Jump to content



Mini story: Delock Converter USB 3.0 to SATA 6 Gb/s


Recommended Posts

Εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ ένα εξωτερικό δίσκο της Seagate (FREEAGENT GOFLEX DESK 1TB 7200RPM).

 

P5030470.thumb.jpg.f66889f7051c9bf2391c076092d71d2c.jpg

 

Τον χρησιμοποιούσα για backup της δουλειάς μου και images των δίσκων. Για λόγους ασφάλειας και προστασίας των backup μου, ο δίσκος παρέμενε εκτός πρίζας και συνδεόταν μόνο όταν ήθελα να πάρω backup. Δυστυχώς ήταν USB 2.0 και οι ταχύτητες μεταφοράς αρχείων ήταν τραγικές:

 

1.png

 

Ο δίσκος ήταν modular (ουσιαστικά καθόταν πάνω σε usb to sata converter) και η seagate πωλούσε ανταλλακτική βάση για να μετατραπεί σε usb 3.0. Δυστυχώς η εν λόγω βάση δεν μπορούσε να βρεθεί για αγορά σήμερα, αλλά ακόμα και αν την έβρισκα θα περιοριζόμουν μόνο σε seagate δίσκους της συγκεκριμένης σειράς (εξηγώ παρακάτω).

 

2.jpg

 

Δεδομένου ότι στον δίσκο υπήρχε κλασικό θηλυκό sata, σκέφτηκα να αγοράσω κάποιον convertor με τον οποίο θα έκανα τη δουλειά μου, αλλά και θα μπορούσα εύκολα να συνδέω στο pc και άλλους δίσκους, χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω κουτί κτλ.

 

Κατέληξα λοιπόν στο Delock 62486 με τις προδιαγραφές που μπορείτε να βρείτε εδώ στο επίσημο site.

 

 

 

3.jpg4.jpg

 

O μετατροπέας συνοδευόταν από καλώδιο για παροχή ρεύματος (με μεγάλο μήκος) και ένα καλώδιο για σύνδεση με USB 3.0 (με μικρό  μήκος που μου δημιούργησε πρόβλημα και θα πρέπει να προμηθευτώ μεγαλύτερο). Το καλώδιο είναι usb male micro-b --> usb male-a.

 

Δυστυχώς τη δουλειά για την οποία ήθελα τον μετατροπέα δεν μπόρεσα να την κάνω, διότι ο GoFlex είχε και εξωτερικό πλαστικό περίβλημα το οποίο απαιτούσε sata αρσενικό μεγαλύτερου μήκους από αυτό που έδινε ο Delock convertor με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει στη sata υποδοχή. Προφανώς η seagate φρόντισε να κουμπώνουν οι δίσκοι αυτοί μόνο στις δικές της βάσεις... Η λύση ήταν απλή και περιλάμβανε κατσαβίδι και σπάσιμο του εξωτερικού περιβλήματος του GoFlex, μια που βίδες δεν υπήρχαν πουθενά και υπομονή για να βρω τα κουμπώματα δεν είχα (εκτός αυτού δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ ξανά ως USB 2.0, οπότε... ανακύκλωση).

 

 

 

5.jpg6.jpg

 

Οι μετρήσεις που πήρα μόλις ο δίσκος έπαιξε με τον Delock converter ήταν σημαντικά βελτιωμένες:

 

7.png

 

Επιτέλους θα μπορώ να παίρνω τα backup μου χωρίς να αφήνω τον υπολογιστή ανοιχτό το βράδυ να ολοκληρώσει τη διαδικασία...

 

Τέλος, δοκίμασα να συνδέσω με hot swap και έναν ssd που περισσεύει στο συρτάρι μου (Samsung 850 EVO 120GB) και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά:

 

 

 

8.jpg

9.png

 

Για 24€ που μου κόστισε η αγορά του, δίνει αρκετή ευελιξία σε όποιον χρησιμοποιεί εσωτερικούς δίσκους για λύσεις backup και αρχειοθέτησης που τους έχει είτε χύμα εκτός του tower είτε σε προστατευτικές θήκες. Εννοείται ότι συνεργάζεται με οποιονδήποτε δίσκο 2.5" και 3.5", οπότε είναι και πολύ χρήσιμος για «βγάλε, βάλε, έλεγξε, αντίγραψε» σενάρια από laptop, desktop κτλ. 

 

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
photos update
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 15/1/2019 at 11:55 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για 24€ που μου κόστισε η αγορά του, δίνει αρκετή ευελιξία σε όποιον χρησιμοποιεί εσωτερικούς δίσκους για λύσεις backup και αρχειοθέτησης που τους έχει είτε χύμα εκτός του tower είτε σε προστατευτικές θήκες. Εννοείται ότι συνεργάζεται με οποιονδήποτε δίσκο 2.5" και 3.5", οπότε είναι και πολύ χρήσιμος για «βγάλε, βάλε, έλεγξε, αντίγραψε» σενάρια από laptop, desktop κτλ. 

Προσοχη στις συνδεσεις απο SATA σε USB. Μπορει να παρεις τα δεδομενα στο χερι

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, slalom said:

Προσοχη στις συνδεσεις απο SATA σε USB. Μπορει να παρεις τα δεδομενα στο χερι

Θες να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς; Τόσος κόσμος χρησιμοποιεί τέτοιες συνδέσεις (docking stations, converters κτλ). Δεν έχω διαβάσει κάτι για επικινδυνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω ενα τουβλο.

Αντιμετωπισα ομως προβλημα σε δισκο GPT που απο τη μητρικη (SATA), τον εβαλα στη θηκη USB 3.0. Μου χαλασε το TOC (τα περιεχομενα)

 

Οποτε τους εσωτερικους τους συνδεω σε εσωτερικο controller, εχει και safely remove hardware, οποτε βαζω και βγαζω με ανοιχτο μηχανημα

 

Αν τα βαζεις μονο σε αυτο, κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.