Jump to content



vmware no partitioning


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ήθελα μία βοήθεια στο παρακάτω...

 

Σε host machine με windows 7, έχω εγκαταστήσει vmware workstation. Φτιάχνω στο vmare ένα virtual machine, στο οποίο θέλω να εγκαταστήσω windows server 2008 από ένα .iso


Το πρόβλημα  που έχω, και για το οποίο φτιάχνω το θέμα, είναι ότι το server setup wizard δε με ρωτάει language, keyboard layout, time and currency, να κάνω accept το licence της ms, καθώς επίσης και να φτιάξω partitions. Κυρίως για τα partitions με ενδιαφέρει και ανεβάζω θέμα.
Θέλω να φτιάξω partitions στο virtual machine, και όχι στον φυσικό δίσκο.

 

Έτσι, για να είμαι πιό ακριβής, και να το κάνω και με παράδειγμα:

Εάν ο φυσικός δίσκος είναι π.χ. 320GB

-Windows 7 , C : , 200GB

-Virtual machine 50GB , απ' τα οποία μέσα απ' το server wizard θέλω να σπάσω vm C : 40GB και vm D : 10GB

 

Το vmware είναι η πρώτη φορά που το δουλεύω. Δεν θέλω να το κάνω με virtual box (εάν θέλατε να το προτείνετε σαν λύση). Ήθελα με vmware.

Κοίταξα στα settings τού vmware, αλλά δεν βρίσκω κάτι. 


Το μόνο που είδα στο vmware είναι πως έχει να διαλέξεις το vm HDD space να το κάνεις allocated ή non-allocated. Δοκίμασα καί τα δύο, αλλά δεν είναι αυτό. Καί στις δύο περιπτώσεις, το wizard περνάει το σημείο που φτιάχνεις partitions, και πάει κατευείαν στο copy files.

Είναι κάποιο setting στο vmware? Είναι κάτι άλλο?

 

Σκέφτεστε κάτι για το όλο θέμα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panoc said:

Ετσι οπως το περιγραφεις ειναι σα να χρησιμοποιησεις unattended install iso.

 

Για να μαθαίνουμε, τί είναι το "unattended install iso" ?

 

 

2 hours ago, panoc said:

Που το βρηκες το iso ?

 

torrent

3 hours ago, minast said:

Δεν σε βολεύει να προσθέσεις δεύτερο virtual δίσκο στο VM;

 

Δεν την ξέρω τη διαδικασία. Αυτό είναι για να μην θέτεις σε κίνδυνο τον φυσικό δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, serpico75 said:

 

Για να μαθαίνουμε, τί είναι το "unattended install iso" ?

 

Έχει ενσωματωμένες προεπιλογές σε όλα τα prompts της εγκατάστασης ώστε δεν διακόπτεται η διαδικασία για να επιλέξει ο χρήστης, έτσι δεν να χρειάζεται να είναι μπροστά στο PC (unattended).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2019 at 8:06 PM, serpico75 said:

 

Για να μαθαίνουμε, τί είναι το "unattended install iso" ?

 

torrent

 

Δεν την ξέρω τη διαδικασία. Αυτό είναι για να μην θέτεις σε κίνδυνο τον φυσικό δίσκο?

Δεν έχει να κάνει με κίνδυνο, τo εικονικό μηχάνημα έχει εικονικούς πόρους. Μπορείς να του αναθέσεις πολλαπλούς εικονικούς δίσκους, όπως θα έβαζες κανονικούς δίσκους σε ένα φυσικό μηχάνημα. Πολλοί εικονικοί δίκοι του guest μπορούν να κάθονται στον ίδιο φυσικό δίσκου του host, απλά σε βοηθάει να χωρίσεις τα δεδομένα σου, όπως πχ με τα partitions που λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την εγκατάσταση που έχεις τώρα, δεν μπορείς να πας στο Management δίσκου, να μειώσεις το partition και με τον ελεύθερο χώρο να κάνεις ένα άλλο;

Γενικα το καλύτερο θα ήταν αυτό που είπε ο Μηνάς(?) με το 2ο δίσκο

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.