Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

6 minutes ago, adpanos said:

 

Νομίζω πως τα 7nm  με NAVI και ZEN 2 θα ανοίξουν και αυτή την αγορά στην AMD .

Δεν είναι μόνο θέμα συμφωνιών, είναι και του ιστορικού που υπήρχε στην αγορά. Βλέπεις δηλαδή πλατφόρμες με I5/I7 7XXX να τρέχουν στην αγορά ακόμα και σήμερα, που σημαίνει πως είχε γίνει η επένδυση πριν την εμφάνιση των Mobile ryzen και απλά τρέχει μέχρι να θεωρηθεί obsolete η τεχνολογία της.

 

Στην επόμενη γενιά που θα αρχίσουν όλα από το μηδέν θα φανεί τι θα γίνει στην αγορά του mobile . Η AMD πρέπει σε αυτή την κατηγορία να φέρει περισσότερες και πληρέστερες λύσεις απ` ότι σήμερα.

Δεν διαφωνώ ότι τα 7nm θα δώσουν ακόμα περισσότερες λύσεις στο mobile, αλλά όταν η Κούτση Μαρία έχει να διαλέξει ανάμεσα σε laptop με Intel και laptop με AMD, θεωρώ πως θα διαλέξει το πρώτο. Το brand name παίζει τεράστιο ρόλο στους μη γνώστες που είναι και η συντριπτική πλειονότητα της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 59 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Για asus εχουμε τπτ; η θα πρεπει να παρουμε μητρικη; 0 3850x με χαιρεταει απο μακρια..

έχει βγάλει ήδη υποστήριξη η asus για τους καινούργιους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GoMaR said:

Για asus εχουμε τπτ; η θα πρεπει να παρουμε μητρικη; 0 3850x με χαιρεταει απο μακρια..

 

κι εμένα με χαιρετάει ο 3700x εμένα ?  αν αληθεύουν οι φήμες

Και ναι η ASUS κανονικά έχει βγάλει Update και επίσης δίνει και chipset driver εσωτερικό που δεν τον έχει στο επίσημο site η AMD , το αναγράφει κιόλας πρώτα κάντε το chipset driver και μετά κάντε bios update


επίσης αγοράστε καμία RAM τώρα που φτήνηναν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

κι εμένα με χαιρετάει ο 3700x εμένα ?  αν αληθεύουν οι φήμες

Και ναι η ASUS κανονικά έχει βγάλει Update και επίσης δίνει και chipset driver εσωτερικό που δεν τον έχει στο επίσημο site η AMD , το αναγράφει κιόλας πρώτα κάντε το chipset driver και μετά κάντε bios update


επίσης αγοράστε καμία RAM τώρα που φτήνηναν

Ποια ram, βρε; Σ' έξι μήνες πάμε για ddr5:p...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος narta έγραψε:

 

Το αλλο με τον τοτο;

 

2020 και αν για υπολογισιμη διαφορα σε συχνοτητα

Επειδή είδα ότι μπερδεύτηκε ο Νικόλας, έγραψες κι εσύ σχετικά, να εξηγηθώ: πλάκα έκανα. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που έγραψες. Βέβαια, το 2020 είναι πολύ κοντά....

Link to comment
Share on other sites

Just now, DEADLAZARUS said:

Επειδή είδα ότι μπερδεύτηκε ο Νικόλας, έγραψες κι εσύ σχετικά, να εξηγηθώ: πλάκα έκανα. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που έγραψες. Βέβαια, το 2020 είναι πολύ κοντά....

 

Το καταλαβα αφου πατησα το submit ?

 

Ακομα δεν ειδαμε DDR5 ουτε για eng sample board να λειτουργει απλα, αρα το 2020 ειναι ευοιωνη προβλεψη και απο ταχυτητες και latencies μεχρι στιγμης σερνεται... 2020 και ΑΝ (ουσιαστικες διαφορες με τα σημερινα ddr4 κιτ, οχι στα χαρτια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DEADLAZARUS said:

 

Δύσκολα θα μάθουμε το "πραγματικό" νούμερο, αλλά κάπου εκεί το τοποθετούσαν και νωρίτερα διάφοροι αναλυτές.

Μαζί με τα SKU που χρησιμοποιούν τσιπάκια με ελαττώματα (βασικά λιγότερα cores), υπολογίζεται ότι πετιέται αρκετά λιγότερο από 10% όλων όσων κατασκευάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Να καταλάβω κάτι που δε γνωρίζω.

15% ipc σημαίνει ότι στις ίδιες συχνότητες είναι ταχύτερος κατα 15%

Σωστά;

Άρα αν υποστηρίζουν κάτι τέτοιο και ανεβαίνουν και ψηλότερα η διαφορά θεωρητικά θα είναι μεγαλύτερη. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Επίσης, εντάξει μπορεί να κουμπωνει σε x370,'αλλά μήπως αξίζει να πάρεις τις καινούργιες μητρικές;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GoMaR said:

Να καταλάβω κάτι που δε γνωρίζω.

15% ipc σημαίνει ότι στις ίδιες συχνότητες είναι ταχύτερος κατα 15%

Σωστά;

Άρα αν υποστηρίζουν κάτι τέτοιο και ανεβαίνουν και ψηλότερα η διαφορά θεωρητικά θα είναι μεγαλύτερη. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Επίσης, εντάξει μπορεί να κουμπωνει σε x370,'αλλά μήπως αξίζει να πάρεις τις καινούργιες μητρικές;

Σωστά τα έχεις καταλάβει.

Για το τί διαφορές θα έχεις μεταξύ Χ370 και νέας μητρικής, πρέπει να δούμε τις καινούργιες.

Το PCIe 4 θα ενεργοποιηθεί σχεδόν σίγουρα στις (καλές) υπάρχουσες, αλλά θα υπάρχουν κι άλλες διαφορές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, GoMaR said:

Να καταλάβω κάτι που δε γνωρίζω.

15% ipc σημαίνει ότι στις ίδιες συχνότητες είναι ταχύτερος κατα 15%

Σωστά;

Άρα αν υποστηρίζουν κάτι τέτοιο και ανεβαίνουν και ψηλότερα η διαφορά θεωρητικά θα είναι μεγαλύτερη. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Επίσης, εντάξει μπορεί να κουμπωνει σε x370,'αλλά μήπως αξίζει να πάρεις τις καινούργιες μητρικές;

Λογικά τερματισμένα θα είναι πάλι τα cpu από την amd, οπότε έστω και manual ότι θα πάρεις από x570 θα πάρεις και από x370. 

 

Προβλέπονται τουμπανισμενα τα vrm στα x570. 

 

Αλλά όποιος έχει από midrange και πάνω ακόμη και χωρίς αέρα στα vrm νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα με όσους πυρήνες και να ρίξει.

https://www.google.com/amp/s/amp.reddit.com/r/Amd/comments/9uc6bi/am4_b450x470_vrm_tier_list/

 

Ποιο x370 έχεις; Ας πούμε η taichi x370 ίδια είναι με την x470 πάνω κάτω. 

 

Τώρα αν μια δίνει λίγα παραπάνω Hz στην ram από την άλλη δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Ήδη όλες με zen+ πάνε πάνω από 3400. Στα zen 2 θα έχει βελτιωθεί και άλλο το imc. 

 

Κουμπώνεις Ryzen 3 πάνω και βλέπεις. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερομαι μονο για τα mhz του επεξεργαστη, αλλα για συνολικη αποδοση. Διαφορετικους controllers, παραπανω lanes που διαβασα για το x570..

Καλυτερη αποδοση στις μνημες..Ισως να πρεπει να διωξω τις 3200 CL16 που εχω..

Αυτην εχω :

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-CROSSHAIR-VI-HERO/

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.