Jump to content



NZXT H700i radiator placement


icy20

Recommended Posts

Δεν μια φορα επιασα λεφτα στα χερια μου και τα διελυσα ολα. Εκτος απο το κουτι (αναγραφεται στον τιτλο) πηρα και την αντιστοιχη ΑΙΟ της NZXT (x62).

Εχω σπασει το κεφαλι μου σκεφτομενος αν πρεπει να το βαλω πανω (μου αρεσει πιο πολυ ειναι η αληθεια) η μπροστα.

Μπροστα σιγουρα θα πρεπει να ξηλωσω τους ανεμιστηρες του κουτιου και να βαλω 14αρηδες αν θελω push-pull (εχει νοημα αραγε?)

Αν μπει μπροστα ξερω οτι θα εχω καλυτερες temps στην cpu αλλα χειροτερες στην gpu.

Αν το βαλω πανω λογικα δεν πρεπει να προσθεσω ανεμιστηρες και απλα το τοποθετω και τελειωσε. Εκει λοιπον θα εχω χειροτερες temps στην cpu αλλα καλυτερες στην gpu.

 

Εγω τεινω στο πανω αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας... Ενας συναδελφος με εχει φαει οτι απο οταν εβαλε το ψυγειο μπροστα οι θερμοκρασιες επεσαν δραματικα. Ειναι ομως τοσο μεγαλη η διαφορα που να αξιζει?

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, fatalara said:

Η ζεστη απο την gpu θα ειναι σιγουρα μεγαλυτερη απο της cpu.

Βαλτο μπροστα να μπαινει καθαρος αερας. Το push pull δεν εχει νοημα.

Αν ομως ισχυει αυτο που λες τοτε γιατι να μεγαλωσω και αλλο τις θερμοκρασιες της καρτας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Αν ομως ισχυει αυτο που λες τοτε γιατι να μεγαλωσω και αλλο τις θερμοκρασιες της καρτας?

Δεν δουλευει ακριβως ετσι. 

Το pc σου εχει δυο πηγες θερμοτητας το ψυγειο και την καρτα.

Αν η καρτα σου δουλευει στους 70 βαθμους και πες οτι βαζεις το ψυγειο μπροστα με το cpu να δουλευει στους 60 η θερμοκρασια δεν θα φτασει στους 130 βαθμους.

Τα νουμερα που βλεπεις ειναι στον πυρηνα οχι τι βγαινει απο τον αερα. Η ζεστη που βγαινει απο εκει μετα απο 6-7 ποντους απο το ψυγειο εχει ερθει ηδη σε σωστη θερμοκρασια, το ιδιο ισχυει και για την καρτα. 

Αν το airflow ειναι σωστο κανονικα δεν πρεπει να δεις διαφορες παραπανω απο 1-2 βαθμους.

 

Θα στο εξηγησω στο discord καλυτερα γιατι απο δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lazy Dog said:

Αποψη μου, δοκιμασε και τα δυο σεναρια.

 

Εγω παντως την Χ62 την εχω επανω να βγαζει...Κανενα προβλημα με θερμοκρασιες...και η 1080Ti ειναι πιο ζεστη απο την 2080Ti.

 

 

Τι temps εχεις δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Μax που εχω δει στο Odyssey πχ me 95-97% gpu utilization ειναι 72-23 βαθμους. BF1 67-68...

 

Ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα. Αν αποφασισεις να βαλεις το rad μπροστα, θες απαραιτητως push-pull configuration...

 

Επισης καλο ειναι να εχεις θετικη πιεση αερα για να εχεις κ λιγοτερη σκονη

 

Αυτα που γραφω ειναι μετα απο πολλα πειραματα(ιδιατερα για τη σκονη).

:)

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την AIO μπροστά να μεν θα έρχετε φρέσκος αέρας στο ψυγείο και θα χεις καλύτερη ψύξη στον επεξεργαστή αλλά από την

άλλη ο άερας που θα μπαίνει στο κουτί σου θα είναι θερμότερος με αποτέλεσμα να έχεις υψηλότερες θερμοκρασίες στην GPU.

Aν πάλι το βάλεις επάνω με τους ανεμιστήρες exhaust  από το κουτί θα είσαι πιο balanced...

Που είναι το παλικάρι με τα σχέδια να μας τα εξηγήσει?????

Έγινε επεξεργασία από chrkon
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια επιλεγει τι θα ψυξει καλυτερα απλα με το καρβουνο τον 9900Κ δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο το ψυγειο να μπει στο exhaust. Με τους αλλους το πανω ειναι καλυτερα γιατι απο την καρτα μεχρι το πανω μερος του κουτιου εχει ηδη αρκετη θερμοκρασια και παιζει ρολο το ποσο γρηγορα βγαζει τον αερα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λεμε πολλά, οπως κ να τα βαλει

 

1ον θελει επαρκες airflow και

2ον πρεπει να ειναι ελαφρως θετικη η πιεση

 

Αν το βαλει μπροστα, η συμβουλη μου ειναι να βαλει τουλαχιστον εναν ακομη στο rad σε pull μπροστα απο την gpu

Αν το βαλει στο "ταβανι" με 2 καλους 140ρηδες μπροστα να βαζουν κ 1 πισω να βγαζει(εννοειται μαζι με τους 2 του rad) θα ειναι παραπανω απο οκ

 

(αν δεν θελει να κανει συμβιβασμους ας τα βαλει ολα σε νερο)

My 2 cents :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια ειπαμε. Εδω σκεφτομουν να κρατησω αυτους που εχει μπροστα το κουτι και απλα να πεταξω το ψυγειο πανω με τους δικους του ανεμιστηρες. Τοσο χαλια αποτελεσμα θα εχω αν το βαλω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν δουλευει ακριβως ετσι. 

Το pc σου εχει δυο πηγες θερμοτητας το ψυγειο και την καρτα.

Αν η καρτα σου δουλευει στους 70 βαθμους και πες οτι βαζεις το ψυγειο μπροστα με το cpu να δουλευει στους 60 η θερμοκρασια δεν θα φτασει στους 130 βαθμους.

Τα νουμερα που βλεπεις ειναι στον πυρηνα οχι τι βγαινει απο τον αερα. Η ζεστη που βγαινει απο εκει μετα απο 6-7 ποντους απο το ψυγειο εχει ερθει ηδη σε σωστη θερμοκρασια, το ιδιο ισχυει και για την καρτα. 

Αν το airflow ειναι σωστο κανονικα δεν πρεπει να δεις διαφορες παραπανω απο 1-2 βαθμους.

Το ψυγειο πρεπει να απορριπτει στο περιβαλλον

Οπως τα λες ειναι σα να εχεις βαλει σπλιτακι σπιτι σου και την εξωτερικη μοναδα να την εχεις βαλει μεσα. Δε γινεται

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα πω ότι κακώς μπήκες σε διαδικασία αλλαγών. Δοκίμασε πρώτα την cryorig και αν δεις ότι δεν σου κάνει, άλλαξέ την....

Δεν σε κατηγορώ, προς θεού. Και μένα με πιάνει το καταναλωτικό μου από καιρού εις καιρόν...

Θεωρώ, απλά, άσκοπη τη συγκεκριμένη αγορά, πριν διαπιστώσεις τις επιδόσεις της ήδη εγκαταστημένης ψύκτρας σου....

 

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2018-05-03-04-07-27-076-com-g

Θα το βάλεις μπροστά και εν συνεχεία θα κοτσαρεις ενα 140αρι-120αρι airflow fanακι ορθιο κάτω από τη κάρτα με κατεύθυνση -> να διώχνει αέρα ζεστό (που έρχεται απ'το radiator ) σπρώχνοντας τον στις γρίλιες εξαερισμου ( pcie slots )

 

@Seafalco  Θα στα πει καλύτερα. Εάν έχει χρόνο και δει το thread. Είναι ο γκουρού σε αυτά.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε καμαρι μου, πανω κατω το ιδιο συστημα εχουμε(θερμικα τουλαχιστον), βαλε το ψυγειο επανω και δυο καλους 140ρηδες ανεμιστηρες μπροστα

 

ΔΕΝ θα εχεις κανενα θεμα εκτος κ αν πουσαρεις στα 5+ τον επεγεργαστη...κ παλι σε gaming δυσκολα θα δεις επικινδυνες θερμοκρασιες

 

Η X62 ειναι δυνατη

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω ο αλλος μου ελεγε οτι ειχε 30 βαθμους διαφορα οταν εβαλε το ψυγειο μπροστα. Με εκαψε ο ανθρωπας...

Οι 3 12αρηδες που εχει μπροστα λες δεν κανουν δουλεια? 50κατι CFM ο καθενας εχουν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.