Jump to content


Ryzen full case build


Deus

Recommended Posts

Καλημέρα θέλω να φτιάξω ένα case για τους γονείς μου με budget γύρο στα 500 euro μικρών διαστάσεων, από ότι βλέπω οι Ryzen σε αυτή την κατηγορια είναι μονόδρομος αλλα δεν έχω ασχοληθεί ιδιαιτερα με την AM4...

Οι απαιτήσεις σε επιδόσεις δεν είναι μεγάλες απλή καθημερινή χρήση για web browsing youtube....  

 

Ξεχωριστή κάρτα γραφικών δεν χρειάζεται, αν το budget το επιτρέπει θέλω το psu έστω semi modular για να μην γεμίσει το case με περιττά καλώδια έναν ssd ισως και έναν μηχανικό μικρής χωρητικότητας πχ 500 gb είναι υπέρ αρκετός μονο καί μονο για να μη γεμίζουν τον ssd...
Aν το  budget στενεύει πολύ δεν είναι και άμεσα απαραίτητος ένας HDD μπορεί να προστεθεί αργότερα...

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση που το θέλεις , μιά μητρική με chipset B450 , επεξεργαστή Athlon 200GE ή Ryzen 2200G , και μίνιμουμ 8GB ram (κατά προτίμηση G.Skill και AMD certified) σειρά Fortis ή Flare κλπ , είναι μιά χαρά.

 

https://www.skroutz.gr/s/16035363/AMD-Athlon-PRO-200GE-3-20GHz-4MB-Box.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/14023216/AMD-Ryzen-3-2200G-Box.html#specs

 

B450

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/706216_849512/AM4-AMD-B450.html?o=am4&order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=100.001

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γενικά συμφωνώ με την σύνθεση του oric
απλά ίσως άλλαζα μητρική
με αυτή
https://www.skroutz.gr/s/16099333/Gigabyte-B450-I-Aorus-Pro-Wifi.html

 

(γιατί αν δεν έχει το τελευταίο bios η x370 θα πρέπει να γίνει bios update με άλλο cpu και δεν νομίζω ότι χρειάζεται τα extra χαρακτηρηστικά της *70 σειράς)

 

σίγουρα θα άλλαζα τις ram σε dual channel

πχ (με προσοχή να είναι στην λίστα συμβατότητας της μητρική να μην σου σπάσει να νεύρα μέχρι να τρέξει)

https://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx430c15pb3k2-8-xmp-hyperx-predator-8gb-2x4gb-ddr4-3000mhz-dual-channel-kit-p-PER.559025

 

edit. επειδή μιλάμε για apu κοίτα για 8gb ram και τουλάχιστον 2800+mhz μνήμη

 

αν o υπολογιστής βρίσκεται σε σαλόνι με hdmi στην τηλεόραση τότε ίσως πήγαινα σε λύση όπως αυτό το κουτί
https://www.skroutz.gr/s/4201541/Silverstone-Milo-ML05.html

και προσοχή ότι θέλει sfx τροφοδοτικό κάτι απο εδώ

https://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika/f/367617_367630/SFX-80-PLUS-Gold.html?o=sfx&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

αν πάλι στα χρήμματα υπάρχει πρόβλημα (δεν τα υπολόγισα ακριβώς)
ή απλά δεν σε ενδιαφέρουν τόσο μικρά κουτιά
βρες ένα κουτί να παίρνει μέχρι micro atx μητρική (κάπου στα 30-40 θα βρεις κάτι τιμιότατο μπορεί και με λιγότερα)

και βάλε αυτή
https://www.skroutz.gr/s/15598886/Asrock-B450M-Pro4.html

τα άλλα λίγο πολύ ίδια παραμένουν

 

ssd ανάλογα τις τιμές μπορείς να δεις και crucial mx500 (αν δεν θες κάν καλώδια sata κοίτα για εδώ )

μηχανικός νομίζω πλεον δεν συμφέρει (απλά και μόνο οικονομικά)

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εφτιαξα προσφατα συστημα Ryzen...

 

Case: Παρε κυριολεκτικα ενα να υπαρχει. Μη τρελαθεις και δωσεις αρκετα λεφτα για κουτι λογω budget. Το Masterbox που προτεινει ο φιλος Storm ειναι μια καλη και οικονομικη λυση, αλλα μπορεις να κοψεις κι αλλο απο case. 

PSU: Seasonic M12II-520 Evo - Fully Modular, Seasonic εγγυηση σαν μαρκα 68 ευρω

CPU: 2200g 100 ευρω 

Mobo: Asrock B450 ειτε την Pro4 ειτε την micro εκδοση της 88 ευρω (Μη πας σε Χ370 και μπλεξεις με φλασαρισματα Bios update κτλ. Συν οτι οι Β450 εχουν οι περισσοτερες καλυτερα vrm, thermals σε σχεση με Χ370. Πολλες συγκρινονται ακομα και με Χ470)

RAM: G skill Ripjaws V 3200 16GB 130 ευρω 

SSD: https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/ssd-skliros-diskos/Intel-Ssd-760p-Series-512gb-SSDPEKKW512G801.htm αν ισχυει ακομα η προσφορα αξιζει σε αυτα τα χρηματα. 100 ευρω 

 

Με αυτα χοντρικα πας στα 486. Χωρις το case που θα επιλεξεις ο ιδιος. Νομιζω το 55αρι που ζηταει το Masterbox τα αξιζει και ας βγεις λιγο παραπανω στο budget. Με αυτα τα χρηματα εχεις ενα μηχανημα με Fully Modular ποιοτικο PSU οπως ζητας, 16GB Ram, Μητρικη B450 παραπανω απο τιμια για τα χρηματα της και εναν M2 512GB που πολλοι λενε στα reviews οτι φτανει επιδοσεις 970 Evo απο Samsung. 

 

Αυτα απο εμενα και καλες αγορες :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις προτάσεις σας!

Για τον τον 2200 κοίταζα αλλα είχα μπερδευτεί ψάχνοντας έβλεπα chipset τις σειράς X3xx  σε άλλους δούλευε σε άλλους έβλεπα ότι έκαναν πατέντες για να φλασαρουν βίος το ίδιο με ασυμβατότητες ram άλλες περιπττωσεις που δούλευε και άλλες που δεν....

 

Επίσης κάτι που δεν μου γεμίζει το μάτι είναι ότι πολλές κυρίως ποιο φθηνές mobos δεν έχουν καν ψήκτρες στα vrm δεν ξέρω βεβαια κατά ποσο ζεσταίνονται η όχι...αλλα σίγουρα μια ψήκτρα όσο να είναι βοηθάει κυρίως στη μακροζωία της μητρικής

αποτε το X3xx τρώει άκυρο και κοιτάζω μονο για x4xx chipset με passive cooling στα vrm

 

επίσης για ram κοίταζα για 3200 Mhz 2x4gb αλλα με δεδομένου ότι ο cpu χρησιμοποιοιεί μέχρι 2gb για την igpu τα πράγματα θα ήταν οριακά κάνοντας ένα test μονο με ένα video youtube να τρέχει το σύστημα χρησιμοποιεί κοντά στα 6 GB οποτε τα 16 GB αν και πολλά είναι μονόδρομος και το ποιο πιθανό θα με γλιτώσει και από αναβαθμίσεις μελλοντικά

Spoiler

EWci82y.jpg

 

Κατά τα αλλα η οθόνη που θα παίξει το pc είναι μια Dell U2412m που την έχω και κάθεται

Link to comment
Share on other sites

H apu μπορεί να πάρει μέχρι 2 όπως σωστά είδες αλλά δεν υπάρχει λόγος στην περίπτωσή σου για απλή χρήση.

΄Άντε να της δώσεις 512 ΜΒ, θεωρώ με 2χ4 σε μνήμη θα κάνεις την δουλειά σου οικονομικά. Δεν χρειάζεσαι 16 RAM.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Deus said:

Thanks για τις προτάσεις σας!

1)Για τον τον 2200 κοίταζα αλλα είχα μπερδευτεί ψάχνοντας έβλεπα chipset τις σειράς X3xx  σε άλλους δούλευε σε άλλους έβλεπα ότι έκαναν πατέντες για να φλασαρουν βίος το ίδιο με ασυμβατότητες ram άλλες περιπττωσεις που δούλευε και άλλες που δεν....

 

2)Επίσης κάτι που δεν μου γεμίζει το μάτι είναι ότι πολλές κυρίως ποιο φθηνές mobos δεν έχουν καν ψήκτρες στα vrm δεν ξέρω βεβαια κατά ποσο ζεσταίνονται η όχι...αλλα σίγουρα μια ψήκτρα όσο να είναι βοηθάει κυρίως στη μακροζωία της μητρικής 

αποτε το X3xx τρώει άκυρο και κοιτάζω μονο για x4xx chipset με passive cooling στα vrm

 

3)επίσης για ram κοίταζα για 3200 Mhz 2x4gb αλλα με δεδομένου ότι ο cpu χρησιμοποιοιεί μέχρι 2gb για την igpu τα πράγματα θα ήταν οριακά κάνοντας ένα test μονο με ένα video youtube να τρέχει το σύστημα χρησιμοποιεί κοντά στα 6 GB οποτε τα 16 GB αν και πολλά είναι μονόδρομος και το ποιο πιθανό θα με γλιτώσει και από αναβαθμίσεις μελλοντικά

 

Κατά τα αλλα η οθόνη που θα παίξει το pc είναι μια Dell U2412m που την έχω και κάθεται

απαντώ στα ερωτήματα
1) Ναι θεωρητικά μπορείς να βάλεις 2200g και με σειράς 3 chipset. Απλά η σειρά 3 σαν η πρώτη γενιά ίσως έχει ας το πούμε 1-2 bugs/κολλήματα/σπαστικά πράγματα. Για να μην σου σπάσει τα νεύρα πανε στην σειρά 4. Κλασικό συγκριτικό για τα διάφορα chipset εδώ .

2) Γενικά ναι έχεις δίκιο για τις ψύκτρες αλλά.... δεν βάζεις ryzen 2700x και κάνεις overclock, μικρό apu με tdp 65w θα εγκαταστήσεις (και ακόμη και η asrock των 80 θα σε καλύψει με το παραπάνω). Εξάλλου δεν θα τρέχει όλη την ώρα στα 65w
3) Καλή ιδέα τα 3200mhz στις ram. Διαφωνώ ελαφρώς στην χρήση αυτής. Ρεαλιστικά στο συστημά σου εαν μείνεις με 8gb ram θα δεις ότι δεν θα έχεις και πάλι στα 6gb usage με 1 video. Και δεν χρειάζεσαι 2gb vram για fullhd desktop/browsing. Αλλά στο τέλος της υπόθεσης υπάρχει και η pagefile

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Deus said:

για ram κοίταζα για 3200 Mhz 2x4gb

 

αν σας παίρνει οικονομικά προσπάθησε να πας στα 16. Ανάμεσα σε 8GB μνήμης και αποσπώμενα καλώδια στο τροφοδοτικό η μνήμη είναι κατά πολύ προτιμότερη.

Link to comment
Share on other sites

Thanks όσο αφορά τη mobo δεν μιλάω για ακριβή  για παράδειγμα κοιτάζω από χθες και καταλήγω πάντα σε

Asrock B450M-Pro4

Η αλήθεια είναι ότι μια φορα στο παρελθόν είχα ξαναπροτιμισει asrock και το μετάνιωσα αλλα γενικά ξέρω πως είναι καλές και η B450M-pro4  μου φαίνεται ok


συνήθως προτιμώ τις άσους αλλα σε αυτή την τιμή δεν μου γεμίζουν το μάτι γιατί δεν έχουν ούτε μια  ψήκτρα στα vrm, ένα απλό κομμάτι αλουμίνιο με fins δεν μιλάω για εξωτικές ψυκρες με heatpipippes και περίεργα πράγματα
Asus Prime B450M-K

Asus Prime B450M-A

 

Για την ram πιθανόν ναι τα 2GB ίσως να είναι πολλά για την χρήση που προορίζεται ίσως και από τα 3200 κατεβω στα 3000Mhz ώστε τα 16 gb να είναι ποιο προσιτά από θέμα τιμής αλλα θα δείξει όταν ξεκινήσω να μαζεύω τα πράγματα αν θα είναι 8GB η 16 στα 3200 η στα 3000

 

Για psu κοίταζα το Corsair CX550M  αλλα ίσως να χρησιμοποιήσω και το δικό μου ένα XFX 750w που έχω τα έχει τα χρονια του 5-6 αλλα δουλεύει καλά... 

ο ανεμιστήρας του  είναι σαν ηλεκτρική σκούπα έχω το case πάνω στο γραφείο και οταν ζορίζεται στο gaming δεν παλεύετε σκέφτομαι καιρό  να το αλλάξω ίσως να ήρθε η στιγμή
 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.