Jump to content



Παλιό pc με AMD Athlon II για μη κερδοσκοπική οργάνωση


adonle

Recommended Posts

Χαίρετε,

Έχω αναλάβει να βοηθήσω μια ΜΚΟ που κάνει σημαντική δουλειά, αλλά δεν έχει χρήματα.

Τους χάρισαν έναν παλιό pc Lamtech με Athlon II και 2GB RAM DDR2. Τρέχει Win8, πιθανώς σπασμένα.

Δεν έχει κάρτα γραφικών. Το χρησιμοποιούν ως τώρα για Photoshop CS5 και φυσικά σέρνεται. Δεν έχουν λεφτά για καινούριο.

 

Δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο, κανένα χαρτί μαζί του και ο δωρητής δε μπορεί να παράσχει καμιά πληροφορία.

Επίσης δε μπόρεσα να βρω τα specs στο internet. Έχω φωτογραφία από το εσωτερικό, αλλά δε μπορώ να καταλάβω ποια μητρική και ποιος επεξεργαστής ακριβώς είναι.

 

Η πρώτη μου σκέψη είναι να βάλουν περισσότερη RAM. 35€ τα 4GB.

Αλλά έχει νόημα; Και πόσο να αντέξει ακόμα αυτό το μηχάνημα;

 

Να τους προτείνω καλύτερα κανένα refurbished με i3 και 4GB RAM στα 200€ περίπου ;

Είπαν ότι αντέχουν 200€. Αλλά και πάλι το refurbished δε θα έχει κάρτα γραφικών.

Υπάρχει κανένα refurbished AMD σύστημα που να αποδώσει καλύτερα σε αυτά τα χρήματα;


Θα εκτιμούσα τη γνώμη όποιου γνωρίζει. Ευχαριστώ

DSC_0166.JPG

DSC_0167.JPG

DSC_0168.JPG

Έγινε επεξεργασία από adonle
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα χαρακτηριστικά

 

- Intel® Pentium Dual Core E6300 CPU @ 2.80GHz (ο οποίος αναβαθμίζεται με κάποιον Quad τύπου Q6xx ή Q9xx)

- 4G RAM DDR3 (η οποία αναβαθμίζεται επίσης)

- HDD 250G

- Windows7 Pro EN (αυθεντικά με δυνατότητα για Win 10)

- Ενσωματωμένα γραφικά (για εφαρμογές γραφείου)

- Small Factor 

 

Με άλλα λόγια ολοκληρωμένο PC. Σου κάνουν με 60€;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, adonle said:

refurbished με i3 και 4GB RAM στα 200€ περίπου

Στα 120€ Lenovo i3 2nd gen/4GB RAM/500GB/Win7 Pro license.

Κάρτα δεν ξέρω τι specs απαιτεί το software που χρησιμοποιούν, έχε υπόψη ότι το συγκεκριμένο παίρνει μόνο low profile.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@adonle δικό μου είναι. Καλύτερο από αυτό που προσπαθείς να αναβαθμίσεις. Το πρότεινα σαν οικονομική λύση. Στα 200€ που αναφέρεις υπάρχουν κι άλλες επιλογές προφανώς. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου είναι αυτή ASRock K10N78M Pro αν θες να βρεις προγράμματα οδήγησης πληροφορίες κλπ.

Μπορούσες να δεις το μοντέλο της χωρίς να ανοίξεις τον πύργο, όπως και να δεις επεξεργαστή, μνήμες, BIOS κ.α όλα αυτά με το CpuZ (είναι δωρεάν)

Το ότι σέρνεται μπορεί να οφείλεται στον δίσκο του ή στο ότι μπορεί να έχει ένα κάρο βλακείες εγκατεστημένες.

 

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει εγκατεστημένα περιττά πράγματα. Θα του κάνω ένα C-cleaner.

Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα που έχει Win8. Μπορώ να τον πάω στα Win10, το επιτρέπει η Microsoft επειδή ασχολείται με ΑΜΕΑ η ΜΚΟ. Αλλά μήπως είναι χειρότερα;

Πάντως το ότι σέρνεται στο Photoshop, είναι μάλλον λογικό. Είναι πολύ παλιός και δεν έχει κάρτα γραφικών.

Μιας και ο @p55 βρήκε το μοντέλο της μητρικής, έχετε να προτείνετε κάποια οικονομική κάρτα γραφικών, που θα έδινε κάτι παραπάνω;

Ή είναι καλύτερα να τα δώσουμε όλα στη RAM; Δέχεται μέχρι 8GB.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά
https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Adobe-Photoshop-CC-139/Hardware-Recommendations
(είναι σοβαρό site σε high perfomance servers/workstations)
πρακτικά το photoshop θέλει cpu κυρίως και περισσότερο προτιμά single core perfomance(οκ κάποια αρχική γραφικών για το γαμώτο)

επομένως κοιτάς κυρίως για επεξεργαστή
το cpu support list δίνει μέχρι και phenom 2 x6 (thuban)
αλλά
δύσκολα θα βρεις cpu
και κυρίως δεν εμπιστεύομαι το power delivery μετά απο τόσα χρόνια για 125watt tdp για τους μεγάλους thuban/deneb
ίσως να "αντέχει" με κάποιον στα 95W tdp αλλά και πάλι ένα 4pin έχει όλο και όλο
και γενικά νομίζω δεν είναι καλή ιδέα να ρίξεις χρήμματα σε τόσο παλιό μηχάνημα

εφόσον τα 200 υπάρχουν (και σκοπεύουν να τα δώσουν για υπολογιστή) θα έλεγα
κάτι σε refurb με i3/i5 (όσο πιο σύγχρονο γίνεται/με όσο μεγαλύτερο single core boost) στα μαξ 150 πάνω κάτω
λογικά ένα ακόμη 4gb ddr3 stick (~20) καινούργιο(ή πιο φθηνά αν υπάρχει κάτι σε μεταχειρισμένο)
και εαν περισσεύουν ένας μικρός ssd (πλεον βρίσκεις καινούργιους 240gb με <40 ευρώ)
θα συνεχίσει με την intelhd
σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο
αλλά θα πάει σε μηχάνημα με "σύχρονη" σχετικά λογική
τώρα αντί για ssd δεν ξέρω κατά πόσο οι gt710 είναι αναβάθμιση απο την intel hd των sandy/ivy bridge

ειδικά σε refurb υπάρχουν αρκετά σε ebay ευρώπης

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@shattered σε ευχαριστώ για τη λεπτομερή απάντηση. Υπάρχει ένας περιορισμός. Η αγορά πρέπει να είναι από ελληνικό  κατάστημα με τιμολόγιο. Αποκλείεται το ebay.

Και χρειάζεται εγγύηση. Γι' αυτό κοιτάζω φυσικά καταστήματα στην Αθήνα. Βρήκα κάποιους i3 και i5, αλλά πολύ παλιάς γενιάς. Και  Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη.

Έγινε επεξεργασία από adonle
Link to comment
Share on other sites

Η αγορά refurbished είναι μονόδρομος γιατί αγοράζεις μηχάνημα μαζί με την άδεια

και έχει και εγγύηση για κάμποσο χρονικό διάστημα. 

Βέβαια στα λεφτά που διαθέτεις θα βρεις κυρίως επεξεργαστές 2ης/3ης γενιάς  αλλά θα δουλέψουν πολύ πιο άνετα το Photoshop.

Ερώτηση.

Τι το θέλει η ΜΚΟ το Photoshop;

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Η αγορά refurbished είναι μονόδρομος γιατί αγοράζεις μηχάνημα μαζί με την άδεια

και έχει και εγγύηση για κάμποσο χρονικό διάστημα. 

Βέβαια στα λεφτά που διαθέτεις θα βρεις κυρίως επεξεργαστές 2ης/3ης γενιάς  αλλά θα δουλέψουν πολύ πιο άνετα το Photoshop.

Ερώτηση.

Τι το θέλει η ΜΚΟ το Photoshop;

 

Για πολλά πράγματα το θέλουν. Κάνουν εκδόσεις, φυλλάδια κλπ. Τώρα, γιατί δε χρησιμοποιούν άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα; Επειδή αυτός που τα φτιάχνει αυτό έχει μάθει.
Το μονόδρομος πώς το εννοείς; Κι αν αναβαθμίσουν αυτόν που έχουν οκ είναι από άδεια (θεωρητικά, δεν έχουν windows serial number αλλά εμένα δε με αφορά αφού τα windows ειναι ενεργοποιημενα).

Link to comment
Share on other sites

4gb ddr2 απο ebay με σημανση οτι παιζει μονο σε amd πλατφορμες, πιθανον θα κοστιζουν πολυ λιγοτερο. Μετα και με 3gb θα μπορουσε να βελτιωθει η κατασταση, οποτε το κοστος αναβαθμισης μειωνεται. Αν τα win8 εχουν αντιστοχες επιλογες με τα 7, πηγαινε και κοψε για το desktop ολες τις επιλογες για φρου φρου και αρωματα, εκτος απο την επιλογη για στρογγυλεψη των fonds. θα μειωσει την καταναλωση μνημης.

 

Βρες εναν μικρο αλλο αξιοπρεπη ssd. Εβαλα εναν agility 3 120gb σε ενα διπυρηνο core 2 duo εχτες, με 2gb μνημη και αντιστοιχα προβληματα και μεταμορφωθηκε. παει σφαιρα. Ακομα και η καταναλωση της μνημης επεσε κατα 500mb φανταζομαι λογω του πιο αποτελεσματικου caching, οποτε ξαφνικα τα 2gb δεν αποτελουν προβλημα για γενικη χρηση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adonle έγραψε:

Κι αν αναβαθμίσουν αυτόν που έχουν οκ είναι από άδεια (θεωρητικά, δεν έχουν windows serial number αλλά εμένα δε με αφορά αφού τα windows ειναι ενεργοποιημενα).

Αυτό έχει συζητηθεί εδώ και νομίζω ότι δεν είναι έτσι.

Μονόδρομο εννοώ την αγορά με τιμολόγιο που θέλουν που θα περιλαμβάνει υπολογιστή με λειτουργικό και καλύπτονται σε θέμα hardware/sofwtare.

Βέβαια δεν πιστεύω ότι το Photoshop θα είναι γνήσιο αλλά ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει και δεν θα τον κρίνω εγώ.

Δεν ξέρω βέβαια αν οι ΜΚΟ ελέγχονται όπως οι επιχειρήσεις αλλά για ρώτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά @p55 δεν ξέρω αν έχουν γνήσιο photoshop και αν ελέγχονται. Απλά ξέρω ότι αν πάρουν άλλον Η/Υ, θα κρατήσουν και αυτόν. Οπότε αν τα windows είναι σπασμένα σε αυτόν, θα παραμείνουν. Επιπλέον, στον νέο θα ψάχνονται πάλι για photoshop. Εγώ τους το ξεκαθάρισα ότι δεν ασχολούμαι να βρω σπασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.