Jump to content



ΚΟΨΙΜΟ "ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ" ΦΕΤΑΣ ΞΥΛΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

Θέλω να φτιάξω κάποια "ταμπελάκια" για τη μικρή μου, στα οποία μετά θα γράψω το όνομά της με το dremel (εκεί θα γελάσει το κατσίκι).
Είχα κόψει κάθετα κομμάτια από δοκαράκι πεύκου, σε διαστάσεις περίπου cm 12X5X5 (oρθογώνια παραλληλεπίδα, ας πούμε) και δοκίμασα να κόψω "φέτες" από αυτά, παράλληλα με τα νερά του ξύλου.
Δυστυχώς δεν έχω πριονοκορδέλα (που μου φαίνεται θα ήταν ιδανική), ούτε παγκοπρίονο και δοκίμασα με τη σέγα (βαλμένη ανάποδα σε πάγκο).
Αποδείχτηκε πάρα πολύ δύσκολο: Πέραν της δυσκολίας να κοπεί ίσια, το ξύλο χοροπήδαγε τρελλά (και επικίνδυνα). Δοκίμασα στη συνέχεια με λάμα για σίδερο (με ψιλά δοντάκια) και ήταν κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι...
Σε κάθετο κόψιμο (κάθετα με τη φορά των νερών) κόβει μια χαρά η σέγα. Αλλά παράλληλα με τα νερά είναι σχεδόν αδύνατο.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κόβω τέτοιες "φλούδες" από καδρονάκια;
Έχω σκεφτεί να πάρω μεγάλο καδρόνι (π.χ. 90Χ90mm) και να κόβω στην άκρη, κάθετα με τα νερά, ή να κόψω "φέτα" από μικρό κορμό κ.α. Αλλά μ΄αρέσει πιο πολύ το αποτέλεσμα όταν κόβεται παράλληλα με τα νερά (κατάφερα με τα τα πολλά να κόψω ένα και να το φέρω αρκετά με τον ταινιολειαντήρα) και θα ήθελα να βρω έναν τρόπο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Για να σου "πηδαει" το κομματι στη σεγα που εβαλες αναποδα στο τραπεζι, μαλλον η λαμα που εχεις βαλει εχει δοντια που κοιτανε προς τα πανω σωστα;

 

Δοκιμασε με πριόνι χειρος οπωα σου ειπε ο Λακης και με λιγο προσοχη ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, karmen1983 said:

Για να σου "πηδαει" το κομματι στη σεγα που εβαλες αναποδα στο τραπεζι, μαλλον η λαμα που εχεις βαλει εχει δοντια που κοιτανε προς τα πανω σωστα;

 

Δοκιμασε με πριόνι χειρος οπωα σου ειπε ο Λακης και με λιγο προσοχη ολα θα πανε καλα

 

Χμμμ, δεν το είδα αυτό. Αν ισχύει και βρω λάμα με τα δόντια ανάποδα, θα είναι εντάξει, λες;
Ή να χρησιμοποιήσω κανονικά τη σέγα  (όχι τα πάνω κάτω σε τραπέζι) με αυτή τη λάμα;

Ευχαριστώ.

 

(Το πρόβλημα με το χειρός, είναι ότι το σχέδιο λέει ότι αργότερο θα φτιάξω περισσότερες ταμπελίτσες και -το  κυριότερο - αρκετά πιο μεγάλες. Το 12χ5χ5 θα γίνει 20έως30Χ5Χ5, ίσως και παραπάνω. Σε τέτοια μήκη, αποκλείεται να βγάλω άκρη με το χειρός).

Έγινε επεξεργασία από Mastroxalasths
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στη παρέα και χρόνια πολλά σε όλους ! :) 

Υποθέτω ότι οι διαστάσεις που δίνεις είναι σε mm 120 x 50 x 5 και όχι 120x50x50 που γράφεις.

Με αυτό σαν δεδομένο και εφόσον το θέμα σου είναι ταμπελάκια και μάλιστα λεπτά, γιατί δεν δοκιμάζεις το κόντρα πλακέ ή λεπτό MDF ?

Σε αυτό θα έχεις κοπές μόνο περιμετρικά και είναι εύκολο να γίνουν τελείως ίσιες με ένα καλό πριονάκι.

Όχι ότι δεν υπάρχει λύση και με τα καδρονάκια αλλά είναι λίγο παίδεμα, και για να έχεις καλή επιφάνεια μετά θα θέλει και πλάνισμα με κάποιο ροκάνι.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Seafalco said:

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στη παρέα και χρόνια πολλά σε όλους ! :) 

Υποθέτω ότι οι διαστάσεις που δίνεις είναι σε mm 120 x 50 x 5 και όχι 120x50x50 που γράφεις.

Με αυτό σαν δεδομένο και εφόσον το θέμα σου είναι ταμπελάκια και μάλιστα λεπτά, γιατί δεν δοκιμάζεις το κόντρα πλακέ ή λεπτό MDF ?

Σε αυτό θα έχεις κοπές μόνο περιμετρικά και είναι εύκολο να γίνουν τελείως ίσιες με ένα καλό πριονάκι.

Όχι ότι δεν υπάρχει λύση και με τα καδρονάκια αλλά είναι λίγο παίδεμα, και για να έχεις καλή επιφάνεια μετά θα θέλει και πλάνισμα με κάποιο ροκάνι.

Καλησπερα. Ευχαριστω και επισης χρονια πολλα.

Οχι, οι διασταστεις ειναι σε cm. Δηλαδη ηταν καδρονακι περιπου 5χ5 (με μηκος 2μ. περιπου), που το εχω ηδη κοψει καθετα σε κομματια 10-15 cm (για αλλο λογο, χρειαστηκα τακους βιαστικα καποια στιγμη).

Λεω λοιπον απο αυτα τα κομματια να κοψω κατα μηκος "φλυδες" περιπου 1cm και να τα κανω πινακιδακια.

Θα προτιμουσα αυτο και οχι mdf λογω των ωραιων νερων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.