Jump to content



Καθαρισμός λάπτοπ και...εκπλήξεις


Recommended Posts

14 hours ago, tommybertsen said:

Μα είναι πρόβλημα των WIndows 10. Δεν υπάρχει driver και ο generic που βάζουν δεν λειτουργεί σωστά.

Btw, τα λινκς από το παραπάνω site, δεν λειτουργούν. 

Έτσι από περιέργεια, για μπούταρε με ένα τελευταίο linux, να δεις αν όλα λειτουργούν ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα μπουτάρω με ένα live usb τώρα που το λες για να δω αν δουλεύει η κάμερα και μόνο :p Μόλις το πράξω θα ενημερώσω.

 

Το ανεμιστήρι το άλλαξα (πήρα αυτό από το link του @makio ) και είναι κομπλέ. Βέβαια δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο στις θερμοκρασίες αλλά έμαθα ένα story, ότι το λάπτοπ έκλεινε μετά από τρομακτικό θόρυβο που ακουγόταν. Δεν παίζει να γίνει αυτό τώρα. 

 

Το ανεμιστήρι το προηγούμενο (βγάζοντάς το η φτερωτή αποκολλήθηκε εντελώς :D?

 

Spoiler

IMG_20190228_210226.jpg

 

Έχω την απορία, πώς ακριβώς άσπρισε η φτερωτή :rofl: 

 

 

Να σημειώσω εδώ πως όποιος θέλει να ανοίξει παρόμοιο λάπτοπ, ας το σκεφτεί καλά :hehe: 

Συνολικά (μέχρι να φτάσω στο ανεμιστήρι), 34 βίδες, και άλλες 4 του ανεμιστηριού (τόσο μικρές που κόντεψα να το πετάξω :bleh: ), 38. 

 

Κάποτε είχαμε δει ένα ACER με τον AlexanderK και είχε 8 βίδες για να φτάσεις στη μητρική, τη στιγμή που αυτό έχει 25... 

Νομίζω το Compaq που είχα, του 2008, είχε λιγότερες! 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα μπουτάρω με ένα live usb τώρα που το λες για να δω αν δουλεύει η κάμερα και μόνο :p Μόλις το πράξω θα ενημερώσω.

 

Το ανεμιστήρι το άλλαξα (πήρα αυτό από το link του @makio ) και είναι κομπλέ. Βέβαια δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο στις θερμοκρασίες αλλά έμαθα ένα story, ότι το λάπτοπ έκλεινε μετά από τρομακτικό θόρυβο που ακουγόταν. Δεν παίζει να γίνει αυτό τώρα. 

 

Το ανεμιστήρι το προηγούμενο (βγάζοντάς το η φτερωτή αποκολλήθηκε εντελώς :D?

 

  Reveal hidden contents

IMG_20190228_210226.jpg

 

Έχω την απορία, πώς ακριβώς άσπρισε η φτερωτή :rofl: 

 

 

Να σημειώσω εδώ πως όποιος θέλει να ανοίξει παρόμοιο λάπτοπ, ας το σκεφτεί καλά :hehe: 

Συνολικά (μέχρι να φτάσω στο ανεμιστήρι), 34 βίδες, και άλλες 4 του ανεμιστηριού (τόσο μικρές που κόντεψα να το πετάξω :bleh: ), 38. 

 

Κάποτε είχαμε δει ένα ACER με τον AlexanderK και είχε 8 βίδες για να φτάσεις στη μητρική, τη στιγμή που αυτό έχει 25... 

Νομίζω το Compaq που είχα, του 2008, είχε λιγότερες! 

Exει και κατι επαγγελματικα dell με ΜΙΑ βιδα και τσουπ... ?

Ποση θερμοκρασια εχεις τωρα?

Ποια παστα εβαλες?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρω. 

Το χειρότερο δεν είναι ο αριθμός βιδών, αλλά αυτός που τις ξεβίδωσε πρώτη, δεύτερη, τρίτη ή πολλοστή φορά, δεν ξέρω τι έκανε αλλά ορισμένες τις έχει "φάει", με αποτέλεσμα να παιδεύομαι πολύ για να τις ξεβιδώσω. Είναι και βλακείες τα κατσαβίδια μου (κάτι powerfix από το Lidl ?

Θα σκάσω αν δεν βρω πως κατάφερε να κάνει έτσι το ανεμιστήρι :bleh: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Θα σκάσω αν δεν βρω πως κατάφερε να κάνει έτσι το ανεμιστήρι :bleh: 

Που εσπασε η φτερωτη?

Δεν ειναι τιποτα, μου εχει συμβει πολλες φορες.

Ευκολα γινεται, οταν ενα λαπτοπ δεν καθαριζεται συχνα(maximum  στα δυο χρονια) θα ανεβαζει θερμοκρασιες και ιδιαιτερα στο σημειο κοντα στο επεξεργαστη που ειναι και το coolerακι.

Με αποτελεσμα, μιας και το coolerακι ειναι πλαστικο, να ψηνεται και το πλαστικο αυτο ξερενεται και οταν πας να το καθαρισεις,χωρις ιδιαιτερη δυναμη, με ενα πινελακι να κανει ενα κρακ και να σου μεινει καμια φτερωτη στα χερια.

Ποση θερμοκρασια εχεις τωρα?

Ποια παστα εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Που εσπασε η φτερωτη?

 

Έχω φώτο στο spoiler :bleh: Φαίνεται ένα άσπρο πράγμα που λείπει από τον ανεμιστήρα.

Φαντάζομαι κι εγώ ότι έλιωσε ή ότι έγινε με πινέλο αυτό το πράγμα.

 

Σε idle 40-42, σε load (κάνα βίντεο λίγο σερφάρισμα κλπ) 60-62. Λογικά μου φαίνονται. Επεξεργαστής είναι ο i7-740QM. Γραφικά έχει της nVidia 425M. Έχω ρίξει πάνω έναν intenso high 240GB και πάει σφαιράτο. 

 

@gdp77, πως να τσεκάρω αν λειτουργεί η κάμερα στο linux live? Έβαλα mint mate 19.1. Επίσης πως να κάνω monitor για θερμοκρασίες; Έτσι από περιέργεια 

Link to comment
Share on other sites

Έχω φώτο στο spoiler bleh50.gif&key=73c73cf1f110dda37bd1052ddaadfaaaaadf9d86eb859f344f355d8caf2ebad7 Φαίνεται ένα άσπρο πράγμα που λείπει από τον ανεμιστήρα.

Φαντάζομαι κι εγώ ότι έλιωσε ή ότι έγινε με πινέλο αυτό το πράγμα.

 

Σε idle 40-42, σε load (κάνα βίντεο λίγο σερφάρισμα κλπ) 60-62. Λογικά μου φαίνονται. Επεξεργαστής είναι ο i7-740QM. Γραφικά έχει της nVidia 425M. Έχω ρίξει πάνω έναν intenso high 240GB και πάει σφαιράτο. 

 

[mention=34092]gdp77[/mention], πως να τσεκάρω αν λειτουργεί η κάμερα στο linux live? Έβαλα mint mate 19.1. Επίσης πως να κάνω monitor για θερμοκρασίες; Έτσι από περιέργεια 

Το πιο απλό για κάμερα είναι να μπεις με έναν Web browser στο Google Hangouts.

 

Για θερμοκρασίες στο Linux mint το πιο απλό είναι να εγκαταστήσεις το σχετικό applet (δώσε applets στην search bar) και θα σου ανοίξει το σχετικό παράθυρο με τα applets απ' όπου θα επιλέξεις το temp monitoring ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι όνομα.

 

Πες μου αν χρειαστείς περαιτέρω οδηγίες.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok είναι το lm-sensors και θέλει sudo apt-get install lm-sensors και μετά sudo sensors-detect και στα δείχνει. 

Για κάμερα εν τέλει δεν δουλεύει ούτε στα λίνουξ ? Την αναγνωρίζει αλλά δεν λειτουργεί. Δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει... 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Να σημειώσω εδώ πως όποιος θέλει να ανοίξει παρόμοιο λάπτοπ, ας το σκεφτεί καλά :hehe: 

Συνολικά (μέχρι να φτάσω στο ανεμιστήρι), 34 βίδες, και άλλες 4 του ανεμιστηριού (τόσο μικρές που κόντεψα να το πετάξω :bleh: ), 38. 

Ελα, τα παραλες, το εχω κανει και εγω και ηταν το πρωτο που ανοιξα

Και δεν περισσεψε βιδα στο τελος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η λευκή φτερωτή ήταν πατέντα κολλημένη από άλλο ανεμιστήρα; Κάθομαι και σκέφτομαι πως μπορεί να αλλάξει χρώμα και μου φαίνεται απίστευτο

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για το 'ασπρο' της φτερωτης να υποθεσω οτι ειναι απο κυανοακρυλικη κολλα?

δεν μπορω να καταλαβω απο την φωτο παρα το μεγεθος της....

(αν και μου φαινεται και λιγο πατεντα το θεμα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Ελα, τα παραλες, το εχω κανει και εγω και ηταν το πρωτο που ανοιξα

Και δεν περισσεψε βιδα στο τελος

Ε όχι και τα παραλέω :bleh: 38 βίδες για να φτάσεις στον ανεμιστήρα τις λες νορμάλ; Δεν το έχω ξαναδεί σε ότι λάπτοπ και αν ακούμπησα. Για να μην αναφέρω τι θέλει αν χρειαστεί να αλλάξει κάποιος keyboard :p 

Link to comment
Share on other sites

Ελα, το εργαλειο ειναι SOLID STATE

πριν 11 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για να μην αναφέρω τι θέλει αν χρειαστεί να αλλάξει κάποιος keyboard :p 

Αυτο ειναι γελοιο, για πλακα το κανω ?, και με χρονο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.