ο απολογισμος ηταν μια τιμητικη χαζοπουλαδα απο το κεντρο ,ευφημη μνεια + τιμητικη προαγωγη απο στρατηγο στην πρωτη μεταθεση, και ενα μηνα καψωνι μαγειρια χωρις εξοδο στον εβρο επειδη αρνηθηκα να κανω στην ταξιαρχια δουλεια στους υπολογιστες που πληρωνονται να κανουν τεμπελοσκυλα δημοσιοι υπαλληλοι στρατιωτικοι και την φορτωνουν σε φανταρεους προκειμενου να πινουν αυτοι ανενοχλητοι τον καφε τους και μιλανε για μπαλα.

Τι αλλες εμπειριες απεκτησα λοιπον..

-Εμαθα οτι μπορεις να εισαι στο ποδι απο τις 6 το πρωι,να κανεις χαμαλικια ολη μερα,καπακι κανεις και ενα 12-3 περιπολο και δεν λιποθυμας απο την κουραση.Και μπορεις να το κανεις καθε μερα αυτο...Και ειναι εντυπωσιακο οταν θυμασαι τον ευατο σου φοιτητη να μην μπορεις να μεινεις ξυπνιος για πανω απο 10ωρες.

-Εμαθα οτι οποιος ξεχωριζει τον εαυτο του απο τους υπολοιπους και ψαχνει να καβαντζωθει με γιατρους,Ι κλπ,μενει μονος,και ουτε ξυραφακι δεν θα του δανεισουν οταν εχει αναγκη.

-Εμαθα πως πρεπει να δουλευει μια κουρδισμενη επιχειρηση που το καθε τμημα αναφερει στον προισταμενο, αυτος ελεγχει και με την σειρα του αναφερει πιο πανω και για οποιαδηποτε συνδιαλλαγη πρεπει να υπαρχουν αποδεικτικα αλλιως εισαι εκτεθειμενος.

-Εμαθα να μην γινεται παντα το δικο μου,να κανω πασο,εμαθα το ας περιμενουν οι γυναικες και εμαθα να αντεχω στο πηξιμο.

Μπορω να πω πολλα ακομα και σιγουρα ειναι μαθηματα που μπορεις να τα παρεις απο οπουδηποτε αλλου. Για καποιους στην κοινωνια η καθημερινοτητα απο πολυ μικρη ηλικια ειναι ασυγκριτα πιο δυσκολη απο φανταρικο αλλα για "μαγκες" bon viveur με αστικη καταγωγη (βαζω τον εαυτο μου σε αυτους) ο στρατος μπορει να αποτελεσει επιμορφωτικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

το BF σε μαθαινει πιο πολλα αποτι σε μαθαινουν στον στρατο για να χειριζεσαι οπλο

Θεαθηναι απλα ο στρατος ... εγω πρωτος απο ολους θα γουσταρα να ηταν "Rambo" φαση, σκληραγωγηση και ιστοριες ... πεσμου εσυ αυριο εαν γινει κατι με τους αντιπερα τι θα κανεις. Η μηπως νομιζεις οτι το training καθαρισματος κοπράνων στις τουαλετες με την σφουγγαριστρα δουλευει οπως με τον Daniel San αλλα "wax on, wax off"?!

Μας "απειλουσαν" στον στρατο με τις καμψεις ... τις οποιες εαν θυμαστε καλα καναμε την ωρα της γυμναστικης στο δημοτικο ... ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ παρακαλω ... 100+ καμψεις επρεπε να κανουν κανονικα ολοι

Μακαρι να πηγαιναμε στρατο και να μαθαιναμε εστω τα βασικα ...τοτε θα γινομασταν και πολυ καλυτεροι πολιτες υστερα και ισως να σκεφτομασταν και λιγο πιο ορθα οταν θα πηγαιναμε να ψηφισουμε. Το "νους υγιης εν σωματι υγιες" δεν το λεγανε τυχαια οι αρχαιοι Ελληνες (με τους οποιους φυσικα δεν εχουμε καμια σχεση ΠΛΕΟΝ)

Εμενα ο στρατος δεν με κρατησε απλα πισω επαγγελματικα αλλα με πηγε και πισω σε ολα τα χρονια προπονησης με βαρη. Οκ, εγω αδυνατισα γιατι δεν ετρωγα οπως θα ηθελα, αλλα το γεγονος οτι οποιος "μπαινει" ,βγαινει παντα +10 κιλα τουλαχιστον αποτι οταν "μπηκε" λεει πολλα για την "σκληραγωγηση" σε αυτο που αποκαλουμε "Στρατος"

εχεις ενα point, αλλα πες μου, ΓΙΑΤΙ δεν πηγες ειδικες δυναμεις ? εγω εχω την δικαιολογια οτι παρουσιαστικα αγυμναστος, βεβαια ειχα χασει 12 κιλα πριν καλα καλα γινω 4 μηνες φανταρος και οταν απαντουσα με την παραπανω δικαιολογια σε οσους με ξερανε μονο απτην μοναδα, νομιζανε οτι τους δουλευω :p

Το εχω αχτι παντως, κοτζαμ στοιχειαρχης AT carl gustav M2, μονο στα χαρτια το ειχα μαθει το οπλο, βολες καναμε μονο με υποδιαμετρημα και δεν ετυχε ποτε να με πιασει, μονο μια φορα μηδενισα με τον εκπαιδευτη την διοπτρα saab, το 45αρι και αυτο μονο στις φωτογραφιες το βλεπαμε :( πεζικο ftw :p

Link to comment
Share on other sites

νυχτερινή προχθές... Με m16 A2 προσαρμοσμένη διόπτρα trijicon και για νυχτερινή βολή επάνω κουμπωμένη η knf... τρελα...

Και βολή με πολυβόλο 7.62χιλ FN MAG με διόπτρα τρελααααααααα στο τετράγωνοο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το BF σε μαθαινει πιο πολλα αποτι σε μαθαινουν στον στρατο για να χειριζεσαι οπλο

Θεαθηναι απλα ο στρατος ... εγω πρωτος απο ολους θα γουσταρα να ηταν "Rambo" φαση, σκληραγωγηση και ιστοριες ... πεσμου εσυ αυριο εαν γινει κατι με τους αντιπερα τι θα κανεις. Η μηπως νομιζεις οτι το training καθαρισματος κοπράνων στις τουαλετες με την σφουγγαριστρα δουλευει οπως με τον Daniel San αλλα "wax on, wax off"?!

Μας "απειλουσαν" στον στρατο με τις καμψεις ... τις οποιες εαν θυμαστε καλα καναμε την ωρα της γυμναστικης στο δημοτικο ... ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ παρακαλω ... 100+ καμψεις επρεπε να κανουν κανονικα ολοι

Μακαρι να πηγαιναμε στρατο και να μαθαιναμε εστω τα βασικα ...τοτε θα γινομασταν και πολυ καλυτεροι πολιτες υστερα και ισως να σκεφτομασταν και λιγο πιο ορθα οταν θα πηγαιναμε να ψηφισουμε. Το "νους υγιης εν σωματι υγιες" δεν το λεγανε τυχαια οι αρχαιοι Ελληνες (με τους οποιους φυσικα δεν εχουμε καμια σχεση ΠΛΕΟΝ)

Εμενα ο στρατος δεν με κρατησε απλα πισω επαγγελματικα αλλα με πηγε και πισω σε ολα τα χρονια προπονησης με βαρη. Οκ, εγω αδυνατισα γιατι δεν ετρωγα οπως θα ηθελα, αλλα το γεγονος οτι οποιος "μπαινει" ,βγαινει παντα +10 κιλα τουλαχιστον αποτι οταν "μπηκε" λεει πολλα για την "σκληραγωγηση" σε αυτο που αποκαλουμε "Στρατος"

Ελα ΛΟΚ που είμαι εγω εκπαιδευτής (και πολλά αλλα παιδιά που αξίζουν εκει μέσα ) απλά οτι έκανα το έκανα γιατι το γούσταρα και κάποιοι το αναγνώρισαν..

Και στο BF δεν σε μαθαίνει πως να παίρνεις επαφή με άλλες ομάδες πως να κάνεις αναπήδηση συχνότητας πως να κάνουμε ορεινό να παιρνάμε υδάτινα κολλήματα ναι λύνεις και να συναρμολογείς οτι όπλο υπάρχει να κάνεις χειμερινή διαβίωση και πολλααα αλλα....

Έγινε επεξεργασία από NooDle
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω πολλα ακομα και σιγουρα ειναι μαθηματα που μπορεις να τα παρεις απο οπουδηποτε αλλου. Για καποιους στην κοινωνια η καθημερινοτητα απο πολυ μικρη ηλικια ειναι ασυγκριτα πιο δυσκολη απο φανταρικο αλλα για "μαγκες" bon viveur με αστικη καταγωγη (βαζω τον εαυτο μου σε αυτους) ο στρατος μπορει να αποτελεσει επιμορφωτικη εμπειρια.

Όλα αυτά που περιέγραψες, μπορείς να τα μάθεις από μία κανονική δουλειά που θα πληρώνεσαι, θα έχεις υποχρεώσεις, θα δουλεύεις με ένα team, θα χρειαστεί να πας στου διαόλου τη μάνα και να επιβιώσεις κλπ. Αν περιμένεις να στα μάθει ο στρατός, ή είσαι πολύ μικρός σε ηλικία, ή είσαι πολύ ανώριμος.

Στην πρώτη περίπτωση θα ωρίμαζες ούτως ή άλλως με τα χρόνια, στη δε δεύτερη αμφιβάλλω για το αν ο στρατός μπορεί να σε κάνει καλύτερο άνθρωπο.

Μην ξεχνάμε ότι η καταπίεση και το yes sir δεν σε κάνει απαραιτήτως καλύτερο άνθρωπο, σε κάνει καλύτερο πιόνι.

imho πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που περιέγραψες, μπορείς να τα μάθεις από μία κανονική δουλειά που θα πληρώνεσαι, θα έχεις υποχρεώσεις, θα δουλεύεις με ένα team, θα χρειαστεί να πας στου διαόλου τη μάνα και να επιβιώσεις κλπ. Αν περιμένεις να στα μάθει ο στρατός, ή είσαι πολύ μικρός σε ηλικία, ή είσαι πολύ ανώριμος.

Στην πρώτη περίπτωση θα ωρίμαζες ούτως ή άλλως με τα χρόνια, στη δε δεύτερη αμφιβάλλω για το αν ο στρατός μπορεί να σε κάνει καλύτερο άνθρωπο.

Μην ξεχνάμε ότι η καταπίεση και το yes sir δεν σε κάνει απαραιτήτως καλύτερο άνθρωπο, σε κάνει καλύτερο πιόνι.

imho πάντα.

Είναι καθαρά στον άνθρωπο. Όταν ήμουν Τρίπολη (124) περάσαν από τα "χέρια" μου άνθρωποι και άνθρωποι. Προσωπικά δεν μου καθόταν καλά να βλέπω ανθρώπους παντρεμένους, με στρωμένες δουλειές έξω, άλλοι με παιδιά, να είναι συνεργάσιμοι, σοβαροί, κύριοι με όλη την σημασία της λέξης, και πιτσιρίκους να μην τους χωράει ο τόπος. Δεν σημαίνει ότι όλοι αυτοί είναι στρατόκαβλοι και παίζουν BF μέρα νύχτα. Απλά έχουν γαλουχηθεί σε άλλο πεδίο ευθυνών, που ο πιτσιρικάς δεν έχει ιδέα ότι υπάρχουν στην μετέπειτα ζωή του. Γι αυτό και η άμεση προσαρμογή σε κάτι αναγκαίο λόγω νομοθεσίας. Τόσα και τόσα αναγκαία έχουν μάθει να κάνουν, τους αρέσει δεν τους αρέσει, στην καθημερινή τους ζωή.

Υπάρχουν βέβαια και οι μικροί που βγαίνουν λίγο πιο προσγειωμένοι μετά την θητεία. Άλλοι πάλι, δεν αλλάζουν καθόλου, άλλοι βγαίνουν ορκισμένοι αιώνια έχθρα σε οτιδήποτε στρατιωτικό. Έτσι είναι η κοινωνία. Έχει απο όλα...

Τα πάντα είναι θέμα χαρακτήρα και συγκυριών. Που θα είσαι, ποιους προισταμένους θα πετύχεις, τι παρέες θα πετύχεις (όχι μόνο με άλλους στρατεύσιμους αλλά και με μόνιμους) κτλ κτλ....

Απλά μια...ΝΟΤΑΜ: Μην ξεκινάτε βλέπωντας ένα βουνό μπροστά σας. Δεν θα σας αφήσει να περάσετε ήρεμα την θητεία σας, όπου και όποια και αν είναι. Θα περάσει. Μακάρι ο στρατός να ήταν το χειρότερο πράγμα που μας επιφυλλάσσει η ζωή. Αλλά δεν είναι.

;)

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μια μικρή βοήθεια. Ξέρει κανείς που ακριβώς βρίσκεται η ΑΣΔΕΝ ?! Διεύθυνση και δήμο θα ήθελα για το gps γιατί με το internet δεν βγάζω άκρη. Μία Καρέα, μία Βύρωνα, μπλεγμένοι 3 λεωφόροι...πραγματικό μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μια μικρή βοήθεια. Ξέρει κανείς που ακριβώς βρίσκεται η ΑΣΔΕΝ ?! Διεύθυνση και δήμο θα ήθελα για το gps γιατί με το internet δεν βγάζω άκρη. Μία Καρέα, μία Βύρωνα, μπλεγμένοι 3 λεωφόροι...πραγματικό μπέρδεμα.

Απο εκει απολυθηκα, μπορντελο ΤΕΛΕΙΩΣ, 110 ατομα δυναμη 4 σκοπιες 5 μεσα 1 εξω, παλι καλα που μου ειχε μεινει υπολοιπο κανονικης αδειας + 10ημερη τιμητικη λογω ΕΛΔΥΚ, τουλαχιστον το φαγητο ητανε καλο και η λαντζα 20 λεπτα μαξ( ο καθενας εχει δικο του δισκο και τον παιρνει μαζι του οταν τελειωσει, χαχχαχχχαχαα ), αν σου χρεωσουν Α3 με αριθμο 245328 προσεχε το σαν κυρια, το ειχα αφησει καταμαυρο - γυαλιστεροτατο - πεντακαθαρο και ετσι θελω να το θυμαμαι :p

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει απολυθηκα, μπορντελο ΤΕΛΕΙΩΣ, 110 ατομα δυναμη 4 σκοπιες 5 μεσα 1 εξω, παλι καλα που μου ειχε μεινει υπολοιπο κανονικης αδειας + 10ημερη τιμητικη λογω ΕΛΔΥΚ, τουλαχιστον το φαγητο ητανε καλο και η λαντζα 20 λεπτα μαξ( ο καθενας εχει δικο του δισκο και τον παιρνει μαζι του οταν τελειωσει, χαχχαχχχαχαα ), αν σου χρεωσουν Α3 με αριθμο 245328 προσεχε το σαν κυρια, το ειχα αφησει καταμαυρο - γυαλιστεροτατο - πεντακαθαρο και ετσι θελω να το θυμαμαι :p

Κατάλαβα θα υποφέρω...δεν πειράζει 2,5 μήνες έμειναν...υπομονή. Αφού ήσουν εκεί μήπως θυμάσαι τι ακριβώς να εισάγω στο gps για να με πάει αύριο ?!

Link to comment
Share on other sites

Στρατοπεδο ΖΟΡΜΠΑ - 5 βηματα απτο φρουραρχειο, εχει ενα κοκκινο φωτακι διπλα απτην πυλη :p

Παρε ds/psp - χαρτι υγειας ( δεν πουλαει το καψιμι ) - λεφτα για delivery ( την εχουν κανει πλουσια την πιτα του παππου )

Ανώτατη Στρατιωτική Διοίκηση Υποστήριξης Στρατού - ΑΣΔΥΣ - Επικοινωνία

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.