Jump to content



Μια μνημη μα ποια μνημη? που να κανει ΟC?


AlienHack

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από AlienHack

Λοιπον, update. Οι μνημες μου μπουταραν κανονικα στην P4C800 και ετρεξαν memtest στα 250 με 2-3-3-5 κ 2.8 V για 16 ωρες. θα σας δωσω και την φωτο το απογευμα.

Προς το παρον παρτε μια φωτο απο τα χθεσινα δρομενα, Ποιος ειπε οτι για το 29αρι στο Spi χρειαζεται mod η μητρική ή booster ή DFI? ΜΕ 2.8 στην μνημη... :banging: και μια αμονταριστη ABIT A8V :clap:

29 αρι στα 3000μηζ ειναι λιγο κατα την γνωμη μου.Εαν τα νουμερα που βλεπω αντιστοιχουν στα hynix ενταξει μαζι με τις υπολοιπες ρυθμισεις μπορουν να παιξουν και στα 300 με 2-2-2-5 αλλα μην παρεξενευτεις που το unbuf σου θα ειναι καπου στα 1000....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tristeno

Είναι σχετικά εύκολο το 29άρι με CPU που να πάει 2800. Αν συνδυαστεί με TCCD-5 δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

με TCCD ομως που θελουν πανω απο 2.8V . αλλιος βρες μου εσυ αλλο 29αρι με 2.8 στις μνημες

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις ξεκολατε. Δεν ειπα οτι εκανα παγκοσμιο ρεκορ... Το 29αρι το εχουν και αλλοι 10 και αλοι 20 εχουν ποιο χαμηλο σκορ.

Το αξιοσημειοτο κατεμε ειναι οτι το εβγαλα χορις mod-booster-dfi..

Δηλαδη δεν καταλαβενομαστε εδω μεσα. μου αρεσαν πολυ τα σχολεια "Ελεινά timmings......." με 2.8V μπορειτε να βγαλετε κατι καλυτερο στο 272? 28 sec κανεις?

Αυριο περιμενω μια DFI (εχει ηδη καθυστερησει αρκετες μερες) θα δουμε τι θα παιξει και εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [Σήμερα, στις 12:57]

με TCCD ομως που θελουν πανω απο 2.8V . αλλιος βρες μου εσυ αλλο 29αρι με 2.8 στις μνημες

26sec απο 267Μhz με 2.8v στις μνημες? σου κανει ? :p

Link to comment
Share on other sites

Για να πιανει τα 272 με 3-4-3 μαλλον δεν ειναι Hynix,γιατι αυτα λειτουργουν σιγουρα με 3-4-4 πανω απο 250!Παντως και DFI να παρεις δεν θα δεις διαφορα!Δεν ακουν πανω απο 2.8.Αν εισαι τυχερος μπορει να θελουν 2.9-3ν αλλα δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack

Ρε σεις ξεκολατε. Δεν ειπα οτι εκανα παγκοσμιο ρεκορ... Το 29αρι το εχουν και αλλοι 10 και αλοι 20 εχουν ποιο χαμηλο σκορ.

Αυριο περιμενω μια DFI (εχει ηδη καθυστερησει αρκετες μερες) θα δουμε τι θα παιξει και εκει.

To ότι μας έχει φύγει ο λαιμός εδώ μέσα για τις TCCD...και εγώ στα 300 είμουν με 2,5-3-3-5 και 2,85 και στα 320 2,5-4-3-5 με 3....

Αρχική απάντηση από AlienHack

Το αξιοσημειοτο κατεμε ειναι οτι το εβγαλα χορις mod-booster-dfi..

Δηλαδη δεν καταλαβενομαστε εδω μεσα. μου αρεσαν πολυ τα σχολεια "Ελεινά timmings......." με 2.8V μπορειτε να βγαλετε κατι καλυτερο στο 272? 28 sec κανεις?

Μου αρέσει που φάσκεις και αντιφάσκεις...

Λές "Ρε σεις ξεκολατε. Δεν ειπα οτι εκανα παγκοσμιο ρεκορ... Το 29αρι το εχουν και αλλοι 10 και αλοι 20 εχουν ποιο χαμηλο σκορ."

Και μετά λές και αυτό "μπορειτε να βγαλετε κατι καλυτερο στο 272? 28 sec κανεις?"

σαν να έκανες κάτι θεικό.....για πήγαινε δες στο xs πόσοι έχουν κάτω από 29 και με TCCD @ 2.7......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Χθες, στις 12:25]

Μου αρέσει που φάσκεις και αντιφάσκεις...

Λές "Ρε σεις ξεκολατε. Δεν ειπα οτι εκανα παγκοσμιο ρεκορ... Το 29αρι το εχουν και αλλοι 10 και αλοι 20 εχουν ποιο χαμηλο σκορ."

Και μετά λές και αυτό "μπορειτε να βγαλετε κατι καλυτερο στο 272? 28 sec κανεις?"

σαν να έκανες κάτι θεικό.....για πήγαινε δες στο xs πόσοι έχουν κάτω από 29 και με TCCD @ 2.7......

Δεν ηξερα οτι βγαζει κανεις 26-27sec με 2.7 στις μνημες. νομιζα οτι ηθελε παραπανω ρευμα στις μνημες για τετοια σκορ.

Δηλαδη συγνωμη, μετα οταν λεω οτι δεν καταλαβενομαστε. Η ερωτηση μου που ξεκινησε αυτο το thread ηταν :

"πειτε μου σας παρακαλω , υπαρχει καποια μαρκα (256 ή και 512) , που να πηγαινει ~250 FSB με καλα timings 2-2-2-5 ΑΛΛΑ ΜΕ DEFAULT ΤΑΣΗ που δινουν οι περισσοτερες μητρικες? δηλαδη 2.80 max

Τουλαχιστον καμια μνημη με τετοια Timings κοντα στα 230-240?

δηλαδη, για να εχω την μνημη μου στα ~250 που θελω με τετοια timings πρεπει να της ριξω 3.2+V με mod ή booster??"

Η απαντησεις σας ηταν ολες ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ... και μετα μου λετε οτι ολοι εχετε μνημες TCCD που με 2.7-2.8 βγαζουν 300 και 320 με 2,5-3-3-5, δηλαδη στα 250 δεν πανε 2-2-2-5?? Στα 220 που ξαναρωτησα? ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ... ποιος φασκει και αντιφασκει λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ...........

οι καλυτερες TCCD ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 225 με 2-2-2-5..... (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ 2,8...αλλλα με 3,1)

το εγραψε και καποιος στην αρχη αν θυμαμαι καλα.....

Εχουνε ποσταρει καμια 30αρια ατομα σε αυτο το θρεντ, τι θες να τους βγαλεις ολους ασχετους;;;;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΝΗΜΕΣ ΜΕ 2,8 σε 2-2-2-5 που να ξεπερνανε τα 225....... ΕΓΙΝΑ ΑΝΤΙΛΥΠΤΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ τα TCCD φιμιζοντε για τις υψιλες συχνοτιτες με πολυ χαλαρα τιμινκς.

ενο UUT, BH-5 φιμιζοντε για τα σφιχτα τιμινκς με πολυ ρευμα και σχετικα υψιλες συχνοτιτες.

εσυ τι ακριβος θες να κανεις για να τελιονει το ερωτιμα σου....?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [Σήμερα, στις 12:03]

και μετα μου ετε οτι ολοι εχετε μνημες TCCD που με 2.7-2.8 βγαζουν 300 και 320 με 2,5-3-3-5, δηλαδη στα 250 δεν πανε 2-2-2-5??

Στα 220 που ξαναρωτησα? ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ... ποιος φασκει και αντιφασκει λοιπον?

ΟΟΟΟΟΧΧΧΧΙΙΙΙΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΟΙ TCCD ΣΤΑ 250 ΜΕ 2 2 2 5, ΑΛΛΙΩΣ ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΝΕ TCCD ΚΑΙ ΟΧΙ UTT κτλπ..

ΜΕΧΡΙ ΤΑ 220-225max ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ 2225....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [19-04-2005 21:47]

Καλησπερα,

Λοιπον θελω την βοηθεια σας επειδη εχω βαρεθει να κανω τρελλα oc στα μηχανηματα μου και το μονο που με κραταει πισω να ειναι οι μνημες..

πειτε μου σας παρακαλω , υπαρχει καποια μαρκα (256 ή και 512) , που να πηγαινει ~250 FSB με καλα timings 2-2-2-5 ΑΛΛΑ ΜΕ DEFAULT ΤΑΣΗ που δινουν οι περισσοτερες μητρικες? δηλαδη 2.80 max?? :cry:

Για μια ακόμη φορά και για να τελειώνουμε

ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Για μια ακόμη φορά και για να τελειώνουμε

ΟΧΙ

Ρε τριστενο που να το δει τοσο μικρο που ειναι... θα παει στο επομενο θρεντ....

ΟΧΙ λεμεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

ρε συ τα TCCD φιμιζοντε για τις υψιλες συχνοτιτες με πολυ χαλαρα τιμινκς.

ενο UUT, BH-5 φιμιζοντε για τα σφιχτα τιμινκς με πολυ ρευμα και σχετικα υψιλες συχνοτιτες.

Ο μονος που απαντησε κατατοπιστικοτατα. και οχι με ενα ΟΧΙ..

:clap:

Οκ , τωρα ξερω οτι αν βρω TCCD με 2.8 θα μπορεσω να τα σηκωσω 300 με 2,5-3-3-5 (πιθανοτατα) ε? και να παω το 29sec 27sec .

Επισης καταλαβα οτι και την DFI να παρω οι μνημες μου δεν προκειτε μαλλον να μου δωσουν τιποτα παραπανω καθοτι δεν ακουνε τα hynix στο ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα αυτο το $#@#$%@$#@%^#%@# ΠΟΣΤ σου φαινεται να λεει ενα απλο ΟΧΙ;

Αρχική απάντηση από SlotKiller

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ...........

οι καλυτερες TCCD ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 225 με 2-2-2-5..... (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ 2,8...αλλλα με 3,1)

το εγραψε και καποιος στην αρχη αν θυμαμαι καλα.....

Εχουνε ποσταρει καμια 30αρια ατομα σε αυτο το θρεντ, τι θες να τους βγαλεις ολους ασχετους;;;;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΝΗΜΕΣ ΜΕ 2,8 σε 2-2-2-5 που να ξεπερνανε τα 225....... ΕΓΙΝΑ ΑΝΤΙΛΥΠΤΟΣ?

Και μην εισαι και 100% σιγουρος οτι θα πιασεις το 300αρι με 2,5-3-3-5... παντως ενα 285 με 290 στην χειροτερη με το dfi θα το εχεις.... και λεω με το dfi οχι για το ρευμα φυσικα, αλλα για τα timings που σου δινει!

Link to comment
Share on other sites

alex, ειναι αναλογα και με το mobo και το chipset, δε 300αριζουν ολα :) ακομα και ειναι rated pc4800 (ddr600)

;)

πχ...ας πουμε κατι ocz tccd platinum pc 4800 που "επεσαν κατα τυχη" στα χερια μου δεν ανεβηκαν πανω απο τα 280... (msi nf3)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.