Jump to content



Μια μνημη μα ποια μνημη? που να κανει ΟC?


AlienHack

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από vagtsil

Tραβα δες guru3d.com... πριν παρεις κανα χαπι :)

Αυτο εννοεις;

if your mainboard cannot deliver more voltage then let's say 2.9V to DDR memory then you will be severely FSB limited when overclocking. We maxed out at (2x)230 MHz as that was the level where we got issues with booting and Windows. Not even selecting the slowest timings would get us any further.
Link to comment
Share on other sites

Λενε για 250 με καλη ταση. Απλα εγω μεταφερω οτι και στα default settings πανε 2-2-2-5... μη σας μπερδευουν τα ">>" που εβαλα πιο πανω...

"Once you are in the BIOS, select 2.8 Volts for your DDR memory, set the timings at 2-2-2-5 and you'll notice you can rock on into Windows or whatever OS you prefer ;)."

"

Usually we can go to 250 MHz without too many problems. If you can boost the voltage way higher then what we where capable of, then that's where things will change for the better"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [26-05-2005 16:16]

περιμενετε ποστ αυριο το προι με pics.... τωρα ειμαι στο γραφειο και δεν εχω φωτο...

μηπως βρηκες καμια φωτο με αυτα τα απιθανα hynix που πανε οσο ελεγες?

κανα memtest ισως, αφοτου εχει περασει μερικα loops 'η κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι πολυ περιεργος να δω screenshot απο αυτα τα hynix:D

vagtsil δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αυτες οι μνημες, διαβασες πουθενα τι τσιπακια φορανε; γιατι για 230 με 2,85 του προ2 για utt μου φαινεται ουτοπικο, εκτος και αν ειναι τοσο καλα κομματια!

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες ειναι με ΒΗ τσιπς βασει του guru3d και πανε απροβληματιστα 250,αρκει να τους δωσεις 3.4-3.5V απ'οτι λεει το review. Σε default επαναλαμβανω (μεταφερω) 2-2-2-5 με 2.8V στα 230 περιπου...

Link to comment
Share on other sites

"Κι ομως ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ !! με ΒΗ τσιπακια,2-2-2-5 στα 2.8v >>τα 250 μαλλον ευκολα...απ οτι λενε δηλαδη !!"

"Tραβα δες guru3d.com... πριν παρεις κανα χαπι :)"

"Οι μνημες ειναι με ΒΗ τσιπς βασει του guru3d και πανε απροβληματιστα 250,αρκει να τους δωσεις 3.4-3.5V απ'οτι λεει το review. Σε default επαναλαμβανω (μεταφερω) 2-2-2-5 με 2.8V στα 230 περιπου..."

Κατι μου λεει οτι τα εχεις κανει λιγο μανταρα!!Οταν αποφασισεις πες μας να ξερουμε.Πριν κρινεις καλο ειναι να σιγουρευεις λιγο τα πραγματα..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

"Κι ομως ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ !! με ΒΗ τσιπακια,2-2-2-5 στα 2.8v >>τα 250 μαλλον ευκολα...απ οτι λενε δηλαδη !!"

"Tραβα δες guru3d.com... πριν παρεις κανα χαπι :)"

"Οι μνημες ειναι με ΒΗ τσιπς βασει του guru3d και πανε απροβληματιστα 250,αρκει να τους δωσεις 3.4-3.5V απ'οτι λεει το review. Σε default επαναλαμβανω (μεταφερω) 2-2-2-5 με 2.8V στα 230 περιπου..."

Κατι μου λεει οτι τα εχεις κανει λιγο μανταρα!!Οταν αποφασισεις πες μας να ξερουμε.Πριν κρινεις καλο ειναι να σιγουρευεις λιγο τα πραγματα..;)

ρε συ ενταξει καλα το παει σε λιγο θα μας πει οτι με 3,0 ισα ισα που 200αριζουν και θα ειναι μεσα:D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μπορουν ρε παιδια τα ΒΗ 230 με 2.8ν? Τα δικα μου το εκαναν για πλακα με την πρωτη αλλα με 2-3-2-5. Και δεν ειναι διαλεγμενα οπως της OCZ αλλα twinmos speed premium.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον αλλο 230 κι αλλο το 250 που ηθελε το παλικαρι στο πρωτο ποστ,δευτερον αυτο το 2-3-2-5 κανει την διαφορα πιστεψε με καμια σχεση να μπορεσεις να κρατησεις το 2 σε οτι αφορα το ρευμα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,γιατι δεν κανετε τον κοπο να διαβασετε το review και τις επεξηγησεις που κανω με τα ποστς???? Eγω ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ κι εσεις σε λιγο θα μου πειτε οτι τα βγαζω απο την κουτρα μου....:mad::crazy:

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβως επειδη δεν μπορω να κανω copy-paste το review τα εγραψα γενικα και αποσπασματικα.Μην συνδεετε τα 2225 με τα 2.8 και τα 250.Tο εγραψα και πιο πανω.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.Ισως να μην φανηκε καθαρα απο τη διατυπωση αλλα εχετε και καποια στοιχειωδη πειρα μ'αυτα... Τεσπα ας αρκεστουμε στο review και ελπιζω να τις προμηθευτει καποιος απο δω για να διαπιστωσουμε κι απο πρωτο χερι τα λεγομενα του... :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορείς να δεις με 2-2-2 και 2.8ν (πραγματικά, όχι απο το BIOS) είναι 220 είτε με BH5 είτε με TCCD. Τα TCC5 έχουν λίγο καλύτερη συμπεριφορά αλλά δεν νομίζω ότι πάνε τόσο που θέλουν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.